Při horolezeckém tréninku objeví patnáctiletý Ivan Kočička zvaný Kocour v jeskyni mrtvého muže. Ten však záhadně zmizí a na jeho místě je spící pracovník archivu Hromada. Ivanovi se to celé nějak nezdá. Když později dojde v nedalekém zámku k loupeži, pustí se do nebezpečného pátrání na vlastní pěst… (Magic Box)

Šandík

Točit filmy pro mládež není vůbec jednoduchý úkol, točit je v podmínkách socialistického státu ještě dvojnásob obtížný, protože film musel zároveň oslovit tu mládež a přitom nesměl jakkoli nabourávat státní a stranickou ideologii. To je trochu jako oheň a voda, protože mládež téměř vždy a všude má sklony k rebeliím různého druhu, počínaje naprosto nevinnými výstřelky a konče zcela zásadními dějinnými zvraty. "Třetí skoba" mezi konformitou a nonkonformitou balancuje docela obratně, byť ne úplně jednoznačně... Sázka na detektivní zápletku funguje poměrně dobře a taky snaha prezentovat příslušníky VB jako takové "hodné a chápavé strýčky" kupodivu docela vychází, nepochybně hlavně díky zasazení filmu do poklidného jihomoravského Mikulova. Děj je přesto místy poněkud přitažený za vlasy, ale to zase vyvažují poměrně přesvědčivé herecké výkony většiny zúčastněných. Suma sumárum, v rámci československé filmové produkce pro mládež jde o lehce nadprůměrný filmový počin, a také o jeden z nejlepších z dílny poměrně nemastného a neslaného režiséra Radima Cvrčka... Celkový dojem: 70% ()

SOLOM.

Já sice chodil už do skautu, ale na tohle období velice rád vzpomínám i dnes. Strávil jsem v něm bezmála čtrnáct let a družinovky / oddílovky patřili k mým oblíbeným zpestřením dětství i mládí. V té době měl doma počítač 386 ještě málokdo (dnešní mládež už bez PC konzolí a chytrých telefonů nedá ani ránu), takže různé kroužky nebo sport byli jedinou šancí, jak se vyhnout nudným víkendům s rodiči na chatě, nebo makání na zahradě. Tento film jsem si pamatoval jen matně, ale párkrát jsem ho už viděl v televizi. No a dnes jsem si jej připomněl. Je to sice dětsky naivní „kriminálka“, ale slušné herecké výkony i dobrá atmosféra neztratili své kouzlo ani po tolika letech. A souhlasím s názory, že Michaela Kuklová byla kočka už v útlém věku… ()

Tommassi3

"Jestli chceš dostat přes držku, tak si sundej brejle !!" ;) Ale notak, Kocoure, pionýři se přece neperou !! Ani kvůli kočičce - I když ani tady Kuklice opravdu žádná krasavice nebyla !! Ale každý máme jiný vkus, že ?! ;) - Kuklové, která nesympatickému Číčovi Kamila Kouly, který jak se rychle objevil, stejně rychle zmizel ze scény, celý film vesele nadbíhá.. Třetí skoba pro Kocoura však není ničím jiným než typickou cvrčkovinou, která však lehce vybočuje ze soudobé domácí tvorby pro mládež, ne jen tím horolezeckým kroužkem.. Největší ozvláštnění ryze žánrového filmu lze kupodivu spatřit v nesmírně invenčním střihu, ale i volbě lokací.. Takže co jiného čekat než chápavé esenbáky, naopak nechápavé rodiče a uvědomělé dětské hrdiny, které si však vesměs střihla samá nehezká a netalentovaná polena, navíc rozhodně dost iritují také tradiční postsynchrony, vesměs pražští herci v jihomoravském prostředí Mikulova a nejbližšího okolí také působí dost hloupě.. Že nám tvůrci z překrásného Vranovského zámku udělali jakýsi Kotov, ze Sirotčího hrádku Pavoučí jeskyni, to bych ještě snesl, ten neskutečně otravný hudební motiv Harryho Macourka však už nikoliv !! Ne, díky !! Nicméně koukám, že zde znovu nostalgie zafungovala na výbornou.. A že se podobné snímky už dnes netočí ?? Myslím, že na tuhle zbytečnou otázku si Tosim zvládne odpovědět sám.. Já říkám díkybohu.. Jen mě tak napadá, jak by se asi tyhle (s)hitovky dnes jmenovaly ?? Myslím, že na filmy z dávno mrtvého žánru s názvy jako Jak se fotí selfie, Jen si tak trochu šňupnout, Ať žijí emoupíři! či Dvacet minut bez facebooku, opravdu nejsem zvědavý.. ()

Paxxx.cz

Docela originální dětský film a to hlavně díky zapeklitému vyšetřování vraždy v podání detektiva Kocoura, víkendová klasika - 6/10. ()

ArsenalEagle

Připadá mi to, že v každém filmu pro mládež z tohoto období figuruje jakési "Bratrstvo kočičí pracky". Ničím neurážející film pro teenagery. Otázka je, jestli se dnešní mládež bude na podobný film koukat. Jinak dobrá zápletka a příjemní herci. ()

Siegmund

Překvapivě hezký film. Děj má spád a je ku podivu i docela reálný. Herecké výkony byly dobré. Řekl bych, že i přes příslušníky VB, soudruhy a pionýry (patřili neodmyslitelně k tehdejší době) je film nadčasový a lze se na něj bez problému podívat i za dalších 27 let. Jen jedna věc mi jaksi neštymovala. Sice nejsem patolog ani soudní lékař, ale že by mrtvola vychladla během maximálně několika minut se mi zdá přece jenom nereálné. (Sobota 10.04.2010) ()

Alementina

Hodnotim s odstupem času, kdy jako malé slečně se mi to hrozně líbilo a nikdy jsem si to nenechala ujít v TV. Nevím, jak bych na to koukala ted... ()

blackrain

Díky tomuto příběhu jsem v dětství chtěla také lézt po skalách. Na štěstí mě to brzy přešlo. Láďa Mrkvička byl jako vedoucí toho lezeckého oddílu perfektní. Takového jsme taky měli, když jsme chodily do podobného oddílu. Byl to prostě prima chlap. Pan Moučka, který hrál policejního kapitána. Ten měl pro Kocoura pochopení a jako by mu nahrazoval otce. ()

gogos

Na co koukáš, sokolíku? Tradiční rychlošípácký film s dětskými hrdiny, kterému nechybí humor ani jistá dávka nápětí. Herecké výkony na úrovní, dějová zápletka velmi slušná. Jako malý jsem měl film velmi v oblibě a i dnes se na něj s chutí při trávení nedělního oběda podívám. 4* ()

Rakosnicek77

Pro mne celkem povedený dětský dobrodružný film z dob hluboké totality. Tenkrát to byl pro mne nervák, když jsem film sledoval a i když už v dnešní době asi není tak atraktivní v konkurenci všech těch akčňáků a jiných megafilmů, tak když na něj narazím náhodou v programu a mám na něj čas, tak se ještě pořád rád podívám. Taky ojediněle jde vidět pana Moučku v jiné roli, než jeho oblíbených předsedů národních výborů a jiných podobných komunistických pohlavárů :-) ()

L_O_U_S

Turistický oddíl, příroda, kamarádství, partička lumpů a detektivní zápletka. Film pro mládež jak má být. Souhlasím s Tosimem - proč se takové filmy už dneska netočí? (373.) ()

OG_Swifty

Klasická dobová detektivka obsahující oddíl pionýrů a rivalitu mezi mladými Medvědy končící bratrstvím, přátelstvím a vzájemným respektem, hrdinné příslušníky VB a písničky v podání Ládi Mrkvičky. Když pominu ty dobový stereotypy, tak to nebylo zas až tak hrozný pokoukání. Teleporty z města do Pavoučí jeskyně a zpátky sice bily do očí, ale mladá Kuklová byla celkem fajn a banda kolem debila Renka nakonec hrála větší roli, než jsem původně čekal. Zkrátka to sou frajeři :D ()

dyfur

.......nie je to iste niečo extra - teda hlavne z dnešného pohľadu,ale.... i tak pre mňa príjemný,jednoduchý film na nedeľné popoludnie.....nostalgia i po rokoch.... ()

easaque

nostalgické +3* Je pravda, že jsem tento film neviděl snad 25let, ale pamatuji že mě tehdy tato pionýrská kriminálka bavila a viděl jsem ji několikrát. Nebylo z ní cítit soudružsky normalizační tlaky a tak by se možná mohla líbit i současné generaci. Rozhodně patrí k tomu lepšímu, co v 80. letech v naší kinematografii vznikalo. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

lekr odpad!

Další česká sračka. Tentokrát nepovedená detektivka balená jako dětský příběh. Herci jsou příšerní, scénář hrozně dětinský a námět vyloženě směšný. Příšerná amatérština. ()

rakovnik

Fajnový letní filmeček se sympatickými herci i neherci a hlavně, z krásného prostředí Pálavy. Jako mladý jsem ho měl velmi rád a to mi vydrželo dodnes, vždy se na něj rád podívám. ()

Martin741

Prťoste normalizacna detektivna kvalita pre mladez. A to uz ceskoslovenske normalizacne filmy dodychavali a parakticky nemali co ponuknut - dychavicne trilogie ako Slunce, Seno .. .nepocitam . 77 % ()