Oblíbená pohádka režiséra Jiřího Stracha Anděl Páně je přímo stvořená pro vánoční čas. Hned v úvodu nás zavede na samotná nebesa: je časně ráno, v předvečer Štědrého dne, a všichni se chystají na velkolepé oslavy Ježíškových narozenin. Panna Maria (K. Issová) se svatou Veronikou (V. Žilková) pečou vánoční cukroví, andělské sbory nacvičují Gloria a Ježíšek zlobí úplně stejně jako ostatní malí kluci. Jen jeden anděl jakoby tu byl navíc a jakoby se každému jen pletl pod nohy - Petronel (I. Trojan), paličatý nešika a přetrhdílo. Na co sáhne, to zkazí, ale přitom nikdy nepřizná svoji chybu. Zakrátko si proti sobě poštve všechny svaté. Jediný, kdo má s Petronelem ještě trpělivost, je sám Pán Bůh (J. Bartoška). Ten mu dá důležitý úkol - zastat zaneprázdněného svatého Petra u nebeské brány. Jenže Petronel začne příchozí soudit přísněji než samotný Pán Bůh. A když si později troufne dokonce kárat samotného Pána Boha - trest na sebe nenechá dlouho čekat! Je poslán na pozemský svět, aby napravil jediného hříšníka, jinak na Štědrý den propadne peklu. Vyděšený Petronel, proměněný v žebráka, odchází mezi smrtelníky, o jejichž životě nemá ani potuchy. Průvodcem je mu poťouchlý čert Uriáš (J. Dvořák), který se náramně dobře baví na Petronelův účet. Společně putují zasněženým krajem a pokouší se najít svého hříšníka, kterému by Petronel napravil hlavu. Cesta je zavede na nejbližší hrad. Tam je pánem mladý hrabě (D. Švehlík), který veškerý čas tráví zábavou a pitím. Jeho správce (O. Navrátil) ho za vydatné pomoci ostatních bezostyšně okrádá. Je tu i půvabná a skromná služtička Dorotka (Z. Kajnarová)... Jenže – Petronel je pěkný popleta – nejenže nikoho nenapraví, ale vlastní hloupostí uvrhne nevinné lidi do neštěstí. Naštěstí ale nakonec přijde k rozumu a pochopí, že nic není tak jednoduché, jak se zdá. A pak musí napravit všechno, co způsobil... (Česká televize)

Brenda.Ch

Něco tak krásného v oboru pohádek u nás nebylo natočeno pěkně dlouho. Vedle Tří oříšků pro Popelku či Princezny se zlatou hvězdou další pohádka, která u nás nesmí chybět na Vánoce. Krásný příběh, spousty velmi hezkých dialogů a myšlenek, vtipně, vkusně a laskavě podaný Bůh a jako třešnička na dortu vtipný a neodolatelný Jiří Dvořák coby Uriáš. Tahle pohádka je jako pohlazení po duši. :-) ()

gezper

Docela ucházející pohádka, sice žádný zázrak páně, ale za poslední léta se toho moc koukatelného u nás v tomto žánru netvoří. Suverénně nejlepší pasáže jsou ty 'na nebesích', umně sebeparodující, originální. Herci se zde také sešli na české poměry kvalitní. Některé pasáže jsou hlušší (ty pozemské bez dua Trojan-Dvořák), jiné až naivní, ale budiž či bohužel, je to přece pohádka, že. Post-synchrony se ale na několika místech pravda dvakrát nepovedli a výprava je taky z chudšího kraje. Tak jako tak, buďme za tohle rádi. Rád na to čas od času mrknu, hlavně díky těm rozhovorům 'tam nahoře' a Trojanovi řádícím jako čertova ruka 'tam dole'. Jo a nějaké stylové potrestání zemských červů mi na konci teda chybí též. [60%] ()

Aidina

..."Já vím, co mi na to chceš říct, Maruško. Miluj bližního svého! A víš, co já ti na to odpovím? Blbce ze mě dělat nebudeš...." A pak že se nedá udělat krásná pohádka srovnatelná s těmi starými, klasickými, bez kterých by vánoce prostě nebyly tím, čím mají být. Anděl Páně má vše, co má krásná pohádka mít - dobro, které zvítězí nad zlem, humor, lásku a příběh. Snímek je i dobře herecky obsazen. Trojan s Dvořákem jsou dobře sehraní a jejich vzájemné popichování nemá chybu. ()

girasollle

Z novodobých pohádek je jednou z nejlepších (možná i nejlepší). Krásný příběh a hlavní hrdinové Petronel a Uriáš baví od začátku až dokonce, *****. ()

Logout odpad!

Někdo tu napsal, že to není jeho šálek kávy. U mě to není šálek kávy, čaje, sklenka džusu, vědro vody, talíř polévky ani cokoliv jiného k pití, jídlu či jiné konzumaci. Snažil jsem se to upřímně dokoukat a to několikrát ale nešlo to. ()

0kozel

Tohle je jedna z nejlepších pohádek, ale hodí se jen na Vánoce, jindy by působila dost zvláštně. Celé je to takové příjemné, vtipné a nenucené. ()

Mr. Movie

Pěkný počin, snad jen malinko víc náboženstvíj mi brání dát tam tu čtrvtou hvězdu. Každopádně by se tímto stylem měly pohádky ubírat. Ty "ala" Troška mě neberou. ()

Tsuki003

Trojana a Dvořáka hezky vedle sebe, to mi seslal sám Pánbů Bartoška :) Trojana vidím ráda už z principu a Dvořák, tomu se dobře podařilo vystihnout čerta, co není až tak zlý, ale aby anděli pomohl, to se zas nepřetrhne. Dobrý čert je prostě základ! (Proto mi třeba takový ušišlaný Vydra může vlézt na záda.) Anděl Páně je naprosto perfektně obsazený a těch pět hvězd by si skoro zasloužil - za pokus udělat zase jednou hezkou českou pohádku a ještě poctivě. ()

