Ďábelský nápad StB - falešná státní hranice uvnitř republiky - a fiktivní příběh lidí, kteří ji překročili. Námětem příběhu je tzv. akce Kámen, při níž agenti Státní bezpečnosti záměrně mystifikovali občany Československé republiky, kteří se pokoušeli o ilegální odchod do zahraniční, vytvářením falešných hranic i falešných pohraničních hlídek a vyslýchajících skupin amerických, německých a francouzských úřadů. Příslušníci Státní bezpečnosti při výsleších zadržené utvrzovali v domněnce, že skutečně překročili státní hranice naší republiky a získávali od nic netušících lidí informace, které byly následně používány v rámci trestního řízení. V průběhu této akce byly zatčeny téměř dva tisíce občanů Československé republiky a většina z nich se o tom, že se stali obětí komplotu, dověděla až po roce 1968. (Česká televize)

Slarque

Není to tak dávno, co jsem v televizi viděl jiný film o estébácké akci Kámen. Ale tahle verze byla velice dobře napsaná i natočená a její konec mne opravdu překvapil. ()

dopitak

Smutná připomínka hereckého mistrovství Vladimíra Dlouhého. Ne snad že bych takhle přehnaně vykonstruovaný příběh zbaštil i s navijákem, jen mám filmy, ve kterých se jde ilegálně přes hranice, a časově je lze přiřadit spíš k polovině 20. století než k současnosti, rád. Působení Ingrid Timkové možná připomene někdejší seriál Konec velkých prázdnin. ()

Arsenal83

Podľa môjho názoru je obsah filmu silnejší než film samotný. O tejto komunistickej akcii som nevedel vlastne nič a naozaj ma „upútalo“ to zlo, tá diabolskosť, nerozumiem, ako to dobrovoľne niekto mohol toto robiť. Ani presvedčený komunista. Pozitívom sú vynikajúce herecké výkony, pozoruhodná bola Ingrid Timková, ale najviac sa mi páčil záporák Michal Dlouhý. Lenže celé to ostane bez silnej emočnej stopy. A dosť má dráždil ten opakovaný zvukový podmaz, tá hudba samotná je pekná, ale nikto nechce počuť za sebou stokrát tú istú melódiu, nech je to aj samotný Mozart. ()

triatlet

Silný, působivý příběh vychází nejen z nápaditého obsazení hlavních hrdinů - bratři Michal a Vladimír Dlouzí, ale hlavně z výborného scénáře Jana Drbohlava, jenž čerpal ze skutečné události - akce Kameny, kterou ČT odvysílala v cyklu Tajné akce Stb. ()

Flego

Rafinovaná akcia československých eštébakov priviedla mnoho osudov do pracovných táborov či k smrti. Spôsob akým sa s týmto vysporiadali scenárista Jan Drbohlav a režisér Jaromír Polišenský je obdivuhodný. Uznanie patrí aj Českej televízii, ktorá vyprodukovala na televízne pomery veľkorysú výpravu. Vladimír Dlouhý dal postave muzikanta Pavla cit i tragiku. Pri sledovaní televízneho filmu mi chodil mráz po chrbte a po dramatickom finále som si opäť uvedomil hrôzu režimu, ktorý dokázal trestať svojich ľudí v mene vlastnej ideológie. ()

borsalino

Přiznávám, tohle mě dostalo. Četl jsem knihu o akci Kámen, viděl dokumenty a byl jsem se podívat za obcí Všeruby, prošel po hrázi Myslívského rybníka a dále kolem rozvaděče po cestě k hranici. Film jen volně využívá kulisy této události a nemá ambice být dokumentárním. Polišenský dokonale ztvárnil dobu, kdy nešlo nikomu věřit a každá snaha o důvěru byla přísně potrestána. Ale především Alois Švehlík mě doslova rozebral, dostal dost prostoru a skoro mě přesvědčil, že důvěra má smysl. ()

Ilicka

Zajímavý film se zajímavým námětem, civilním zpracováním a úžasným momentem, kdy V.Dlouhý na žádost české holčičky zahraje "Já mám koně, vraný koně" a tím se vzepře agentům, kteří ho na hranici drží. ()

Janek

Na české a hlavně televizní! poměry nadprůměrné. Film, který by s letošní produkcí mohl důstojně bojovat o české lvy. ()

