Také máte pocit, že jste se narodili se smůlou v patách? Věřte, že v tom nejste sami a že nakonec najdete to pravé štěstí – stejně jako Filip, ten „největší smolař“ z naší pohádky. Filipa, kominického synka, od narození pronásleduje smůla. Jeho otec totiž chtěl přechytračit samotnou Štěstěnu, čímž na sebe a hlavně na svého synka přivolal její hněv. A aby toho nebylo málo, Filip se zamiluje do Štěstěniny dcery Haničky. Aby získal její lásku a zároveň se zbavil té proklaté smůly, vydává se do světa. Tam ho čeká osudové setkání s chorobným lhářem, který se prolhal tak daleko, že už ani nezná svoje jméno a říká si Kdokoliv. Kupodivu právě s pomocí tohoto povedeného kumpána pak svede Filip nerovný boj o svoji milovanou… Velkou výpravnou pohádku napsal podle námětu Mateje Mináče scenárista Marek Epstein. Režie se ujal zkušený režisér Jiří Strach, který do rolí smolaře Filipa a jeho milované Haničky obsadil Filipa Cíla a Martinu Zábranskou. Jako Kdokoliv se představí Ivan Trojan, jako Karlos Jiří Dvořák, Karlosovu matku hraje Jiřina Bohdalová a role Štěstěny byla svěřena Dagmar Havlové. V dalších rolích se pak můžete těšit na Ondřeje Vetchého, Lenku Vlasákovou, Oldřicha Navrátila či Josefa Somra. (Česká televize)

Maki.K

Nádherně zpracovaná pohádka. Tímto smekám před Jiřím Strachem, který natočil novou a hezkou a dokonce i jedinečnou pohádku. Hlavní ulhaná postava je nádherná a Ivan Trojan ji ztvárnil naprosto úchvatně!!! Těším se na další natočené snímky od této režisérské jedničky :) ()

Kub21

Pohádka by neměla žádný šmrnc,kdyby v ní nehrál Ivan Trojan.Je to hlavně díky němu,že tento film se mi líbí.Film má velmi zajímavý děj.Celý film je založen na jednom herci,což se mi až tak nelíbí.Popsal bych to Vtipná Ttrojanova pohádka. ()

petr.al

Již dávno je tomu, kdy jsem před svým rodným domkem s doškovou střechou roztáčel káču na dvorku. Přesto šťasten jsem, poněvadž jsem byl smolařem dětsky okouzlen. Kdo by očekával televizní pohádkový krach, ten ať na gramlavého kominíka mrkne a zjistí, že neměl proč mít Strach. Tempo, humor, obsazení příběh měl, za své udělené čyři hvězdy bych se ani za mák nestyděl. ()

Teachman

Námět a zápletka: 9/10 ... Vizuální stránka: 9/10 ... Soundtrack: 9/10 ... Didaktický potenciál: 8/10 ... Celkový dojem: 9/10. ()

Grázl83

Teda, ten příběh je i na pohádku naivní. Některé vtipy trapné (napr. trhani stolicek), jiné hlášky zase dobré. Celkově průměrný film, který již na podruhé vynechám. ()

Lilith03

Překrásná pohádka, romantická linka to sice netáhne a já to vyžaduji, ale to skvělé legrační duo to tak táhne, že mi to ani nevadí. Pohádka je legrační, ale i kvalitně propracovaná. Jen škoda, že zase ta homofobní pizda Bohdalka... ()

