Podivuhodný případ Benjamina Buttona

• USA The Curious Case of Benjamin Button (více)
USA, 2008, 166 min

Režie:

David Fincher

Předloha:

F. Scott Fitzgerald (povídka)

Scénář:

Eric Roth

Kamera:

Claudio Miranda

sarkas21

Když jsem o tom slyšel říkám pěkná krawina!Ale po zhlédnutí unikátní film jako.Strašně se mi líbil příběch že se odehráwá jeho celej žiwot naopak no jako klobouk dolu nad tímhle a přitom to zaujalo tolik diwáku a neznám nikoho co by řekl NUDA ()

predators

PPBB pro mě představuje menší zklamání. Po mnohých komentářích, nejen zde na CSFD, jsem čekal "druhý díl Foresta Gumpa". Filmy jsou si hodně podobné, především tím, že mají každý svého hrdinu, kolem kterého se vše točí, potulného cestovatele, který se něčím odlišný, případně výjmečný nebo je kapku magor. PPBB je jistě vynikající film, já jen popíšu to nejdůležitější, co mi vadilo. Takže zaprvé, případ Bena je stráááášně dlouhý a díky tomu ztrácí na tempu a na energičnosti. Zdálo se mi, jakoby s přibývajícím věkem a mládnutím ztrácel na síle. Také vztah s "Galadriel" :-) postrádal kapku romantiky. Snaha o nějakou vtipnou vsuvku byla znát, ale opět...ALE. Naoupak, vyzdvihnout musím námět, který tu, myslím, chyběl. Nemá cenu dále rozebírat rozdíly a podobnosti těchto děl. Každý si vybere to své. Já zůstávám věrný FG. :-) 76% ()

Slartibarkfast

Určitě zajímavé téma a taky velmi zajímavě zpracované. Jen mi celý film příjde zbytečně zdlouhavý. Každopádně má divákovi co nabídnout a v mnohých chvílích jej prožívá s hlavní postavou. Je to výborný a znamenitý pokrm, do kterého někdo přimíchal něco málo navíc, co už tam nepatřilo a zkazilo tak celkový dojem a chuť. Přesto vám dlouho zůstane na jazyku a budete si říkat co vám ta chuť připomíná. 90% ()

Eawy

Tento film mohol byť dokonalý, potenciál zo strany hereckej a scenáristickej má, lenže. Film postavený na úžasne zaujímavom príbehu, keď si prečítate popis pod posterom okamžite vás to upúta. No po prvej hodine sa začnete nudiť. Film je plne presýtený dôležitými momentmi v živote Benjamina a človek nevie na čo sa má zamerať. Niektoré scény sú také pri ktorých vám stekajú slzy po tvári a iné by ste najradšej presunuli dopredu, lebo vám nedávajú zmysel. Okrem toho, veľmi veľa sa dozvedáme o živote Benjamina, keď bol mladý ale o tom ako bol starý (keď mladol) nevieme nič. Okrem toho tie hodiny majú určitý súvis s narodením Benjamina?? Je to veľmi zaujímavý úvod do deja, ale nie je vysvetlené prečo sa mu to stalo. Film je doplnení, krásnym soundtrackom a skvelými hereckými výkonmi. Na mieste režiséra by som film rozdelila na dve časti, ale potom by pravdepodobne nebol takým lákadlom pre kiná. 70% ()

nascendi

Krátku dobu pred opakovaným zhliadnutím tohto filmu som zaregistroval povzdychnutie si Donalda Sutherlanda o tom, že život by mal začínať smrťou a končiť orgazmom a nie naopak. Opakované zhliadnutie bolo v tomto prípade dôležité, pretože dej som si pamätal a mohol som sa sústrediť na to, čo mi pri premiére uniklo. Tá rozmáchnutá epickosť tam ostala, herecké výkony i triky je možné obdivovať aj opakovane, ale rozvláčnosť s viacerými hluchými miestami už bola zreteľne prítomná. Aj napriek tomu považujem Podivuhodný prípad Benjamina Buttona za vynikajúci film, ktorému reálne štyri hviezdičky svedčia viac, ako päť s prihliadnutím k tomu, či onomu. A koniec-koncov je úplne jedno, ktorým smerom sa život žije, pretože podľa slov Daisy "stejně všichni skončíme v plenách". ()

