Silný životní příběh se odehrává na pozadí drsné scenérie hor se vším, co je pro střední Slovensko typické – patriarchát, pytláctví, rasová nesnášenlivost, krádeže dřeva, ale hlavně ukazuje velkou soudržnost rodiny, víru, přátelství a lásku. Pokoj v duši je příběhem Tóna (Attila Mokos), který se po pěti letech vrací z vězení, kde si odseděl trest za krádeže. Přijíždí do rodné vsi a zjišťuje, že mnohé věci se změnily: s manželkou (Helena Krajčiová) se odcizil, pětiletého syna vlastně nezná, nemůže najít novou práci… Jeho přátelé z dětství – kněz Marek (Jan Vondráček) a podnikatel Peter (Robert Więckiewicz) se mu snaží pomoci v návratu do normálního života, ale mají své vlastní problémy a trápení. Tóno zoufale hledá východisko ze své situace. Šanci mu nakonec jako jediný dá majitel místní železnice, strojvedoucí Smejkal (Jaromír Hanzlík), který jako jeden z mála netrpí předsudky... (oficiální text distributora)

mysiak

Pokoj v Duši je konečne slušným a hlavne dobrým slovenským filmom...či už je to vynikajúcou kamerou Martina Štrba alebo iba obyčajným ľudským uveriteľným príbehom..tak Pokoj v Duši je ten film, ktorý chýbal v slovenskej kinematografii, a to je dobrý slovenský film ()

Historik

Nemohu říci, že bych byl po zhlédnutí filmu nějak moc spokojený. Ale je to asi i má chyba, čekal jsem něco jiného. Nějakou zápletku a jasnou pointu. Tohle ale byla jen čistá deprese. ()

Sandiego

Konečně dramaturgicky i režijně fungující slovenský film s poctivou atmosférou i poetikou. Na druhou stranu je trochu problém přijmout děj postavený na přímočarém řetězení řady životních kopanců. I když Křižan opět pracuje s easternovými motivy a postavami s přesnými obrysy a morální pozicí, musím říci, že plastický obraz současné vesnice, který ve slovenském filmu tak chyběl, je obětován průhledné a uměle emotivní moralitě připomínající v principu zápletky období divokého kapitalismu. Zážitek tak setrvává na povrchu a nezanechá hlubší stopu, i když je vidět snaha po hlubší a nadčasovější existenciální výpovědi. Bohužel ani herci svými výkony ponoru příliš nepomáhají a předabovaný Vondráček skutečně zamrzí. ()

MikO_NR_1909

Príbeh vyzerá byť dosť prehľadný a priamočiary, ale našťastie obsahuje momenty, ktoré sa nehrajú, že sú cool. Niektoré herectvá sú dosť strohé, scenár miestami jednoduchý, ale väčšie chyby nenájdete (čo je u nás veľká výhra). Na slovenské pomery nadpriemer, celosvetovo slabší priemer (našťastie sa dej posúval pesimistickou verziou, ktorá dodala aj väčšiu kvalitu). ()

blackrain

Film vám přinese silný emotivní prožitek, pokud se dobrovolně naladíte na jeho strunu a necháte se unášet příběhem muže právě propuštěného z vězení. Ten se samozřejmě těší domů, ale za těch pár let, kdy seděl ve vězení, se všechno v jeho rodné vesnici změnilo, hlavně lidé, kteří mu dávají znát, že ho neradi vidí. Snaží se začlenit zpět do normálního života, ale vydal se jen hořkou cestu. Bohužel, jsem se nedokázala naladit na tu správnou strunu a příběh u mě vyšel téměř naprázdno. V podstatě ve mě nic nezanechal. Jak přišel, tak odešel. Odsunula jsem ho až na druhou kolej a sledovala krásu hor. ()

Duotone28

Prosty nicim nevtierajuci pribeh s nadhernou cistou liniu, neskutocne krasne prostredie nasej krajiny na ktore nikdy nedam dopustit, chlast, sila v autentickosti, slovensky rukopis, a moja maximalna spokojnost!!! Nazdar ()

