Píše se rok 1993, ve Rwandě vypukla kmenová válka mezi Hutu a Tutsii. Celý svět v čele s OSN fatálně selhal a nyní jen prostřednictvím médií bezmocně přihlíží jednomu z nejmasovějších a nejkrutějších pogromů od konce 2. světové války. Paul Rusesabagina je managerem hotelu, který za normálních okolností slouží diplomatické smetánce a bohatým cizincům. Bez váhání otevře brány luxusního resortu bezbranným uprchlíkům. Těch se tam až do konce konfliktu postupně tísní 1268. Jeden muž tak zmohl tisíckrát víc, než tisíce vojáků mírových vojsk. Konflikt si za pouhé 3 měsíce trvání vyžádal skoro milion lidských životů. (oficiální text distributora)

drankeryth

Film inspirovany skutocnou udalostou, ktory mal ten spravny naboj na rozvazovanie napatej situacie okolo vystrasenych ludi v hoteli. Konecne po dlhsej dobe som videl lepsi zivotopisny film, ktory ma skoro vo vsetkom zaujal. Jedina vec co mi na filme vadila, ze sa tam skoro vobec nesustredili na ten krvavy konflikt medzi dvoma stranami znepriatelenych kmenov. Malo by to urcite vacsie grady pre mna, ako medzi sebou strielaju ti povstalci a vojaci tiez. ()

Hapretor

Co napíše sám život, je vždy velmi vděčný námět pro film. Ale zfilmovat ho k tomu záživně, reálně a ne blbě, to už je něco jiného. ()

Iwiiik

Síla!!! Člověk by se měl psychicky připravit na snímek takového kalibru. Děsivá genocida ve spojení s faktem, že civilizovaný svět odmítá řešit zvěrstva v zemích, které leží mimo ekonomické zájmy, vyplavuje empatické kanály doslova za hranici snesitelnosti. Příběh sice pojednává o Paulovi Rusesabaginovi a jeho morální síle, která dokázala zachránit před krutým osudem stovky lidí, však skutečně v každé minutě z filmu čiší fakt, že na jeden zachráněný život připadá tisíc zmařených. Dnes jsem si chtěl udělat filmový večer, ale po Hotelu Rwanda už chci jen kopnout panáka, sednout si na dvorek s cigárem a vstřebat před spaním věci, které jsou bohužel smutnou realitou i přesto, že spíše připomínají katastrofický film... ()

panjan

Strhující drama, při kterém mi tuhla krev v žilách; ne hrůzou, ale úzkostí. Don Cheadle předvedl vynikající výkon a věřil jsem mu každé slovo. Leč je to skoro trapné, musím říct, že jsem před shlédnutím nevěděl o tom, že by se ve Rwandě kdy odehrála genocida takovýchto rozměrů. ()

Pan_Dom

Krásný film se skvělým Donem Cheadle by měl být povinně promítán na středních školách. Většina z nás řeší malicherné problémy, které s porovnání s těmi ve Rwandě v minulém století jsou až komické. Po desítky let neustálého a zbytečného válčení, a tolik mrtvých lidí... Film chytne za srdce aniž by bylo nutné mnoha krvavých či drastických záběrů. ()

hazaba

Nejhorší na tomto filmu je, že se něco podobného opravdu událo. Žádná roztřesená kamera, žádný rádoby dokument a přece vás to vtáhne do děje tak, že si připadáte, jako byste tam opravdu byli - tomu se říká profesionální režie. Hluboký zážitek. ()

Ombak▼Penari

Vzhledem k tomu, jaká to musela být pekelná jatka, je film značně krotký a to mu možná ubírá na celkovém vyznění, které působí spíše "standardním dojmem". Jakože je to smutné a velmi nespravedlivé, co se tam tehdy stalo, ale vraždí se leckde. Dovedu si představit, že snímek, který popisuje takové události a který je současně i obžalobou spojených národů, by mě dokázal vyloženě šokovat a důrazně mě donutit přemýšlet, v jakém vylhaném mírovém světě to vlastně žijeme. ()

Redbee

Krásný film a není mu téměř co vytknout, ukáže vám, jak některá lidská utrpení jsou opomíjená světem i přes fakt, že se jedná o závažnější situace než je podezření z vlastnění jaderných zbraní, nebo kde zemře mnohem více lidí než při vysoké vlně - nechci ale vůbec zlehčovat ani jednu zmíněnou událost (!!!), prostě si ale uvědomíte, že o některých katastrofách se až tak tolik nemluví a tam, kde je třeba naše pomoc/ intervence, tak se jí tam nutně nemusí dostat. Podle mě mohl být film více podmanivý, možná mě rušila přílišná barevnost a spousta úsměvných situací, které mi nedovolily zcela podlehnout jedné lidské katastrofě a příběhu Rwandského Schindlera. ()

