My Fair Lady

Slavný film George Cukora My Fair Lady, ověnčený v roce 1964 celkem osmi Oscary, vychází z úspěšného broadwayského muzikálu, inspirovaného hrou anglického dramatika a mistra chytrého humoru G. B. Shawa "Pygmalion" (tato hra se poprvé ocitla na filmovém plátně již v roce 1938). Příběh květinářky Lízy Doolittleové a profesora Henryho Higginse, který se vsadí, že z prostého chudého děvčete udělá pravou dámu, splnil očekávání producentů a brzy po svém uvedení vydělal dvojnásobek výrobních nákladů ve výši 17 milionů dolarů. Oproti originální předloze se tu dočkáme i tolik žádaného šťastného konce. Rex Harrison si svoji úlohu zahrál již na Broadwayi a později v Londýně, zatímco Audrey Hepburnová vystřídala na přání producenta broadwayskou divadelní hvězdu Julii Andrewsovou. Pro tu bylo jistě satisfakcí oscarové ocenění téhož roku za hlavní roli v muzikálu Mary Poppins, když její sokyně vyšla naprázdno. Přestože je ve zpívaných pasážích Audrey Hepburnová dabována, přispěl její křehký půvab, uvolněnost a smysl pro muzikálové herectví k úspěchu snímku, který dodnes učí další generace, v čem je podstata kvalitního scénického provedení muzikálu. Bohatá výprava a kostýmy, krásné melodie a vynikající herecké výkony a navíc nově restaurovaná kopie – to vše činí z tohoto filmu ojedinělý sváteční zážitek. (Česká televize)

Bubble74

Kdybych se musela uchýlit na pustý ostrov a mohla si sebou vzít jen jeden jediný film, tak by to byl tenhle úžasný filmový muzikál! Miluju ho a jsem schopná se na něj koukat pořád a pořád dokola. Všechno je tu perfektní, příběh, hudba, kostýmy a hlavně herecké obsazení v čele s kouzelnou, nezapomenutelnou, božskou Audrey Hepburn! ()

Marek1991

Ak má byť toto matka alebo otec všetkých muzikálov, tak v tom prípade by to chcelo adoptívnych rodičov a novú výchovu. Páčila sa mi zo začiatku téma o chlapíkovi, ktorý sa snaží o obrodu vlastného jazyka a výchovu obyčajných ľudí. To, že v tom opäť bude láska a zo starého mládenca, ktorý odmieta lásku sa stane naopak človek, ktorý sa zamiluje do svojej žiačky, bolo jasné od začiatku. Film je neuveriteľne afektovaný a umením by som ho nenazval, taktiež má prepálenú dĺžku. Celý čas sa tam vraví o vzbudení rozmýšľania, výchove a racionálnosti a odpútania sa od primitivizmu, ale vo filme to nenastalo, lebo aroganciu, namyslenosť v spojení s aristokraciu a buržoáziu za vznešené nepovažujem. Taktiež tá zmena v myslení, prostredníctvom motivačnej reči, aby tie maličkosti, čo sa učí skoro pól roka brala vážne a začala podľa nich aj konať. Tento muzikál pre mňa len s jednou dobrou piesňou sa tvári romanticky a roztomilo, ale aby som aj tu náhodou prehliadol všetky tie nedostatky a aj na týmto vzdychal, asi by som bol "teploš". Americký sen je známy svojou kapitalistickou stránkou, toto bol taký anglický buržoázny sen. Ozaj ma nezaujíma, ako ho mnohí vychvaľujú, lebo mi to príde prehnané až nadhodnotené. S týmto už na mňa nechoďte, lebo inak sa tvári, než to je, poznám lepšie muzikály. ()

corpsy

Veľkoryso pojatý, ale aj jeden z najmenej zábavných muzikálov, aký som mal doteraz možnosť zhliadnuť. To, že sa v osem oscarovej legende dočkám viac sofistikovaných a trápnych scénok, než tých strhujúcich a príjemných, je naozaj fiasko. Preexponované a riadne preceňované. ()

