Hvězdný prach

Stardust

Hviezdny prach

Fantasy / Romantický / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA / Island, 2007, 128 min

Když jsem před dávnými časy v nedaleké galaxii prvně zhlédnul Princeznu nevěstu, mé srdce zaplesalo radostí a mozek začal přemítat, jaké by to bylo krásné, kdyby někdo jednou natočil podobně kouzelný příběh s vyšším rozpočtem, s okázalejší výpravou... Při vzpomínce na rozpačitou gangsterku Po krk v extázi nepřestávám žasnout nad proměnou Matthewa Vaughna z nadšeného videoklipaře ve filmaře, který má věci plně pod kontrolou. Nicméně není to režie, která zaslouží záplavu superlativů - dramaturgická rozvernost, závěrečné natahování každé minuty a „zveličování“ některých scén za využití bombastické hudby Ilana Eshkeriho zaslouží pokárání, nebo alespoň důraznější napomenutí. Jedinečnost Hvězdného prachu spočívá převážně ve scénáři. Počáteční střídání „malého“ (Tristan a Yvaine) a „velkého“ (tři bratři, tři čarodějnice) dobrodružství postupně splyne do jednoho souvislého celku s momenty třeskutě vtipnými, napínavými i velkolepými. Originální svět Neila Gaimana zdůrazňuje a tím činí komickými některá klasická pohádková klišé, či obecně klišé, v něž věří malé děti (zlý piráti, modrá šlechtická krev). Věřím, že kniha podává mnohem ucelenější obrázek o Stormholdu, o stvořeních a magických předmětech, které v něm koexistují, na dvouhodinový film je toho však tak akorát. Na rozdíl od jiných fantasy, resp. jejich knižních adaptací, toto netrpí přeplácaností. Je dětsky snadné zorientovat se v příběhu a motivacích jednotlivých postav, z nichž pouze jediná, Lamia, je zlá takovým tím hodně hnusným a zákeřným způsobem (vzájemné podrazy bratrů mi oproti tomu přišly tak nějak lidsky přirozené). Hvězdný prach mě nadchnul, jeho fantastický svět se spoustou místa pro vaši vlastní fantazii pohltil a lehce cynický přístup ke klasické pohádkové látce kompletně odrovnal. Je to bomba a pokud budete moci, při nejbližších možných vánočních svátcích si dopřejte dvojprojekci Princezna nevěsta, Hvězdný prach. Vystřelí vás až ke hvězdám. 90% Zajímavé komentáře: Nathalie , DaViD´82, Eddard, Silence, Ilicka, Phillo, Crawler-D, Dannysek4U, tragos, funkyshit(1.2.2008)

Co všechno chybělo třetímu Shrekovi, to má Hvězdný prach...(21.9.2007)

No jasně, že je to pohádka pro dospělé a jaká pánečku. Třeba pro nás kluky, mávne se rukou a je postavenej krásnej barák bez hypoték a bez stavebního povolení nebo pro holky třeba tohle, potkají se s otravným chlapem mávnou rukou a je z něj kozel, dobrý ne ? Pro nás filmový gurmány třeba Robert De Niro jako transvestita, krása. Při filmu uděláme: nad hudbou týý jo, u vtipu hahaha, nad Michelle Pfeiffer roztoužené och a nad příběhem romantické ach. Pak odejdeme z kina, dáme si pivčo a večku, pomilujeme se a ráno jdem do práce nebo do školy a budeme se těšit na další pohádku, protože se rádi díváme, jak pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.(7.10.2007)

Tomu filmu sa dá vytknúť to i ono - premrštená stopáž, potkýnavé tempo (bombastická, veľmi dramatická hudba občas zachraňuje situáciu tam, kde réžia začína byť silne zadychčaná), lacná výprava, nekvalita niektorých trikov či vyložené vizuálne podvádzanie, smrdiace chýbajúcimi peniazmi (premena sedliackeho junáka na capa) a vôbec, už som z toho neustáleho chodenia postáv hore-dole po kráľovstve začínal byť vážne utrmácaný. LENŽE... Popri všetkých tých nedostatkoch a hluchých miestach Stardust stále obsahuje také množstvo vydarených, nápaditých a skvelými gagmi nabitých scén, že je v konečnom dôsledku dokonale neodolateľný. Imf vo svojom komentári tvrdí, že na film si už koncom roka nikto nespomenie - ja si naopak myslím, že užívajúci si Bobby a Michelle, obetovanie zvieratiek, make-up Ruperta Everetta, čelný stret capka-krčmára s jednorožcom, Shakespearovo vyjednávanie o cene bleskov, otrávený biskup, Lamiino spadnuté ňadro, neuveriteľný záverečný súboj Tristana s polámaným princom (ako to natočili?!) a hlášky typu "Ať tě ta děvka neutahá!" urobia z Hviezdneho prachu sice nenápadnú, ale aj tak milovanú a nestarnúcu klasiku. Keď tak o tom rozmýšľam: videli sme od Pána prsteňov lepšiu fantasy?(2.10.2007)

O tomhle filmu jsem slyšela hrozně moc, všechny názory byly kladné a přesto jsem si ho nedokázala pustit, ono samo o sobě Michelle Pfeiffer pro mě není ničím přitažlivá a i když je za tuhle roli vynášena do nebes, pro mě to nebylo dostatečné vodítko, tím bylo až zjištění jakou roli zde má Robert De Niro a že zde hraje Sienna Miller! :) Překrásnej film, od začátku až do úplného konce!(23.5.2008)

• - Prvotní Vaughnův záměr byl natočit kompletní snímek na Islandu. Nakonec se však natáčelo na více místech. Krom Islandu ještě ve Walesu, Anglii, Skotsku atd. (DaViD´82)

• - Cesta lesem Tristana (Charlie Cox) a Yvaine (Claire Daneú byla natočena v Black Park ve vesnici Iver Heath, která leží v hrabství Buckinghamshire. Okolí kolem Victoriina (Sienna Miller) domu je stavení Arlington Row ve vesnici Bibury v hrabství Gloucestershire. Průchod ve Zdi se natáčel v Ashridge Park ve vesnici Little Gaddesden nacházející se v hrabství Hertfordshire. Hospoda U zamaskovaného prince se natáčela v Britons Arms coffee shop v ulici Elm Hill ve městě Norwich v hrabství Norfolk. Pouliční záběry ve vesnici Zeď jsou z hradu Castle Combe v hrabství Wiltshire. Scény, ve kterých kapitán Shakespeare (Robert De Niro) prodává blesky, se točily ve skladišti Keeley Hire Warehouse ve městě Hoddesdon v hrabství Hertfordshire. V Skotsku se potom točily záběry, kdy Lamia (Michelle Pfeiffer) dorazila k povozu Sal, a scény, kdy Lamia používá runy a Tristan a Yvaine najdou cestu ke zdi. Lolita 1.1.2013 15:12 Stardust Pro závěrečné titulky byla nahrána píseň „Rule The World“ od britské skupiny Take That. (Lolita)

• - Režisér Matthew Vaughn spolu se scénáristkou filmu Jane Goldmanovou chtěli film natočit "jako něco v duchu Princezny Nevěsty s humorem jak z Půlnočního běhu". Druhý z filmů je také důvodem proč chtěli do role kapitána Shakespeara obsadit v první řadě De Nira, přestože vyjednávání probíhala například i s Jackem Nicholsonem či Stephenem Fryem. (DaViD´82)