Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa

Komedie

USA, 2006, 84 min

Larry Charles
  • Viktooorka

Pohodlně se usaďte a já Vás v několika momentech provedu rychlokurzem ksichtění, který budete u filmu Borat potřebovat. Takže za prvé. Lehce pootevřete ústa na šířku Vašeho prstu a k tomu lehce zvedněte obočí. Řekla jsem lehce. Ksicht druhý. Tentokrát otevřete ústa jak nejvíce to jde, jako by Vám upadla čelist (pokud ale máte problémy s panty, neotevírejte ji moc, zaseklá čelist bolí), obočí opět zvedněte a pořádně vykulte oči. Ano, jde Vám to skvěle. Ksicht třetí. Zvedněte pravý koutek, popřípadě oba, úsměv Vám sluší. Následující obličej jistě všichni znáte, ukažte mi pořádně mandle (smích je u tohoto ksichtu povinností). V neposlední řadě si musíme procvičit mračení. Ať se nám to nad očkama pořádně krabatí. A nejdůležitější výraz tváře musí být znechuťující, takže k mračení si přidáme zvednutí horního rtu k nosu. Pokud si s tímto nevíte rady, kontaktujte Silvestra Stallona, on má zvedání horního rtu v merku. Právě jste úspěšně absolvovali kurz ksichtů a mě nezbývá nic jiného, než Vám popřát, ať si ho u Borata náramně užijete. Nashledanou(2.11.2010)

Snaha o maximální debilitu gagů jde ruku v ruce se snahou o dokumentárnost – kdyby jednotlivé výstupy kazašského vidláka měly skutečně punc autenticity, asi by to bavilo víc. Ale ta chtěnost z toho kouká jak sláma z bot, co nezvládne chabý verbální humor, v němž hraje hlavní roli hrubá nekorektnost, zachraňuje Cohen fyzickou odvážností (69ka s tím bachratým gerontem je skutečně kaskadérský výkon). Jsou tam místa nakažlivá svou křupanskou poetikou a své udělá i krátká stopáž. Výsměch tradičním atributům amerického maloměšťáctví je docela fajn, ale nepřekračuje možnosti prvního plánu. Boratova cesta skrze jůesendej je tak celkem zábavná, byť je to humor typu prd. Člověk se mu zasměje, ale zbude jen smrad.(21.1.2009)

Něco tak vtipného jsem ještě nezařil. Za celý svůj život jsem nebyl v sále, který by se po celou dobu nějakého snímku nepřetržitě smál. Borat je rozhodně komedií století, né-li v dějinách kinematografie a jsem si téměř jistý, že si ji užije každý. Na jednu stranu se jedná o road-show s nesmírně jednoduchým příběhem, na stranu druhou to je mimořádně odvedená práce na komediálních scénkách. Asi jediné čeho se bojím je trvanlivost tohoto snímku, zatím moc nevěřím, že by byl na více než jedno zhlédnutí. Každopádně je to blbost, ale skvěle jsem se bavil a za to dženkuju. Fajné 100% [TOP 19/10 68%](23.11.2006)

BORAT je zcela právem nazýván komedií roku a pro mě je zatím i nejlepší komedií nového tisíciletí. Bohužel není geniální jako celek, ale po skvělém rozjezdu (úvod v Kazachstánu s židobraním, autoškola a autobazar v New Yorku) začal v mých očích rychle ztrácet dech. Vlastně už v tom New Yorku leccos zadrhlo, třeba ty nevtipné líbačky na ulici nebo posezení s feministkami. Tato scéna měla vzhledem k Boratovu zázemí v mých očích mimořádný potenciál, kdy jsem čekal, že Borat bude feministkám popisovat, jak se v Kazachstánu zachází se ženami a feministky budou úpět a jedna po druhé odpadávat, ale místo toho Borat jen konstatoval, že ženy mají menší mozek než muži a jelo se dál. Stejně tak z toho manažerského meetingu vyvedli oba naháče příliš brzy, i když jejich předchozí souboj byl vskutku impozantní a velmi slibná scénka s přespáním u židů byla už úplně zabitá (snad až na ty šváby :). V několika případech jsem se také zdráhal uvěřit tomu, že ta či ona situace skutečně není nahraná. Čím víc spěl film do finále, tím více se kupila hluchá místa a moc to nenapravilo ani závěrečné setkání s Pamelou.(25.11.2006)

• Fr

Áhoj ja Bórat. Nóvy ve městě. Móc fájne. A pák všichni smáli. Paráda...... Dost ujetej humor. Zpočátku jsem se celkem bavil, ale postupně jsem přecházel do stavu ,,nuda". Některý vtipy jsou hnaný ,,na sílu", něco se povedlo, ale víc věcí je tu pro mě divných. Asi proto, že pointě předchází situace, která se nedá nazvat inteligentní. Někdy je dokonce trapná. Stejně jako českej dabing (nedoporučuji). Ale tak to vidím já. A já si dám radši Monty Pythons.(26.3.2007)