Hvězdný prach

Stardust

Hviezdny prach

Fantasy / Romantický / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA / Island, 2007, 128 min

O tomhle filmu jsem slyšela hrozně moc, všechny názory byly kladné a přesto jsem si ho nedokázala pustit, ono samo o sobě Michelle Pfeiffer pro mě není ničím přitažlivá a i když je za tuhle roli vynášena do nebes, pro mě to nebylo dostatečné vodítko, tím bylo až zjištění jakou roli zde má Robert De Niro a že zde hraje Sienna Miller! :) Překrásnej film, od začátku až do úplného konce!(23.5.2008)

Od začátku podceňovaný a nakonec přesně takový, jak jsem předpokládal. Problém Hvězdného prachu imho není v samotné podstatě Gaimanovy knížky, ale především ve Vaughnově neschopnosti celý "kolos" ustát se ctí. I pouhopouhých 70 milionů dolarů se režisérské hvězdičce rozplývá před nosem a nedostatek prostředků se bohužel těžce odráží na atmosféře. Triky s postupující stopáží čím dál víc ruší a závěrečný střet je digitálním bordelem se vším všudy, který mě svou neuvěřitelností těžko vtahoval dovnitř. Hvězdný prach je sice pohádka, ovšem nečekal jsem, že scénář bude až takhle naivní a vykonstruovaný. Celý Stormholm připomíná místo velkého, rozlehlého panství jen malou vesničku, kde se pět postav neustále potkává a vše je řízeno vyšší mocí. Vaughn nezvládá držet tempo a kolikrát mu ve scénách těžce nesedí hudební podkres. Co s tím? Naštěstí je po ruce slušná kopa vtipů ( některé jsou už příliš nucené) a hlavně sympatické obsazení. Umouněný Charlie Cox je sympaťák, Claire Danes je rozkošná, Peter O'Toole nevypadá, že za pět minut zemře a nad všemi pak stojí Robert De Niro v snad nejdivnější roli své kariéry. Tohle netrumfne ani stále sexy Michelle Pfeiffer. Teď se jen děsím toho, že se Vaughn skutečně pustí do natáčení komiksů. Ten člověk na to nemá... zatím.(15.8.2007)

Ačkoli po stránce technické bych našel skvrny snad všem, krom výtečného soundtracku, čistě pocitově mě Hvězdný prach dostal jako málokterý romantický / fantasy film... ihned jsem si našel cestu k sympatickým hrdinům, rozesmál mě trhlý humor, nápadité choreografie i radostně lehké vedení příběhu, kterým Vaughn maskuje poměrně tuctové výtvarné vidění a (ne)cit pro silnou kompozici. Po stránce vizuální je Hvězdný prach skutečně pouze směsicí odkoukaných postupů a nedobrých CGI efektů, které prozrazují, že 70 miliónů prostě nestačilo... Torzovitý dojem z království Stormhold ovšem doslova tone v milém dojmu z příběhu i skvělých postav (zde zejména vyzdvihuji ústřední dvojici a famózního De Nira, který z dobrého filmu udělá skvělou podívanou)... podle mého se Matthew Vaughanovi podařilo vytvořit nijak velkolepou pohádku s velkou duší. Bohužel, dnešní divák žádá spíše tu velkolepost.(1.10.2007)

Stačila mi příjemná nálada, hlava plná fantazie a několik minut ve Zdi. Z druhé projekce Stardust se díky tomu stalo nejpříjemnější potěšení za hodně dlouhou dobu. Tímhle tak skládám příběhu Tristana, Yvaine či Septima obrovský hold a pomalu vyrážím hledat hvězdu. Tohle zářivé osvícení mi totiž dalo romantickou náladu na měsíce dopředu. Vaughn tímhle několikerým porušením klišé a zároveň potvrzení všech potřebných aspektů dobré dobrodružné podívané stvořil srdcovku, po které už pohádky nikdy nebudou jako dřív. A teď mě omluvte, jdu si osušit oči. Ale to není dojetí, to mi do nich jen spadla zrnka prachu. Hádejte jakého.(6.7.2008)

Přenádherný svět s ošklivými čarodějnicemi, podlými princi, vzdušnými piráty a úžasnými kouzly mi nedokázal zkazit ani údajný romantik, který nemá problém s vláčením dívky na špagátě, ani předvídatelnost závěru, přihlouplý humor, všeliká klišé a pramálo vznešené chování hvězdy. Výborná pohádka pro dospělé.(31.8.2008)