V roce 2005 natočil režisér Petr Nikolaev film o lásce, přátelství, smrti a naději. Vznikl podle námětu povídky "Štěstí" a následného scénáře spisovatele, scenáristy, dramatika a básníka Jiřího Stránského. Jádrem je milostný příběh letmého setkání dvou mladých lidí zavřených v padesátých letech v komunistické věznici. Hlavní hrdina Luboš (J. Doubrava) náhodně zahlédne dívku Danu (T. Pauhofová), do které se zamiluje. Dana jeho cit opětuje a jejich láska je o to závratnější, oč nemožnější je ji v tomto prostředí naplnit. Pomáhá jim v tom i soudržnost vězňů, která mnoha lidem umožnila tuto smutnou dobu důstojně přežít. Příběh na pozadí perzekuce a neustálé přítomnosti smrti podává důkaz o odvěké vlastnosti mládí, které se vzpírá každé zrůdné teorii a stále znovu se vztahuje k ideálu života bez kompromisů, otupělosti a bezpráví... Padesátá léta minulého století jsou pro řadu z nás již jen pouhou historií, paměť o jejich podobě by však neměla nikdy z naší mysli vymizet. (Česká televize)

DENIROSIS

Křehký a levně natočený film,o lásce za zdmi kriminálu. Co mě na filmu osobně vadilo není ani tak předvidatelnost děje,ale snadný kontakt všech věznů a ženy s muži v jednom vězení.No ne ? ()

Astrebleue

Nádherný film a přesný důkaz toho, že čím rozpočtově menší a nenápadnější film, tim je lepší. Pro mě naprosto výjimečná záležitost v našich krajích a tvorbě. ()

Albyx

Ne az takove prekvapeni. Zednicek a Javorsky skveli. Lanďák se asi taky dobre bavil - je to na jeho roli videt :-). ()

odvedle

Poézia, lyrika, symboly, láska, to všetko vo filme je a je to dobré. „Nemôžeš mi ublížiť, som predsa kus tvojho srdca...“ ()

Monty2729

Film, který nám krásně ukazuje, že láska se neohlíží na situaci, ve které vzniká. Nepotřebuje hezké pozadí jako rozkvetlou louku nebo zasněženou krajinu, nepotřebuje ani velká patetická slova. Stačí pouze dva lidé, kteří se v jeden krátký okamžik střetnou očima. ()

stuplik20

Realistické zobrazenie socialistického kriminálu za bývalého Československa. Dúfam že sa dočkám viacerých takýchto náročnejších filmov keď nie pre mňa tak aspoň pre mladšiu generáciu ,ktorá už vôbec nevie čo sa v tomto období dialo. Prekvapila ma herečka "Táňa Pauhofová" vo veľa filomch som ju zatým ešte nevidel ale pôsobí veľmi sypmapaticky. Naspäť k filmu: trošku ma mrzelo že sa všetko neskončilo ako v rozprávke :) ... ja by som im to doprial. Samozrejme otvorený koniec ponúka veľa možností čiže neni to až také žaškatuľkované čo sami dosť páči. Konečné hodnotenie 4* ()

Amonasr

Obvyklý Stránského námět z těžkého života politických vězňů v komunistických kriminálech 50. let. Sice nic dalšího objevného se v této tematice už asi říct nedá, nicméně zfilmováno to bylo kvalitně a přesvědčivě a na diváka z toho doléhá ona tíživá atmosféra, kterou trošku odlehčuje milostný příběh, i když i ten je vlastně také tíživý svou nedopovězeností. I v těch nejtěžších situacích si ale ponižovaný člověk snaží nacházet kousíčky lidství, které mu umožňují nepropadat úplné beznaději. To je asi hlavní poselství snímku. Jeden z těch lepších českých popřevratových filmů, který nutí k zamyšlení nad naší ne tak dávnou minulostí a je i jejím mementem, přesah až k současnosti v něm však přítomen není. ()

zomb0

Milý filmík, ma daco doseba, ale, hlavna hrdinka nemyslim ze nejak extra zahrala aj ked tipovo sa tam hodila to uznávam... teepek hral dobre to neh sa nehá. film sa radsej mohol sústredit viac na vztah oboch zamylovaních ako na presuny z veznice do veznice a kadejake veznicne prace a neviem co. Podla mna to bolo velmi plytké ohladom vykreslenia lasky oboch, a to bola preca hlavna myslienka, nie ze komunizmus bol na kok alebo ze neboli (boli) politickí vezni, to sice mozno bola pravda, ale mna to len odtŕhalo od hlavnéj línie... ()

pepino

Na první pohled navýrazný a ničím vyjímečný film ale uvnitř uchovavá obrovské kouzlo a ani po 3. shlédnutí mi nezevšedněl a vždycky jsem v něm něco našel. ()

Jaromír

Scény z vězení jsou opravdu věrohodné. Herci odvedli dobrou práci. Jinak průměr. Někdo přirovnával tento film k "českému" Shawshaku, to podle mě není pravda, jednak je moc krátký a jednak Shawshank měl takovou pozitivní táhlou atmosféru, z tohoto filmu spíš cítím špínu. ()

hepi_

Film o tom, že aj v tých najneľudskejších podmienkach vie vzplanúť láska. Je to taká česká paralela na Life Is Beautiful avšak jazýček váh sa vychyľuje skôr k zľahčovaniu celej situácie, čím divák dostáva obraz o bezstarostnosti a až uvoľnenej atmosfére. Pričom realita bola úplne iná. Ale to môžme kľudne opomenúť a prisúdiť to pohľadu cez ružové okuliare hlavného hrdinu_Pauhófová hore bez a Zedníček bez fúzou 85% ()

Pitryx

To by mne zajímalo, za čí hříchy já trpím. Nic jsem si o filmu nepřečetl, takže jsem vůbec netušil, že půjde o „romantiku“. No, k tomu později. Je dost smutné, že si autor nenastudoval alespoň základní věci. A tak na nás valí blbinu vedle blbiny. Nějakou dobu jsem s pejskama dělal, takže vím, o čem píši. Popravy jsem sice nikdy neviděl, ale očití svědci je popisují naprosto jinak, včetně zmiňované paní Horákové. A vězni samotní? Ťuťu ňuňu, hodní a laskaví lidé, jen ten kříž jim v ruce chybí, aby se mohli postavit na most jako svatí. Takže ve výsledku máme jen jednoho imbecila bachaře, který z kriminálu dělal to, co tehdy byl. Jak se hlavní hrdina, kterého hrálo absolutní dřevo, dozvěděl, ve které cele a tudíž okně jeho vyvolená „bydlí“, nikdo nijak nevysvětluje. Ale on se spustí na laně k oknům, a splete se jen o jedno. No toto. Kdyby autoři vynechali onu romantickou část, jistě bych přidal nějaké plusy, ale takto se to fakt nedá. Já vlastně dávám bodíky jen hercům ve vedlejších rolích. Hlavně Čmaňovi, kterého jsem zpočátku nepoznal. Zvuková kulisa (nelze napsat hudba) podívanou povyšuje sice na vyšší level, ale přece jen leze dost na nervy. A na závěr, pane režisére, tehdy se oslovovalo soudruhu, a to i bachaře. ()

ostravak30

Petra Nikolaeva historické filmy asi dost baví. Stejně jako Jiřího Stránského ty o době totality. Nutno ale přiznat, že tady je třeba určitá obezřetnost. Už od počátku jsem byl totiž zvědav, jak se v tvrdých komunistických podmínkách mohou seznámit dva milenci. Ale jo, tohle by ještě šlo. Posílat si dopisy a významně na sebe pomkrkávat. Když přimhouříme oko nebo dvě nad tím, že jejich vztah je složen celý z náhod. Náhodou jsou přemístěni stejným autobusem do stejné věznice. Náhodou někdo někomu něco dluží a ti dva se spolu mohou vyspat na cele. A i když jsem v padesátých letech nežil, tak při vší úctě k pánům tomu fakt nevěřím, že to bylo možné. Stejně jako tomu, že ze střechy si mládenec slaní k oknu dívky. A spoustě dalších epizod. Naopak si umím představit, že dozorce si vyhlédne oběť, které se rád mstí a vychutnává si to. Ovšem Pavel Landovský, který sotva chodil jako dozorce? To doufám tvůrci mysleli jen jako nepovedený žert. Bohužel herecké výkony celkově nejsou moc silné. Jakub Doubrava vypadá, že si vězení docela užívá. Celkově se jedná o romantický příběh, který, pokud se někdy někomu stal, jistě zmírní celkový pohled na to, co vše se ve věznicích odehrávalo. Podle mě má ale do reálnosti šíleně daleko. ()

Lish84

Milý romantický film, aspoň na mě tak přes všechny scény násilí a jiné smutné momenty působil - to považuji za největší klad. Skoro to až vypadá, jako by upozornění na zločiny komunismu nebylo cílem filmu (ale ono to podle mně cílem tvůrců je, jen to nečiní tak prvoplánově). Zarazil mě docela pozvolný a řekl bych až nudný úvod filmu. Teprve od scény soudu děj nabere spád, do té doby jsem si stále říkal, kdy se to konečně rozběhne (a ono pořád nic :). Scény předtím sice představí vězně, kterého hraje Petr Forman, ale jinak mi přišly až zbytečné - některé diváky by mohly i odradit. A film má přece chytnout hned od první minuty. Ale to je víceméně má jediná výtka vůči filmu, jinak na mě film zapůsobil (zejména scéna s rotvajlerem, kdy napadna bachaře). Herci ve vedlejších rolích (Zedníček, Javorský) sice do děje výrazně nezasáhnou, ale jejich průpovídky pobaví. ()

sinom

ach tá naša Tánička nádherná, mne by sa z nej tiež poriadne zatočila hlava. Kam sa na ňu hrabe polka "krások" z Hollywoodu?! ()