Jesus Camp

(festivalový název)
  • USA Jesus Camp

V Americe existuje stále sílící evangelická komunita, jejímž hlavním cílem není ani tak přivést Boha na zem, ale spíše vrátit celou zemi Bohu. Věří, že je třeba, aby konzervativní křesťané převzali vládu a podřídili ji vlastním pravidlům. Kromě politického programu se tato organizace zaměřuje i na výchovu dětí a nových členů. Nejenže jsou vlastní potomci často vyučováni doma, ale navštěvují i skupiny a tábory, kde je jim vštěpován jediný správný názor na svět. Není možné zůstat chladným pozorovatelem této mozaiky neotřesitelných pravd, vyprázdněných hesel a emocionálně vypjatých projevů. Před divákem se rozvíjí pásmo zachycující víru a její projevy, které bývají tradičně spojovány s pozitivními hodnotami. Zde však přerůstají ve fanatismus. Film ukazuje, jak je dětem odebírána svoboda volby, jak jsou násilně izolovány uprostřed jednoznačných tvrzení, pravidel a názorů, o nichž se nediskutuje. Tvůrci se do tématu pustili s neobyčejnou statečností a pevně se začlenili do uzavřené komunity, aby naplno odhalili neznámou a temnou stranu náboženské organizace. (oficiální text distributora)

Scorp11

Dokument mohl být natočen trochu líp, chvílema se dost opakoval a začínala být nuda. Ale co se obsahu týče, doporučuji vidět, aby se člověk zase jednou ujistil, jak moc jsme obklopení idiotama... ()

kubas369

Tak voni si v americe vychovávají novou křižáckou armádu no potěž prdel. Jako Čech tedy asi nejateistický národ na světě bych mě mít pomalu strach aby mě tihle malý inkvizitoři neupálili za živa. Jinak dokument jen potvrzuje můj pohled na svět. Sám o sobě bych řekl, že jsem věřící člověk, ale z cirkve a je jedno jaká to je, je mi prostě na zvracení. A jak praví klasik "Ty amíci jsou prostě blázni". A ta "dáma" co se evidentně stravuje v mekáči víc než je zdrávo by potřebovala odbornou psychiatrickou pomoc, protože tohle už nelze považovat za zcela racionální jednání. Ikdyž co lze dneska považovat za racionální že? ()

RigorMortis

Neviem, či tomu dať Odpad alebo 5/5... Ako dokument je Jesus Camp skvelý, no z morálneho hľadiska tu vidno, čo sa stane, ak sa viery chopia fanatickí psychopati. Založiť si v Amerike vlastnú cirkev zrejme nie je až taký veľký problém, no ak v nej moc stúpne "vedúcemu" do hlavy a zatieni mozog, má to strašné následky. Vždy hovorím, ak sa niečo v náboženstve pokašle, neobviňujte systém, ale jednotlivcov, čo to spáchali. Ale tu to ide až do extrémov. ()

vinc_vega

Deti sú náboženskí roboti. A celá vina leží na ich vymletých rodičoch, ktorí z nejakých "neznámych" príčin prišli o zdravý rozum. Ten im dal Boh, ktorého veria. Krásny paradox. Odporúčam Deliver us from evil. To je väčšia pecka! ()

AndyMars

Tento film by si malo pozrieť mnoho mladých ľudí na Slovensku, ktorí si myslia, že to, čo robia na štadiónoch na istom evanjelizačnom turné, pochádza z katolíckej Cirkvi. Ja som totiž našla veľa podobností (vyvolená generácia, ktorá všetko zmení, dvíhanie rúk do vzduchu, plakanie a emočné útoky na mladé duše). V Amerike je veľa vetví kresťanstva, jednou z nich sú aj evanjelikáli, ktorí boli v tomto dokumente. Som rada, že páni v rádiu hovorili aj osobne s pani zakladateľkou. Mohli sme tak vidieť jej myšlienkové pochody a spraviť si vlastný názor. Tento film bol odporne silný, pretože bez pozlátka ukázal, čo sa deje na podobných akciách, ktoré sa začínajú posúvať aj ku nám. Ako katolíčke je mi z toho veľmi smutno, pretože sa na to mnohí namotali. ()