Skaliery

Krásná česká pohádka, která neomrzí a k vánoční náladě prostě patří. Trojan a Dvořák jsou dohromady výborní. Jejich vtipné dialogy jsou vkusné a do konce filmu ani jednou neomrzí. Skvělí důkaz toho, že pohádky můžou být i pro dospělé. ()

Desmi

Osvěžující pohádka. Mnoho dobrých pohádek s vlastní atmosférou, která vás vtáhne a nepustí, není. O to více je potřeba ocenit každou, která to zvládne. Jako třeba tuhle. Moc hezká nová pohádka. :-) ()

LencaN

V tomto případě je mi jedno, že film má chudší zevnějšek. Mně se to právě takhle líbilo. Přeplácaných a přezlacených pohádek máme moře. Bylo by strašně smutné kdyby nedostatek financí snížil v očích diváka takovou krásnou pohádku. K Jiřímu Strachovi chovám respekt, že je tak šikovný a drží si svůj standart, jak v pohádkách, tak ve fantasy/krimi seriálech atd. Dělá to poctivě. Anděl Páně má super dialogy, jedna hláškovací perla za druhou. Líbily se mi slovní hříčky s Pánem Bohem a se všemi svatými. Ten humor lehce zasáhl tam kde měl, ale neublížil. Takové roztomilé pošťuchování. Bylo to poučné, legrační, romantické a hlavně poutavé a kouzelné. Už jen to, že obsazení přijalo tolik dobrých a uznávaných herců, aby měli třeba jen podřadnou roli, už to o něčem vypovídá. Trojanovi jsem svého času nemohla přijít na jméno, ale právě díky účasti ve Strachových filmech a seriálech jsem byla schopna ocenit jeho cit pro hraní. Jako Petronel byl přesný. Pan Dvořák jako Uriáš odvedl úžasnou práci. Od dob čertování Vladimíra Ráže v Hrátkách s čertem (1956) a pak Heřmánka v pohádce S čerty nejsou žerty (1984) jsem lepšího čerta neviděla. Bezpochyby nejpovedenější česká pohádka posledních let. ()

Fantasy

Je časně ráno v předvečer Štědrého dne. Už jen to, že děj vánoční pohádky bude probíhat o Vánocích, bylo poměrně velké překvapení. V nebi se chystá vše na oslavu Ježíškových narozenin, nácvik sboru (G. Osvaldová je jako přísný archanděl velmi přesvědčivá, role jí padla přímo na tělo) pečení cukroví, či balení dárků. Vše jak má být, jen Ivan Trojan jako nešikovný, trochu popletený a především velmi "Koumákovský" anděl Petronel kazí vše na, co sáhne. Jediný, kdo s ním má ještě trochu slitování je sám Bůh (velmi dobře zahraný panem Bartoškou), ovšem i tomu dojde trpělivost, když zahlédne Petronela, jak mastí karty s Uriášem v podání Jiřího Dvořáka (moje nejoblíbenější postava :D). Následuje trest, Petronel půjde na zemi a pokud do 24hodin nenapraví alespoň jednoho hříšníka, už se do nebe nevrátí, společně s ním je na zem poslán i Uriáš, aby na anděla dohlédl. Tím začíná veškerý kolotoč událostí, které vyústí v nádherný a především pohádkový závěr. Trojan podává skvělý výkon v roli zmatkaře, který měl sice dobré úmysly, ale vydal se je plnit špatnou cestou. Dvořák je jako pravý ďáblík - šibalský, věčně vysmátý a mazaný, ale na rozdíl od ďábla neváhá pomoci, když to od něj kamarád potřebuje. Švehlík je jako bohatý fracek ukázkový, ale jeho vandrák mi přišel až moc přehrávaný. Kajnarová, je zde ztělesněním krásy, nic proti tomu, ale mohla se do role více vložit. Ostatní herci podávají solidní výkony. Poslední poznámka míří k režisérovi - Petru Strachovi. Je to velmi talentovaný člověk a doufám, že se mu bude dařit i do budoucna. P.S. Na tak krásnou štědrovečerní pohádku se těším každé Vánoce! ()

pold

Není to 100%. Ale plný počet si zaslouží - je to hezká pohádka, bez uřvanosti, trapnosti a "nastavovaného" děje, s pěkným příběhem. Takže jelikož jde pro mne o nejlepší pohádkový počin za posledních 15 let, mi připadne celkem zbytečné se šťourat se v detailech typu "odfláknuté studiové nebe" (jo, studiové nebe je fakt odfláknuté). Na celkovém dojmu to neubírá a hlavní cílová skupina si toho ani nevšimne. P.S: Jediné co bych skutečně vytknul je obvyklý problém pohádek - holka se zamiluje do prince-kokota, a nezastaví ji ani to že je skutečně kokot. Ale to už je jaksi problém žánru. ()

Masai

Poprvé jsem tuto pohádku viděla pěkně stylově na vánoce, ale nebyla jsem až tak nadšená, měla jsem pocit, že kvalit klasických velkých vánočních českých pohádek to přece jen nedosahuje. Ale po každém dalším vysílání se Anděl Páně čím dál víc těm starým českým klasikám přibližoval. Bartoška jako samotný Bůh působí opravdu božsky klidně, Dvořák krásně svádí k nepravostem a Trojan je teda anděl jak vyšitý :o) Jeho metody třídění u nebeské brány byly opravdu svérázné, stejně tak jako představa jak snadno a jednoduše napraví hříšníky. A navíc je to zpěvák k pohledání :o) ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka