Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa

Borat

Komedie

USA, 2006, 84 min

Larry Charles

Snaha o maximální debilitu gagů jde ruku v ruce se snahou o dokumentárnost – kdyby jednotlivé výstupy kazašského vidláka měly skutečně punc autenticity, asi by to bavilo víc. Ale ta chtěnost z toho kouká jak sláma z bot, co nezvládne chabý verbální humor, v němž hraje hlavní roli hrubá nekorektnost, zachraňuje Cohen fyzickou odvážností (69ka s tím bachratým gerontem je skutečně kaskadérský výkon). Jsou tam místa nakažlivá svou křupanskou poetikou a své udělá i krátká stopáž. Výsměch tradičním atributům amerického maloměšťáctví je docela fajn, ale nepřekračuje možnosti prvního plánu. Boratova cesta skrze jůesendej je tak celkem zábavná, byť je to humor typu prd. Člověk se mu zasměje, ale zbude jen smrad.(21.1.2009)

Zbytečně nafouklá bublina.(30.5.2008)

BORAT je zcela právem nazýván komedií roku a pro mě je zatím i nejlepší komedií nového tisíciletí. Bohužel není geniální jako celek, ale po skvělém rozjezdu (úvod v Kazachstánu s židobraním, autoškola a autobazar v New Yorku) začal v mých očích rychle ztrácet dech. Vlastně už v tom New Yorku leccos zadrhlo, třeba ty nevtipné líbačky na ulici nebo posezení s feministkami. Tato scéna měla vzhledem k Boratovu zázemí v mých očích mimořádný potenciál, kdy jsem čekal, že Borat bude feministkám popisovat, jak se v Kazachstánu zachází se ženami a feministky budou úpět a jedna po druhé odpadávat, ale místo toho Borat jen konstatoval, že ženy mají menší mozek než muži a jelo se dál. Stejně tak z toho manažerského meetingu vyvedli oba naháče příliš brzy, i když jejich předchozí souboj byl vskutku impozantní a velmi slibná scénka s přespáním u židů byla už úplně zabitá (snad až na ty šváby :). V několika případech jsem se také zdráhal uvěřit tomu, že ta či ona situace skutečně není nahraná. Čím víc spěl film do finále, tím více se kupila hluchá místa a moc to nenapravilo ani závěrečné setkání s Pamelou.(25.11.2006)

Zasmála jsem! Dženkuji!(26.11.2006)

Jsem slušně vychovaný jedináček, takže s žádnou ze svých sester nesouložím, ale jinak jsme si s Boratem dost podobní. Oba nemáme zábrany při obnažování na veřejnosti, máme rádi svůj traktor, s chutí si děláme srandu z USA a kdyby mi Pamela Anderson neutekla dírou v pytli z Kmartu, tak jsme si to s ní mohli na střídačku užít. Takže, bratře, za čtyři hvězdy, ale kdybys byl pouze tříčtvrteční hovado, tak by to přes tři hvězdy rozhodně nepřelezlo.(6.8.2014)

• - Vyčpělá internetová legenda Mahir Cagri tvrdí, že právě on inspiroval postavu Borata. Kníratého Turka na webu před pár lety proslavily nezáměrně legrační fotografie a osobní údaje, jimiž se snažil navázat známost se ženami z ciziny. "Dostávám spousty e-mailů od lidí, kteří píší, že mě Borat imituje", tvrdí Cagri. (Pumiiix)

• - V scéně, kdy Borat (Sacha Baron Cohen) sleduje v hotelu televizi, lze zahlédnout film Rolničky, kam se podíváš (1996) s Arnoldom Schwarzeneggerom nebo seriály Krok za krokem (od r. 1991) nebo Ženatý se závazky (od r. 1987).  (Merv)

• - Některé postavy mluvící "kazašsky" ve skutečnosti mluví rumunsky. (Zdroj: wikipedia)