Do zvláštního tábora, který za druhé světové války nejvyšší německé velení vybudovalo pro nejproblémovější zajatce spojeneckých armád, přiváží eskorta nové vězně. Místní velitel, plukovník von Luger je pevně přesvědčen, že se nikomu ven uniknout nepodaří. A proto nemá smysl ani něco podobného plánovat. Přesto se již první den o útěk z tábora pokusí hned několik nováčků. Velitel zajatců Bartlett, jemuž se v minulosti podařilo připravit již několik úspěšných útěků, navrhne svému nadřízenému Ramseymu akci, při níž by z tábora najednou zmizelo dvě stě padesát zajatců. A tak se rozběhnou pečlivě utajované přípravy na největší útěk druhé světové války. Důležitou roli v něm hrají Američané Hendley a Hilts, Angličan Blythe, Australan Sedgwick a Polák Velinski… Působivé drama, které patří mezi nejlepší válečné filmy, natočil úspěšný hollywoodský režisér John Sturges, podepsaný rovněž pod dramatem Stařec a moře, westerny Sedm statečných, Poslední vlak z Gun Hillu, Přestřelka u O.K. Corralu, Hodina pušek či sci-fi Zajati vesmírem. Přestože příběh byl inspirován skutečnou událostí, nezdůrazňuje jeho tragiku a spíše se soustředí na život v táboře, na důmyslné přípravy a plány hrdinů. Vsadil přitom na širokou řadu osvědčených hereckých osobností (Steva McQueena, Jamese Garnera, Charlese Bronsona, Jamese Coburna, Donalda Pleasence), které brilantním způsobem ztělesňují určitý typ. Hudbu k filmu napsal americký skladatel Elmer Bernstein. (Česká televize)

Trevor

Filmová klasika, neskôr zatienená predsa len uveriteľnejším Útekom zo Sibíry či Bielym peklom. Nemôžem však nespomenúť jednu vec. Až neuveriteľné vyznieva správanie sa nemeckých dozorcov voči zajatcom s ohľadom na neskoršie rozuzlenie počas konca filmu. Bolo by to zrejme inak, ale celkovo sa jedná o výnimočný epický príbeh, ktorý nenudí, občas dokonca pobaví aj napriek prostrediu, v ktorom sa odohráva... ()

Laurent

Velmi povedený snímek, který je charakteristický několika věcmi. Mnoho scén je odlehčeno humorem. Všechny scény byly natočeny za překrásného počasí. Množství známých herců. Absence záporných postav. Gentlemanské chování německých vojáků. Zvláštní vykreslení vězeňského tábora, ve kterém (nebýt útěku) by člověk zažil pouze samou zábavu a legraci. ()

Fanucci

Dlouhé, přehnaně americky sebevědomé a v některých momentech strašně nelogické. Samotný tábor mi připadal jako rekreační letovisko a chování vězňů ve válečných podmínkách naprosto nemožné (oslava 4. července s průvodem a kořalkou?!:-). Škoda...navodit dobrodružnou a napjatou atmosféru se totiž režisérovi povedlo na výbornou. Pitomosti, naivita a nelogičnosti (ostře kontrastující s detailností únikového plánu) však tento film srážejí v mých očích strašně hluboko. 70% ()

Chrysopras

Příjemný film se zajímavým hereckým obsazením a vděčným útěkářským námětem. A ještě opepřený nálepkou "based on true story". Ale dech to rozhodně nevyrazí, blíž to má rozhodně k průměru. Podle mě tedy jednoznačně OVERRATED! ()

GILLWANDER

Určite jeden z najlepších filmov 60. rokoch minulého storočia. Steve McQueen znovu ukázal svoj herecky potenciál. Film The Great Escape patrí do starej filmovej školy, kde sa len občas robievali chyby...90% ()

dyfur

moja zaujímavosť: Hlavná postava filmu kapitán Hilts (Steve McQueen) nosí hodinky značky Rolex Speedking. (dyfur) ()

maverick10

Hezky film, ktery ac pri sve dlouhe stopazi nenudi. Vsechno bylo pekne natocene a sledovat vsechny ty ruzne figle spojeneckych zajatcu, jak se dostat ze zajeti byly rozhodne dumyslne. Ovsem je tu jedna vec, ktera mi neda spat. A to zanrova nevyvazenost. Ac avizovane jako valecne akcni drama, chvilema jsem mel pocit komedie s deFunesem. Velkou merou na tom mela hudba. Ac je z ni klasika, hodi se spise do komedialniho zanroveho pytlicku a to je asi cele jaderko problemu. Navzdory tomuto, je to porad nadprumer, ktery se jentak neokouka. . . ()

SonG

Hanba mě fackuje že jsem tak geniální film viděl až teď. Steve McQueen jednoznačně válí, po Motýlkovi jeho nejlepší role. Nenajdete zde slabý herecký výkon, nejvíce mne uchvátil Bronson, který svého ,,Krále tunelů,, vytřihl parádně. Výborně a chytře natočený film, který určitě do TOpky patří. ()

Meridius

Skvělý film, kterému nestojí v cestě ani jeho dlouhá stopáž. Hrozně moc jsem fandil postavě Steva McQueena a vlastně všem uprchlíkům, bohužel to někteří pěkně schytali. Nedá mi zmínit také památnou hudbu mistra Elmera Bernsteina. Kvalita po všech stránkách. ()

johny89

Scénář napsal můj oblíbenec J. Clavell od kterého jsem četl podobnou knihu Král Krysa. Tento film není vůbec špatný, ale je tam jistá předvídatelnost a nijak zvlášť mě žádná chvíle neohromila. Herci jsou skvělí, obzvlášť dobrý je zde Steve McQueen. ()