Titleist

Ukázka toho, jaký dokážou být lidi zmrdstvo. Ohavný, dětem vymývat mozky. Až neuvěřitelný, dítě na bowlingu se modlí k bohu, aby shodil kuželky. ()

kaaamiiii

Nemůžu hodnotit. Nevím jak. Prostě do nedokážu. Objeví se zde spousta záběrů zobrazujících silné emoce, kdo prožil něco takového, nebo o tom alespoň slyšel, toho to nepřekvapí. Ostatní to asi trochu rozhodí, ale upřímně si myslím, že kritizovat zrovna tohle (plačící děti v křeči na zemi) jako projev fanatismu, je nesmysl. Proč to není dokument zaměřený spíše na tu ženu? Její život, hledání důvodů, proč vštěpuje tak malým dětem svou teorii, svou verzi, proč dokáže říct něco v tom stylu jako "děti neví, co je to rozhodnutí".. Proč se to týká převážně malé slečny, která mluví, jako by jí bylo minimálně 25 let a v jednu chvíli dokonce odsoudí odlišný přístup lidí k "volání" Boha? Proč tolik vyzdvihují zrovna Leviho, když takových "dětských kazatelů" na tom campu mohly být desítky? Nedává to smysl. Pár záběrů na prezidenta, učení nenávisti k vládě. Vůbec nechápu, co tento zmatený dokument měl říct. Škoda. ()

Insomniac

A takto ide svet do sračiek. Chúďatá deti, chúďatá tí dospelí, ktorí boli tak isto vymletí pravdepodobne v detstve. Náboženstvo je ZLO. ()

Bytchaz

"Pomodleme se nad sedačkami. Otče, modlíme se za elektrickou síť. Ve jménu Ježíše se modlíme, aby nevypadl proud. Zaříkáváme Powerpointovou prezentaci a projektory. Víme dobře, co ďábel při takovýchto událostech dokáže. Ale varujeme ho. Ďáble, ty nám nedokážeš zabránit v šíření těchto informací." ////////////////////////////////////// "You take J.C. wherever you go! Tell me who's in the house - J.C.! Jesus Christ is in the house today! Dance! Hey homie, we kickin' it for Christ! (text křesťanský danceový písně, na kterou paří celej tábor) " ////////////////////////////////////// "Já vám něco řeknu o Harrym Potterovi. Čarodějové jsou nepřátelé Boha! Ve starém zákoně by Harryho Pottera popravili!" ////////////////////////////////////// "Teď přivítáme pana prezidenta. Tak na něj mluvte, řekněte "Dobrý den, pane prezidente Bushi. Jsme rádi, že jste přišel." A teď chci, abyste se k němu pomodlili. Zvedněte ruce a modlete se k němu. Tady je. Přišel mezi nás. Už je to tak, Bože. Děkujeme ti, Ježíši." Pan prezident Bush je přitom jenom PAPÍROVÁ SILUETA, do prdele! ////////////////////////////////////// Nerad jsem sprostej a omlouvám se všem, který to uráží, ale zrovna jsem to dokoukal a psát to s klidnou hlavou prostě nejde. Hlavní postava Becky Fisherová je taková zasraná, vymaštěná, manipulativní, špekatá děvka, že jsem měl celej film chuť jí něčim umlátit a pak jí obřadně vykuchat na oltáři pod obrácenym křížem. Dlouho se mi nestalo, že by mě nějakej film takovymhle způsobem nasral a zároveň vyděsil. Pohled na desítky dětí, který fanaticky natahujou ruce ke stropu a se slzama v očích prosej Ježíše o odpuštění, snad rozruší každýho rozumně uvažujícího člověka, ať už věřícího nebo ne. Věřící nejsem a proti věřícím lidem nic nemam. Pokud to ovšem neni banda vypatlanejch fanatiků, která zneužívá důvěřivosti a manipulovatelnosti malejch dětí. A teď nemyslim jenom bečku Becky, ale i rodiče všech těch dětí. Jak tady už někdo psal, o tomhle filmu by se dalo diskutovat dlouhý hodiny někde u piva. Ve zkratce mi u něj bylo na blití. To nemění nic na tom, že je to perfektní a šokující dokument, kterej doporučuju absolutně každýmu. //////////////////////////////////////// "Na tohle by se měli podívat extrémní liberálové. To by je pěkně vyděsilo. Ta intenzita, kterou u těchhle dětí vidíte... Když to někdo vidí, musí si říkat: Nikdy bych nevěřil, že je něco takového možné. Co z těch dětí jednou vyroste?" Přesně tak, Becky. Přesně tak. ()

