Jesus Camp

(festivalový název)
  • USA Jesus Camp

V Americe existuje stále sílící evangelická komunita, jejímž hlavním cílem není ani tak přivést Boha na zem, ale spíše vrátit celou zemi Bohu. Věří, že je třeba, aby konzervativní křesťané převzali vládu a podřídili ji vlastním pravidlům. Kromě politického programu se tato organizace zaměřuje i na výchovu dětí a nových členů. Nejenže jsou vlastní potomci často vyučováni doma, ale navštěvují i skupiny a tábory, kde je jim vštěpován jediný správný názor na svět. Není možné zůstat chladným pozorovatelem této mozaiky neotřesitelných pravd, vyprázdněných hesel a emocionálně vypjatých projevů. Před divákem se rozvíjí pásmo zachycující víru a její projevy, které bývají tradičně spojovány s pozitivními hodnotami. Zde však přerůstají ve fanatismus. Film ukazuje, jak je dětem odebírána svoboda volby, jak jsou násilně izolovány uprostřed jednoznačných tvrzení, pravidel a názorů, o nichž se nediskutuje. Tvůrci se do tématu pustili s neobyčejnou statečností a pevně se začlenili do uzavřené komunity, aby naplno odhalili neznámou a temnou stranu náboženské organizace. (oficiální text distributora)

Raven0

Ano, jsem ateista. Přiznávám. Ale proti víře nic nemám, naopak, víra může být pro mnohé skvělou volbou, ve které naleznou samy sebe. A může to být víra náboženská, v ideologii, či třeba i ve Slávii...Jenže. Když víra slouží jako nástroj moci a manipulace se svými oddanými... To už zavání průserem. Je příjemné, dozvědět se, že náboženští fanatici nejsou jen problémem islámu, ale že mnoho těchto individuí je i mezi námi, potažmo našimi "spojenci". Dokument jako celek však postrádá spád a občas i nudí. Škoda. ()

Jennifer.S

"Otče, modlíme se za elektrický systém. Modlíme se za elektřinu v této budově. Nevypadne, ve jménu Ježíše. Ani kvůli bouřce nebo z jiného důvodu..." oh yeah! Tak tahle se to dělá! V tom případě, ve jménu Ježíše, nechť mi nepadá windows ani internet kvůli bouřce a nebo z jiného důvodu. Becky by si měla znovu přečíst Bibli, aby si oživila všechny smrtelné hříchy (hněv? obžerství?). A nebo se raději namísto toho zaměřit na sedm ctností a tím "zatěžovat" malé děti ve svém úchylném kempu. ()

nevermore

Obyčejná sonda do neobyčejného dění. Fanatismus je v každém náboženství. A v USA je ta propletenost náboženství s politikou i přes jeden z nejdůležitějších článků ústavy (který to má vylučovat), velká. Dokument "Ježíš je Normální " - něco podobného, však v našem prostředí působí ještě groteskněji... ()

swe

Ježíši, zhřešil jsem, protože jsem nevěřil všemu co je psáno v Bibli... Legalizované mrzačení zdravého rozumu a osobnosti. Dětského rozumu a osobnosti. Systematická výroba Božích bojovníků, jen ne v Afghanistánu či Pákistánu, nýbrž na půdě USA. Považuju se za mírného člověka, ale tu odpornou svini co tyhlety Jesuscampy organizuje jsem měl chuť pravidelně častovat řeznickou palicí. Forma = **, Obsah = ***** ()

LEGACY

To, že nám náboženství může vyleptat hlavu je mi už léta jasné, to, že velká míra radikálů je v USA také, ovšem prostředky, kterými vzniká v jejich podání nábožensky čistý jedinec mně byly neznámy. Tohle je nestoudnost nejvyššího kalibru, zavrženihodný políček jakémukoliv rozumu, kdy je mi z celého srdce líto těch dětí, které si nemohli vybrat svoji cestu, ale byly vtrženi do jednoho jediného správného celku. Byl jsem dlouho odpůrce náboženství, a často jsem si mýlil, náboženství může sloužit dobru a nechci jej zatracovat, každopádně sekty operující na podobném principu vymývají mozky a vytváří něco, co nemá nic společného ani s vírou, ba ani s našim světem. ()

