Jednomu království se doslova za humny usadil drak. Na královském hradě vypukne zděšení, vždyť drak bude určitě chtít princeznu Violu. A tak král vymyslí plán – povýší do královského stavu uhlíře Patočku a drak tak může sežrat jeho dceru Lidku. Nikdo ale netuší, že se Lidka zatím s dobráckým drakem Mrakem spřátelila. (Magic Box)

Omnibus

Drak byl sympatickej a svou povahou každopádně originální , Andrlová, jako i ve svých jiných rolích, byla naprosto k sežrání (já za to nemůžu, že jsem ji jako jinoch tajně miloval :-) a když se k tomu přidá král jako fík v podání komika s nadáním od Boha - pana Císlera, a mraky vtipných hlášek, dávám velice rád čtyři hvězdy. A uhlíř Patočka vystřihl sympatickou postavu hrdého poddaného, ze kterého si rád beru příklad ve svém jednání s „vrchností“ – Ty pán, já pán ... "Hej, králi! Mezi námi je konec!"..."Patočko, od kdy tykáš králi?"... "Od té doby, co jsem sám král!" ... a to na něj byl "pasován dvě minuty před tím :-) Nemám sebemenší problém se na tuto pohodovou a zábavnou pohádku s chutí podívat, kdykoli ten drak proletí televizním vysíláním. ()

kingik

Roztomilá pohádka, která vystihuje náladu z knižní předlohy Markéty Zinnerové včetně hezkých ilustrací. Obsazení je velice trefné, a to jak tehdy píchatelné Ivany Andrlové v roli uhlířovy dcery Lidky, urostlého chlapáka Štefana Kvietika nebo vtipně pojatého krále Jiřího Císlera. Za humny byl hodný drak a žádný "princeznožravec", jak si vyděšení místní obyvatelé původně mysleli. Drak Mrak se tomu knižnímu a ilustrovanému podobal, to ano, a na trikových specialistech bylo ho oživit. Nečekejte špičkové digi triky od amerických trikařů z ILM, ale poctivou českou ruční prácičku, respektive maketu v kombinaci se slabou animací. Vše odpovídá roku vzniku filmu a sice 1982. Má výtka směřuje také k režisérovi Radimu Cvrčkovi, který mohl být více důslednější v režijní výrazovosti. Ta téhle pohádce chybí. Diváci si z tohoto důvodu pohádku až tak neoblíbili, ona sama neokupuje televizní obrazovky příliš často. A možná je to dobře. Přes všechny své kvality se přesto pohybuje v sympatickém průměru. 60% ()

Kothy

Kouzelná pohádka ze Zlínského studia o hodném drakovi. K tomu filmu mám opravdu blízký vztah, protože v něm hraje můj strýc. :) "Dráčku Mráčku." ()

nash.

Až na draka, který sem zabloudil z nějaké televizní taškařice Studia Kamarád, je to vydařená pohádka, jedna z těch, které pobaví bez ohledu na počet repríz. Veselá pohodovka se skvělým králem Císlerem hláškujícím jak o život, a nezapomenutelnou uhlířskou rodinou Kemr-Kvietik-Andrlová, která nečekaně ke království přišla. Milé, vtipné, pohodotvorné. ()

marhoul

"Drak pruhovaný se živí dobytkem, popřípadě vysokou. No když není zbytí, veme i krtka." :))) výborný Josef Kemr jako děda Kovanda alias odborník na draky a doslova roztomilý Jiří Císler v roli pana krále. Moc pěkná pohádka, moje oblíbená. ()

SOLOM.

Ozdobou této pohádky je bezesporu Ivana Andrlová, ale jinak mě tento příběh zrovna moc nezaujal. Jasně, máme tu hodného draka – který dnešní děcka už spíš rozesměje, ale jinak se mi to pod kůži moc „nezarylo“. Zvlášť, když jsem to viděl po tolika letech a popravdě jsem se u sledování tak trochu nudil. Je tu několik humorných situací, Jiří Císler podal svůj osobitý výkon, ale to je tak všechno. Prostě klasický průměr, nic víc… ()

duklak2

Super pohádka s kouzelným drakem. Mám to na DVD a když jsem si to nedávno pustil, tak z toho draka mě málem kleplo:-) I tak ale za čtyři. ()

Kryton

Krásná pohádka s druhou nejhezčích princezen Ivou Andrlovou. Sice ten drak je tak něják papírový , ale co tahle pohádka baví. Drak Mrak rulezzz! ()

kikuka

..toto bol prvy drak, ktoreho sa moja segra v kine nebala..ono to asi bude tym, ze mal byt neskody..a cele to bolo take mile..a ja som mala asi 4-5 rokov, ked som to videla..to je v zasade vek, kedy som videla vela filmov.. :-) ()

Orlau32

Ani strašidelné ani komické. Prostě taková zábavná pohádka pro děti, které to ještě nedokáží posoudit, co měla režie na mysli. Ale Císler jako král, je zde jedinečný. Skoro mi je líto, že jej televize více nevyužívala. ()

gogos

Císler je opravdu borec. Vypravěč Kemr je velice příjemný. A jinak film jako samotný? Klasická pohádka s typickými českými efekty. Nikdo jinej by to asi nepochopil. ()