Do zvláštního tábora, který za druhé světové války nejvyšší německé velení vybudovalo pro nejproblémovější zajatce spojeneckých armád, přiváží eskorta nové vězně. Místní velitel, plukovník von Luger je pevně přesvědčen, že se nikomu ven uniknout nepodaří. A proto nemá smysl ani něco podobného plánovat. Přesto se již první den o útěk z tábora pokusí hned několik nováčků. Velitel zajatců Bartlett, jemuž se v minulosti podařilo připravit již několik úspěšných útěků, navrhne svému nadřízenému Ramseymu akci, při níž by z tábora najednou zmizelo dvě stě padesát zajatců. A tak se rozběhnou pečlivě utajované přípravy na největší útěk druhé světové války. Důležitou roli v něm hrají Američané Hendley a Hilts, Angličan Blythe, Australan Sedgwick a Polák Velinski… Působivé drama, které patří mezi nejlepší válečné filmy, natočil úspěšný hollywoodský režisér John Sturges, podepsaný rovněž pod dramatem Stařec a moře, westerny Sedm statečných, Poslední vlak z Gun Hillu, Přestřelka u O.K. Corralu, Hodina pušek či sci-fi Zajati vesmírem. Přestože příběh byl inspirován skutečnou událostí, nezdůrazňuje jeho tragiku a spíše se soustředí na život v táboře, na důmyslné přípravy a plány hrdinů. Vsadil přitom na širokou řadu osvědčených hereckých osobností (Steva McQueena, Jamese Garnera, Charlese Bronsona, Jamese Coburna, Donalda Pleasence), které brilantním způsobem ztělesňují určitý typ. Hudbu k filmu napsal americký skladatel Elmer Bernstein. (Česká televize)

Lukke32

Nevím, kouká se na to hezky, ale ani náhodou mi to nepřišlo jako speciální tábor pro nejproblémovější válečné zajatce, spíš jako pionýrský tábor - vězni ani vězni nebyli, dělali si co chtěli a celý ten útěk podle toho taky vypadal. Bylo to celé jako pěst na oko. Kor když na začátku nám divákům bylo řečeno, že je to celé podle skutečných událostí... Prostě americký holywoodský velkofilm... Pánové, 139. nejlepší film...? Opravdu? Jenom z respektu z těch velkých jmen dávám tři hvězdy. ()

CassidyXXX

Tvl kdyby v tom táboře ještě byly ženský tak neni důvod utíkat, naopak výborný místo k přečkání války. Chlastání, sranda, sport, pohodovej personál (teda pardón dozorci). Prostě 2. světová musela bejt na pohodičku. Tak asi takovej dojem tahle slátanina vyvolává, navíc je to i docela nudný. ()

Konev

Čekal jsem podle hodnocení skvělý film, ale dočkal se dloooouuuuhééého příběhu o ničem. Ani napětí, ani legrace, to jak se chovali Němci k zajatcům byla komedie a film vlastně nevypovídal o ničem. Škoda tak kvalitních herců. Komedie Copak je to za vojáka zřetelně čerpala námět i z tohoto filmu. ()

megacik

Páči sa mi tá hudba a herecké obsadenie, a v podstate aj výkony najznámejších hercov. Škoda len, že celková "dráma" je celkom naivná. Nemci sa takto mierne nechovali voči žiadnym zajatcom. Celkovo mi to vo filme pripadá, ako pioniersky tábor, kde za rôzne úteky bolo tak maximálne 50 klikov, či 5 kilometrový beh alebo spánok bez večere. Správanie Nemcov je niekedy vskutku smiešne. Nemecká armáda bola kedysi tá najlepšie vycvičená a najuniverzálnejšia armáda na svete(vo všetkých smeroch), pričom elita - SS boli poväčšinou len tí najbrutálnejší kariéristi, ktorý so slepou poslušnosťou neváhali splniť akýkoľvek rozkaz. Za hocijakú hlúposť nemali problém títo ľudia hocikoho zavraždiť už v polovici 30. rokov, nieto ešte počas druhej svetovej vojny. Taktiež dôstojníci mali poväčšinou vyššie vzdelanie, ktoré nedokončil len tak hocijaký hlupák. Tu vo filme mi však poväčšinou pripadajú ako zle oblečení klauni a nemeckí dôstojníci ako mierne retardovaní s IQ max 80. Pri tomto filme je lepšie radšej sa nad ničím nezamýšľať..... Horších 50%. Možno, keby tam hral aj Mr. Bean, a zmenilo by sa to na komédiu, tak by som dal aj vyššie hodnotenie. ()

