Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa

Komedie

USA, 2006, 84 min

Larry Charles

Nominácii na Oscara za scenár sa vôbec nečudujem. Je to perfektne vymyslené, rôznorodé a veľmi vtipné. Je len škoda toho, že ku koncu tá vtipnosť mierne ustupuje kvôli emotívne ladenému príbehu. Aj napriek tomu kultová komediálna pecka.(31.7.2011)

Rozpočet $18miliónovTržby USA $128,505,958Tržby Celosvetovo $261,572,479Tržby za predaj DVD v USA $62,749,537 //počet predaných kusov 3,986,094║ Nekonvenčná podívaná do Americkej kultúry, vydarených vtipov spojených s priamym životom je nespočetne a tendencia komickosti miestamy až neskutočná. Sacha Baron Cohen zosmolichal dokument, čo sa svojou váhou a zamysleným rovná jedine tým od Michaela Moora. "Hovadsky dobrý dokument a ešte viac hovadsky dobrá komédia." /videl v kine: 95%/ ... po predstavení v kine som išiel dosť zachrípnutý, takže oplatilo sa(12.1.2007)

rozpocet $18 prvi vykend $26,375,000 celosvetovo $261,572,479(6.11.2006)

Podle mě se Borat zbytečně politizuje. Neházel bych ho do stejného pytle s výtvory Michaela Moora. Moore točí filmy s předem daným názorem a vyhledává jen takový materiál, který s ním rezonuje. Borat nemá agitační ambice. Nevíme, co si myslí Sacha Baron Cohen o současné politice, protože Borat je postava, která s ním nemá zřejmě nic společného. A ty narážky na rodeu... Kdyby byl tento film natočen někdy v roce 1998, obsahoval by možná scénu, kde Borat vyhledá Monicu Lewinskou a s dychtivým výrazem jí nabídne hrst zmačkaných bankovek za služby, jimiž se tak proslavila. Chci říct, že by si asi dělal z Ameriky stejnou srandu, kdyby byl u kormidla demokratický prezident, jako si ji dělá z George Bushe a v danou chvíli aktuální války v Iráku. Osobně nejsem bůhvíjak protiamericky založený, ale dojde-li řeč na Bushe, tuto chodící připomínku Darwinovy evoluční teorie, taky se stěží ubráním nějaké té poznámce o banánech a životě ve větvích. Ale politiku vem čert. Borat je čistá klauniáda dosti hrubého zrna (veverky by zajásaly) a přestože je mi blízký jiný druh humoru, musím obdivovat masochistickou důslednost, s jakou Mr. Cohen pokračuj dál a dál v intencích své role tam, kde se pohybuje na hranici ilegality a kde jeho "protihráči" prožívají největší zkoušku asertivity ve svém životě. Borat jde mnohem dál, než kam by se třeba skupina Jackass odvážila v nejdivočejších snech. Předvádí faux-pas takového kalibru, že Dr. Jiří Guth-Jarkovský rotuje v hrobě jako grilované kuře. Většina teenagerovských komedií by se v konfrontaci s Boratem mohla stát meditační kulisou v kláštěrní škole. Při tom všem je to ale vždycky jen Borat, kdo se ztrapní, znemožní, kdo je "obětí" situace. Sacha Baron Cohen ponižuje lidskou důstojnost, zosobněnou ale vždy jen a jen Boratem. Neherci jsou jen sparing-partnery, kterým není nikdy doopravdy ublíženo a kteří mohou svobodně rozhodovat o tom, jak se zachovají. Proto neberu argument, že je tento film manipulativní. Abych to shrnul - i když mě to samotného překvapuje, originalitu této komedie a dotaženost jejího nápadu musím ocenit nejvyšší známkou. 100%(14.6.2007)

" To auto řídí ženská, jedeme za ní možná sní bude píchání ".(17.2.2012)