Macbeth

Exkurze do mist nabozenskeho fanatismu. Muzeme spekulovat o objektivnosti toho celeho, ale ja vim, ze hlavni hubenource bych zakroutil krkem, taktez zaslepenym rodicum. ()

BuryGol

Jsem ateista celej život a po tomhle dokumentu budu až do smrti. Přísahám Bo..hovno! Ale od začátku:středem tohohle dokumentu je brejlatá krátkovlasá vorvaň vážící asi 250 kilo, nebo pokud chcete-Becky Fischer. Jak může nějakej normální člověk rvát dětem do hlavy křesťanskou víru a rozbrečet je, třást se a mluvit s imaginárním něčim? Ty děti by si měly hrát na hřišti, kopat s míčem, prohánět se na kolech nebo zkoušet hrát na nějakej nástroj. A ne modlit se k papundeklovýmu Bushovi a rozkazovat bowlingový kouli aby srazila všech 10. Brainwashing na nejvyššim možnym stupni, já bych v tom kempu nevydržel ani 20 minut a pomocí kříže bych přeskočil plot! Co z těch dětí jednou bude? Boží armáda, respektivě členové sekty! A do toho ten příšernej amerikanismus, nejpitomější stát světa...chce se mi z toho fakt zvracet. Na jednu stranu do nich cpe víru a přitom si tam popíjej Pepsinu a na snídaních maj jídla jak pro celou vesnici. Tohle Ježíš asi nikde nepsal, nebo snad jo? A jak ta vorvaň (Becky, pokud chcete) mluví o tom, že život je víc než jen McDonald´s, tak by se měla podívat na sebe, protože tam asi jezdí každej den na oběd. A když už chce ctít desatero, obžerství a zlost porušuje na plný čáře. Asi nejsem jedinej co jí chtěl během filmu umlátit svícnem a přibít na vobrácenej kříž...kterej by se asi utrh. Jinak proč jsem nedal 5 hvězd? Jednak proto že jsem pár dní zpátky viděl Religulous od Billa Mahera a přišlo mi to lepší a taky proto, že mi v tomhle dokumentu chyběly názory někoho, kdo není věřící. Nějakej protiklad k těm 80 minutám vymejvání mozku, ten cárek z rádia na konci už to moc nezachránil. Lidi, přestaňtě věřit a přestaňte rvát prachy do víry...na světě jsou důležitější věci. A do kostela už nejspíš nikdy nevkročim! ()

Specs

Hlášky: Rachel (9 let): - "Shoď je všechny! Ježíši Kriste... Tvůj duch mi pomůže... shodit tyhle kuželky. Koule, přikazuji ti, ve jménu Ježíše... shoď jich co nejvíc." & Rachel (9 let): - "Byla jsem několikrát obtěžována... a... a jen jsem si pomyslela: 'Mužské rozhodnutí? To není nic.' Boží rozhodnutí... to je něco! Mysleli si, že jsem divná? No a co. Ty nejsi ten, kdo mě může soudit... jestli půjdu do pekla, nebo do nebe. To jenom Bůh. Jenom to, co si myslí on, je opravdu důležité. Není vůbec důležité, co si myslíš ty." & Becky Fischerová: - "A když už jsem u tohoto tématu... chci vám něco říci o Harry Potterovi. Kouzelníci jsou nepřátelé Boha! A nezajímá mě, jak odvážní jsou. Jsou to nepřátelé Boha... a kdyby byli ve Starém Zákoně... Harry Potter by byl odsouzen na smrt." ()

Niella

Silne, strasidelne, smutne... Hlavne strasidelne... Becky Fisher si sama poklada otazku, ze ak su deti tak zapalene pre vieru v takom ranom veku, ako budu vyzerat ako dospeli... Aj ja sa pytam: Ako budu vyzerat ako dospeli??? Nechcem to radsej ani vediet. Vidiet 5 rocne deti ako nezadrzatelne placu a klacia na zemi kvoli veciam, ktorym este ani poriadne nerozumeju je strasne... Priklad toho, ako neuveritelne dokaze clovek prekrutit aj prikaz: Milujte sa navzajom, na prikaz: Zabijajte sa navzajom....(z lasky(?????)). ()

