Jesus Camp

(festivalový název)
  • USA Jesus Camp

V Americe existuje stále sílící evangelická komunita, jejímž hlavním cílem není ani tak přivést Boha na zem, ale spíše vrátit celou zemi Bohu. Věří, že je třeba, aby konzervativní křesťané převzali vládu a podřídili ji vlastním pravidlům. Kromě politického programu se tato organizace zaměřuje i na výchovu dětí a nových členů. Nejenže jsou vlastní potomci často vyučováni doma, ale navštěvují i skupiny a tábory, kde je jim vštěpován jediný správný názor na svět. Není možné zůstat chladným pozorovatelem této mozaiky neotřesitelných pravd, vyprázdněných hesel a emocionálně vypjatých projevů. Před divákem se rozvíjí pásmo zachycující víru a její projevy, které bývají tradičně spojovány s pozitivními hodnotami. Zde však přerůstají ve fanatismus. Film ukazuje, jak je dětem odebírána svoboda volby, jak jsou násilně izolovány uprostřed jednoznačných tvrzení, pravidel a názorů, o nichž se nediskutuje. Tvůrci se do tématu pustili s neobyčejnou statečností a pevně se začlenili do uzavřené komunity, aby naplno odhalili neznámou a temnou stranu náboženské organizace. (oficiální text distributora)

Reddman

Velmi zdařile natočený dokument na zajímavé téma. Z pomyšlení, že to takhle opravdu někde funguje mě až mrazilo. Vymyté mozky malých dětí a fanatičtí pracovníci kempu mi utkvěli v paměti snad navždy. Brrrr! Do teď jsem si myslel, že scény evangelistů z Borata byly přehnané a neautentické. Pure Indoctrination! ()

pan_buh

Byl by to odpad jak vyšitej, ale narozdíl od pánů Klusáka a Remundy nemají tvůrci v hlavách nasráno, tak si tu hvězdičku zaslouží. Přiznám se že nechápu, co na tom lidi tak vzrušuje. Furt dokola se točí dokumenty a filmy o tom jak jsou náboženství ujetý a lidi to furt hltaj a furt dokola se tomu divěj. Viz třeba "Proboha!". Dobře to tam říkala ta bečka sádla co říká ostatním jak mají žít a přitom není schopná regulovat ani svou vlastní hmotnost. Dělají to tak (vymývání mozků dětem) všechna náboženství -to má jako pravdu, ovšem klanět se kartonovýmu Buschovi - to je fakt síla. To už jsou na tom možná líp ručníkáři, co se při modlitbách klaní prdelím těch v řadě před nima. Za zmínku taky stojí "bezděčené" frikční pohyby některých kněží z dokumentu. Stačí si k nim přimyslet desetiletou školačku a rozepnutej poklopec.... fuj! Celkově tedy dokument na slabý téma u kterýho se budete nejspíš nudit. ()

augustin43

Dokument jak má být. Snad ten jeden oponující radio reportér byl přebytečný. S divákem není třeba manipulovat, nebo mu předkládat hotové názory. Takto nutí každého přemýšlet sám za sebe. V úvodu filmu a pak ještě několikrát mi to připadalo jako výcvikové středisko mudžáhidů. Proti víře toho nelze mnoho namítat, "kempující" celkem věrně vystihovali křesťanskou víru. Až na některé maličkosti, z nichž bych zmínil tu nejpodstatnější. Sami křesťané se ve filmu porovnávali a vymezovali proti Palestincům apod. a argumentovali: "oni mají granáty, ALE MY JSME TI DOBŘÍ. " A v tom je zakopán pes. A to nejen u těchto věřících. Je třeba si opakovat: my nejsme ti dobří, já nejsem ten dobrý.  Ježíš řekl: "Proč mi říkáš dobrý? Nikdo není dobrý, jedině Bůh. (Marek 10:18) A když se už chceme považovat za ty dobré, za ty správné kluky a holky, měli bychom velmi, velmi vážit a měřit stejnou vahou a metrem. A i potom bychom měli sklopit uši a uvědomit si, že nejsme na tomto světě abychom soudili a trestali druhé. Debata kreacionismus vs. evoluce je jen takovou nevinou hrou, ale militantní výchova je stejně nebezpečná kdekoliv, ať v USA, Izraeli nebo Iránu. Zdá se, že milí křesťané správně věří, že Bůh je láska. Ale pro ně to zřejmě znamená, že Bůh miluje především Kansas, a to více než jiné kouty té koule, na které všichni někam letíme. To vypadá jako věčný omyl. Neboť těch samozvaně vyvolených tu už bylo......... ()

roithamer

no ano, náboženství je útočištěm mnoha fanatiků a snadným terčem ateistů. způsob "víry" , presentovaný v tomto dokumentu, je odpudivý a nízký, nicméně se ptám, zda je pro "moderní společnost" opravdu největší hrozbou tiše zkomírající křesťanství ... ()

effel

Nejhorsi na tom celem je, ze se s tim neda nic delat. Nesouhlasim s vyjadrenim Richie666: Natocit takovyto dokument smysl ma, stejne tak jako zalezi na tom, jak kdo vychovava sve deti. Tvoje vyjadreni mi pripada jako bys rekl "No tak muj soused mlati a tyra svoje deti, no a co? Jsou to jeho deti, jeho vec." ()

whoof

psychické znásilňování lehce ovlivnitelných a nevinných dětí, systematické vymývání mozků tlustou prasnicí, která ničí mladé životy už na začátku ... emocionální vražda. já ani nevím jak to mám vlastně hodnotit. Po zhlédnutí se mě zmocňovala úzkost a vztek. Vzkaz nejen americkým kolegům - Wake up people and finally lets do something about that shit!!! ()

Mufiak

No, v takomto spracovaní keď vidíme len tie "ťažké" chvíle... Hľadal som si obdobné hnutie na Slovensku. No prečo neboli ukázané napr. aj takéto aktivity? (ytb - UPTOFAITH DANCE 2011) Americký konzum nám neustále vštepuje hodnoty ako je super bojovať za vlasť bojovať za svoje názory, za Ameriku. A tu sa majú zdať nebezpečné názory: modlením dosiahneme spásu, modlením všetkých zničíme? Omnoho radšej takéto niečo - ako rozvíjanie náboženstva konzumu . (vykreslené v dokumente Consuming kids.) (viac v diskusii) ()

Honza.

Ještě nikdy se mi chlupy na zádech neježili jako při sledování tohoto dokumetu. Ještě nikdy jsem necítil takový pocit znechucení, obav a znepokojení jako u tohoto dokumentu. Některých dětí mi bylo i líto, protože takováhle forma vymývání mozku je nepřijatelná v jakémkoli náboženství. Upřímě si myslím že takovéto druhy fanatismu by se měli vyhladit ve všech náboženstvích. A nejvíc ze všeho mě dostala věta jedné z protagonistek: "Omluvte mě, ALE MY MÁME PRAVDU !!!" ()

garlick

Dokument, kde banda fanatických gum, vymývá mozky hromadě dětí a za pár let z těchto dětí budou gumy vymývajíc mozky dalším generacím. Prostě typický hnus, jenž velebí snad téměř každé náboženství a dává nám krásně najevo, jak moc mohou býti lidé pitomí. ()

mirasul

Bylo by velmi dobré, kdyby se s tímhle filmem dokázaly nějak popasovat naše evangelikální církve, které nekriticky kopírují americký styl , bohužel i v přístupu k dětem. Na tohle je třeba si opravdu vyhradit čas a připravit se na nejhorší. Mně bylo doslova na blití, když jsem tenhle skvělý dokument viděl před pár lety, a dneska to je o to horší, že kolem sebe pozoruju, že řadě lidí je takový manipulativní přístup k dětem blízký. Je to extrémní, strašný, ale skutečný (i když se nechce věřit). "We're gonna talk tonight about how the devil uses tactics to destroy our lives" Tos tedy vystihla, crazy bitch! Všechno je předem naplánované, všechno je pod kontrolou, na boha tu není místo. ()

LuthorLex

Chýbalo mi tam nejaké poriadne poukázanie na to, že takto dopadnú náboženstvá/sekty, ktoré sa neriadia naozaj tým čo je v Biblii. ()

jabbo123

Viděl jsem už spoustu dokumentů o kontroverzních tématech, ale Jesus Camp mi z nich přišel asi nejděsivější. Na sledování takového množství malých dětí, kterým je ustavičně vymýván mozek je cosi démonického. Stejně tak postoj, jejich rodičů, kteří je dobrovolně posílají do tábora náboženských fanatiků. Otřesné. ()

pantokrator

Pár lidí podobného ražení jsem měl mezi svými přáteli. Popravdě, mimo náboženské shromáždění mi přišli docela normální. Ruku na srdce: Co třeba technaři nebo fotbaloví fanoušci? Přijdou vám méně vyšinutí? ()

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky