Také máte pocit, že jste se narodili se smůlou v patách? Věřte, že v tom nejste sami a že nakonec najdete to pravé štěstí – stejně jako Filip, ten „největší smolař“ z naší pohádky. Filipa, kominického synka, od narození pronásleduje smůla. Jeho otec totiž chtěl přechytračit samotnou Štěstěnu, čímž na sebe a hlavně na svého synka přivolal její hněv. A aby toho nebylo málo, Filip se zamiluje do Štěstěniny dcery Haničky. Aby získal její lásku a zároveň se zbavil té proklaté smůly, vydává se do světa. Tam ho čeká osudové setkání s chorobným lhářem, který se prolhal tak daleko, že už ani nezná svoje jméno a říká si Kdokoliv. Kupodivu právě s pomocí tohoto povedeného kumpána pak svede Filip nerovný boj o svoji milovanou… Velkou výpravnou pohádku napsal podle námětu Mateje Mináče scenárista Marek Epstein. Režie se ujal zkušený režisér Jiří Strach, který do rolí smolaře Filipa a jeho milované Haničky obsadil Filipa Cíla a Martinu Zábranskou. Jako Kdokoliv se představí Ivan Trojan, jako Karlos Jiří Dvořák, Karlosovu matku hraje Jiřina Bohdalová a role Štěstěny byla svěřena Dagmar Havlové. V dalších rolích se pak můžete těšit na Ondřeje Vetchého, Lenku Vlasákovou, Oldřicha Navrátila či Josefa Somra. (Česká televize)

radek72

Pohádka s celkem dobrým scénářem a dobrými výkony herců. Zejména Trojanova role byla skvěle napsaná a výborně zahraná. Filip Cíl svoji roli odehrál také velmi dobře, stejně jako Jiří Dvořák a třeba i Martina Zábranská. Ostatní herci jim to rozhodně nekazili. Trochu výtku bych měl k tomu, že se mi tato pohádka rychle "opotřebovává" a rychle mi klesá její atraktivita. Na filmu je celkem vidět rukopis Strachových pohádek. Nikdo se za tento film nemusí rozhodně stydět, ale top to také není. ()

PinkButterfl

Bohužiaľ napriek výbornému hereckému obsadeniu sa mi rozprávka veľmi nepáčila. Celkovo nemám rada, keď sa v rozprávkach objavuje čierny humor a motív rakvy alebo hrobov, preto mi ani vôbec nesedela postava Jozefa Somra. Dej sa mi tiež až tak nepáčil, miestami som sa nudila. Oceňujem najmä Ondřeja Vetchého, ktorý je mojím najobľúbenejším českým hercom. ()

Appleby

vzhledem k tomu co tu v posledních desetiletích vzniká za pohádkové skvosty, tohle je jasný nadstandard, proto 4 hvězdy... ()

terez.coufal

Nejlepší roli má tradičně Ivan Trojan. Bez něj by to nebylo prostě ono. Pohodová vánoční pohádka, vtipné narážky na současnou situaci. Jediné co mi opravdu vadí, je postava Haničky, respektive herečka, která ji ztvárnila. Nevím, co je horší. Jestli ten její žalostný pohled nebo hlas. Tři hvězdy plus 1 pro Ivana Trojana. ()

Tafee

No tak todle mi dočista uniklo a vidím to až - no pozdravpanbu - po šesti letech... Tahle neco-jako-pohadka je po čertech a bez čertů (a jiných kosočtvercovin) velmi zábavná a ukazuje se, že mít Strach/a se docela vyplácí... A když už máte Strach/a, tak se vám podaří sehnat i celou hvězdnou hereckou partičku - vono totiž třeba Ondra na takovouhle epizodní roličku asi jen tak někomu nekejvne, že jo... Takže za mě JO, jen houst a větší kapky... ()

PowPow

Šťastný smolař nabízí relativně originální prostředí bez hradů, hloupých králů a princezen, aspoň trochu originální zápletku, kvalitní herecké obsazení a zvládnutou režii. Důkazem je, že jako jedna z mála současných pohádek dokázal přežít test časem a usídlit se trvale na českých vánočních obrazovkách. ()

nel93

Mně se pohádka moc líbila. Nebyla to takový to klasický princezna, princ, blablaabla...všichni to známe. Ale bylo to origalní a vtipný. Hvězdné obsazení bylo také velké plus, ale Filip Cíl a představitelka Haničky se také předvedli ve skvělém světle! :) ()

Zloduch

Jedna z mála novodobých pohádek, ve které se od začátku do konce něco děje. Jen škoda té Bohdalové, ale naštěstí tam moc nemluví, tak nechávám 5 hvězd. ()

milos.bradik

Původně jsem chtěl dát jen čtyři, ale musím dát pět, protože si je to fakt zaslouží. Není to sice taková klasická pohádka, ale spíš film, kde je nutno přemýšlet i o humoru, ale já tento druh humoru miluji. Skvělí jsou i herci Trojan, Dvořák i Vetchý. Za toho hlavního hrdinu nebo Veškrnovou jsem chtěl původně ubrat tu jednu hvězdu, ale oni tam sedí takoví, jací jsou. On toho naivu hraje naivně a Veškrnová, tedy Havlová, stejně jako vše v poslední době, jako by byla královna. ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno