Jednomu království se doslova za humny usadil drak. Na královském hradě vypukne zděšení, vždyť drak bude určitě chtít princeznu Violu. A tak král vymyslí plán – povýší do královského stavu uhlíře Patočku a drak tak může sežrat jeho dceru Lidku. Nikdo ale netuší, že se Lidka zatím s dobráckým drakem Mrakem spřátelila. (Magic Box)

Mrkvič

Nezapomenutelná pohádka s hodně zapomenutelným dějem. Kdo je kdo a co je co je v tomto případě jedno. Je tu fajnový drak, se skvělým hlasem, a spousta příjemných postav. ()

Lachtaan

Pohádka klasického až přespříliš jednoduchého ražení v zajetých československých poměrech. Pohádka, která pro tu svou prostotu rozhodně nevynikne mezi klenoty jako jsou S čerty nejsou žerty a jiné. Pohádka, která ovšem na onen odpočinek, ke kterému byla svázaně napsána, dokáže krásně navnadit a již léta nezaměnitelně patří k našim českým Vánocům. ()

Zdeňka

Podprůměrná pohádka, která je o takovém malém království s pošahaným králem, kterého v průběhu vystřídá uhlíř Patočka, který má rozkošnou dcerušku, kterou zajímá více dráček Mráček než kluci, což v jejím věku je obdivuhodné. ()

venison

Nenápadná pohádka, která nemá příliš silný scénář, i když nějaké hlášky a scénky jsou vtipné a povedené.. Herecké obsazení obstojné, ale neprojevuje se na hereckém projevu.. Nejsilnější roli zastal pan král Jiří Císler.. Josef Kemr je spíše v pozadí hlavního děje.. Drak Mrak je v dnešní době už trikově spíše směšný.. ()

noriaki

Hádám, že nejsem jediný kdo měl problém s papundeklovým drakem. Vadil mi už v době když jsem viděl tuhle pohádku poprvé, takže nejde o rozežranost moderními CGI filmy. Drak má zkrátka nějak vypadat, budit strach a nebo alespoň respekt. Tenhle je jak retardovaný pes. Tak to jsem si zanadával a teď budu jen chválit, protože je co. Tahle pohádka je neprávem opomíjený klenot. Je skvěle napsaná a ještě lépe zahraná. Jiří Císler ztvárnil nezapomenutelnou roli a nebyl jediný. Líbily se mi písničky, i sympatické hledání krásy v prostých věcech. Jak říkám, pohádka je skvělá, jen ten drak, ten jí to kazí. ()

pytlik...

Hned v názvu pohádky je chyba, za humny nebyl drak, ale jakási prapodivná animace. S drakem měla společného tak maximálně to, že byla příšerná a vzbuzovala hrůzu. Jinak pohádka trpěla vysokou nelogičností, jak je ostatně pro tento žánr typické. Pokud by v realitě nějaký drak dostal chuť na princeznu, silně pochybuju, že by sebehloupější král na něj posílal prince postupně jednoho po druhém, místo aby na něj poslal celou armádu najednou. Pár katapultů, lučištníků, hasičský sbor, který by stříkal vodu na rytíře v první řadě coby ochranu před dračím ohněm a král se mohl těšit z vkusné předložky k posteli. ()

Compadre

Za sedmi vršky a sedi potůčky, počítáno od Patočků se usídlil strašný drak." - "Tak ho ode mě pozdravuj." Ano, drak stojí za hovno a neleklo by se ho ani batole, ale všechno tak skvěle vynahrazuje Jiří Císler, že mě ta pohádka vždycky znovu pobaví...ty jeho hlášky jsou ohromný:) ()

IdentityS73

Dobře, dráček se opravdu nepovedl (horší animace k hranému filmu snad být nemůže...), ale jinak je to docela pěkná pohádka. ()

zdenny

Trikově chabé. Ale co bychom chtěli od české kinematografie - navíc v 80. letech? Jenže pohádka je velice příjemná a Jiří Císler coby král roztomilý a jedinečný. ()

cross

Nenechte se zmýlit, víc než pohádka je tento film především výbornou komedií na pohádkové motivy se skvělým panem Císlerem v roli tatínka krále. Když přehlédnete otřesné triky s drakem, královsky se pobavíte! ()

PollyJean

žádná sláva. Za zmínku stojí akorát střelený král Jiřího Císlera, který místy vypadá, že se inspiroval u Funese. Tak dřevitý pár jako princezna Viola (která raději ani není uvedená v hercích) a princ Marian, to aby pohledal. "Jak se jinak řekne, když je král blbec?" ()

Eso_pwned odpad!

Urážka všech draků, co kdy byli stvořeni. Na tohle se nedá dívat. Kdo toho draka designoval by si zasloužil ukřižovat, rejpnulo mi to oči. ()

Čtec

Výborná pohádka s fešnou princeznou Patočkovou a unikátním drakem z Gottwaldova. Vadil mi jen příšerně přehrávající Císler v džínách plísňáčích. ()

Braddy

Nebýt toho draka, tak bych dal víc hvězdiček. Bohužel asi nebylo dost peněz na lepší triky. Jinak výkon Jiřího Císlera i ostatních je skvělý. Směšní páni šlechtici taky stojí za pozornost. ()