Gympl

Tomáš Houška (kniha)

Kamera:

Marek Jícha

MoiJe

Sustive divoke repliky prenasane neskutocnym sposobom... no, stredoskolaci si aspon poprikyvuju pri vsetkych tych hodnoteniach praktickej vyuzitelnosti uciva. Inak ale ma zacina hnevat, jak sa v kazdom ceskom filme aspon 2 mladucke holky vyzlecu, v naviac niekedy fakt umelo pridanych scenach... Nic proti nahote vo filme, ale preboha, nie za kazdu cenu. ()

moviesfan

Na český poměry dobrej film z prostředí mladistvých školáků. Mnohé situace fakt pobaví, stejně tak i samotní herci - Kraus, Vorel st. . Film docela dobře zobrazuje i vážnější chvilky a rodinné problémy. Zbytečně to neprotahuje, nic takovýho. Jen zjistíte, že toho máma je alkoholička, tý táta je maximálně nesnesitelnej, apod. Nejvíc se toho odehrává venku, v prostředí kde tyhle ,,týpci" vytváří ,,uměleckou" činnost. A jde jim to docela dobře. Hodnocení: 65% ()

Chermy

Zajímavý pokus, který bohužel skončil u příliš vyhraněné karikatury. Všechny postavy jsou bez výjimky černobílé zaškatulkované figurky a realitě se to jen přibližuje. Chvílemi jsem sice zaplesal a zavzpomínal na našeho třídního, dobráka a upjatou ředitelku, ale stále se všechno neslo v duchu, jsi bohatý grázl, jsi chudý rebel, jsi hodný, jsi zlý, jsi bezcitný otec, jsi uchlastaná matka, uťápnutá chudinka, třídní děvka......moc postav, málo prostoru a tak jsou všichni vyprofilovaní podle pravítka. Mádl i tak ale opravdu ostatní zastiňuje.... ()

m.krudenc

Pro mě je tento film velké a příjemné překvapení. Velmi vtipné. Český film zas tak úplně neumřel, Vorlové u mě hodně stoupli, staršímu jsem konečně přišel pořádně na chuť a mladší mě okouzlil svým výkonem. ()

villon17

Typicky nudná česká záležitost, od které snad nikdo nečekal úspěch. Osobně jsem se ani nesmála a to jsem se opravdu snažila, o hereckých výkonech nemluvím. Vorel ze sebe nevydá nezkomolenou hlásku, Mádl tomu svým dětským hláskem také moc nepomáhá. Na Juroškovou se dá sice dívat, ale to jenom do doby, než se začne smát nebo klátit hlavou. Bydžovská byla zaslouženě odměněna na Lvech a víc už o gymplu slyšet nemusím...."Já nejsem drzej, já sem upřímnej." ()

Marek1991

Niekedy mám pocit, že kinematografia v našich krajinách zohľadňuje, čo práve prežívam, no zrejme je to tým, že to odráža to, že som sa narodil v čase, kedy začínala republika vlastne akoby odznova. Tento film na mňa pôsobil extrémne depresívne, no je smutné, že je to aj v realite, často možno ešte horšie, ja som sa vedel vžiť do mnohých postáv, lebo ich povahy by som vedel dať na mojich rodičov, či seba. V tom čase som chodil tiež na gymnázium, nejak podobne to fungovalo, avšak na tomto filme ma najviac mrzí ten záver, lebo v podstate nič ten film nového nepriniesol, len zopakoval, čo už vieme a to je veľký problém českých a slovenských filmov. Kreativita, vízie, to už proste nefunguje si myslím. Sex, alkohol, fajčivo, neurózy, zničenie učiteľa podobne ako vo filme Obecná škola, to sa dalo čakať, dokonca vo svojej dobe aj tie grafity a rap. Komédia to občas bola, no skôr sociálny film, ktorý si s tou komédiou občas nesedel. Herecké výkony boli od dobrých po zlé, najmä tie z chudobnejších rodín boli dobré. Je to však film, ktorý ako celok je dosť dobrým obrazom svojich časov, všetko sa však vyvíja, smutné však je, že aj dnes by ste to mohli dať na našu spoločnosť, ktorá podľa mňa zaostáva. Ako film je toto priemerné, netreba ho zbytočne haniť, nájdu sa tu aj silnejšie a slabšie momenty. ()