PTuranyi

Pekný rozprávkový film s mnohými modernizačnými prvkami o spájaní protikladov. Pretože večného smoliara môže zachrániť len ten, kto nosí šťastie. A pomôže mu Hocikto, ktorý stále klame. ;) Dobrý príbeh však zráža priemerná produkcia, ktorá je celkom dobrá, ale o nejakej práci s atmosférou či dramatizáciou si môže nechať len zdať. Akoby deti mali byť odkázané iba na rozprávanie babky pred spaním. Ani herecké výkony nie sú žiaden Hollywood. Jiří Dvořák ešte má aký taký dramatický presah, keďže stvárňuje zápornú postavu Karla (Vtipný odkaz: živí sa hazardom a žije na hrade Monte Carlos). Ivan Trojan sa zasa vezie na vtipnej vlne postavy, ktorá stále klame a humor mu celkom ide. Predstavitelia hlavných hrdinov Martina Zábranská a Filip Cíl však nie sú veľmi presvedčivý. Jiřina Bohdalová a Dagmar Havlová žiaľ tiež nezahviezdili. ()

BrMikes

Že Jiří Strach natočil objektivně vzato asi nejlepší příspěvek 21. století k českým pohádkám, tedy Anděla páně, to všichni víme, nicméně o tom, že na pohádky nezanevřel a dokonce vytvořil další skvělý zářez žánru a jednu z nejsilnějších pohádek dekády, o tom už moc nemluvíme. A při tom by si to Šťastný smolař docela zasloužil. Marek Epstein se vytasil s dost možná nejzábavnějším scénářem své kariéry, plným slovních hříček, vtípků a odkazů na skutečný svět, kterému se dá vyčítat jen místy lehká předvídatelnost. Jiří Strach ho pak s mimořádnou, a u vánočních pohádek čt poslední dobou často chybějící, péčí uchopil režijně a obsadil jej plejádou skvělých herců, včetně těch úplně nejmenších rolí. Posuďte sami. Töpfer, Holub, Javorský, Kříž, Táborský, Krobotvá - všichni se zablýsknou i přes jednu, dvě scény a vytvoří mozaiku zapamatovatelných momentů. Svůj menší prostor využívá i řada bardů jako po delší době mimořádně skvělá Jiřina, Vlach jako typický Jean nebo Josef Somr, který si svého Hrobníka vysloveně užívá. A totéž platí i pro excelentního Ivana Trojana, jehož Kdokoliv za mě poráží i oblíbeného Petronela a samozřejmě i pro Jiřího Dvořáka, který prodává na českou kinematografii překvapivě záporáka s lehkou motivací. A i ten hlavní hrdina je zahrán moc pěkně.Vše je pak obaleno skvělou hudbou a nadprůměrnou až detailní výpravou. Suma sumárum příjemný počin jenž se pro mě stává filmem, jenž si o vánocích kdykoliv rád zopakuji. ()

podsurfer

Nebaví mě to, nemá to spád, táhne se to, nemůžu se dočkat konce. Herecké obsazení to nemůže zachránit! Bohužel, jedna hvězda za ty hvězdy. ()

petra8619

jedna velká nuda. Nechápu, jak se tolik skvělých herců mohlo zúčastnit tohoto natáčení. Nesmyslná pohádka. Jedna hvězda kvůli hercům... ()

Naby

Chvilkama vtipné komentaře na aktuální dění, chvilkama vtipné průpovídky, takže zábava dobrá. Pro děti pohádka asi méně zábavná. Přes průměr se to prostě nedostane. Celkem 3,2* ()

Spike86

Dobrý casting, hudba, která sedne a kvalitní herecké výkony jsou hlavními pilíři této pohádky. Z režie Stracha je patrná zručnost a jeho rukopis je celkem rozpoznatelný. Trochu diskutabilní je modernější pojetí, kdy se do starého prostředí mísí moderní prvky, ale nevadilo mi to. Bavil jsem se jak dějem, tak i občasnými vtípky. 70% ()

chicotomas

Příběh s několika vtipnými hláškami a scénkami. Nejsem si jist, jestli to je pohádka, ale dejme tomu. Moderní pohádka, která má aspoň trochu zajímavý děj. Je z těch lepších, co se v posledních několika letech natočila. ()

Roobs

Pěkně natočeno, exteriéry i interiéry v HD rozlišení opravdu vyniknou a k tomu dobré výkony herců a zajímavý příběh. ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno