Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa

Komedie

USA, 2006, 84 min

Larry Charles

Souhlasím s tím, že je to revoluční počin, obdivuji schopnost tvůrců vytvořit ze scének jednolitý a gradovaný příběh, který dá bránici zabrat a za chvíli zase úspěšně dojímá. Bavil jsem se skutečně hodně, ale čekal jsem asi ještě víc. Takhle velmi silné čtyři hvězdičky.(29.11.2006)

Tak takový film tady už dlouho nebyl... Politická nekorektnost z něj přímo srší. Borat je ale předně geniální komedie - skoro hodinu a půl téměř bez hluchých míst, to se přece vidí málokdy. Navíc restituování zlatých časů němé grotesky (Borat je skutečně cosi jako novodobý Chaplin) spojením s mystifikacemi a stylizací show skryté kamery, kde ovšem gagy nejsou samoúčelné a mají nějakou sociologickou hodnotu a vnímavému divákovi napoví leccos o světě nejenom v Americe, ale i kolem nás... Tenhle film však není jenom komedií, ale i docela zajímavou, až polodokumentární, studií mnoha zásadních (a jinde ve filmu i v umění povětšinou tabuizovaných) témat. Za neustále a pečlivě střeženou maskou politické korektnosti naší společnosti se skrývají přesně ti běsi, které odhaluje ,,kazašský" reportér Borat. (Jen se rozhlédněte u nás - dnešní děti si ještě pořád nadávají do ,,židů", ačkoliv v životě žádného živého neviděly, na pražskou Slavii se stále pokřikuje ,,Jude Slavia" ... ) Jak řekl metaforicky Borat (Sacha Baron Cohen je sám původem Žid) - xenofobie je stále v nás. Jsme stejní jako před desítkami i stovkami let, akorát to lépe a dovedněji maskujeme... Výborný film. Dženkuji! (Zajímavá je také stylizace filmu i hlavního aktéra samého - dohady o autenticitě snímku i jednotlivých skečů jsou pasé - Sacha Baron Cohen je takový novodobý Andy Kaufman, rád prostě kohokoliv včetně diváků mystifikuje a tahá za nos...) ____________ Resume: Borat se vysmívá stereotypům a stereotypnímu myšlení, nezdravému zastydlému patriotismu, konvencím a prudérnosti (kolik lidí pobouřila kupříkladu scéna dvou nahých mužů...), lidské hlouposti a povrchnosti (Pamela...), dogmatickým omezením (feminismus, sektářství...) ... obecně současnému americkému způsobu života... Proč právě jemu? Protože diktuje a ovlivňuje zbytek světa... PS: Český dabing je neuvěřitelné zvěrstvo, vyhněte se mu obloukem. Borat se prostě MUSÍ vidět v originálním znění!(2.12.2006)

Vtipné i sdělné, leč ani na chvilku jsem nevěřil tomu, ŽE JE TO AUTENTICKÉ.(1.2.2007)

• - Borat patří mezi fiktivní postavy, se kterými vystupuje v televizních programech anglický komik Sacha Baron Cohen. Mezi jeho další známé výtvory patří raperský dilino Ali G a homosexuální návrhář Bruno. (imro)

• - Když je Borat (Sacha Baron Cohen) v metru, tak se mu otevře kufr a začne honit unikající slepici. V dalším záběru je však kufr zavřený, a to aniž by se ho někdo dotkl. (Mr.Hudson)

• - Azamat Bogatov v skutočnosti hovorí arménsky, Ken Davitian má totiž arménsky pôvod. (Methodix)