Dubro

Ján FORZA Kováčik si pre pokoj v duši a pre pokoj od tých vylomenín typu Misska a Modelka natočil svoj film o svojom domove pre seba a svojich (rozumej našich) lokálpatriotov. Tuším mu to vyšlo. Síce je to čisto testosterónová záležitosť a Krajčiová má tak málo priestoru, že som počas sledovania často zabúdal, že tam vôbec účinkuje (slivovica sa tam objavovala pravidelnejšie), dielko je pozerateľné aj v kinosále (biocihle – pre CZE užívateľov) a o prsia predbieha všetky slabomyseľné televízne inseminácie, dokonca aj tie, ktoré som ešte nevidel. Ako správny Stredoslovák dávam ešte pol deci hviezdy navyše. ()

kinderman

Další z Křižanových easternů, do současnosti zasazený příběh propuštěného vězně, předkládá přehršel pro autora typických motivů (např. vina, trest, zrada, žena na piedestalu) řízné (tj. intelektuálským plkáním nezatížené) dialogy a důraz na vykreslení prostředí. Neustálá přítomnost slivovice a cigaret mě nepohoršila. ()

Martin741

Strasne slabucky je scenar k filmu : kriminalnik, co sa chce zaradit do zivota ..... to fakt asi nevieme vymysliet dobre a kvalitne scenare ? Kde su casy Vlcich dier, Svaka Ragana? ...... Herecke vykony hladat v tomto filme patri do sveta sci--fi, k tomu kopa chlapskych kecov a dristov o nicom. Aspon, ze priroda je krasna .... 7 % ()

honajz2

Nezačalo to úplně špatně, jenomže po asi půl hodině jsem se začínal nudit, později mě začal být celý osud hlavní postavy ukradený a konec je tak strašně klišovitý a laciný, že jsem skoro ani ty dvě hvězdy nedal. Filmu nijak nepomáhají ani herci, kteří bůhvíjak dobré výkony nepředvádí, kamera, která celou dobu pořád všechno divně zoomuje až to leze na nervy (popravdě leze to na nervy už ze začátku). A ani ta příroda moc nezabrala. Prostě to není nic odlišného od českých filmů, sice se tady toho děje víc než ve filmech od Krobota, ale i tak je to celé takové nijaké a nezanechalo to ve mě žádné emoce, maximálně tak to, že jsem se nudil. 2* ()

bourec

V poslední době sem viděl jeden horší česko-slovenskej film než druhej.Pokoj v duši je ale poměrně slušnej,celkem jednoduchej příběh,s dobrou stopáží a překvapivým obsazením v některejch rolích.Za chvíli na to sice zapomenu,ale koukat jednou se na to dalo.50%. ()

Topco

Pri sledovaní filmu som si neraz spomenul na Jakubiskov film Postav dom, zasaď strom. Popravde Pokoj v duší zdieľa s týmto filmom viacero paralel: westernový hrdina, vidiecke prostredie, kritika spoločnosti, zábery na krásy Slovenska... Téma úplatkárstva a alkoholizmu mi prišla veľmi nútená a umelá. Herecky a scenáristicky nijako zvlášť oslovujúce a záver bol spracovaný na môj vkus dosť chladne. Ale áno, máme tu NIE ZLÝ slovenský film. Hurá :) ()

Wormboy

Na to, ze ide o slovensky film musim povedat, ze som v podstate spokojny. Klasicka krcovitost v dialogoch je na primeranej urovni az v takej miere, ze ma slova prezentovane postavami nevytacali! Snaha o rozsirenie dejovej reality pritomnostou linie Lubomira Paulovica a Luba Romana, vsak vo mne zanechala obvykly wtf pocit. Ale ako vravim...na slovenske pomery...vobec nie zle. ()

laik_60

Scenárom aj réžiou kruto vzdialené od reality. Tí páni sa dívajú na slovenský vidiek a jeho obyvateľov odrhnuto od reality. Ako ministerskí pracovníci rezortu poľnohospodárstva čo riadia všetko zo stoličiek bratislavských kancelárií. Slovenskí chlapi a horali majú veru iného ducha a nie to, čo nám tu chcel režisér scenárista či Attila Mokos ukázať. Filmu urobila popularitu jedine Kirschnerka so svojim songom. slabé dva b. :( ()