Yomega

Filmy jako Hotel Rwanda by měly dostávat maximální hodnocení. Pár chybek tam určitě bylo a konec byl už možná moc zahraný na city, ale tady jde o něco jiného.poselství, které takové filmy přinášejí. O to jde hlavně a tento snímek byl navíc opřen o výborné herecké výkony. Samozřejmě Don Cheadle, ale i Nick Nolte a ostatní byli výborní. Není to film, který bych si v nejbližší době pustil znovu, ale to mu rozhodně neubírá na mimořádných kvalitách. ()

Lipi21

96% REŽIE / Terry George: ***** KAMERA / Robert Fraisse: *** SCÉNÁŘ / Keir Pearson, Terry George: ***** HERCI: ***** (skvělé výkony Dona Cheadlea a Sophie Okonedo) HUDBA / Afro Celt Sound System, Rupert Gregson Williams, Andrea Guerra: ***** (především stěžejní píseň Million Voices bere dech) ()

bernajk

Velice slibny namet, ale spracovani me prislo chaoticke a nudne. Mohlo se to natocit mnohem lepe se zkusenejsim reziserem. ()

cure

Mojou prvou reakciou po zhliadnutí bolo, že som išiel pozrieť no Google ako vyzeral ten skutočný pán Paul Rusesabagina, človek čo dokázal viac ako Amerika, Britania a celá Západná Európa s OSN dokopy. No a bol som zmätený. Nie jeho výzorom, ale hneď na prvom obrázkom, na ktorom preberá nejaké vyznamenanie od prezidenta Busha ml.. Potom som si spomenul na scénu z filmu keď v rádiu hlásia, že Amerika a Británia na pôde OSN vyhlásili, že sťahujú svoje jednotky z Rwandy, v ktorej práve začínala genocída a ja som len nechápavo krútil hlavou načo tam boli doteraz a teraz ich v tom nechávajú. A spomenul som si aj na to ako Paulovi veliteľ jednotiek v bare hovoril, že sú pre západný svet len póvl a bezcenný Afričania. Nerozumiem už ničomu. Aké muselo byť ospravedlnenie Ameriky za to, že ich v tom nechali samých a v podstate sa len pozerali na vyvraždenie viac ako milióna nevinných ľudí. Nerozumiem prečo pán Paul Rusesabagina prijal vyznamenanie od niekeho, na koho sa v tých najťažších chvíľach najviac spoliehal a ten ich nechal napospas smrti. Skutočne existujú na všetko tak pragmatické a racionálne odpovede, že dokážu niečo také ospravedlniť? BTW: Ďakujem všetkým tvorcom za tento film. Nezabudnutelný je predovšetkým veľmi kvalitný výkon Dona Cheadleho, ktorý v podstate ťahá celý film. Jeho výkon je o to viac pozoruhodný, že hraje skutočného, (ne)obyčajného hotelového manažéra, ktorý sa zhodou okolností a nepochybne aj svojim postojom ocitol v situácii spasiteľa 1200 ľudských životov a napriek tomu som ani na konci filmu nemal pocit, že z neho urobili zbytočnými scénami superhrdinu (on to ani nepotrebuje on nim je aj bez toho). ()

piotro

Film ktorý ukazuje kam je krutosť ľudí schopná zájsť. Myslím že lepšie sa to vo filme dá len ťažko ukázať. Škoda že " ľudia to uvidia v televízii, povedia ach bože to je strašné a budú pokračovať vo svojej večeri." Súhlasím s Kleopatrou, fakta a dokonalo vyobrazené zúfalstvo na mňa zapôsobili omnoho viac ako hektolitre krvi a brutálne zábery napr v poslednom škótskom kráľovi. 88% ()

Rizek75

Ano, byť 21. století, masovost vražd je všudypřítomná, další film, který by měli vidět všichni ti, co vymýšlejí svět bez ostatních ras a podobných odlišností... ()

Utero

Hned po skončení filmu jsem si našel o historii Rwandy a konfliktů mezi Hutu a Tuitsů informace a vážně nechápu, že jsem se o těchto do krve nenáviděných etnikách nikdy nedočetl. Je to škoda, že se o tom neučí na školách. Tenhle film vám ukáže minimum svinstva, které se v roce 94 ve Rwande událo a o to právě jde. Film se nesnaží zrujnovat a rozbrečet diváka tunou krve a mučením. I bez toho může být natočen opravdu emotivní a reálný film z Afriky, který by měl povinně vidět každý.. ()

pkungfu

novinář ve filmu uhodil přímo na hlavičku, když řekl: lidi řeknou jen "to je strašné" a v klidu dojí svou večeři. je strašné, že se něco takového děje a strašné také je, že západní konzumní společnost to chápe jen jako tragédii v televizi, asi jen málokdo si uvědomí, že se to doopravdy stalo.. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Afrika byla dlouho poměrně málo využívaným místem pro děj hraných filmů. Až v posledních přibližně 15 letech vzrostl zájem filmařů o témata spojená především s turbulentními politickými změnami a… (více)

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz