Desetiletý Arthur žije s babičkou v malém domku na venkově. Stejně jako všechny děti, je i on fascinován pohádkami, které mu babička vypráví. Zdá se mu o afrických kmenech a neuvěřitelných příbězích, které jsou popsány a namalovány v čarovné knize jeho dědečka, který před několika lety záhadně zmizel. Idylické časy skončí v okamžiku, kdy jim hrozí zabavení domku. Situace vypadá beznadějně. Jedinou šancí je dědečkův poklad, který je údajně ukryt kdesi na zahradě, v Říši Minimojů, roztomilých malých skřítků, o kterých Arthurovi dědeček vyprávěl. Malý Arthur se rozhodne odvrátit hrozící nebezpečí a vydá se hledat pomoc právě do Říše Mimimojů... Arthurova cesta je důkazem, že někdy i ti nejmenší mohou dokázat velké věci.

Ve filmu najdeme jak hrané, tak animované sekvence. Hlavního hrdinu Arthura ztvárnil Freddie Highmore, kterého znáte z filmu Karlík a továrna na čokoládu a těšit se můžeme i na Miu Farrow v roli jeho babičky. (oficiální text distributora)

lennyd

Artur žije jen se svou babičkou, neb jeho rodiče jsou "zaneprázdněni" cestováním po světě (taktak že si vzpomenou na Arturovy narozeniny) a dědeček se před lety ... ztratil. Babička každý večer vypráví Arturovi povídky o dědečkových cestách po Africe, a dědeček se tak pro Artura stává takřka mýtickým tvorem. Takhle by si v poklidu mohli žít spoustu let, kdyby je nedohnaly dluhy téměř k bankrotu - což by znamenalo prodat rodný dům. Ale dědeček prý schoval na zahradě poklad. Tak se Artur musí vydat do říše Minimojů (maličcí tvorové žijící na zahradě) a s nimi vybojovat válku se zákeřným Maltazardem - pak možná zachrání dům a možná se vrátí i ztracený dědeček ? ... Další z mnoha animáků, které se na nás v dnešní době valí ze všech stran. Tento mi velmi připomínal Mravenční polepšovnu, i když, nutno uznat že Artur a Minimojové byly o třídu zábavnější. Kombinace hraného a kresleného světa byla parádní - škoda jen, že většina hereckých hvězd zde pouze promlouvá (což v českém dabingu kapku ztrácí na zajímavosti). Luc Besson ukázal, že si kdykoliv od akčních krváků může odskočit k animovaným pohádkám, a stejně to bude stát za podívání ... ()

blackJag

Hrané i animované pasáže jsou kvalitativně ve shodě, tedy průměrné. Malý Highmore má nezpochybnitelný talent, ale ten neprokládaný entuziasmus není to pravé ořechové pro dospělého diváka a i Mia Farrowová nepředvádí nic nad rámec svých zaplacených povinností. Na straně animované je lahůdkový hlasový fond a člověk si uvědomí, že Madonna nemá vůbec škaredý hlas (i kdyby měl člověk nakrásně její tvorbu nenávidět - a že já k tomu nemám daleko), ale samotná animace, ač není nejhorší, nepůsobí většinou životně a plasticky. Děj je taky hodně prostý a náznakový, přičemž vztah princezny Minimojů a malého Arthura snad ani nebylo třeba dozdobovat aureolou sňatku a nepřípadného vztahu, protože to pak člověka napadne nepěkná asociace týkající se dozrálé Madonny a ještě ani nezrajícího Freddieho Highmorea :-) 50% ()

vyfuk

Besson a Arthur? To je vtip? Ten mistr a režisér Leona natočil toto? Tak jakoby film to špatný není, ale Beeson trošičku klesl. Musím říci, že na nějaké poměry se jedná i o hezký víkendový animák pro celou rodinu. Co mi na tom vadilo? Téměř nic, ale něco vnitru mi říká, že je to průmerný a průměrným to zůstane. ()

Koryntos

Kde začít, nejdříve jsem se svým svěřencem viděla začátek druhého dílu, který mě docela zaujal. Sehnala jsem si proto díl první. Musím říct, že mi Arthur a Minimojové připomínali trochu Nekonečný příběh svým obsahem, ale tady mě hrozně moc rušily scény s normálními herci, kteří na mě působili všichni krajně nesympaticky, ale na druhou stranu se mi líbily kostýmy a retro vybavení domku. Když pominu různé nelogičnosti, které se tam vyskytly a které tu někdo již popisoval( "Máš v noži (který má 300 funkcí) lano?" "Nemám" - použije se tedy šňůrka z korzetu. Hned poté další scéna, kde již ono lano v noži je. Použije se na přitáhnutí květiny - lano zůstává na zemi a pak je přeťato u vrchu květiny. Přespí se a pak už lano mají zase u sebe." uživatel: J.Cobra) V celku se mi tento film líbil, ale něco tomu chybělo, vizuálně se na tento film dívalo dobře, skřítci se mi líbili a připomínali mi takové ty hanbaté nahé postavičky skřítků s dlouhými nahoru postavenými vlásky, které jsme jako malí sbírali. Jen mě nějak vůbec nezaujala ta jejich ,, dobrodružná" cesta a na konci jsem se načapala při tom, že nemám nejmenší anung, co bylo na začátku filmu. Omlouvám se Mie Farrow, ale její roli mi tady připomínala pošahanou osůbku typu Fany.Vizuálně se mi to líbilo moc, tedy animovaná část, ale dějově to bylo nezajímavé a prakticky o ničem. A opět se mi tu líbila rastafariánská párty s broukama pijícíma zelený blivajz a vložení několika písniček z Pulp fiction holt moderní věci, už do moderních animáků patří a Medvídek Pú se už nidky nevrátí, takovým poetickým animákům nadobro odzvonilo. ()

haluska11

pokud jste jako já, každých 5 vteřin zapomenete na to, že jde o film od Luca Bessona. je vždycky krásný si to připomenout. definitivně jeden z jeho nejlepších. škoda, že ta animace tak zestárla, jinak to má celkem koule. ze žánru pidilidí je to jeden z lepších filmů a zpětně to je hodně nostalgický. (tak polovina z toho, co říkám, je recese, ale sama nevím, co) ()

jenik71

Celkem povedená dobrodružná pohádka, ideální zejména pro mladší publikum. Díky střídání hraného a animovaného filmu si užijete spoustu zajímavých sympatických i záporných postaviček a prožijete plno dobrodružství, na které v reálném světě nenarazíte. Lucu Bessonovi se podařilo natočit atraktivní pohádku a kvalitní je i český dabing. ()

ZkuKol

Nečekal bych, že se Luc kdy vrhne do animace, ale vlastně proč ne. Je to zábavné dobrodružství pro každého, jen by se už mohl Besson vyhnout těm pitvořícím se dospělým postavám a vůbec u něj herci strašně přehrávají. To, co zažije Freddie v deseti letech s animovanou sexbombou se dá brát jako úvod do sexuální výchovy, ale frantíci se s tím nikdy nemazali. Každopádně vizuál a hudba tradičně vysoký nadstandard, animovaná část příběhu má spád a palečky budete držet všichni, hraná má super kameru, ale děj je v ní skoro zbytečný. Animace je trochu chudší, ale třeba to do příštího dílu kluci napraví. Hledat poklad v zahradě se dá z mnoha úhlů pohledu, ale vždycky je to dobrodružství... 60% ()

psychoJoa

Jednoduchý děj, jednoduchá animace… plno nelogických chyb (“lano v tomhle modelu není” … o chvíli později tam mají dokonce vystřelovací lano!) Ale věřím, že to děti nadchne i tak (co si pamatuju své dojmy jak jsme na to jako menší koukali). ()

killjezor

Milé překvapení a hned dvojité. O tomhle filmu jsem byl přesvědčený, že je to jeden z řady infantilních animáků pro děti. Nejdřív mě překvapil docela dlouhý hraný úvod, nutno říct že příjemně. Druhé překvapení mě čekalo při sledování animované části. Příběhově to není nic vymakaného, ale rozhodně to není film pro malé děti. Sexistické narážky, rozdělení říše stejně jako v opravdovém světě podle ras z toho dělá spíše film pro dospělé s dětskou duší. Bavil jsem se víc, než jsem čekal. ()

Herráček

Plně sdílím Arturův názor na princeznu... Dokonce i po zjištění, že ji namluvila Madonna. Naprosto skvělá pohádka pro děti, deus ex machina ve formě autíčka a dlouhé uši. Mě osobně pouze neoslovily hrané pasáže. ()

klúčik

Rozprávka o Arthurovi, ktorý ide zachrániť starého otca k Minimojom. Prekvapila ma Mia Farrow, túto kedysi veľmi známu herečku som už dávno nevidel. Tento film bol priemerný...50%. ()

Kuny27

grafika, to nejde komentovat, je velmi dobrá- hodně dobrá. děj s námětem, je tak jako na 3* ... jenže ty prvky ve filmech jsou skopírované z hodně filmů viz. pán prstenů . rozhodně nechápu kde se tam vzali černoši, kteří jsou tam od začátku, ale nikdo neví kde a kdy se vzali... ()

iXtr3m3

Veľké detské dobrodružstvo. Videl som to 14 rokov dozadu a dnes som si to pozrel s dcérkou, ktorá pozná animovaný seriál z detských kanálov a je to predsa len "iná liga". Pekná animácia, slušný vtip, výprava na úrovni a dokonca aj štipka detskej romantiky. Výborná prvá časť. Ďalšie okomentujem po ďalšom zhliadnutí s dcérkou, ktoré ma čaká v najbližších dňoch. ()

Teg

Příjemně překvapující animák od našeho hrdiny Luca Bessona. Není to sice žádný převrat, ale kouká se na to dobře a je to dost ulítlé na to, abych tomu dal 4*. ()

Ripley

Besson je zde po kvalitním Leonovi,Nikitě,Johance a Pátém elementu pouze průměrný,což mě malinko mrzí.Děj je řidký a poté co se Artur dostane k Minimojům je děj až nepříjemně "zrychlený".Je to škoda,protože právě až v říši Minimojů začíná ta pravá pastva pro oči.Musím uznat že animace je na vysoké úrovni.Škoda že se nepovedl moc scénář,ikdyž koukatelné to je a především,nenudil jsem se. ()

dopita

Začátek docela ušel, jenže jak se děj přenesl z hrané části do animované, tak sem se pozvolna začínal nudit, takže mi nakonec bylo uplně fuk, jak to dopadne. Všechno to bylo ňáký přeplácaný a přitom nezajímavý - divná kombinace. ()

Saboter

Příjemná pohádka na odreagování se zajímavým tématem a zároveň ještě roztomilá. Okouzlila, fascinovala a přivodila dobrou náladu a úsměv na tváři. Rád jsem se podíval na další práci Luca. I když pohádku bych od něj opravdu nečekal. Ale vypořádal se s tím skvěle a proto vzniklo tohle dílo. ()

Good bye, Luc Besson

Good bye, Luc Besson

14.09.2006

Ve své téměř pětadvacetileté kariéře natočil tento francouzský filmový kouzelník zatím jen devět celovečerních filmů, no i to mu stačilo k tomu, aby se nesmazatelně zapsal nejen do historických análů… (více)