Elanornegra

Vojnová klasika, bohatá na skvelých hercov, bojovnú hudbu a veľmi slušný scenár. Ani ta minutaz nebol problém čo sa stáva pri tak starých filmoch raritou. Najviac má prijemne prekvapil Richard Attenborough, ktorého som doteraz videl len ako dedka v Jurskom parku. Stene Mcqeen taktiež nadpriemer ako aj Garner a další herci. Od začiatku sa to na nič nehrá a strhne to až do samého záveru. Ta prepracovanosť úteku, ako aj útek samotný bola obdivuhodná. Plus krásne alpské prostredie. Záver bol pyrhove víťazstvo.... 90% ()

mdf

John Sturges a filmové hvězdy, které hrály i v jeho filmu Sedm statečných, bylo dobré je zase vidět pohromadě ve slušném dobrodružném příběhu. ()

Vlasak900

Film popisuje příběh zajatých spojeneckých důstojníků za druhé světové války, kteří jsou umístěny do německého zajateckého tábora, ze kterého se následně pokouší utéci. Prvních 20 minut filmu připomíná spíš grotesku. Zajatci chodí do kanceláře velitele tábora, který je de facto prosí, aby neutíkali... Stráže hlídají zajatce tak, že mají pušku na zádech a stojí k nim zády. Život v zajateckém táboře spíše připomíná "školku", kde si velká skupina lidí dělá co chce. Pár zajatců se neustále pokouší utéci a když je chytnou, nic se jim za pokus o útěk v podstatě nestane. Není zde žádné tvrdé zacházení se zajatci (které jsem čekal vzhledem k ději). Poté, co Němci objeví vykopaný tunel, opět se zajatcům nic nestane. Jede se dál, nic se vlastně nestalo. Také zajatci jsou schopní sehnat vše, na co si vzpomenete. Marmelády, role textilie, potajmu šijí civilní šaty pro 250 zajatců, falšují doklady a propustky, získají foťák... Do této chvíle jsem netušil, proč má film na ČSFD tak vysoké hodnocení. Změnil jsem názor ve chvíli, kdy se začne opravdu něco dít. V druhé části filmu část zajatců skutečně utekla a snaží se dostat pryč z Německa. Většina z nich je nakonec dopadena. Film je z 60. let, jsem asi zvyklý na dnešní standardy, ale i tak musím ocenit herecké výkony. Oceňuji také vojenskou techniku a německé uniformy. Nakonec mě film co se týče příběhu velmi bavil a pochopil jsem, proč má tak vysoké hodnocení. ()

Andrmen221

Jedním slovem geniální. Film krásně utíká a herecké obsazení je úžasné. Trochu měl mrzí, že jich tolik pochytali, ale zároveň se třem podařilo utéct. Potrápili ty skopčáky, jak se sluší a patří. Steve McQueen, Charles Bronson patří k mým neoblíbenějším a 60. léta ukazují nádherné filmy a těmto se k nim řadí. Ještě jednou úžasné, rozhodně stojí za zhlédnutí. ()