salome

Je to smutné...zvláště když jsem věřící, že se najdou takoví fanatici, kteří pak tak odporný dělají obrázek víry, Církve, náboženství. Naštěstí nejsme v Americe a i Amerika se ukáže občas, že není tak dokonalá a tak pokroková! Že rodič má vést dítě po cestě, kterou má za srpávnou, to si myslí snad všichni tady=výchova. Akorát každý má jinší hodnoty a tudíž to vedení je různorodé, každý rodič učí to, co sám považuje za správné....že dítěti je odebírána "svoboda volby"?! - ...když bychom to vedli do extrému, tak dáte dítěti zbraň, když řekne, že souseda zastřelí?! - to je nesouhlas k textu o filmu, protože v každé správné výchově je částečně odebírána svoboda volby. Ale jsem ráda, že jsem se nenarodila v takové rodině, jaké jsou vykreslovány v tomto dokumentu. ()

ElisD

Nejhorší na tom je, že je to dokument... spolu s Ženou za pultem a Manželskými etudami zařazuji mezi další výchovné filmy pro své děti (s komentářem samozřejmě). ()

Maiken Algren

Ako to povedal Donnie Darko? Fucking antichrist? Lebo možno ešte viac by sa to hodilo do tohto filmu. Keď 120-kilová ženská rozpráva deťom ako sa už v dnešnej dobe nikto nevie poriadne postiť, to človek normálne stráca slová. Jedna škoda že to bolo zle nakrútené. Nevýrazný konflikt (asi až v polovici filmu som konečne pochopil že ten chlapík v rádiu je na druhej strane), dlhé fádne pasáže, trochu tej samoúčelnosti a nudy. Ale inak téma skvelá, netušil som že to môže byť až tak zlé. ()

El_Shafo

Až se budete chtít hodinku a půl bát, zapomeňte na Kruh; tomu se zasmějete. Poltergeist je lepší volba; cosi skrytého, plíživého děsí více než komická jezinka. Ale ani poltergeista se nemusíte ve skutečnosti bát, nepotkáte ho (pokud právě nemáte zhasnuto, neuslyšíte náhle v polospánku šramot a nezalechtá vás cosi na noze). Znám neporovnatelně hrůznější snímek (a nemám teď výjimečně na mysli Diskopříběh). Pusťte si Jesus Camp! Evangelické sekty jsou opravdové, hmatatelné a hrůza, jež vás bude jímat při sledování tohoto filmu, se vám vrátí vždy, když si na něj vzpomenete nebo se s tímto tématem znovu střetnete, protože toto je realita! Nejděsivější horor kinematografie. Oni se modlí k papundeklovýmu G. W. Bushovi!!! :-O ()

Pacas

Já opravdu nevím jak mám na tento dokument reagovat, ale mohu vám říct že mě polil studený pot. Tento film potvrdil vše co si už dlouhou dobu myslím o náboženství jako takovém: "Nejvetší podvod v dějinách lidsva" ()

vlnka

Vau! Toto bezbožné vymývanie detských mozgov ma teda vydesilo. Nemám nič proti veriacim, nech už sú akéhokoľvek vyznania, veď každý má v živote nejaké hodnoty, ale tá fanatická ženská, ktorá asi v živote pôst nedržala mi naháňa strach. Pre mňa bol toto fakt silný zážitok, sánka mi padla hádam aj o dve tri poschodia nižšie a opäť som sa utvrdila v tom, že starý dobrý ateizmus je najlepší. Pri žehnaní prezidentovi Bushovi ma napínalo na zvracanie ale Boh stál pri mne, čiže všetko dobre dopadlo a večera ostala tam, kde mala. Tak ale teraz pre istotu idem spáliť všetky knihy Harryho Pottera a asi aj Pána prsteňov (ten určite tiež nie je úplne kóšer) a požehnať sprche, aby mi dnes tiekla teplá voda lebo Satan prichádza! Amen. ()

MARLENE.DAFT

Jeden z nejlépe natočených dokumentů posledních let. Ano, téma Bůh a víra je dost ošemetné. Ale o to víc se mi líbí, že autorky film "neruší" žádným osobním komentářem, ani na konci není žádný shrnující závěr stylu ,,Z toho si vezměte ponaučení." Dokonce i úvod vás zaskočí tím, jak vás - diváka - prostě vhodí do snímku a nějak se s tím poperte. Zírejte, děste se, mějte hrůzu v očích, křičte a nadávejte, jak je vám libo. Tohle je dokument o radikálnosti víry, která v Americe nemá mezí a je vám podán ve vší své "surovosti". Amen ()

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky