Velmi poučné příběhy dvou starých mládenců, které už staromládenectví přestane bavit a začnou si každý svým osobitým způsobem razit cestu za nevěstou. Jenže jejich přátelství je jim jaksi v tomto snažení na překážku. Naštěstí pro ně ono to s těmi nevěstami asi nebude tak lehké. Zábavné vyprávění stojící především na obou hlavních představitelích a jejich výtečném herectví. Hudba: Petr Mandel(29.12.2011)

Tak Nerudu jsem nikdy nemusela, ale tohle mi sedlo. Dva looseři, co si myslí, že sbalí ženu podle svých představ kdykoliv si usmyslí. Neohrabanost, se kterou tak činí, je dost zábavná. Hlavně Postránecký a jeho taneční kreace jsou natolik strhující, že se divím, že mu Jeníková nedala aspoň ze soucitu.(27.12.2016)

Filmy podle Nerudovských povídek, ať už se jedná třeba o balady či romance a nebo prózy (jako je tato), ty já vždycky moc rád. Hlavně tedy jeho vrcholné prozaické dílo, humorné a měšťácké "Povídky malostranské", stvořené na základě svých vzpomínek. Arabesky jsou vlastně kvalitně sestavené povídky a obrázky z pražského života koncem 50. a počátkem 60. let 19. století. V tomto filmu si vychutnáme hned společně dvě a to (Starého mládence a Páně Kobercovou ženitbu) z oné sbírky. Vynikají v nich byli především dva hlavní protagonisté, zarputilí staří mládenci rozdílných typů: akurátní pan Koberec (Václav Postránecký) a frivolní Týnský (Viktor Preiss). Jim pak neméně zdařile sekunduje řada dalších skvělých herců v půvabných rolích nerudovských figur a figurek. Nikdy předtím jsem tento téměř už 20. let starý povídkový film předtím neviděl ! Tak že by premiéra.? Filmy podle jeho předloh, byli také neméně významné a zdařilé viz. třeba Trhani, Vzhůru nohama (podle povídky Figurky), či veleúspěšný Týden v tichém domě (právě podle Povídek malostranských).(27.12.2006)

Tady na mě dejchá neskutečný klid, pohoda a nostalgie. Nevěřím, že to je slušným televizním zpracováním a solidníma hereckejma výkonama. Já věřím, že to je tím Nerudou. Toho jsem měl dycky rád.(22.11.2012)

Po Návratu pana Ryšánka další z Nerudových adaptací, kterou jsem viděl. Jak je vidět, Neruda asi strávil po hospodách notně času, díky tomu ale dokázal taky poodhalit různá tajemství tehdejšího života. No a duo Postránecký-Preiss dotáhlo jeho libreto k dokonalosti. 80%(6.7.2012)

• - Přibližně v čase 33:45 projede ve svahu vlevo od hlavy Týnského (Viktor Preiss) skříňový nákladní vůz, který by však vzhledem k časovému situování snímku ve filmu být neměl. (arcticsky)