Klajnik

Nemám rád válečné filmy, ale na tenhle jsem se rozhodl kouknout hlavně kvůli Gyllenhaalovi, který si role vybírat umí. Jarhead je první military film, kde jsem postavy dokázal i charakterově odlišit. Nebyly to jen kopie kopií v uniformách se stejným myšlením. Fuck off Black Hawk Down! Bavilo mě téma o nudě v armádě a psychickému dopadu na vojáky. Dokonce tu bylo několik velmi strhujících kamerovych záběrů, jimž vede ten s ropou pokrytým nebem, ohněm a černým deštěm. Mariňák má své silné momenty ale jako celej možná úplně nechytne za koule. Přesto cením originalitu a výraznost filmu. To tomu upřít nelze. ()

kamil.i

Mariňák mal potenciál, aby sa zaradil medzi legendy žánru ako napríklad Olovená vesta. To by ale musel mať - a to sa ozaj zdráham napísať - lepšieho alebo aspoň iného režiséra. Je tu skvelá myšlienka, výborný scenár, perfektný herecký ansábel a originálny kameraman, no réžiu mal prevziať niekto iný. Buď niekto so silnejším citom pre realizmus, možno aj na úkor umeleckého zámeru a dostali by sme tak uveriteľnejšiu surovejšiu drámu alebo niekto umelecky zameraný, aj za cenu, že by sa hral na Kubricka, či Malicka a mali by sme tu intenzívny pomaly plynúci zážitok z horúceho púštneho inferna. Mariňák je každopádne kvalitný silný film, no akoby stál niekde uprostred spomenutých smerov a nebol úplne dotiahnutý. ()

Flopik

Dalo by sa to zhrnúť veľmi jednoducho. Nuda vo filme, zábava pre diváka čo je troška paradox. Ale teraz vážne, Sam nám predstavil trocha iný pohľad na vojnu, je to film v podstate bez nepriateľov a ide tu skôr o to dať do pozornosti mladých vojakov a čo s nimi urobí misia v púšti. Jake skvelý, tak isto aj ostatní, bavilo ma to ale čakal som to lepšie. ()

kaze

Neviem, nemám veľmi rada vojnové filmy, ale toto vlastne nebol ani vojnový film. Na tomto filme vidiet aka je Amerika povrchna a vsetko je nafuknute. Tie decka si mysleli, ze spasia svet a riadne ich sralo, ked nemohli niekoho zabit. Lebo im to kazdy sluboval a vtrepal im do hlav, ze to je jediny ciel. Nezaujimalo ich, co tym dosiahnu, len chceli strielat. Byt hrdinom za kazdu cenu....to sa mi zda chore...A preto bol tento film inym ako ostatne vojnove filmy. Bol pravdivy a tvrdy. Priznam sa, asi by som tam osalela...ved oni od toho tiez nemali daleko. A v tom je nezmyselnost vojny. Aj ked si "nevystrelite" poznaci vas to na cely zivot.... ()

Honza dAve

Naučili je zabíjet a pak je nenechali vystřelit. Děsná nuda, ropná sprcha, vedro, friendly-fire a plíživé šílenství uprostřed pouště na kuvajtsko-irácké hranici. Začíná to pozvolna, výcvikem u U.S.M.C., známým už z Olověné vesty (metody jsou asi pořád stejné). Zbytek filmu je ale jiný, než u ostatních kousků z tohoto žánru. Místo hrdinských bojových akcí vidíme nudu, depresi a zoufalství z toho, co se děje u "mariňáků" doma ve Státech. A trauma irácké se začíná podobat traumatu vietnamskému. Mariňáci odlétají riskovat život na druhou stranu světa a nikdo z nich neví proč. Prostě proto, že to mají ve smlouvě. Po návratu je doma nic moc extra nečeká. Kdoví, možná v budoucnu uvidíme víc filmů z irácké války. Sam Mendes jim ovšem nastavil laťku hodně vysoko a jeho spíše road-movie nebo psycho-thriller než válečný film ze "Zálivu" se může rovnat s takovou klasikou, jako je Apokalypsa nebo Olověná vesta. Herecké obsazení (Jamie Foxx, Jake Gyllenhaal, Chris Cooper) a jeho výkony jsou taktéž skvělé. Dobrou náladu vám tenhle film nepřinese, ale měli byste ho vidět. ()

Uškudasket

Pěkná podívaná s překvapivě zábavným a postupně rozvíjejícím příběhem.Do pamětí se mi však nesmazatelně vryla plytká dějová protkanost mezi hlavními postavami.Občas mi jejich přátelství přišlo jen na oko.Rozhodně se neřadí mezi početnou skupinu průměrných válečných filmů, ale o nic světoborného se nejedná. ()

Šmoula

Zaplať pánu Bohu, že nemusím do armády, že nemusím poslouchat ulítlí příkazy nadřízených, který se nudí a vymyšlí jak se zabavit a co nejvíce znepříjemnit život vojákům. Tak nejen o tom je Mariňák. Ja to o psychologických nátlacích a pochodek člověka, který se nemá jak bránit. Nemůže oponovat, nemůže vůbec nic. Jediný co může je jen přikyvovat a respektovat každé slovo svého nadřízeného, jinak je v pěkný prdeli! Mariňák je také o tom, že za celou dobu nemusíte ani vystřelit z pušky. Za celou tu podělanou dobu co na to trénujete, připravujete se a vlastně je to to jediný na co se těšíte, tak se třeba ani nestane. Je to působivý film, který má v podnesu skvělou hudbu, která dodá tu správnou atmosféru. ()

jorgus

velmi sugestivne natocene drama bez jedineho mrtveho a pritom z valky?..ano jde to:)..ale nic vic..cele se to line v jedne vypraveci vlne bez naznaku stupnovani a trosku uz to ke konci diky tomu nudi:) ()