Ištván87

Vladimír Dlouhý patří mezi mé oblíbence jednak díky úžasnému hlasu, a pak, jen tak mimochodem taky proto, že je prostě jedním z našich nejlepších současných herců. Škoda, že se dnes na obrazovkách moc často neobjevuje. ()

m.krudenc

Výborně natočený film, Není to tak dávno, co jsem v televizi viděl jiný film o estébácké akci Kámen. Ale tahle verze byla velice dobře napsaná i natočená a její konec mne opravdu překvapil. Velmi pěkné. ()

prsvl

Hodně drsné drama, s výbornou obrazovou stránkou, ukazující na podlé praktiky komunistického režimu. Po skončení jsem jen nevěřícně koukal.. ()

Volodimir2

Film nám ponúka skutočnú udalosť z histórie Československej ŠtB. Ide o operáciu Kamene, išlo o takmer dokonalý a do posledného detailu premyslený spôsob likvidácii odporcov komunistického režimu. Išlo o fiktívnu hranicu v okolí hraničného prechodu Všeruby na Domažlicku, v blízkosti Mariánskych Lázni a Chebu. A tu sa odohrávali nerovné boje o ľudskú slobodu a dôstojnosť. Ľudia, ktorí v tejto sieti uviazli nechtiac ublížili sebe, svojim blízkym a ešte aj tým, ktorých uviedli na možnú spoluprácu proti komunistom. Známy je fakt, že po výsluchu na „zahraničnej“ úradovni utečenci odchádzali do zberného tábora a pri tom buď zablúdili na územie ČSR, alebo boli na tzv. nemeckom území prepadnutí hliadkou ZNB, boli zatknutí a unesení do ČSR (len takou kamuflážou sa darilo túto operáciu tak dlho utajiť). Potom boli utečenci vyšetrovaní ŠtB s využitím informácii, ktoré o sebe sami dobrovoľne vypovedali na „úradovni“ a odsudzovaní k vysokým trestom. Falošné hranice boli prezradené 10.12.1948, ale operácia Kamene pokračovala až do 31.8.1951 kedy svojich poslucháčov varovala rozhlasová stanica Slobodná Európa. Celkový počet týchto operácii ide do desiatok, ale presný počet sa doteraz nepodarilo zistiť, celkový počet osôb zadržaných presahuje číslo 2000. ()

L_O_U_S

Velmi dobrý film, který popisuje zrůdné mechanizmy Státní bezpečnosti, kdy jsou lidé zneužíváni, šikanováni a ponižováni, aby se orgánům podařilo nalákat co nejvíce důvěřivců. Závěr mě docela překvapil. Jako klarinetista se musím pozastavit nad muzicírováním Vladimíra Dlouhého a Aloise Švehlíka. Považuju za nemožné, aby člověk po tolika letech dokázal zahrát na klarinet tak, jako pan Švehlík. Navíc je klarinet nástrojem laděným in B, takže pokud hrál klavír "In the Mood" v C-dur, musel by klarinet hrát v D-dur. Ale to je jen detail pro rýpalisty mojeho formátu. (167.) ()

Skip

Jediným problémem tohoto filmu pro mě byla Ingrid Timková. Hrála prostě příšerně. Jinak je to velmi dobrý film s kvalitními hereckými výkony, z nichž ten Švehlíkův patří do kategorie démonických. A měli by se podívat všichni ti, kdo smýšlí o komunistech pozitivně - nezáleží na tom, že to bylo, ono by to totiž za jistých okolností mohlo zase jednou být. ()

Colonist

Česká televize vyprodukovala na televizní poměry velice slušný film, co strčí do kapsy mnohé současné české snímky, které najdeme v našich kinech. Je k nevíře, že Jaromír Polišenský, který zde na režisérské stoličce odvedl kus kvalitní práce, natočil pro Novu po všech stránkách laciné seriály jako "Ordinace v RZ" a "Světla Pasáže". Téma bylo zpracováno velmi dobře, film měl spád, napětí a silný závěr, který jsem sice tak nějak od začátku čekal, ale pořád jsem si říkal, že to třeba skončí jinak. Silné bylo i herecké obsazení v čele s výtečným Vladimírem Dlouhým. Škoda, že byl děj občas trochu zmatený a románek Ingrid Timkové s Sašou Rašilovem byl jen prvoplánovou vsuvkou, která navíc zůstala jaksi bez pointy. Tak jako tak dobré televizní drama o době, kdy člověk nemohl věřit takřka nikomu, a kdy komunistická strana upletla nad naší zemí síť ďábelské konspirace. ()

ilemas

Na český televizní film hodně povedené, na druhé shlédnutí se mi to líbilo ještě víc než napoprvé. Velmi dobré téma, film, na který budu ještě dlouho myslet. ()