Martin741

Reziser John Sturges /Prestrelka u Ohrady O.K. Corral, Starec a More/ natocil celkom dobry film, ktory sa ale sam nevie rozhodnut, do akej kategorie vlastne patri. Na dramu je dost malo dramaticky a na vojnovy film chybaju vyraznejsie vojnove sceny. Dost poznat makety a kulisy, ale sympaticky vo filme posobi snaha vojakov ujst z vazenia, vazni maju sikovne napady, takze pribeh uteka ako voda. Viem o tom, ze film je podla skutocnej udalosti - takyto utek sa podaril vaznom z akehosi nemeckeho zajateckeho tabora v roku 1944. Vaznov dozorcovia posielali do samotky a este ich myslim nestrielali. Plus pohodova atmosfera vo filme moze byt a nevadi mi, viem, ze aj ked v Europe zurila svetova vojna, jestvovali miesta, kde zivot bezal v uz zabehnutych kolajach - takze tu som tolerantny. Urcite sceny tu nie su celkom realne /chlast na 4. jula .... LOL/ + Bronson opakovane produkuje logicke kixy /nejdem vypisovat dej, nechce sa mi/. Aby sa film priblizil divakom a aby ich aj realne chytil, dali tu aspon par dobrych scen, niektore aj s mojim oblubencom Donaldom Pleasence-om. Steve McQueen to samozrejme dobre taha, a moj oblubeny Donald Pleasence neprerazil tymto filmom /stalo sa tak az bondovkou You Only Live Twice/, lebo je v uzadi oproti napriklad Garnerovi, Coburnovi alebo hoci aj Bronsonovi. Dobre sa pozeralo na planovanie uteku z vazenia, a aj napriek mojim vytkam ide o dobry a kvalitny film, ktory sa rozhodne oplati pozriet aj napriek sialenej dlzke 172 min. 89 % ()

Rocky88

Tento snímek mi přijde trošičku nadhodnocený. Ne, že by postrádal kvalitní reži, dobrý scénáři či velké herce. Místy mi ale přišel až moc humorný, chtělo to spíš více hrát na vážnou notu. To ale nic nemění na tom, že od chvíle, co vstoupil první vězeň do tunelu, atmosféra výrazně zhoustla a - s menšími výkyvy - tak zůstala až skoro do konce. Způsoby, jakýmy vězni vočůrávali bachaře, byly vskutku zajímavé a i jejich plánování bylo podáno velmi přesvědčivě. A vyzdvihl bych i fakt, že se ve filmu takřka nenachází hluché místo. . . Když to shrnu, jedná se o velice zdařilý film, který ale trpí - sami si rozhodněte, jak moc - místy až příliš humornými scénami. 78% ()

shyster

Samotná příprava útěku mě nijak nenadchla (viděl jsem řadu lepších provedení). Kupí se zde řada klišé (ano myslím tím asi tu nejotravnější:"Kopu už 17 tunel a zrovna teď dostanu klaustrofobii"), řada "problémů" je vyřešena tak snadno až mě překvapuje tak dlouhá stopáž. Postava R.Attenborougha mě vytáčela a nejspíš jsem to špatně pochopil, ale ten muž se dopustil zrady na vlastních vojácích (nebo spíš je jen sprostě využil, aby utekl). Klady vidím v Steve McQueenovi, který útěky má snad v krvi (viz Motýlek), a zvláště v drsném závěru. ()

Petoss1

Toľko známich hercov(hoci už nie najmladších) sa zišlo pri tomto veľkom filme a je to samozrejme dobre. Realistické zobrazenie útekov ktoré sú založené na historických podkladoch. Stará dobrá klasika! Výtečne 90% ()

MrPierc

Britští a američtí herci kralují tomuto filmu. Film je trochu nadlehčený a nejlepší role mě připadala se McQueenem a jeho tenisákem :-) ()

WoWoW

Tohle je naprosto mistrovské dílo Johna Sturgese. Tenhle válečný film mě překvapil hlavně tím, že i přes svou celkem šílenou délku si mě udržel po celou dobu. Už jen obsazení v tomto filmu má své kouzlo a to kouzlo se v tom filmu naprosto projevilo. Jsem opravdu z celého srdce rád, že takovéhle filmy existují. ()

joker.george

Zpočátku mi vadil u snímku soundtrack, dokud jsem neviděl, že nejde čistě jen o existenční, temné a drsné drama, ale obsahuje i humornější a odlehčenější pasáže, a přitom to celou situace nijak nezlehčuje. Docela mě překvapilo, že postavy nejsou černobílé a jednotvárné, což platí hlavně v případě nacistů. Kvůli délce mi ale občas přišlo, že snímek zbytečně ztrácí tempo a některé části jsou moc dlouhé, přesto snímku nemůžu upřít napětí, které bylo občas značně cítit, a které tak dlouho pečlivě budoval. Neduhy nastaly převážně až po útěku, dokud se film odehrál v táboře, běželo všechno tak, jak mělo, ale s nabitou svobodou se snímek začal, podle mého, lehce zhoršovat. ()

BarryLyndon

Parádní film. Určitě teda nemá na dokonalosti jako Stalag nebo Most přes řeku Kwai, ale i tak mne hrozně mrzí, že se kinematografie ubírá jinam a tyhle velké dobrodružné filmy už jsou jenom zvláštností. 9/10 ()