Podivuhodný případ Benjamina Buttona

• USA The Curious Case of Benjamin Button (více)
USA, 2008, 166 min

Režie:

David Fincher

Předloha:

F. Scott Fitzgerald (povídka)

Scénář:

Eric Roth

Kamera:

Claudio Miranda

sochoking

Veľmi zaujímavý nápad a i, zdá sa, že, tieto postavy sú akoby presne ušité namieru Bradovi Pittovi, ale jasná predpoved konca u mňa na hodnotení ubrala. ()

Šakal

Řemeslně poctivě odvedená práce, Fincher jednoduše špatný film natočit ani neumí! Z každého záběru doslova čiší ta radost, ta vymazlenost , kterou si s touto rozsáhlou úvahou o čase, o životě a umírání Fincher dal. Ale upřímně musím říct, že k plnému hodnocení tomu ( u mě ) jednoduše něco málo chybí! těch 166 minut snímku mně uběhlo jako voda, ve stopáži bych problém neviděl, spíš mně tam chybělo ještě více citu a možná ubrat na kvantitě zážitků na úkor kvality! Tenhle snímek je takové příjemné rozjímání nad životem a smrtí, ale že by mě to "rozervalo na kusy " a já se nestačil bránit návalu emocí, tak toho jsem se jednoduše nedočkal! Brad Pitt si se svou rolí poradil obstojně ( ikdyž jsem ho již viděl hrát rozhodně lépe ) , kdo se mi ale líbil ( mám pro ni asi slabost ), to byla nádherná Cate Blanchett, která opravdu mistrně vystihla charakter její měnící se postavy s postupujícím časem ( věkem ) a výborná byla i Tilda Swinton. Tomuto snímku dám určitě alespoň jednu příležitost, tak uvidím, jak na mě napodruhé zapůsobí.... Nicméně musím říct, že Finchera mám raději v jiné poloze. Jeho Seven, the game, Panic room jsou mi jednodušše bližší.... ()

InJo

Na Finchera příliš nekonfliktní a relativně konvenční snímek, ze kterého jsou všichni u vytržení díky zápletce, perfektnímu formálnímu zpracování (viz výtečné triky, masky a místy vyloženě skvostná kamera) a dobrým hercům. Těchto lidských, dojímavých (finále láme srdce spolehlivě) a divácky líbivých 'životopisů‘ už jsem ale asi přeci jen viděl tolik (stále jim však vévodí Forrest Gump), že už mě bohužel ani opravdu podivuhodný případ Benjamina Buttona nedokázal zaujmout tak, jak bych si sám přál. Sice je nad čím dumat a té správné audio-vizuální krásy film také nenabídne málo, ale minimálně přepálená délka v kombinaci s nepříliš vzrušivým tempem vyprávění a vzhledem k tomu i poměrně malý počet vskutku vynikajících scén mě prostě nutí nějaké to procento z hodnocení strhnout. Asi budu za nevyzrálého cynika a otravného šťourala, ale já chci zpět raději starého Finchera, který byl taktéž precizní, ale hlavně sympaticky divoký, drsný, osobitý a novátorský. 70 % ()

