Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa

Komedie

USA, 2006, 84 min

Larry Charles

Napodruhé plně doceněno. Tenhle film není tím, čím se jeví na první pohled. Důvtipné zesměšnění maloměšťáctví, fanatické religionizity amerického Středozápadu a hloupého antisemitismu nemalé části populace, to celé s širším přesahem (je jedno, jestli jde o USA, či malou zemičku uprostřed Evropy, lidé jsou všude, až na malé nuance, vlastně stejní). Smáli jsme se s kolegou Cooperem jako praštění, smíchem očistným, s vědomím toho, že to, co vidíme na obrazovce je ve své podstatě zhovadilost, pod její slupkou se ale skrývá promyšleně cílený satirizující záměr. "Odporné, nechutné a zvrácené" se může zdát pouze lidem, kteří neumějí číst mezi řádky.(22.12.2007)

Zasmála jsem! Dženkuji!(26.11.2006)

Vtipné i sdělné, leč ani na chvilku jsem nevěřil tomu, ŽE JE TO AUTENTICKÉ.(1.2.2007)

"Ahoj Kazachstáne, hlásí se reportér Borat z Ameriky..." Vtipné? Ano! Nevyvážené? Zcela určitě... Pokud Cohena a jeho humor a scénky neznáte, tak si Borata (rozdýcháte-li ho) parádně užijete. Bohužel pokud výše zmíněné znáte, tak je tato celovečerní verze mírným rozčarovaním, jelikož je v ní dost hluchých míst a scénky, které fungují na výbornou jsou pouhou recyklací a několikátou variací na Cohenovi televizní skeče. Ale stejně je to celé takové "fajné" a sympatické čili o zklamání či neúspěchu nelze v žádném případě hovořit, jelikož minimálně Cohenovo charisma to táhne i ve slabších chvílích tohoto pseudodokumentu.(24.11.2006)

Původně jsem chtěl dát 4* a napsat úplně jiný komentář, ale po přečtění komentářů některých kolegů uživatelů jsem se znovu rozchechtal a pochopil zcela smysl Borata, posuďte sami : uživatel Altamir nám dává vysvětlení z koho si film dělá srandu a z koho ne, co není sranda a co je sranda a jak si tu srandu máme přebrat. To mě přivedlo na myšlenku, aby ke každé komedii, grotesce nebo satiře byl napsán obsah a pak vysvětlivky od Altamira. Další sranda je, že někdo píše že to uraží židy, jiný zase že je to vůbec neuráží, někdo bere Borata jako autentistický dokomunent, jiný jako připravený film. Další uživatelé jsou nadšeni, že vidí tolik chyb a záporů u američanů. Pro jedny je scéna kde se Borat rochní hlavou ve velké prdeli svého kazažského kolegy důvodem k 5* pro jiné zase důvod k odpadu. A to jsem nečetl ještě žádné kecy od novinářů k tomuto filmu, to bych se chechtal asi ještě dlouho. Sílá BORATA pro mě spočívá, právě v následných reakcích na něj.(13.12.2006)