Silný životní příběh se odehrává na pozadí drsné scenérie hor se vším, co je pro střední Slovensko typické – patriarchát, pytláctví, rasová nesnášenlivost, krádeže dřeva, ale hlavně ukazuje velkou soudržnost rodiny, víru, přátelství a lásku. Pokoj v duši je příběhem Tóna (Attila Mokos), který se po pěti letech vrací z vězení, kde si odseděl trest za krádeže. Přijíždí do rodné vsi a zjišťuje, že mnohé věci se změnily: s manželkou (Helena Krajčiová) se odcizil, pětiletého syna vlastně nezná, nemůže najít novou práci… Jeho přátelé z dětství – kněz Marek (Jan Vondráček) a podnikatel Peter (Robert Więckiewicz) se mu snaží pomoci v návratu do normálního života, ale mají své vlastní problémy a trápení. Tóno zoufale hledá východisko ze své situace. Šanci mu nakonec jako jediný dá majitel místní železnice, strojvedoucí Smejkal (Jaromír Hanzlík), který jako jeden z mála netrpí předsudky... (oficiální text distributora)

milatko81

celkom fajn filmik aj ked na oscara to asi nebude :-) ocenujem ze to nebolo z 2 svetovej a o zidoch alebo o komunistickych casoch ako vacsina ceskoslovenskych filmov! no je to filmik na jedno pohodove pozretie dal by som **** ale ako spravny slovak davam ***** :-) ()

Aknelka

Pan Balko zná prostředí, ve kterém a o kterém točí - ta zapadlá slovenská vesnička se mu vážně povedla. Přesně takhle to tam chodí - lidi sice nemají práci, ale od rána je plná hospoda, v potoce si hrají cikánské děti, zatímco jejich mamky tu klidně myjí hrnce nebo perou, plný kostel při mši, kolem nádherný kopce........ a když k tomu přidám tu parádní hudbu, ocitla jsem se na chvíli zase tam ;-) to ostatní mě jen vracelo do reality, která - bohužel - zasahuje i do takových míst :-( ()

rado3105

Vynikajuci Atila Mokoš. Zobrazenie ludi, dnesneho sveta, kamaratov realnejsie a rychlejsie ako realita sama. Uz davno nie je doba kedy si ludia pomahaju, dnes kazdy koho ako osrat. Dobry a ferovy clovek si to zlizne najviac, poctive miesta obsadzuju hajzli a zena otvori...ale co uz to sme chceli. Este ze mame na Slovensku tu krasnu prirodu, ludia zahynu, vymenia sa, ale prirode to trva podstatne dlhsie. Ale vlastne vsetko je jedno, ci tu sme alebo nie, treba to nejako prezit. ()

kika1650

Jedno slovo. STEREOTYP/Y. Kedy sa posunieme ? Scenár - resp. dialógy umelé, ústredný príbeh neoriginálny a podaný nepresvedčivo - práve kvôli nesympatickým a slabo hrajúcim (ak vôbec) hercom. A všetky tie klišé... Čo sme zaspali dobu ? Prečo by pre Slováka malo byť typické: 1, neustále chlastanie, 2, hrubosť k ženám, 3, obmedzenosť a neschopnosť niečo so sebou spraviť. Prečo by pre stredné Slovensko malo byť typické, že na každom kroku sa stretávate s neprispôsobivými rómskymi spoluobčanmi ? Pardón, ale pranie v potoku mi evokuje zábery z Eurotripu... Veď nie sme niekde v Gruzínsku, kde mŕtvych nosia v otvorenej truhle po dedine... TADIAĽTO CESTA NEVEDIE. ()

rencica

Na prvýkrát nezaujal, ale potom som objavila čaro tohto nášho filmu..... ale tu pesničku aj tak neznášam..... ()

Alhazred

Čim to je, že človek ani nemusí vedieť, že je to súčasný slovenský film, a už po prvých minútach je mu jasné, že je to súčasný slovenský film. Zábery na rázovité dedinky, prírodu, miestnych tupoňov a zlodejov a celkovo pocit, že sa človek vrátil do doby Sekala... ()

lilihit

Relikt romantickej predstavy o tom, že veľké umelecké dielo má mať tragické rozmery. Inak sa na Slovensku neráta za umenie. Profesionálne odvedená práca, obsah anachronický, nulový. ()

mikla

Najlepší Slovenský film za posledných pár rokov..globus a podobne, vela cien pobral tento film ale u mna nezabodoval, tak akoby som čakal. Ani skvelá Helena Krajčiová moc nepomohla tomuto filmu k lepším výsledkom ale zase dovodom prečo získal na Slovensku všetky tie ceny, je aj to že moc filmov sa vtom období na SLovensku netočilo. PS jediná scenka však v tomto filme zanechala skvelý dojem.... ..čo si slepý ty KOKOT"?? ()

SatanHell

Krásny,hlboký baladický príbeh životom sklamaného hlavného hrdiny odohrávajúci sa v nádhernej prírode Nízkých Tatier. ()

Iveta47

Vo mne tento film nevyvolal žiadne emocie vôbec ma nezaujal.Možno to nieje moja šálka kávy,alebo som príbeh vôbec nepochopila.Nezanechalo to vo mne nič z čoho by som mohla čerpať.Jedno pozretie stačilo.Hviezdičku dávam Kirschnerovej za naspievanie peničky. ()

ezop1012

Je mi záhadou to nízke hodnotenie, nepamätám si slovensky film od prevratu do dnešných čias 2023, ktorý by bol tak kvalitný po obsahovej a hereckej stránke. Škoda nahrávacej techniky, že nebola kvalitnejšia. Čo sa týka hudby, v priemere bola vhodná a dobrá. ()