Roku 1607 připlouvá do Nového světa ke břehům Virginie anglická loď. Na její palubě se nachází spoutaný kapitán John Smith (C. Farrel), který má být krátce po přistání popraven za pokus o vzpouru. Je však velitelem výpravy, kapitánem Christopherem Newportem (C. Plummer) omilostněn a pověřen navázáním kontaktů s místními domorodci a získáním zásob pro nadcházející zimu. Na své cestě je zajat a život mu zachrání dcera indiánského náčelníka Pocahontas (Q. Kilcherová). Oba se do sebe zamilují, Smith Pocahontas učí svůj jazyk a ona mu zase ukazuje krásy svého světa. Jejich láska je však ohrožena, když začnou narůstat konflikty mezi nově vzniklou kolonií Jamestownem a indiány, které přerostou v otevřený boj… (Česká televize)

gicous

Nový svět je filmová báseň, která poskytuje zcela nevšední duchovní zážitek. Především je to nádherná love story, kde je láska vyjadřováná gesty, mimikou a dotyky. Malick nepotřebuje slova a dialogy, vystačí si jen s kamerou a sem tam nějakým monologem. Love story na jedné straně a kontrast světa kolonistů a indiánů na straně druhé. Indiáni žijí v úplném souladu s přírodou. Naopak osada kolonistů, kterou ohraničují dřevěné kmeny stromů, je zobrazována jako smrdutá díra plná bahna, nemocí, zášti a zloby. Příroda je dalším hercem Malickova filmu. Přímo dýchá s obrazovky. Není klasický krásná, nejsou tam pláže zalité paprsky slunce, které vidíme na obrazcích turistických průvodců. Ale to vůbec nevadí, protože je nasnímaná tak nádherně panensky a nevinně, až z toho někdy mrazí. Někdy Malick skládá záběry, které spolu nesouvisí, ale tenhle nesoulad není rušivý. Malick netočí pro diváky, ale pro sebe. Podle mě ho nezajímají diváci, ti ať si z toho vezmou, co chtějí. Proto jsou jeho filmy tak zvláštní a osobité. Taky herci jsou skvěli. Jejich práce byla o to těžší, že museli hrát především gesty, pohledy a dotyky. Hlavní hrdinka je čarokrásná a neokoukaná a zdá se jakoby její matkou byla sama matka příroda. Prostě nádherný film, který stojí za to vidět. ()

Bobris

Já nevím proč prostě Malick musí do tříhodinových filmů neustále cpát dvouhodinové záběry na trávu, nebe, stromy, ptáky a další voloviny. Jestli je to pokus o jakousi "poetičnost" tak to u mě nefunguje. Zatím sem z Malickovejch filmů neměl problém dokoukat jen Tenkou červenou linii, která tu utahanost aspoň uměla lehce vysvětlit. Tady sem ale Farrellovi tu básničku nevěřil - tím nemyslím, že by zahrál špatně, ale jeho postava možná nedostala prostor to vysvětlit. Q'Orianka Kilcher krásná, škoda že jí bylo jen 15, čekal sem 3 hodiny na pořádnou erotickou scénu a nakonec jí kvůli tomu ani nedostal, no co. Jo a ještě jedna věc,.. on tam byl Bale? 55% ()

subic

Epic Pocahontas story by se to také mohlo jmenovat. Ať už posloupnosti příběhu historicky odpovídají nebo ne, není podstatné. Vadou na kráse tak zůstává dost pomalý rozjezd a celá řada hluchých scén v prvních 2/3 filmu. Zkrácení tak o půl hodiny by nebylo na škodu, zřejmě proto film nešel ani do kinodistribuce. Na druhou stranu tvůrci vsadili a podle mě docela šťastně na omladinu, mladá indiánka Pocahontas (Q'orianka Kilcher, 15 let), anglický kapitán John Smith (Colin Farrell, 29 let), anglický pěstitel tabáku John Rolf (Christian Bale, 31 let). ()

Hawaj

Přenádherná Pocahontas, moc pěkný indiáni (a dost možná i velmi autentický), pár mysteriozních scén, ale nepovedená kamera, prázdnej scénář a výsledek dost zklamal hlavně vizuálně. Todle má bejt Malick?! Jéžiš to moh bejt biják. Znovu a lépe! ()

PeterJon

Je radosť pozerať Mallickove filmy, vždy si pri nich oddýchnem. Niečo nesmierne jemné a prepracované. Sýmfónia klasickej hudby a zvukov prírody, meditácia.. Je to trošku zheroizované, čo sa hlavnej postavy týka, jedná sa však o spracovanie legendy. Film je natočený rovnakým štýlom ako jeho predchodca Thin Red Line, vizuálny poet Mallick opäť zobrazuje harmonický život domorodcov spätý s prírodou v kontraste s neduhmi našej rozvinutej spoločnosti. Aj keď som celkom nepochopil pointu toho filmu, bolo to veľmi príjemné na pozeranie. Extended Cut mi prišiel zbytočne natiahnutý. Prvé dve hodiny sú magické ale posledná hodina od kapitoly Proposal s Christianom Baleom je už o ničom... ()

Guran

KRAVINA - doslova a do písmene. Obsadit 14ti letou holku do role dospělé domorodky, která bude žít s dospělým chlapem je trapné a hloupé. Snímek je prakticky o nudě, ničím vás nenadchne, jenom leda tak ukáže pravdu, která se skrávala v letech budování koloniích a vyhlazování Indiánů v Americe. Terence Malick není dobrý režisér - už jste četli jak se film natáčel? Nechtějte vědět. Dímto filmem se u mě ten blb odepsal, protože takto spatlat zajímavý historický fakt je ostuda! Dále musím hodně sprznit kamery. Střihy jsou strašný, nejen režisér, ale i kameraman by si měli rvát ze zadku ho*no. Ostuda! Ostuda! Nedivím se, že Farrell a Plummer Malicka opravdu nemuseli. Takovýto režisér je odpornej. ()

VlastaFlaksa

Neskutečná nuda, neprovázanost jednotlivých obrazů a celé je to zbytečné dlouhé a utahané. Zkrátka absolutně zbytečný film. ()

helrohir

Terrence Malick je zvláštny typ filmára, nakoľko nikdy vopred neviete, čo od jeho filmov môžete čakať. Príbeh o láske kapitána Smitha a indiánskej princeznej Pocahontas nie je pre veľa ľudí neznámym pojmom, keďže mnohí sa stretli minimálne s animovanou verziou od Disneyho. Samozrejme, že poňatie tohto príbehu nebude len disenyovská romantika. Malick film poňal v jemu typickom poetickom štýle, kde vsádza hlavne na kombináciu citlivej hudby a úžasnej Lubezkiho kamery. V niektorých scénach si vystačí len s touto dvojkombináciou a zážitok je napriek tomu nadpozemský. Je však na škodu, že nosný príbeh je dosť plytký a preriedený (očividne sa tu dosť strihalo), a tým pádom zostáva obsah za formou dosť pozadu. V obsadení vidíme dosť známych tvárí, ale žiaden z hercov sa vyslovene nevypne k hereckému koncertu, ale skôr sa podriaďujú, respektíve splývajú s poetickou náladou filmu. Snáď len mladučká Q´Orianka Kilcher predvádza celkom charizmatický výkon. Ono takéto filmy je veľmi ťažko hodnotiť, ale po zvážení slabšieho obsahu sa prikloním k priemernému hodnoteniu. 60%. ()

ostravak30

Nový svět na mě působí spíše jako romantický Hollywoodský blábol. Přeci jen to hlavní není osidlování Ameriky a problémy s tím spojené, byť částečně se tohoto tématu také dotknou. Už zde vidíme, odkud pramenil/pramení pozdější i současný přístup: kam já přijdu, to území je mé. Domorodci byli respektováni jen do určité míry. Pokud je dobyvatelé potřebovali. To co můžeme zde vidět pak aplikovali noví Američané i na další domorodou rasu - Indiány. Nás ale zajímá hlavně láska mezi Johnem Smithem a Pocahontas. Dílo Terrence Malicka je v první řadě vizuálním počinem. Zachycuje Americkou přírodu ještě nezdevastovanou a nezplundrovanou. Byť problémy už tady jsou. Ani více než po sto letech od objevení nedokázali kolonizátoři téměř nic vypěstovat a přežít naprosto sami. A už začali zabíjet. V tomto ohledu je ještě tragičtější, že domorodá hlavní hrdinka byla pak v Anglii představována jako opice v cirkuse. ()

DAF1

Malickovy filmy mě zrovna moc neberou. Je to moc rozvleklé, po vizuální stránce snad přijatelné, čekal jsem však mnohem více - obdobu Scottovy 1492jky ()

Weirdman

7/10... Ďalšie dve hodinky meditácie s Terrencom Malickom... Sú chvíle keď tieto meditácie uchvacujú, majú chvíle, ktoré strhujú, chvíľami dojímajú, často nás unášajú, ale bohužiaľ chvíľami aj nudia. ()

Orhalmi

Poetický , velmi jemný film režiséra Terrence Malicka.Pomalý a klidný film s minimem dialogů, s positivním nábojem. Jemný jako plachá Pocahontas, o které film je. Kamera je znamenitá. Film působí velmi uklidňujícím dojmem. Krásná příroda, láska, tomu odpovídající hudba. Velmi uhlazená kompozice, takový balsám na duši v dnešních dnech. Nevím k jakému filmu bych snímek mohl přirovnat. Spíše možná k hudbě jako J.M.Jarre. Film může být označován za zdlouhavý a nudný, ale nebylo záměrem natočit akčné drama, ale právě takový poetický film, jakým film je. Film je jako procházka po lese, kdy není slyšet žádný ruch a slyšíte každý svůj krok. Filmový příběh je už smutnější. Opět střet civilizací, víme jak to dopadlo. A příběh Pocahontas. Nevěděl jsem, že byl pravdivý. Z hereckých výkonů – Farrell zahrál co musel a Pocahnotas byla naopak velmi přirozená, živelná a není moc znát, že by to hrála. ()