Němi

Je zvláštní, že ač je všechno tak jak má být - I>režie Davida Finchera je nekompromisní, I>herci předvádějí téměř bezchybné výkony v čele s další skvěle zvládnutou rolí Pitta, I>výprava a kamera je možná to nejlepší, co jsem za poslední rok viděl a lze je označit jedině slovem "dokonalost", I>hudba je skvěle zasněná a podtrhuje fantazijní vyprávění o člověku, co svůj život žije pozpátku, tak... - tak se mě to vůbec nedotklo. Sterilnost bez emocí mě opravdu překvapila a především zklamala. Možná, že všechna ta dokonalost si vynutila naprostou odměřenost a chlad. I tak je ale Fincher natolik vyjímečný režisér, že více než dvě hodiny dokáže nenudit a pozvolné vyprávění má tempo akorát na to, aby si udrželo pozornost. Poslední čtvrthodinka pak sice napraví svou procítěností reputaci a dojme, ale pokud po filmu počkáte nutný čas na vzpamatování se z ní, dojde vám (minimálně mně ano), že tu zbytečně prázdnou drtivou většinu filmu, tím spíše v kontrastu se závěrem, nemůžete jen tak přehlédnout. A ani pro ten ohromující vizuál si film nezaslouží odpuštění. ()

Arsenal83

Skvelý nápad natočiť takýto film. Originálna myšlienka vychádzajúca z predlohy predurčuje film k zaujímavému deju. A keď sa toho chytí majster Fincher tak nie je o čom. Dĺžka mi vôbec nevadila, ani som nespozoroval, že to má skoro 3 hodiny. Film, ktorý zaujme celým dejom, no na konci príde dojatie. Alebo ako to nazvať, skôr úcta k životu. P.S. Keď sa v rokoch po 2020 pozriete na film znova, tak sa s rozčarovaním budete pozerať, že to malé dievčatko, čo sa rozpráva s Buttonom je Elle Fanning. ()

nash.

Zajímavé, bohužel však s klady a zápory v nemilé rovnováze. Úžasný námět, ze kterého se daly vytřískat tuny emocí, nápadů a námětů k zamyšlení (chtěl bych vidět japonskou nebo korejskou verzi), bohužel však až na pár výjimek zůstaly ležet ladem, nebo se utopily v až příliš vypulírované a nablýskané formě. Sice příjemně pozvolna plynoucí, občas rozčeřené kouzelným momentem, na druhou stranu však spíše flegmatické, ve výrazu poněkud strnulé a, na rozdíl třeba od Forresta Gumpa, kterého to občas v drobných záblescích připomíná, postrádající chemii nejen mezi hlavní dvojicí, ale také filmem a mnou jako divákem. Přes všechny klady a silné momenty tedy z mého pohledu poněkud přeceňovaný film. ()

Tomco

Remeselne veľmi čistý a kvalitný film. Koniec koncov u Finchra nie nezvyčajný jav. Prečo potom 4/5? Námet výborný, casting ešte lepší, výsledné pocity viac, ako príjemné. Ale aj tak sa Benjamin Button u mňa zaraďuje "len" k titulom, ako Dokonalý trik, Čierna krv, či Edith Piaf - majstrovské 80%-né tituly, ktorým sa nedá prakticky nič vytknúť, ale k absolútnemu vrcholu im niečo málo chýba. Bližšie to definovať žiaľ neviem. Rozhodne sa však oplatia vidieť aj viackrát. ()

Slarque

David Fincher byl vždycky velmi obratný režisér, ale to co předvedl tentokrát, je opravdu obdivuhodné! V tomhle případu je na nejvyšší kvalitativní úrovni prakticky všechno – těch třináct oscarových nominací mluví samo za sebe a já bych filmu osobně přál ty plešouny třeba všechny. ()

Claw

David Fincher už sice natočil lepší věci, ale i tak je Benjamin Button dílo hodné zapamatování. Film popisuje srdceryvný, duši nahlodávající a slzy vyvolávající příběh člověka, který se narodil starý a s přibývajícími léty omládl. Předem musím pochválit celý štáb za to, jak nádherně vizuálně film působí. David Fincher je můj nejoblíbenější režisér a je škoda, že je jedním z nejméně ceněných režisérů posledních let, přestože má ve své filmografii úžasné filmy. V tomhle filmu se zcela distancuje od řešení násilných témat jako v jiných svých filmech („Sedm“, „Klub rváčů“) a soustředí se na postižení života a plynutí času. V průběhu života, v tomto případě života Benjamina Buttona, nám Fincher ukazuje, jak křehký a krátký může život být. Je to veskrze solidní dílo, které určitě nezklame, ale pořád mi přijde, že by se z toho dalo vytěžit více... Ten příběh je tak trošku jednotvárný, a navíc má pár hluchých scén, které se dost prodlužují. Ale celkově se mi to velmi líbilo a řekl bych, že „Podivuhodný příběh Benjamina Buttona“ funguje nejen jako rozmáchlá romance s neskrývanými Oscarovými ambicemi, ale též jako nadčasové podobenství představující v kostce řadu filozofických přístupů k lidské existenci, a především zlomovému momentu, kdy existovat přestáváme. Ve výsledku obojí splývá v nádherně rozmáchlou, staršími filmovými mistry poučenou a slovy těžko popsatelnou podívanou. /85%/ ()

