Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa

Borat

Komedie

USA, 2006, 84 min

Larry Charles

" To auto řídí ženská, jedeme za ní možná sní bude píchání ".(17.2.2012)

Borat. Je to jméno jednoho člověka. Jedné osoby, která se rozhodla zesměšnit nejen sebe, ale celý Kazašský národ, jen proto aby se publikum v americe pořádně pobavilo opět na cizí účet. Nebylo by na škodu, někdy zkusit vyslat člověka z lidu amerického (Sacha Baron Cohen jistě rád "obyčejného američana" vytvoří) a okusit štiplavý humor z druhé strany. Nejde říct, že Sacha nepředvádí excelentní komický výkon, který sází na totální stupiditu, předpotopní logiku, neexistující příběh a prsa Pamely Anderson. Pro mě vtipnost Borata je neskutečně proměnlivá. Jsou scény, pasáže, poznámky, které mě smíchy totálně položí, ale taky je hodně toho "vtipného" co se mnou nehne a já si jen říkám jak tohle může někoho rozesmát. Za dokonalou považuji pasáž, kdy Borat navštíví sektu (nebo nějaká církevní akce co já vím). Naopak skoro vše odehrávající se v hotelu je pro mě jen nudná minutka oddechu pro mé bránice. Smutný fakt, že film není a nemůže ani být postaven na silnějších základech než je výsměch a skoro až parodie člověka (ne)žijícího v civilizované společnosti.(10.2.2007)

rozpocet $18 prvi vykend $26,375,000 celosvetovo $261,572,479(6.11.2006)

Borat si dělá prdel snad úplně ze všeho. Z američanů, židů, feministek, atd... A já mam rád politicky nekorektní humor :-) Smál jsem se snad celejch 80 minut. Skoro mi až bylo líto, že je film tak krátkej...(18.11.2009)

Nominácii na Oscara za scenár sa vôbec nečudujem. Je to perfektne vymyslené, rôznorodé a veľmi vtipné. Je len škoda toho, že ku koncu tá vtipnosť mierne ustupuje kvôli emotívne ladenému príbehu. Aj napriek tomu kultová komediálna pecka.(31.7.2011)

• - Produkci filmu mj. žalovali (požadována částka v USD): obyvatelé rumunské obce Glod ze začátku a konce filmu (86 mil.), studenti z obytného automobilu (stažení filmu), muž z metra (2 mil.), učitel z autoškoly (100 tis.) nebo muž utíkající před Boratem na ulici v New Yorku. (Kejhic)

• - V originále je celý název filmu jen o jedno slovo kratší než film s nejdelším názvem vůbec - Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb) - režiséra Stanleyho Kubricka (1964). (Specs)

• - Film byl roku 2012 webem „LoveFilm“ určen pátou nejvtipnější komedií všech dob, a to s průměrně 1,7 "smíchy" za minutu. (JoranProvenzano)