Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa

Komedie

USA, 2006, 84 min

Larry Charles

Kontroverze se ve formálně uhlazeném hávu tradičního lineárního vyprávění mění v divácky atraktivní komedii trapnosti, kde provokativnost slouží nikoli ke konfrontaci, ale k povýšenému a oduševnělému výsměchu. Na film totiž už z jeho podstaty nepůjdou konzervativní diváci, ale naopak liberální publikum, které od něho dostane přesně to, co chce: drzou karikaturu stupidity měšťáctví a americké radikální upjatosti. "Borat" funguje jako klasický dramatický film a to díky důmyslné dramaturgii (úvodní představení postavy a následné stanovení cíle, k jehož naplnění vše směřuje, přičemž jednotlivé pasáže stupňují napětí vůči závěru - dílčí setkání Borata s nic netušícími lidmi skvěle znásobují očekávání jestli a jak dojde k jeho konfrontaci s Pamelou). Projekt je pozoruhodný tím, jak tvůrci mistrně dokázali profesionalitu maskovat jako nevázanou zhovadilost.(5.8.2009)

"Pamela, vydáš sa za mňa." - "Och... nie, ďakujem." - "Nemusíš súhlasiť.“ Áno, BORAT je prefláknutý, ale jediné, o čom to výpovedá, sú jeho kvality a fakt, že tento šialený kúsok, zameraný proti všetkým (Beh pred Židom, „Je vedecky dokázané, že ženy majú menší mozog, ako muži.“, ale schytali to aj homosexuáli, heterosexuály, medvede, Američania, Daniel Myrick s Eduardom Sánchezom...), nastavil Amerike rovnako dobré zrkadlo, ako Michael Moore vo svojich pseudo dokumentoch (ak nie ešte lepšie, pretože s humorom vždy zájdeš ďalej). Pri niektorých scénach som sa odvrátil („vypúšťanie hovna“, cca desaťminútová bitka započatá tým, že VEĽMI CHLPATÝ A HROZNE OBÉZNY Azam nehanebne onanoval nad pannou Pamelou Andersonovou), ale stále sa jedná o niečo, čo sa vidí raz za X rokov. Kino Považan 2006(10.2.2007)

rozpocet $18 prvi vykend $26,375,000 celosvetovo $261,572,479(6.11.2006)

Borat představuje nejen past pro všechny aristokraty, konzervatisty, moralisty a vůbec lidi lpící na společenských normách, ale jak je vidět, zdařile šálí i některé filmové anál-lytiky. Borat podle mě není dokumentární drama se skrytými metaforami a sociologickými hodnotami, třebaže by byly zvrácené, jsou to spíše jen pospojované extravagantní výstupy Sacha Baron Cohena, tak aby navzájem tvořily pokud možno celistvý film. Nechci ho shazovat, věřím, že to zdaleka není takový buran, za kterého se vydává, ba naopak se mi jeví jako velice kreativní a neuvěřitelně vtipný člověk, ale stejně tak myslím, že Borat byl koncipován výhradně jako komedie, šílená, sprostá, urážlivá a nezaměnitelná komedie. Vše má jediný účel - maximální vtip nehledě na boření i těch nejzazších hranic politické korektnosti... A funguje. 8/10(10.7.2009)

Místy může jednání Borata budit odpor a hnus, ale je nepochybné, že pod slupkou cynika zůstává Borat stále moralistou.(14.11.2007)