Píše se rok 1993, ve Rwandě vypukla kmenová válka mezi Hutu a Tutsii. Celý svět v čele s OSN fatálně selhal a nyní jen prostřednictvím médií bezmocně přihlíží jednomu z nejmasovějších a nejkrutějších pogromů od konce 2. světové války. Paul Rusesabagina je managerem hotelu, který za normálních okolností slouží diplomatické smetánce a bohatým cizincům. Bez váhání otevře brány luxusního resortu bezbranným uprchlíkům. Těch se tam až do konce konfliktu postupně tísní 1268. Jeden muž tak zmohl tisíckrát víc, než tisíce vojáků mírových vojsk. Konflikt si za pouhé 3 měsíce trvání vyžádal skoro milion lidských životů. (oficiální text distributora)

Martin_W

Překrásně tragický snímek, který ve mně vyvolal emoce, již zhruba v polovině filmu. Bravůrní výkon Dona Cheadle jenom přidává na kvalitě. Hanba mi, že jsem na film málem nepodíval. Naprosto zasloužený Oscar. Možná konec nemusel dopadnout tak dobře, jak by člověk neočekával. Ale to už je maličkost. 91% ()

dobso

Silný snímok založený na skutočnej udalosti. Najlepší film o genocíde, aký som kedy videl. To čo sa vňom odohralo, človeka chytí za srdce. Viete si predstaviť ocitnúť sa v ich situácii. ()

gurmanik

O masakrech ve Rwandě jsem toho před tímto filmem moc nevěděl. A jenom díky tomuto filmu jsem si nějaké informace vyhledal a dozvěděl se víc. Škoda jen, že film více neinformoval, v podstatě jsme byli svědky 121 filmových minut dlouhého masakru a strachu, bez většího zasvěcení do skutečného příběhu. Realita mohla být lépe vystižena, film byl dost "zamerikanizovaný". Ale i přes tyto chybičky je to vynikající film, který zaujme a dá vám impuls k dalšímu vzdělání se. Na závěr si dovolím menší osobní názor. Nechápu, proč zde OSN, NATO nebo kterákoliv další vojenská organizace nezasáhly. Za to teď, v Libyi, kde byla ropa, stejně jako v Iráku a dalších, tam najednou těch "bílejch mírovejch" vojáků bylo.. přišlo mi to zajímavé, přitom se o masakrech vědělo.. ()

Zejf3da

No teda docela silný kafe na úterní pohodovej večer. U přesně takovejch filmů si člověk uvědomí, že to vstávání v šest hodin do školy či do práce není zase tak strašný a můžou se dít i kurevsky horší věci. Párkrát tu zaznělo, že film sám o sobě dobrej není a akorát těží z naprosto strašnejch událostí. Mě se ale Hotel Rwanda líbil i z hlediska filmařskýho. Hlavní herec je dobrej ostatní celkem taky, teda až na Jeana Reno v epizodní roličce, kterej je neuvěřitelně špatnej a přehrává jak sviň, ale jinak super. Kamera, hudba všechno jak má bejt u filmu tohodle typu. Po dobu dvou hodin sem se nudil minimálně a to je co říct. Nevim jak moc věrně film zachytil skutečné události, protože o Rwandě vím úplný kulový, ale jestli z toho jenom půlka byla pravda, tak potěš přírodo čeho jsou lidi schopný. ()

serioga

Vynikajúci film o konflikte v Rwande kde vypukla vojna medzi kmemi Hutu a Tutsiu.A ako sa jednému mužovi podarilo zachrániť stovky životom.Nebolo to jednoduché, trebalo hľadať kompromisy, ktoré sa rodily ťažko.Za tri mesiace v Rwande zomrelo skoro milión ľudí.Čo je číslo, ktoré mu sa dá len ťažko veriť. ()

Ollie235

Čekal jsem, že ve mně tak citlivé téma vyvolá mnohem více emocí, ale jinak nemám v podstatě co vytknout. Herci byli výborní, příběh neměl slabé místo a jedná se tak o velmi povedené zpracování jednoho z nejhrozivějších konfliktů v novodobých dějinách. V porovnání s takovým Schindlerovým seznamem tomu ale prostě něco chybí. ()

mira007

Perfektní téma, výborné herecké výkony, ale to zpracování - příliš korektně americké. Kdo četl knihu, tak kdyby se zfilmovala pořádně naturalisticky polovina té brutality, možná by si lidi víc uvědomovali o jaké hrůze to je. Takhle ten strach byl vyjádřen jen v hereckých výkonech než v obrazovém ztvárnění. ()