Devilian

V podstatě nehodnotitelné. Jako ODPAD bych to hodnotila, kdyby to byla propagace evangelismu. Za 5* pokud by to byla tvrdá kritika. Tohle je ovšem tak nějak obojí. Kroutila jsem nad tím nevěřícně hlavou a během té necelé hodinky a půl jsem se dokázala tolikrát tak nasrat, že to se snad nepovedlo ještě nikomu a ničemu jinému... Ale dostalo mě žehnání elektronice a prezentacím v PowerPointu. xD ()

Frankie

Názorná ukázka, jak se metafyzická hloubka křesťanství může vyprázdnit a kdy se z takového křesťanství může stát pouhá opora či zástěrka pro ideologickou manipulaci. Možná je důležité připomenout, že fakt, že se jedná o křesťanství je až druhotný. To zde vystupuje pouze v roli jakéhosi pervertovaného náboženství, jehož samotným jádrem je ale vyhraněná nacionalistická a politická doktrína. A tohle jádro může vzniknout kromě zprofanovaných totalitních režimů prakticky kdekoliv - viz. ekoteroristi, některý feministický postoje či nově se rodící tzv. ageismus......Nicméně okamžiky, kdy je malým dětem brána svobodná vůle a stávají se z nich poslušné figurky na šachovnici v "boží armadě", která má vyhrát "svatou válku", neboť oni jsou ti, kdo "mají pravdu", jsou opravdu zaražející. Zaražející hlavně v tom, jak civilně jejich náboženský "generál" (Becky Fisherová) působí a jak pochopitelné jsou pri letmém pohledu jeho úmysly. Dobrota Boží je opět zaklínadlem v místech, kde vlastně dočista absentuje. Pokolikáté už? ()

darwin

Film o evangelikálních fanaticích natočený umírněnými křesťany. Radikálním ateistům, kterých je v ČR plno se to bude krutě líbit, protože je to hrubozrná anti-náboženská propaganda nejtěžšího kalibru. V tomto ohledu nejsou režisérky lepší než Becky Fisher a její indoktrinační tábor. To, že jsou pentecostalisté bandou zanícených fanatiků, není nic nového, divák však z tohoto filmu může nabýt dojem, že evangelikálové jsou tlupou extrémistů, snažících se v USA uchvátit moc silou a pověsit všechny liberály. Daleko lepším dokumentem na toto téma byl "obyčejný" filmek, který před časem promítala ČT2, S božím požehnáním, se to jmenovalo. Zbývá již dodat snad jen "chvalte Pána našeho a podejte náboje". ;) ()

noctambule

Jesus Camp mě rozčílil a to je dobře, protože opravdu dobrý dokument nemá člověka nechat chladným. Jedna věc je být věřící a svou víru přenášet na děti. Jiná věc však je vymývání mozků fanatickými "evangelíky" napojenými na republikány. To má s křesťanstvím pramálo společného! Sektářské praktiky jsou tam jasně vidět. "Ohromující" je odvaha Becky přednášet o obžerství, to její strašení dětí je nechutné. Ale není to jen její chyba, na vině jsou hlavně rodiče. Škoda, že tu málokdo rozlišuje mezi náboženstvím a sektou. ()

KOCOUR-1

Jen z dokumentu o vrazdach, genocidach jsem mel stejne nutkavy pocit zvracet a brecet najednou. Ke sledovani doporucuji laveh rumu, sacek na zvraceni a predjednane prijeti v Bohnicich :(. ()

Romario

Tak tohle byl jen slabý čajíček, nic, co by mě mohlo šokovat. Lehké vymývání mozků u evangelických dětí, ale aspoň ve jménu lásky, což je pořád lepší, než děti, které rostou jako dříví v lese a formuje je maximálně reklama, konzumní společnost a počítačové hry. Pokud si zachovají kritické myšlení, brzy z toho vyrostou. Nám taky vymývali mozek komunistickou tv, ve škole, v Jiskře, Pionýru a SSM, a výsledkem není zanícený komunista, ale naopak, komunismus se mi příčí. ()

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky