My Fair Lady

Slavný film George Cukora My Fair Lady, ověnčený v roce 1964 celkem osmi Oscary, vychází z úspěšného broadwayského muzikálu, inspirovaného hrou anglického dramatika a mistra chytrého humoru G. B. Shawa "Pygmalion" (tato hra se poprvé ocitla na filmovém plátně již v roce 1938). Příběh květinářky Lízy Doolittleové a profesora Henryho Higginse, který se vsadí, že z prostého chudého děvčete udělá pravou dámu, splnil očekávání producentů a brzy po svém uvedení vydělal dvojnásobek výrobních nákladů ve výši 17 milionů dolarů. Oproti originální předloze se tu dočkáme i tolik žádaného šťastného konce. Rex Harrison si svoji úlohu zahrál již na Broadwayi a později v Londýně, zatímco Audrey Hepburnová vystřídala na přání producenta broadwayskou divadelní hvězdu Julii Andrewsovou. Pro tu bylo jistě satisfakcí oscarové ocenění téhož roku za hlavní roli v muzikálu Mary Poppins, když její sokyně vyšla naprázdno. Přestože je ve zpívaných pasážích Audrey Hepburnová dabována, přispěl její křehký půvab, uvolněnost a smysl pro muzikálové herectví k úspěchu snímku, který dodnes učí další generace, v čem je podstata kvalitního scénického provedení muzikálu. Bohatá výprava a kostýmy, krásné melodie a vynikající herecké výkony a navíc nově restaurovaná kopie – to vše činí z tohoto filmu ojedinělý sváteční zážitek. (Česká televize)

otík

Matka všech muzikálů - naprostá jednička mezi muzikály. Hudebně i filmově naprosto vynikající. Ještě nějaký superlativ? Prostě bomba!!! ()

MJMilan

Pěkný film o dívce která má velice "pěknou" Angličtinu, je tak trochu "vesnického" typu a snaží se naučit Angličtině snobů. Audrey Hepburn ve své nejlepší formě. ()

misulka03

Nejkrásnější muzikál, jaký jsem kdy viděla. Film má skoro 3 hodiny, ale kéž by byl jednou tak delší, protože koukat se na dokonalou Audrey mě nikdy neomrzí. ()

Noviik

Muzikál, který je sice "až" druhý v pořadí (alespoň podle mě i hodnocení zde), ale má nádhernou (ještě jednou - nádhernou) Audrey Hepburn! ()

Mylouch

Audreyin vychutnaný herecký koncertík. "Move your blooming ass !! ... Proč se smějete, když to říkám dobře ?" Limonáda, které nechybí pro Británii všudypřítomná sociální citlivost (zase jinak než třeba v beatlesovském klipu k Free as a bird), s písničkami, které se staly celosvětově svébytnými hity na žebříčcích hitparád. ()

alisa.upir

Tenhle film nemůžu hodnotit objektivně. Poprvé jsem ho viděla, když mi bylo 12, a od té doby jsem ho viděla asi 30x. Znám každou písničku a většinu replik. Nemyslím si, že výkony Audrey Hepburn a Rexe Harrisona se dají srovnávat s většinou filmů dnešní doby. Každý pohyb, každé mrknutí, každá pronesená fráze... do dneška mám problém myslet si, že Audrey se někdy chovala jinak než Eliza v My Fair Lady. Díky tomuhle filmu jsem objevila krásu britské angličtiny a důležitost přízvuku, který používáme. ()

andrii

Z nemotorného káčátka, Popelky ulice, stala se výstavní labuť, žena - princezna s vybraným chováním, ozdoba paláce, šperk elegance. ()

Šuplík

Úchvatná hra s jazykom, piesne fakt husté, Audrey a profesor Higgins pozoruhodná dvojica a Mr. Pickering im sekunduje v roli pravého anglického gentlemana, ktorého nič nerozhádže... Well, temer nič. ()

sir-dave

Audrey Hepburn jako květinářka se svým buranským přízvukem geniální! Jako noblesní dívka na plesech už tak nevyčnívá. Celkově na mě působila stařeji, než jaký měla v té době věk (34). Možná jsem jí měl jen zafixovanou jako okouzlující dívku z Prázdnin v Římě. Muzikál sám o sobě moc neoslovil, ikdyž je nemusím, viděl jsem už lépe zpracované. ()

LeoH

Já vím, je to jenom rozjuchaná emerická zpěvohra, jenže oproti běžným rozjuchaným emerickým zpěvohrám je tam toho dost navíc – jazykové hrátky, sociální rovina, odzbrojující nadhled – a je to promakané do posledních detailů (vzpomínám na článeček, ve kterém kterýsi zasloužilý hlasový pedagog, snad Leo Jehne, nadšeně rozebíral, jak Líza s přízvukem a řečí těla mění i pěveckou techniku), čímž snad lze do jisté míry zdůvodnit, že si to vždycky celé tři hodiny tolik užívám a vlhnou mi u toho zraky. Snad jen ty trepky kdyby po něm na konci hodila ještě jednou. ()

filmmovier

Úžasné songy, nádherná atmosféra, výtečný humor a fantastičtí herci - nejen naprosto kouzelná Audrey a sympaťák Rex Harrison, ale třeba také vskutku mladičký Jeremy Brett dvacet let před Sherlockem Holmesem. My Fair Lady je opravdu nádherný film, a obzvlášť v prvních dvou hodinách jde o jednu z vůbec nejzábavnějších věcí filmografie, hudba i písně jsou nádherné, všechna ocenění zasloužená, jeden z nejlepších muzikálů je to naprosto bez debat... ale ta stopáž je lehce přepálená. I navzdory tomu ale rozhodně nenudí, protože krásných prvků v něm je tolik! Ale o půl hodiny kratší si to představit dovedu. 80%. Doporučuji! ()

plechulka

Paráda, kterou mohu vidět každý rok (nejen o Vánocích...). Harrison je dokonale zatvrzelý starý mládenec, Hepburnová nejen krásná, ale i chytrá a notoricky známé melodie dodají pohody (a já si skoro vždycky vzpomenu na normalizační KABARET U DOBRÉ POHODY, kdy tanečnice z TV baletu v ohromných kloboucích dělali křoví Milanu Chladilovi a on zpíval: "Touhle ulicí...." a pan Filipovský křepce poskakoval při songu o "trošce pokakanýho štěstíčka"). Zapomeňte na shon, dejte si vaječný koňak k vánočnímu cukroví a užívejte si! ()

kristianzen

Tak dlouhé... Tak moc dlouhé, že to je pro mě nekoukatelné.. Je to škoda, protože příběh je moc hezký! Ale film, u kterého se nudím a čekám na střih tolikrát za film, nezachraní ani skvělá a hravá Audrey Hepburn, ani hezký příběh. Kdyby se to zkrátilo na půlku, nic by se nestalo, naopak, více by to šlapalo a bylo by to! ()

Helmutek

Dal bych tomu i čtyři hvězdy (i když mi vadila občas moc okatá stylizovanost, ale tak se prostě tenkrát točilo), ale to, že Audrey nakonec přezpívali, to je u takovýho muzikálu fail neskutečnýho kalibru, kterej jim prostě neodpustim. Buď jí to měli nechat i se zpěvem, nebo tam měli dát někoho úplně jinýho - takhle to je jen do očí bijící amatérismus viditelnej především ve scénách s naprosto skvělym Harrisonem, kterej to zpíval sám a dokonce odmítl playback (a je to znát - scény jsou přirozený, zpívá i hraje skvěle, má to koule a dívat se na něj je prostě paráda). O to víc mi u Audrey vadilo to, že předěly mezi zpívanym dabingem a jejím vlastním hlasem byly znát fakt hodně - jak co se týče barvy hlasu, tak nesynchronizovanýho pohybu ke zpěvu. A to je obrovská škoda. Další věcí byly střihy - dost často přicházely nelogicky, postavy se najednou chovaly úplně jinak... - přitom k tomu není vzhledem k relativně dlouhý stopáži žádnej důvod. A dovolím si i jednu kacířskou - mě se Audrey taky líbí, je hezká, roztomilá, všechno... ale přijde mi, že je to vlastně hlavně o tom, jak je krásná, a že vlastně zas tak moc dobře hrát neumí. Rád bych jí přilepšil, je mi sympatická (a třeba v How to Steal a Million byla fakt dobrá), ale to její přehrávání a afektovanost mi tady přišly už trochu moc. Ale jasně, film je to hezkej - písničky krásný, scény pohádkový... Je to fajn, ale výhrady (i vzhledem k tomu, že tady to má 86%), a to celkem zásadní, prostě mám. WTF moments: Rozhodně ten Audryin nemaskovanej playback a jeho (ne)synchronizovanost s pohybem. ()

Mirokukii

Klasická pohádka o tom jak popelka k princi přišla a nebo taky studnice toho, že s trochou píle, vlastních schopností, nutné dávky odhodlání, a zřejmě taky malé pomoci od ostatních, může každý dokázat cokoliv, a nezáleží vůbec na tom, odkud onen jedinec pochází. Výtečný klasický muzikál. Nesmrtelný. ()

Elví

Až po dvou semestrech anglické fonetiky a třech termínech, které jsem potřebovala ke složení zkoušky, jsem se u tohoto filmu dokázala kompletně pobavit. Btw, profesoři mi s tím jejich "Kolik samohlásek jste slyšel?" "147" dosti připomínali pár lidí na nejmenované katedře anglistiky a amerikanistiky... ()