Tryskomyš

,,Já bych z pelechu, lidi, nevylezla vůbec ven. Dřív než ranní slunko ťuklo by do oken. Č o k o l á d u si furt jen brát, u kamen si svý nohy hřát"......Tohle dílko můžu vidět pořád dokola ve všech různých zpracováních. Je to prostě klasika. A miluju ty písničky. ()

Cimr

Nějak nevím, co všichni na tomhle muzikálu vidí. Choreografie není nijak světoborná, o blboučké zápletce ani nemluvě a písně Fredericka Loewa mají k dokonalosti melodií Bernsteinových nebo Webberových docela daleko. Mám rád muzikály a těch klasických jsem na divadle i ve filmu viděl docela hodně, ale My Fair Lady kupodivu patří k nejhorším. Všechno v mých očích zachraňuje Audrey Hepburnová, která je v roli Lízy fakt neodolatelně rozkošná. ()

Krissty

Žila jsem v tom, že muzikály patří na jeviště a když se zfilmují, není to ani zdaleka takový požitek.. Ovšem u tohoto díla se to povedlo více než obstojně. Poutavý příběh je doplňován skvělou hudbou a mnohdy vtipnými a zajímavými dialogy.. Postava Lízy v podání Audrey Hepburn dokáže být tak rozkošně sprostá a o pár minut později slušně vychovaná dáma. A samozřejmě i Rex Harrison, který je velmi charismatický a mnohdy tak úžasně nevychovaný a hrubý.. Je mě trochu mrzí, že Audrey neměla možnost zpívat.. Myslím, že by i tohle (stejně jako všechno ostatní) zvládla lépe než na jedničku! :) A jedním z největších plusů je to, že songy jsou chytlavé, pamatuji si je a hrají mi ještě pořád v hlavě. To je podle mě u muzikálů jeden z nejdůležitějších faktorů, který je zde splněn na 100% :) ()

Adman

Jestli vám nevadí romantické komedie, tak vám tento muzikál určitě padne do noty. Nejen že je v něm not ažaž, ale jejich líbezné a chytlavé melodie se opravdu nechají rády dlouho pamatovat. Snad jen jediné co se dá vytknout je délka, která mně nejdříve nudila a po čase přešla v to že mně začínala štvát. Samozřejmě jsem si to neuvědomoval, protže to vám film nedovolí :). Podívaná pro celou rodinu to určitě je, jen si nejsem jistý jak by u obrazovek vydrželi ti mladší z rodin. Celý film se odehrává v Anglii, resp. před jejími kulisami, jak jde hezky poznat. Co záběr, to umělecký skvost. Opravdu jsem si náležitě liboval. ()

pan.Kaplan

Werich řekl, že klasiku poznáte tak, že dílo nepodléhá změnám doby, vkusu atd. Tenhle film je starý přes čtyřicet let, ale pořád je stejně skvělý a málokterý ze současných filmů se s ním může rovnat. My Fair Lady patří do zlatého fondu světové kinematografie a písničky z něho jsou nesmrtelné. ()

Rosana

To už musí být fakt pecka, abych dala muzikálu lepší hodnocení. Tohle je klasika a bohužel také muzikál. Tak nic, no. Nelíbí. ()

Jillen

Je mi tu sice trapně s těma 3*, ale nebudu se přetvařovat...je to nudné...raději si pustím Moulin Rouge, které mě dokáže roztancovat a dojmout...3*z nostalgie, pokory a za herecké výkony...Dávám 50% ()

GodComplex

Sorry, ale tohle fakt nedavam! Sel jsem se podivat na kultovni muzikal plny skvelych songu a ceho se mi dostalo? Tepleho rezisera, ktery v hnusnych umelych kulisach za doprovodu prisernych songu dokazal i uzasnou Audrey Hepburn dotlacit do formy neceho naprosto strasneho s radoby anglickym akcentem, ktery trha usi. Snad jedina role, ve ktere byla Audrey vylozene tragicka. Pokud je muzikal dobry, muze z toho byt skvely zazitek viz. treba Moulin Rouge, pokud se to ale vyda spatnym smerem, muze z toho vzniknout naprosto smrtelne utrpeni jako v pripade My Fair Lady. 1/10 ()

PKD

Jeden z nejhorších muzikálů všech dob.Nudné,nevýrazné songy (což je u muzikálu,dost podstatný problém) a téměř nulové výkony. Je šokující si uvědomit,že tuto zbytečnost s tak výbornými herci (které zjevně nedonutil k nějakým výrazným výkonům),natočil režisér mých milovaných Plynových Lamp. No,holt se ne vždy,zadaří. Už napoprvé,je jasně vidět,že to před kamerou vůbec nikoho nebavilo. Z něčeho se ale nájem platit musí... P.s.ta 3.* je za výpravu. ()

J_Fiu

Před nedávnem jsem byla v našem městském divadle na muzikálu My Fair Lady, byla jsem nadšená a vzpomněla jsem si, že doma mám ještě nezkouknutý právě tento film, tedy jsem se na něj doma s nadšením vrhla. Příběh jsem znala dopředu, přesto nebo možná právě proto mě film chytnul již první scénou, při které se seznamujeme s hubatou, ale také svým způsobem roztomilou hlavní hrdinkou Elizou a profesorem lingvistiky Henrym Higginsem. Pak přichází ona sázka s panem Pickeringem, že z nevychované, prosté Elizy bude ke konci lekcí správné mluvy, dokonalá dáma k nerozeznání od jiných vznešených slečen. Dá to práci…hodně práce, ale výsledek stojí za to, jenže co se stane s „proměněnou“ Elizou? Hlavních rolí se ujali Audrey Hepburn a Rex Harrison.Tihle dva mě pak dokáží bavit po celou dobu filmu, nejen oni, nýbrž i velmi pěkné písně, které jsem znala už dávno předtím a ani jsem netušila, že pochází z tohoto muzikálu. Za což bych se měla stydět. A s touhle milou zábavou věřte, že ty skoro tři hodinky utečou nečekaně rychle. ()

Orlau32

Skvělá Audrey HEPBURN,báječný Rex HARRISON a zaručená značka režie George CUKOR. Dobrý námět bravurně zahrán od všech herců, vynikající muzika, která ještě dnes hýbe šoubysnysem, vtip a šarm. Nelze jinak - čistá 5*. ()

Freemind

Jelikož jsem dal 4 hvězdy vcelku topornému Singing In The Rain, musím zde nasolit plný počet. Není to zcela košér - částečně kvůli některým přehrávaným scénám, částečně kvůli natažené stopáži. Film jako celek je ale úchvatný - a mohl bych na třech stránkách popsat všechny klady, finesy a perličky. Skvělý scénář, jiskřivě zábavné dialogy, pak kostýmy a hlavně hudba - vždy, když se na to po delší době dívám, tak žasnu, jak mohl někdo nacpat tolik skvělých songů do jednoho filmu. Je ale pravda, že naplno si to může vychutnat jen člověk s dost dobrou znalostí angličtiny. P.S. Ano, přiznávám, Audrey je moje platonická láska už od dětství, kdy jsem tento skvost poprvé viděl. ()

blackrain

Úsměv na rtech mi vykouzlily hned úvodní titulky. Srdce radostně plesalo. Moje duše se povznesla až k samotným nebesům a zůstala tam i po skončení muzikálu. Celou mou bytost naplnila neskutečná pohoda. Audrey Hepburn byla jako Líza naprosto úžasná a rozkošná. Rexi Harrisonovi bych křivdila, kdybych řekla, že se mi nelíbil. ()

kaylin

Krásný muzikál, který je tak jednoduše a efektivně stylizovaný, že vás buď okouzlí, anebo se vám svou sterilností zprotiví. V porovnání s tehdejší Evropskou scénou je to v podstatě divadelní kýč, ale s tak výbornými hereckými výkony, že vás stejně pohladí po duši. Trochu dlouhé, ale ono to zase tolik nevadí. Audrey je kouzelná ve všech svých polohách. ()