Gastovski

Herecké výkony Gyllenhaal/Foxx, scenerie hořících naftových polí, setkání s koněm a video s Lovcem jelenů. To je vše, co jsem si z filmu zapamatoval. Je mi líto, ale některé "vykradené" scény jsou až do očí bijící a vojáci brouzdající se pouští bez jediného výstřelu - jasné válečné drama. ()

Petrus1

Začátek: „Sir, yes, sir!“, mi něco připomíná… Že by FMJ? :-) Já fakt jako nevím, jestli jsou kluci z Námořní pěchoty ti nejlepší američtí vojáci, protože jak to tak už nějakou dobu pozoruju, tak se tam dostane kde jakej poděs a kriminálník! Ale ten jejich výcvik jim teda fakt nezávidím. „Cejch si musíš zasloužit!“ Děkuji pěkně. „Vítej v pekle.“ Děkuji pěkně. No, hoši tou sou sice šikovní, nabušení a tvrdí, ale doma bych je mít nechtěla! Ti sou schopni vojet kde jakou broskvičku, kterou potkají a pak si budou ještě stěžovat, že je jejich ženský doma podvádí. :-D Taky si opravdu začínám myslet, že k mariňákům se chlap nedostane, pokud nerad, často a dobře masturbuje! ;-) Skoro mi připadá, že je to ta nejdůležitější věc v boji. Docela by mě zajímalo, jestli je na to nějaká kolonka při vyplňování dotazníku…Čím to je, že filmy z novodobých válek jsou vždycky taková sranda? To bude asi tím, že celej válečnej konflikt v Iráku je spíš pro srandu. (Nebo spíš k pláči?) „Ty paintballový kulky bolí, pane?“ Ale některý věci se netrpí ani mariňákům! Společný grupáč musí být tvrdě potrestán a bujaré vánoční oslavy taktéž. Z likvidace sraček se mi dělalo trochu šoufl, přiznávám. :-) V podstatě jde opět o tu jistou osnovu filmu: výcvik, srandičky, příprava na boj, boj (tady teda hodně omezen) a závěrečné zklidnění (zde spojeno i s návratem domů). Jak si jednou byl u Námořní pěchoty, mariňákem zůstaneš napořád. „Jsem hrdý, že můžu sloužit své vlasti.“ Tcssss. To určitě! ;-) No, já se zase bavila, pokochala se pohledem na tvrdý hochy a zbraně a ještě si užila hudbu (Nirvana, Doors, ...). Verdikt je tedy jasný. ()

cyphercz

Pravděpodobně jedno z nejlepších ztvárnění moderního boje a války celkově, avšak to samo o sobě z toho nedělá dobrý film... ()

Chundys

Vždyť to bylo hezký, já se teda vůbec nenudil a ty dvě hodiny mi utekly jak nic :-)! Mrzí mě, že jsem se dostal k tomuto snímku až teď, protože to fakticky byl pěkný film s vynikajícím Gyllenhaalem a Foxxem:-) ()

Saur.us

Válečně - neválečný snímek, provázející hlavního hrdinu přes cvičák až na ostré kuvajatské slunce. Válečný protože je to o vojácích a jen o nich. O jejich radostech i strastech. A neválečný protože nepadne ani jeden výstřel směrem k nepřátelskému vojáku. Navzdory tomu, jak hodně si to někteří účinkující celou dobu přáli. J. Gyllenhaal předvádí slušný výkon a hodí se zde mnohem víc než kdejaký víc akcí protřelí herec. Tohle není o boje v poli, tohle je o boji v hlavě. ()

Matli

Válečně neválečný film s výbornou režií a výpravou. Je vidět, že Mendes je oscarový režisér. Úvodní scéna ve stylu Olověné vesty mě velmi potěšila. 79% ()

ProfesorJJ

Válka tak trochu jinak. Tenhle film jsem viděl asi 10x ale stále mě baví , nekonají se zde žádné krvavé jatka jako v Ryanovi ale jde spíš o válku z pohledu vojáka , který opustí rodinu aby chránil svou vlast. Psychicky dopad na konci jde na vojacích znát. Líbi se mi zpracovaní , hudba a skvělé hlášky a jiné zábavné vložky filmu. Vynikajicí Jake Gyllenhaal , se kterým jsem se v tomhle filmu setkal poprvé a hned jsem si ho zamiloval.. Skvělý film podle skutečných událostí. "Tohle je moje puška , je hodně pušek ale tahle je moje!" ()

drozdy1

Celkem fajnový film, který má opravdu výborný začátek, který sleduje život osamělých mariňáků, hladových po boji v terénu a toužících vystřelit ze svých zbraní. Bohužel ke konci už film pomalu ztrácí dech a ten správný náboj, který zdobil právě začátek filmu. Jake Gyllenhaal opět výborným tahounem celého snímku. Film z válečného prostředí , který má své kouzlo a není tak monotónní jako jiné válečné filmy. Proto si film nakonec ty 4* odnese. Hodnocení: 75%. ()

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?