Sobis87

Filmy Davida Finchera jsou díla depresivní, nasáklá postmodernou, jejich narace si drze pohrává s diváky, forma ždíme maximum z filmových předpokladů a nezřídka se v těchto dílech projevují i prvky anarchismu, ať už sociálního, tak i filmového. Podivuhodný případ Benjamina Buttona je zlomem ve Fincherově kariéře, tento film je na první pohled, pokud si odmyslíme fakt, že hlavní hrdina místo stárnutí naopak mládne, klasickým životopisným filmem, který se nesnaží bořit zaběhnuté postupy a divácká očekávání (narozdíl od takového Klubu rváčů), on si je naopak přivlastňuje, navazuje na klasický hollywoodský film (spolu s Luhrmannovou Austrálií) a je tak k dokonalosti dovedeným filmovým počinem s čistou vypravěčskou strukturou. Takový je Podivuhodný případ Benjamina Buttona na první pohled - dokonalý klasický film. Už to je po čertech skvělá práce. Při bližším zkoumání tohoto filmového diamantu lze ale zpozorovat méně nápadné odlesky, které z něho dělají ještě hodnotnější dílo. Ať už to je každičký záběr (opravdu každý!), jehož tónovaní, kompozice, barevná škála a celková atmosféra z něho dělají individuálně dokonalé vizuální dílo, nebo samotná fascinace rozličnými filmovými materiály, na které je odkazováno v některých scénách (poučití pastelových barev, záměrně opotřebovaný filmový materiál, záběry ve stylu filmů němé éry i s pro tehdejší dobu typickým frameratingem,...), tenhle film je prostě pýchou kinematografie. Je tomu tak hlavně díky Fincherově perfekcionalismu, uhrančivému vizuálu, neskutečně působivé hudbě, skvělým hereckým výkonům všech zúčastněných a hlavně ústřední dvojice (Brad Pitt mě uchvátil se svojí hereckou drobnokresbou a Cate Blanchett jakoby vypadla z filmů klasického Hollywoodu - vše dokonale sedí) a v neposlední řadě i díky neotřelému námětu a z něho vzešlého scénáře, který je kombinací fiktivního životopisu s dvěma různými vypravěčskými zdroji (Benjaminův deník/postava Cate) a rozjímání nad pomíjivostí života a neúprosném plynutí času, z čehož jsou vyvozovány velmi depresivní závěry, takže, i když se to zprvu nezdá, i tentokrát je Fincher-depkař doma. Tam, kde již zmíněná Austrálie nabízela gejzíry emocí, Podivuhodný případ Benjamina Buttona radši sází na letmé náznaky a intimní nehlédnutí pod tělesnou slupku, díky čemuž může film působit poněkud chladnějším dojmem, ale to záleží podle mého jen na tom, jak moc je divák pozorný. Mě osobně tento film emocionálně opravdu dostal. Poněkud moc superlativů na jeden film, že? Věřte ale tomu, že tento film si všechnu chválu zaslouží, protože se jedná o mistrovské dílo. 100% ()

Sonnery

Scénáristé jsou zcela jistě fanoušci Arabely. Jen místo Hynka (nebo Hyacinta?) a Karla nám nabídli Benjamina. ()

Tsuki

PŘÍBĚH: skvělý, možná trochu "natahaný", ovšem ne nudný; BRAD PITT: u tohoto filmu jsem došla k tomu, že Brad není vážně až tak dobrý herec (nezdá se vám, že ve většině scén se tváří tak nějak stejně?) Každopádně, nebylo to tak špatné, ale pro tuhle roli se zdá být trochu nehodící. Některé filmy, jako třeba Klub rváčů, mu sedí mnohem víc; CATE BLANCHETT: Její herecký výkon se mi zdál kupodivu lepší než Bradův, v tomhle filmu se mi hodně líbila. CELKEM: Podivuhodný případ Benjamina Buttona je film rozhodně zajímavý a průměr si nezaslouží, přesto na 5 hvězdiček u mě neměl. ~(4,3)~ ()

HoneyBunny

David Fincher umí precizně natočené, provokativní a překvapivé filmy. Button z toho splňuje jen tu první položku. Kameraman kouzlí, hudba tklivě vyhrává a trikaři vrací Brada Pitta do věku, kdy ho místo fanynek trápily uhry. JENŽE. Nový Fincher ničím nepřekvapí - je to příběh chlapíka, který se narodil jaký stařec a umřel jako miminko. A tohle zázračné mládnutí je taky jediný zajímavý rys, který Benjamin Button má. Jako hrdina vás (narozdíl od podobně laděného Forresta Gumpa) nezajímá a nedojímá. Pravda, Fincher filozofuje o neuchopitelnosti a prchavosti lidského bytí, ale kolegům se to podařilo o dost lépe a o dost dříve (třeba v Americké kráse). Váhavý palec nahoru Buttonovi přesto dávám - už za toho skvosně mladičkého digitálního Piťáka. ()

Anderton

David Fincher prekvapil. Prevažne točí ponuré, násilné filmy s tvrdou kritikou akéhokoľvek druhu. Jediné, čo z toho v Buttonovi ostalo, je jeho osobitý vizuálny štýl s rovnakým spektrom farieb. Maximálne originálny film, kde sledujeme starnutie a mladnutie jedného páru v opačnom garde. Tento neortodoxný vzťah potom prináša niekedy podobné milostné problémy ako máme my, niekedy úplne opačné, na ktoré sa musia postavy pripraviť a brať ich ako tvrdú realitu. Intímny, citlivý a premyslený film. ()

Carol Pifková

Tento film je proste neskutočná dokonalosť. Krásne, tajomné priam až rozprávkové. Konečne niečo romantické a dramatické bez toho aby tam všetci po sebe vrieskali plakali ako psychopati a vraždili sa navzájom. Proste dokonalosť ako som už spomínala. ()

Frajer42

Režijní filmografie Davida Finchera se červená. Není divu. David Fincher je mistr orginality příběhu. Nejinak tomu bylo v případě tohoto díla. Na film se mi koukalo skvěle. Nudu jsem sice nepocítil, přesto bych v tomto případě ocenil kratší stopáž. Nevím, zda mám vychválit kolosální herecké výkony, nebo napadnout kvalitní, leč nedokonalou proměnu postav.(Někdy ani tunou líčidel člověka nepřesvědčíte.) Hudba ve filmu se z velké části sešla s mým vkusem. Film se nesnažil skrývat svoje vnitřní poselství. Lidé přicházejí, lidé odcházejí. Tak tomu bylo, je a s vysokou pravděpodobností i bude. Co se mi ale velmi líbilo a bylo pro mě jakýmsi zpestřením, byly úseky s důchodcem, kterého blesk trefil snad ve všech možných i nemožných situacích. Celkově se film určitě řadí ke špičce žánru, leč k dokonalosti, z mého pohledu, pár kroků ještě zbývá. ()

AppleCore

První dojem: Čekal jsem film plnej tajemna, mystiky a fantastiky (konec konců ono se moc často nestává, že někdo stárne opačně). Toho jsem se nedočkal a místo fantazie jsem dostal jenom naprosto obyčejný drama, který je sice krásný po všech stránkách, ale chybí tomu právě ona mystická esence, která by to vynesla na jinou, více záživnou, úroveň. Brad Pitt hraje sice skvěle, ale ta oscarová nominace je dost scestná, protože ve filmu Zabití jesseho jamese zbabělcem robertem fordem podal výkon o třídu strhujícnější a emotivnější než tady. Ale jak už sem řek, je to film po všech stránkách nádhernej takže pěti hvězdám neuniknu. Druhý dojem: To, co jsem říkal v "dojmu prvním" raději zapomeňte, byl jsem hloupej. Dokonalej film! ()

boshke

Jo, podivuhodný film to opravdu je. Zajímavý námět, hezky se na něj koukalo. Nějak po něm však nic nezůstalo, nic z něj nekáplo. Pointa? Nezahazujte své děti, když se narodí jako osmdesátiletí? Nezamilovávejte se do nich, protože oni budou mládnout, zatímco vy budete škaredší a škaredší? 70% ()

Kothy

Tak jako se obvykle u filmů nedojímám, tak tenhle mě opravdu dojal. Je to zvláštní narodit se jako dědek a pak celý film mládnout. Brad Pitt potřeboval ke konci hodně liftingu, aby vypadal na 20. Cate Blanchett je prostě parádní. Ale ten konec, je hodně dojemný. "Jsi o tolik mladší. Jen navenek." ()

Filmmaniak

Nádherný a dojemný film. Skvělí Pitt a Blanchett. David Fincher se vyznamenal. Kdyby to nemělo tři hodiny, tak na to koukám pořád. ()

teutates

Epické dielo, ktorého "časové rozhranie" dokonca omedzuje... Tento štýl mi sedí, pripadám si ako by som čítal knihu, ktorej každá ďalšia strana pohlcuje a človek prestáva vnímať čas... Nejde o nejaké citové klišé, ktorého "ľudskosť" a "precitlivenosť" nepozná hraníc... taktiež nepojednáva o vzájomnom porozumení a nešpecifikuje sa na dané časové obdobie. Snímok zachytáva osudy, ktorých čas a obdobie spojilo... a to je rozdiel 9/10 ()

swamp

Souhlasím s většinou zde přítomných komentářů. The Curious case of Benjamin Button je skvěle zrežírovaný i obsazený (dvojice Pitt x Blanchett funguje na sto procent) - přesto se dá říci, že se jedná o dlouhé a místy suchopárné vyprávění, které nenudí, ale zkrátka vám nic neříká.. možná proto se nejedná o trhák roku. ()

Ant

Romantický film o stárnutí/mládnutí. Tak by se dalo tohle Fincherovo dílo shrnout. Nic víc to taky ani není, není to nic mistrovského, co by se mělo nějak výrazně zapsat do dějin. Pro Brada Pitta ale určitě jedna z nejpozoruhodnějších rolí, u Blanchett je to naopak, ta mi tady vůbec nesedla. Atmosféru to má opravdu kouzelnou, ta přepálená stopáž mi bohužel zabránila v tom, abych se do Benjamina Buttona více ponořila. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Fincherova Kleopatra žije

Fincherova Kleopatra žije

17.11.2011

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010