Rocky62

Úchvatná euforie. Asi takto bych nějak shrnul pocit z tohoto filmu, který mě jen utvrdil v tom, že pan Fincher je skutečný mistr. Klobouk dolů! Natočit téměř tříhodinový film, který ani na vteřinu neztrácí dech a upoutává diváka každou nově započatou scénou, k tomu je zapotřebí opravdu zručná ruka. Nerad bych také zapomněl na posledních 20 minut filmu, které sice nesrší zrovna optimismem, ale určitě bych je zařadil do žebříčku nejlepších filmových pasáží. Zajímavý komentář: Lima. 85% ()

kacenkah01

Film je jako život. Stále nás v něm něco překvapuje a šokuje. Provází nás v něm střídavé emoce jako je smutek-štěstí, zášť, závist a zoufalství. Asi jen těžko by si divák mohl v jednom snímku prožít snad všechny lidské emoce kdyby se nejednalo o tento snímek který nám to v plné míře umožňuje. Lehce mi příběh i zpracování připomíná Velkou rybu. Parodií celého filmu je že ten co měl umřít jako první umírá téměř jako poslední ale nejedná se o jedinou ironii kterou zde potkáme. Jsou zde servírovány životní pravdy které si málokdo chce připustit a to formou takového specifického člověka jako je Benjamin což působí o to více smutně. Obraz je spíš zahnědlý a lehce zrnitý ale jen na počátku, postupně je obraz stále kvalitnější. Nelíbila se mi přehnaná depresivnost filmu, přišlo mi mírně přehnané že by někdo měl až tak smutný živost ale jako celek mi film přijde velmi osobitý a zajímavý a podívala bych se na něho znova. **** ()

Petrucci

For what it's worth: it's never too late or, in my case, too early to be whoever you want to be. There's no time limit, stop whenever you want. You can change or stay the same, there are no rules to this thing. We can make the best or the worst of it. I hope you make the best of it. And I hope you see things that startle you. I hope you feel things you never felt before. I hope you meet people with a different point of view. I hope you live a life you're proud of. If you find that you're not, I hope you have the strength to start all over again. ()

MiiRA

Zajimavé a nominaci na Oscara si určitě zaslouží !!! Vynikající herecké výkony Brada Pitta a Cate Blanchett jsou důkazem. ()

iamek

Naprosto neuvěřitelně silný snímek. Dlouho se mi nestalo, abych celý snímek sledoval se zatajeným dechem a hltal každý záběr. Po dlouhe době můžeme vidět originální příběh, který jak scénarista Eric Roth tak režisér David Fincher dotáhli k dokonalosti. Podivuhodný případ Benjamina Buttona je pro mě jednoznačně nejlepší dilm roku 2008 a doufám, že získá několik Oscarů. Film má vše co má mít - skvělou režie, scénář, hudbu a skvělé herecké obsazení. Cate Blanchett byla kouzelná a nechápu proč ji minula nominace na Oscara. Nemůžu samozřejmě opomenout skvělého Brada Pitta, který sice ve filmu nehrál moc dlouho díky skvělé počitačové technice, ale když hrál zkutečný Pitt tak opět nezklamal. ()

Chrustyn

Oscarový večer se blíží a tvůrci se předhánějí, kdo přinese divákovy nejúchvatnější zážitek. Prozatím to vypadá, že vyhraje Boyle se svým "Milionářem", avšak já bych to spíše přál právě tomuto pozoruhodnému a podivuhodnému snímku, který má větší oscarové ambice. Ostatně koho by nezaujal příběh člověka, který se narodí jako stařec s myšlením dítěte a postupně stárne i když vypadá pořád mladší. V jeho příběhu samozřejmě nechybí spousta zajímavých a pozoruhodných situací a samozřejmě nezbytná osudová láska. Fincher přesně veděl co dělá a jeho takřka tříhodinové vyprávění málokdy zpomaluje nebo dokonce zamrzá. K ruce měl řadu vynikajicíh herců ale vše stojí především na výkonu Pitta a Blanchett. Rozhodně nemůžu opomenout ani geniální triky a bezchybné masky, které převážně v první polovině hrají hlavní roli. Ze začátku jsem uvažoval o absolutním hodnocení ale později jsem si začal uvědomovat, že film je prostý jakýchkoliv emocí a chybí zde více pamětihodných nebo strhujících momentů a já osobně si vzpomínám jen na rozbor jedné zásadní situace, která se vůbec nemusela stát a na vtipné příhody s bleskem. Není to dokonalý film a není to film, o kterém se bude mluvit za několik let ale jelikož se na ten očekávaný "zlatý" večer neprobojoval (do hlavních kategorií) "Temný rytíř" přeji vítězství "Benjaminovi" nebo spíše Fincherovi. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Fincherova Kleopatra žije

Fincherova Kleopatra žije

17.11.2011

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010