Torision

Já fakt nevim. Velkým kladem tohodle bijáku jsou svěží a uvěřitelný herecký výkony, ať už to byl Vorel ml., Mádl, Kraus nebo Matonoha. Vorlova režie je zajímavá a překvapivě i hip hop, kterýmu neholduju, mi seděl. To ale nic nemění na tom, že obsahově mě to absolutně nenadchlo. Nenudil jsem se, ale rozhodně bych ve filmu nenašel scénu, která by mě nějak zasáhla nebo aspoň výraznějc pobavila. Kromě nevyváženosti děje mi navíc dost vadilo, že v podstatě všechny důležitý situace v životech postav jsou jen tak povrchně načrtnutý. Naproto nezvádnutej konec mě ale dost zamrzel. ()

El Pistolero

Další poblikávající hvězdička na potemnělém nebi české kinematografie. I díky tomu, že jsem sám navštěvoval tento typ „vzdělávacího“ ústavu a graffiti a street art jsou témata, která mě celkem zajímají, se mi film líbil. Skvěle padnoucí soundtrack DJ Wiche tomu dodává šmrnc. K hereckým výkonům party kolem Mádla, Schmitzera, Holubové či Bydžovské snad netřeba cokoliv dodávat. Z mého pohledu jde v podstatě už o kult. ()

prsvl

Zavzpomínal jsem na gymnaziální léta (no neni to zas tak dávno) a musim říct, že to je jeden z mála filmů, kterej tu střední školu tak nejak vystihuje. Samozřejmě něco je přehnaný a stereotypizovaný (viz některý učitelé), ale jinak je to fajn. Jako třeba "Kde máš přezůvky?" - "Tohle jsou přezůvky!" apod. zažil snad každej. Z mladejch herců jednoznačně nejlepší Mádl, ostatní působí jak z amatérskýho filmu. Celkově se mi to líbilo. ()

curunir

,,NEVÁŽIA SI SLOBODU. NEZAUJÍMA ICH LITERATÚRA, NEZAUJÍMA ICH HISTÓRIA, NEZAUJÍMA ICH NIČ. VOJNU NA NICH! NAJSKôR TOTALITU A POTOM VOJNU!" __ Ty vole, inak trápne. Gymnázium sa snažilo byť ,,niečim viac", pritom sa ale viezlo na vlne diel ako Snowbordáci či Panic je nanic, nehovoriac o tom, že už len fungovanie školy a jej metódy sú značne nereálne. Hlavný predstaviteľ Tomáš Vorel ml. vyzerá tak na 30, takže medzi gymnazistov veľmi nezapadal, okrem toho o jeho veľkom herectve svedčí to, že dokáže mať počas celého filmu vystrúhaný rovnaký face. Možno, že by film mohol byť lepší, ak by ostal štandartnou komédiou a nie už X-tou výpoveďou nepochopenej generácie, pridanou tiež o profesora, ktorý sa snaží postaviť systému, čo samozrejme nemôže vyjsť dobre. Tiež prapodivne prekvapia aj iné postavy, školník, ktorý vyučuje fyziku (?) a večer sa z neho zase stáva taxikár - ako rád by som aj ja stíhal toľko vecí za deň. Zarážajúcou je tiež trocha prekvapivá, pravdepodobne experimentálna kamera, mne miestami pripomínajúca filmy od Bergmana všetko doprevádzané hudbou, ktorú zložil nejaký štvorpísmenkový génius (možno trocha zaujaté, ale hip-hop a jeho kultúru naozaj nenávidím). Gymnázium sa snaží byť vtipné, zvlášť mu to nevychádza ale sem-tam som sa zabavil a tiež aj nudil, za čo môže trocha zbytočná dĺžka filmu. ()

Marsik

DVD - Po x letech jsem se k této teenagerovské komedii znovu dostal a zpětně to hodnotím jako celkem vydařenou sondu do mozků mladých lidí, kteří se s mladistvým životem perou každý po svém. Jirka Mádl už tehdá dokazoval, že je to kvalitní neherec a postavy, které ztvárnili pan Matonoha, Schmitzer či Holubová, sympaticky snímek doplňovali svými prupovídkami. Na 4 hvězdy to sice není, ale Gympl rozhodně nezatracuji. 67% // (13.2.2016) ČT1 HD - Ale jo, dobře koukatelný český film pro mladé. 69% ()

spaceboyCZ

Madl s Matonohou cely film neutahnou, tesne v zavesu s miniroli Honzy Krause a se zbytkem naprosto prehravajicich ci primo neschopnych hercu-nehercu zamiril tento film do jedne z mych kategorii a to konkretne kategorie Jednou a dost. Nevim, zda kvalita obrazu a kamery byla takova schvalne nebo ve VillageCinemas nasadili starsi promitacku, nicmene radost pro oci to nebyla. Radoby vtipne gagy byly vtipne jen z ust vyse zminenych, zbytek hercu-nehercu bylo bud primo trapnych nebo totalne topornych ve stylu postavte mne tam, budu tam stat i zitra, i za tyden, i za rok. Lakadlo v podobe undergroundu a la graffiti a hip hop muziky na mne zabralo a skoncilo vicemene zklamanim. Hip hopu zase ve filmu tolik neuslysite, graffiti jsou zajimave, koukatelne, nicmene pokud by nekdo chtel videt cely proces od pripravy, pres zkousky az po dokonceni, tak bude zklaman, pac tohle bylo tak roztrhano az je to hanba. Scenar klouze po tenkem lede snesitelnosti a sem tam zaskobrtne o prasklinu ve snaze ukazat nepochopeni rodicu, snahu o sebeposkozovani dusledkem jejich natlaku atd. Tyto sceny si mohl Vorel odpustit, film by zkratil na dobrych 85minut a ja bych z kina odchazel mnohem spokojenejsi. Takze shrnuti: Madle, jses borec a stale fantasticky prekvapujes. Pane Vorle, chce to lepsi scenar, schopnejsi kameru a hlavne dobre herce (narazim tim hlavne na slecny Juroskovou a Prochazkovou) ()

Kryton

Po dlouhé dlouhé době film o dnešní mládeži , který se nechce podobat dnes už upadající vlné amerických teens movie. Chvílema je pred námi sociální drama , které nám ukaže naší milovanou mládež. Ano pár veci je obcas mimo a na hraně (sebepoškozovaní bych uplně vyškrt !) , ale jinak celý film se drží. Spise nez nosny pribeh , tak zde máme několik pribehu , které se prolýnají. Komedie po celou dobu nečekejte , byt se člověk dobře pobaví (taky jsem chtěl vždy nakopat školníka do k**lí). Mádl + Vorel ml. ty oba převyšují všechny mladé herce , hlavně Mádlovi jeho hajzlíka věříte sakra moc. Zbytek spolužáku by snad ani nezasluhovalo tolik pozornosti , protože jak herecky tak i v ramci filmu doslova prošumí , byt par dobrych scen mají (hulič marijánky ). Z dospělých je nadstardní výkon vidět u Holubové, Matonohy,Schimtzera a Bydžovské. Zbytek prostě hraje standartně a třeba od šteindlera jsem čekal více než kombinaci toho co děla v nováckým radoby chytrem poradu. 75% Pár scén u mě zaskripalo , nektere me nezaujali , ale celkově jde o nejlepší film o mládeží co kdo natočil od 90 let. Kopirky amerických shitů uz nedelejte , bravomládež to sice sežere , ale normalní divaci kroutí hlavou. "Necham tě propadnout z češtiny a pujdeš k popelárum!" ()

nigga

Byl jsem zvědavý a těšil se, jestli mě Gympl překvapí, ale bohužel. Na komedii málo vtipné a když už se to o vtip snaží, tak hrozně křečovitě a okatě. A na drama je to zas hodně nerealistické. Velký problém je scénář, hlavně dialogy, opět křečovité a nepřirozené (dialogy obvykle probíhají ve stylu, že někdo něco řekne, ticho, střih na druhou postavu, ta něco řekne, ticho, střih na první postavu atd), což se hodně odráží na hereckých výkonech, herci buď přehrávají nebo jsou toporní, jen pár herců se snaží (Mádl), jinak většina svoji naučenou větu co nejrychleji odříká, ať to má za sebou. Jiskření mezi postavami nulové, stejně tak děj neděj, který se nikam nesune a nemá ani pointu. Jinak technicky to ujde (i když kameraman občas zabere jen hlavu a moc velkej prostor nad ní, což vypadá divně) a některé momenty nejsou úplně zlé, i tak slabé a vcelku zbytečné, ale fanoušky si to zřejmě najde. 40% ()