E=mc2

vcelku pozeratelne a s mojej strany velmi nadhodnotene. vytacala ma strasne kamera ktora by svenkovala aj 360 ak by za nou nebol stab. namiesto staticky komponovaneho zaberu ktory je bezny vo svete je tu ustavicny pohyb neklud a transfokacia, ktora i ked ma mozno reprezentovat vnutorny stav cloveka, hlavenej postavy je nepripustna. Stale plati ze Luknar je dobry herec. Film ssa zial drzi na povrchu a absentuje to comu sa hovori dramaticky obluk ktory zrejme uz nikdo v svk nevytvori..ale snad hej :) O com je vlastne tento film. O akom pokoji v dusi? Hlavnej postave je sice dany najvacsi priestor, ale to len vonkajsi, kde prevlada herecka akcia nad charakterom postavy. Ten v podstate uplne absentuje. Sem tam dobra hlaska.Pekne fujari ale roztrasene vrtulnikove zabery ako by neexistovalo gyro. Ale ako vravim vcelku pozeratelne a nejak som to dokazal aj v pohode prijat. zatial takto teda. hm a inak celkom depkarina p.s. strasne by ma zaujimalo co su to slovenske pomery? :D ()

sator

Slovenské filmy mě nikdy moc nebraly,tenhle docela ušel 70 %............ ...........................Tvorcovia tohto filmu môžu za komerčný úspech v prvom rade ďakovať Jane Kirschner a jej pesničke"Pokoj v duši". ...............................tomuhle nerozumím nebo´t ve filmu písnička nezazněla..... ()

SeanLSD

Súčasné témy, menej súčasný, ale vhodný filmový výraz a to najtradičnejšie slovenské prostredie nie sú zlou kombináciou pre moderný film resuscitovanej národnej kinematografie. Trochu vášne a dynamiky ako aj menej chľastu a nadávok by tomu výrazne pomohlo, ale výsledok je o hodne výstižnejší, kvalitnejší a prirodzenejší než všetky tie mondénne a malomeštiacke „bratislavské“ filmy a seriály. Tézy o chľaste, kamarátstve, prázdnote a priepastných rozdieloch v kvalite existencie vo vidieckych regiónoch a živote na hranici s divou prírodou môžu niekomu pripadať ako klišé - a do istej miery aj skutočne iba potvrdzujú existujúce stereotypy - ale v porovnaní s umelosťou či sterilitou tej „mestskej“ časti nových filmov mi prídu ako zjav... . . . a došlo aj k emocionálnemu efektu. Nie kvôli koncu hlavného hrdinu, ale kvôli tomu, čo mu predchádzalo, mi po skončení POKOJA V DUŠI do duše vtiahol nepokoj. Čo si počať s tou prázdnotou, keď nepomáhajú kamaráti, alkohol ani láska? Musel som vyjsť von, do májovej noci, utiecť do polí...---- ... Bol presne taký víkendový večer, aký kedysi znamenal absolútno, nabitý očakávaním a túžobný... avšak všetky mladícke lákadlá piatkovej noci na malomeste už boli pasé, javili sa ako prázdnota. Vysedávanie v bare, tľachy a sila komunity, skupinová radosť a pubertálne energické nadšenie, šanca, že s neznámou kráskou či známou láskou príde veľký cit, to všetko stratilo kúzlo nepoznaného, pominulo v dospievaní ostatných, alebo sa rozplynulo v dezilúzií, či stratilo v obmedzeniach veku, vzťahu či poznania. Nádhera teplej noci akoby nemala dušu, výzvy sa ma netýkali, pokoj bol znepokojivý. Okúzlenie vyprchalo, naplnenie chýbalo. Alkohol ani najrozličnejšie opojenia ho už nedokázali zastúpiť, aj ony zovšedneli. Neboli už zázrakmi v nočnej jazde mestom či krajinou, iba mechanickým zabúdaním uzavretým kdesi medzi štyrmi stenami. ... ---- Napokon, keď už som sa nabažil prechádzky, ľútosti a melanchólie, vďačne zisťujúci, že okúzlenie ešte nepominulo, kamaráti, ženy a chľast ma znovu definitívne vrhli do života... Nepokoj z duše nezmizol, ale na chvíľu sa naň zabudlo... ()