Joskarakoska

Tohle je prostě klasika každým coulem, výborný Richard Attenborough, Steve McQueen, Charles Bronson a další… Miluji filmy s tematikou 2.světové války a tento obzvlášť. 5* ()

bernstein

Za II. světové války zřídilo nejvyšší německé velení speciální tábor, kam byli deportováni nejproblémovější zajatci spojeneckých armád. Velitel tábora plukovník von Luger upozorní seniora zajatých spojeneckých důstojníků kapitána Ramseye, že z tohoto tábora, který má nejtvrdší opatření proti útěku, se nikomu nesmí podařit uniknout. Ten však von Lugerovi připomene, že pokusit se o útěk ze zajetí je povinností každého správného důstojníka. A hned první den se tuto povinnost pokusí splnit hned několik čestných mužů. Neúspěšně. Velitel Barlett, jemuž se podařilo zorganizovat už několik útěků, proto navrhne Ramseymu neuvěřitelnou akci, při níž by z tábora zmizelo najednou dvě stě padesát zajatců. A tak se rozjedou dokonale utajené přípravy na největší útěk války, v němž klíčovou roli hrají Američané Hendley a Hilts, Angličan Blythe, Australan Sedgwick a Polák Velinski. Proč byste měli vidět? Film je ukázkou několika skvělých lekcí týmové spolupráce. Týmová spolupráce vzniká, když se lidé nasměrují na „my“ namísto „já“.  Být si vědom mise. Cíl je důležitější než role. Spolupráce je multiplikací. Každá unie je silou, každá neshoda je nebezpečím. Oddaní a jednotní. Neexistuje polovičních vítězů. Konsolidovaná komunikace. Tým funguje jako mnoho hlasů s jediným srdcem. ()

macikpacik

Predvčerom som začal písať recenziu na tento film, včera som pokračoval, ale radšej som to celé zmazal. Mal som tú smolu, že asi pred 3 dňami som videl podrobný dokument o tom celom úteku a udalostiach ktoré nasledovali. Žiaľ, pre toho, kto videl dokument a vie ako to dopadne, tak film nie je vhodný. Po prvé je príliš starý. Starý v tom zmysle, že tie filmárske, dejové a dialogové postupy sú na úsmev. Ktosi tu písal, že genialny soundtrack. Práve naopak Nočné scény, tie sú vážné a pomalšie, lebo vyjadrujú po prvé ťažobu situácie a po druhé, až príliš okato naznačujú, že Pozor, Pozor, v tábore sa niečo tajne v noci robí. Ale denné pasáže - tá rozšafná, veselá pochodová hudba, to je klasický prejav americkej kinematografie. My, Američania, aj keď v zajatí, sme tu pánmi a nič sa nami nehne. Po vystúpení z autobusu, si začnú Queen a spol okamžite prezerať pôdu a všetko, takže, aj keď sú v tábore 4 hodiny, tak už vedia, kde je koľko stráží, kde sú slepé miesta, ako a koho podplatiť - mimochodom, aj na to bola v jednej recenzii narážka, že by dokázali získať aj domiešavač na vetón, ale v dokumente to potvrdili, ani fakt poznali všetky možné finty dna dozorcov a využívali. Ale vo filme je ako - ľavou zadnou. Ďalej nebudem pokračovať. V takto rozsiahly útek síce mal za úkol stiahnuť nemecké vojská z línií na ich hladanie, ale efekt sa nedostavil. Slabá filmarina, arogantné správanie amerických zajatcov, zľahčovanie až do krajnosti akýchkoľvek nebezpečenstiev.... Film bol zrejme v 1963-tom výborne prijatý, ale veľmi, prevelice zostarol. Proti Mostu cez rieku Kwai, ktorý si pozriem kľudne aj 3-tí krát, je Veľký útek, obsadený elitou herectva, zastaraný, mierne smiešny, mierne na nervy idúci film.  Pozn.: To chodenie do chládku mi pripomenulko 8-mu sériu Červeného trpaslíka, kde Lester a Rimmer pravidelne v doprovode stráží, idú vžda dokola a dokola v veliteľovi. Toto isté je aj tu, ale toto nie je komédia, ale film, ktorý je o skutočnej a tragickej udalosti. Dávam 3/10. ()

GrooteLulu

..Steve McQueen je můj hrdina a každá postava z Great Escape je téma na hodiny vyprávění.. Dick, Tom a Harry by byly také jména mých synů, byly by to moje nejblíbenější "tunely"... řekl bych můj TOP5 (best of ths best) i s OST hlavně, když se Hilts snaží ujet na motorce... ()