Jimmy15

Super film, perfektní snímek. Zatím nejspíš jediný film, který pojednává o genocidě a zvěrstvech, které se děly v jedné malé africké zemi a západní mocnosti jen tiše přihlížely. Dle mého názoru film zůstane asi dlouhou dobu nepřekonatelný a mohu ho jen doporučit dál, protože to stojí za to a v některých chvílích jsem měl i zatajený dech. ()

lareinna

Už len tým, že ide o skutočnú udalosť, stúpa hodnota tohto filmu. Mnohí z nás žijú v domnení, že toto sa v dnešnej dobe nemôže stať. Že svet je tak prepojený, že nie je možné, aby sa prizeral na niečo také. Ale opak je pravdou. Môže sa to stať očividne kdekoľvek a kedykoľvek a celý v svet na čele s OSN môže zlyhať znova. Takáto do neba volajúca nehoráznosť.. Veď šlo "len" o 40 tisíc ľudských životov (pardon, černošských - ako povedal vo filme šéf OSN, keď oznamoval Paulovi, že pomoc z vonka bude poskytnutá len bielym). Rasizmus, superiorita, dominancia, boj o moc a peniaze budú na tomto svete bohužiaľ asi vždy niekde medzi nami. ()

Matt Raider

"Jak by mohli nezasáhnou, když uvidí taková zvěrstva? - Já myslím, že když to lidi uvidí, řeknou: Proboha to je hrozné! a budou pokračovat v jídle." (90%) ()

Santino7

Po emocionálnej stránke extrémne silné, výpovednou hodnotou ohľadne genocídy v Rwande taktiež, avšak osobne mám pocit, že to predsalen bolo tak nejak až príliš jemné, uhladené. No skrátka vzhľadom na tématiku by som čakal väčšie peklo a všadeprítomnú smrť, šialenstvo. Bolo to mäkké, tvorcovia nezatlačili na pílu, báli sa (úbytku divákov?). No i tak nesporne kvalitná - a najmä dôležitá - snímka, pri ktorej je len a len dobré, že vznikla. I think if people see this footage they'll say, "oh my God that's horrible," and then go on eating their dinners. 80% ()

filipvrbik

Jsem ostuda, ani jsem pořádně nevěděl, kde Rwanda leží- jen, že někde ve střední Africe u Tanzánie...Proto mi chvíli trvalo, než mi došlo, o co ve filmu jde. Je to moc dobrý film o genocidě, uprchlících - prostě poměrech, jaké v mnoha afrických státech vládly a tuším že i nadále vládnou. Mám male výhrady, zatímco Don Cheadle a Sophie Okonedo se hrozně snaží a emoce z nich jen třiští, ostatní herci hrají, jako by se nic nedělo, ono se totiž na place samozřejmě nic hrozného nedělo, a i když je to velmi silný film (např. cesta posetá mrtvolami Tutsi), přišlo mi to takové plytké, bez emocí- takže jednu hvězdu strhnu. Taky se to takřka výhradně odehrává v Hotelu, což je škoda, protože se toho o nenávisti mezi kmeny Hutu a Tutsi zase tak moc nedozvíme. I tak je to ale dobrý film (i když Poslední skotský král mi přišel mnohem lépe natočený a věrohodnější)...80% ()

alenka

tezko hodnotit. posmrkala sem balicek papirovych kapesniku, ale dost me zarazela kriticka sebereflexe zapadaku. silne, evropske, ale no man´s land je o kategorii vyse. ()

Kroupa

Vidět tenhle film je mírně řečeno nepříjemné, ale myslím, že by ho měl vidět KAŽDÝ. Těžko nebýt zahanben, jak to nejlépe vyjádřil Nolte ve scéně při evakuaci býlých hostů hotelu - což je asi jeho nejlepší scéna, jakou jsem viděl (nepatří mezi mé oblíbence). Snad nikdy nezapomenu na ten hlas z rádia, který by krásně seděl do Kingova hororu, jak z něj šel přímo děs. Nedávno jsem se zamýšlel nad tím, že jsem se stal divákem otrlým a příliš imunní vůči dramatu na plátně. Nestal..... Díky. Ale k filmu - je to tak trochu one man show, natočená podle života účastníka genocidy ve Rwandě. Sám se dokonce podílel na filmu jako konzultant. Přes tuto jednostrannost vyprávění ale není těžké se dostat, protože probíhající události mají vlastní váhu a nepotřebují prostředníka. Navíc Don Cheadle je prostředníkem nejvyšších kvalit. Nabízí se srovnání se Schindlerovým seznamem, ale tento film je jiný, mnohem civilnější a komornější, zároveň více hledí na kontext událostí, které jsou oproti "Seznamu" alarmujícím způsobem současné, přesto politicky neutrální. ()

Phoppy

" Kill the big trees...kill all of them "... věta od jejíhož vyřčení začíná krutá a nesmyslná realita-převedení holocaustu do moderní doby, do doby kdy už jsme si mysleli že to není reálné , do země kde lidský život je tou poslední ceněnou věcí, do země kde zabíjení není jenom prázdným pojmem ...ale i v tak šíleném prostředí se najdou lidé ochotni pomoci nejen sami sobě ale také druhým a to za cenu riskování vlastního života...příběh o genocidě ve Rwandě plný lítosti, beznaděje a především lidského utrpení, kde už člověku zbývá poslední možnost na záchranu...odhodlání a touha žít ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Afrika byla dlouho poměrně málo využívaným místem pro děj hraných filmů. Až v posledních přibližně 15 letech vzrostl zájem filmařů o témata spojená především s turbulentními politickými změnami a… (více)

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz