V roce 2005 natočil režisér Petr Nikolaev film o lásce, přátelství, smrti a naději. Vznikl podle námětu povídky "Štěstí" a následného scénáře spisovatele, scenáristy, dramatika a básníka Jiřího Stránského. Jádrem je milostný příběh letmého setkání dvou mladých lidí zavřených v padesátých letech v komunistické věznici. Hlavní hrdina Luboš (J. Doubrava) náhodně zahlédne dívku Danu (T. Pauhofová), do které se zamiluje. Dana jeho cit opětuje a jejich láska je o to závratnější, oč nemožnější je ji v tomto prostředí naplnit. Pomáhá jim v tom i soudržnost vězňů, která mnoha lidem umožnila tuto smutnou dobu důstojně přežít. Příběh na pozadí perzekuce a neustálé přítomnosti smrti podává důkaz o odvěké vlastnosti mládí, které se vzpírá každé zrůdné teorii a stále znovu se vztahuje k ideálu života bez kompromisů, otupělosti a bezpráví... Padesátá léta minulého století jsou pro řadu z nás již jen pouhou historií, paměť o jejich podobě by však neměla nikdy z naší mysli vymizet. (Česká televize)

Scorepetitor

Za oslovení "pane veliteli" a "paní velitelko", které se ve filmu hojně vyskytuje, místo obligátního "soudruhu veliteli" a "soudružko velitelko", by asi v té době nafasovali samotku.... ()

zmirix

Nenápadná kvalita, film od ,kterého jsem mnoho neočekával ale mile překvapil.Dobře vykreslená atmosféra komunistických kriminálů.Romantická linka byla trošku naivní ale nevadilo to.Slušné herecké výkony. ()

Monco

Karel Zima si za toho bachaře měl odnést Českého lva! Smutná doba a herci na jedničku. Hold Jiří Stránský je legenda. ()