Humprt Pum

Krásné momenty, melancholická těžká atmosféra, která nás neopustí na na malou chvilku. Hodně rozmáchlé tahy štětcem, vybroušené detaily. Ale několik neustále se opakujících dokonalých záběrů nevystačí na 150 MINUT. Snad jen kdyby režisér nechal běžet jeden statický záběr na Kilcherovou - na její dokonalost by nevystačilo ani minut 1000. ()

Pavlin

Tento film Terence Malicka mě uchvátil.Překrásné záběry se střídají v pomalém sledu.Je zde kladeno spousty otázek,z nichž většina není zodpovězena a vlastně zůstává na divákovi zda je nechá k sobě promluvit.Herecké výkony jsou velmi dobré.A ta nádherná hudba ,skvěle dokresluje celkovou atmosféru.Příběh v sobě nese hluboké poselství o hledání smyslu života a lidských hodnot ,které za sebou nechává moderní doba.Rozhodně je to film jen pro náročného diváka,ostatním může připadat nudný. ()

sirrgulo

Nový svět je pastvou pro oči, velká pozornost je věnována pannenské přírodě, při jejímž sledování nás mnohdy doprovází jen zpěv ptáků nebo chvění listí. Člověk si pak připadá být její součástí. Celý příběh točící se okolo lásky dvou lidí jimž však není souzeno být spolu je natočen velmi hezky a film nikam nespěchá. Poté co se Smith ztratí na moři se na scéně konečně objeví můj oblíbeny Christian Bale a jeho role v příběhu se mi moc líbila. Přes dvě hodiny sledování filmu jsem byl rozhodnutý dát plné hodnocení. Nakonec se od něho musím odvrátit jelikož mě zklamal konec. Nechápu proč tvůrci museli v posledních dvou minutách takto uzavřít osud Pocahontas. Tím mě docela naštvali. ()

papuchalk

Asi nebyl uplně dobrý nápad pouštět se do rozšířené tříhodinové verze. Na jeden zátah to prostě nejde vydržet. Po nějaké době se záběry okoukají- tak pestrá příroda jako na Pandoře v okolí Jamesetownu být nemohla, a motivy postav jsou také dost průhledné. Od začátku je patrný Malíkův rukopis a záběry, které jsme už někde viděli... Lidé plouvoucí pod vodu (záběr zespoda), spousta a spousta a další spousta vysoké trávy nejrůznějšího druhu vlnící se ve větru (hlavní hrdina v trávě, tráva osamotě, Pocahontas v trávě, tráva v západu slunce, plížící se indiáni v trávě, boj v trávě:), při bitvě sem tam zabrat nezúčastněnou přírodu (trávu s lesem) nebo mraky, které boj vůbec nezajímá a plynou si pomalu dál, sem tam zabrat jakoby nezúčastněné herce (!!! tady musím dát Malíkovi velké plus za kreativní natáčení- některé záběry jsou pořízené mimo scénář, díky tomu vypadají přirozeně a nenuceně). I když se Malík dost opakuje a "vykrádá svůj vlastní film", pořád je to velmi šťavnaté, chutné, a tentokrát i romantické pokoukání. Málokdo dnes točí tak poetické filmy. Krása!!! Ale 5 bodů to mít nemůže. Linie byla první (a pocitově mnohem intenzivnější). PS: včera jsem to zahlíd v TV a strašně to zkazí formát 4:3 a průměrná kvalita. Doporučuji Bluray a 16:9. Zážitek se dostaví!!! Nízké hodnocení je tímhle jistě ovlivněno, spousta lidí to viděla jen v televizi ()

Malick se rozjíždí

Malick se rozjíždí

05.02.2010

Ještě ani neměla premiéru jeho „kosmická óda na život“ s Bradem Pittem a Seanem Pennem The Tree of Life (vlastně se vůbec neví, kdy by měl být film uveden, protože nemá distributora), a Terrence… (více)

Projekt 100 pro rok 2008

Projekt 100 pro rok 2008

29.11.2007

Malickova Fontána?

Malickova Fontána?

02.11.2007

Když už Terrence Malick jednou za pár let něco natočí, i přes zdánlivě tradiční náměty to nikdy není typický hollywoodský výplach. S tím bohužel ruku v ruce kráčí fakt, že si jeho filmy těžko hledají… (více)