Reklama

Reklama

Tudorovci

(seriál)
  • Irsko The Tudors (více)
Trailer
Irsko / Kanada / USA / Velká Británie, (2007–2010), 33 h 19 min (Minutáž: 47–57 min)

Scénář:

Michael Hirst

Kamera:

Ousama Rawi

Hudba:

Trevor Morris

Hrají:

Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Anthony Brophy, James Frain, Sarah Bolger, Natalie Dormer, Max Brown, Nick Dunning, Sam Neill, Jeremy Northam (více)
(další profese)

Série(4) / Epizody(38)

Od okamžiku, kdy se jako 40letý chopil moci, byl anglický král Jindřich VIII. panovníkem s nenasytným apetitem a minimálním zájmem o státní záležitosti. Stal se tak ideálním terčem pro zneužívání svým intrikánským kancléřem, kardinálem Thomasem Wolseyem, jehož ambice usednout na papežský stolec vévodily jeho osobním cílům. Touha krále Jindřicha po mužském potomkovi a neschopnost jeho ženy Kateřiny Aragonské mu syna porodit, nasměrovaly jeho království na historickou cestu, která ohrožovala královy pravomoci, podpořila nástup Anne Boleynové, milenky odhodlané stát se novou královnou, a podnítila krvavou protestantskou reformaci, jež oslabila přední postavení katolické církve v Evropě. Navzdory překážkám ze strany mocného papeže v Římě, ambiciózním a zkorumpovaným vladařům z celé Evropy a dokonce i vlastním poddaným se Jindřich nezastaví naprosto před ničím, včetně exilu a zavraždění svých nejbližších, aby svých cílů dosáhl. (Viasat)

(více)

Videa (4)

Trailer

Recenze (339)

Faidra 

všechny recenze uživatele

Navzdory Mattyho pesimistickému prohlášení se ještě najdou tací, kteří si stokrát raději dají konverzační drama než nabušenou prime-time serie... jenže vydatná reklama přiživovala nástup i tohoto dílka a s mozkem pod vlivem prvních dvou sérií se opovažuji prohlásit, že zase jednou hypeová kosa padla na kámen reality a místo o dosud nevídanou moderní ságu se jedná o seriál, který se spolu s trabantem a manželským sexem řadí do seznamu záležitostí, které uspokojí, ale nenadchnou. Marná (světská) sláva, od seriálu s takovým titulem by člověk čekal něco víc než krásně okostýmovaný exkurz do Jindrovy ložnice, kde se beztoho kostýmy brzy a bez zdráhání poroučejí k zemi, protože králova přízeň je holt králova přízeň a ve frontě čekají další rozdychtěné zájemkyně. Karel Čapek svého času popsal kostyméra jako osobu, která dojatě hledí na herce a šeptá: "Jak krásně hrají ty šaty na panu X!" Tak zlé to není, Kennedyová, má oblíbenkyně od dob Generála, oplývá vznešeností, jakou by jí mohly závidět mnohé pomazané hlavy, Dormerová je dost zajímavá na to, abyste jí uvěřili, že Jindra pod vlivem jí rozdmýchaného ohně v poklopci otřásal vírou, trůny a šibenicemi a měnil se z vzorného exempláře defensor fidei v nezdárný příklad hereticus pessimus, Northam dokáže svého Thomase Mora podat dostatečně přesvědčivě a Sam Neill nemá coby vlk v rouše šarlatovém vytřískávající ze svých třiceti stříbrných bohaté úroky chybu, akorát Rhys-Meyers má tu chybu, že se svým opižlaným účesem a neustále odhalenými pažemi spíš než krále připomíná žoldáka z fantasy céčka a kdyby tam ze dvou Jindřichových sester a kdovíčeho dalšího naklonovaná Margaret se svým milostným životem "nejdřív postel, potom kostel a menší vražda v mezičase" a prapodivná zápletka Compton/Tallis (ovšem autorům historického slashe se otevírá zcela nové pole působnosti) absentovaly a zbytek ansámblu neposkakoval kolem, nekurvil se s kdekým a nepěl "kujme pikle, kujme pikle," houby by se stalo. Už druhý "historický" (čti "současně vypadající a chovající se herci se motají po place v nažehlených kostýmech a tváří se nakrknutě") seriál z produkce HBO, v kterém se mi nejvíc líbily úvodní titulky. P.S. Chápu, že "Tudorovci" zní honosněji než "Kterak Jindra přefik všechno, co nosilo sukně, dokud nepotkal Anču, a po Anče se konal rychlý návrat ke starým zvykům," ale ve chvíli, kdy se místo vybroušeného příběhu jedné dosti podstatné dynastie dvacet večerů koukáte na to, jak Božský Jonathan střídavě leze z postele do postele, zamilovaně drnká Greensleeves a válí se po zemi v hysterickém záchvatu ne nepodoben čtyřletému, kterému jste sdělili, že mu ten vláček nekoupíte, vám ten název začne připadat pro Tudorovce značně urážlivý. ()

Crocuta 

všechny recenze uživatele

Ani po čtvrté (a zřejmě poslední) řadě "Tudorovců" nemám důvod měnit své původní příznivé hodnocení. Tvůrci si s historickými fakty i postavami pohráli jak uznali za vhodné, pro své potřeby využili kdejaký drb a nepodloženou skazku, která se o Jindřichovi VIII. a spol. traduje, ale učinili tak způsobem, který nejen že neuráží dobrý vkus a zdravý rozum diváka, ale nejednoho milovníka historie jistě přiměje k tomu, aby si rozšířil své znalosti o Anglii tudorovské éry. Herci odvedli vynikající práci, mne osobně zaujala především jejich něžnější polovina. Nad sexy "potvorami" jako lady Misseldon (Charlotte Salt) nebo lady Hartford (Emma Hamilton) mužské oko zaplesá a dokonce i budoucí "Krvavá" Marie je v podání půvabné Sarah Bolger natolik roztomilá, že si získala moji bezvýhradnou náklonnost (a to i pře mé luteránské vyznání :-) ). Samostatnou kapitolu tvoří Jindřichovy manželky a jejich představitelky - seriálová Kateřina Aragonská (Maria Doyle Kennedy), Jana Seymourová (Anita Briem ve 2. sezóně, Annabelle Wallis ve 3.), Anna Klévská (Joss Stone) i Kateřina Parrová (Joely Richardson) byly bez výjimky nejen krásné ale i veskrze sympatické. Zvláštní schodou okolností mi naproti tomu postavy obou popravených královen byly nesmírně protivné a Natalie Dormerová (Anna Boleynová) ani Tamzin Merchant (Kateřina Howardová) mne fyzicky ani za mák nepřitahují, takže jsem si jejich exekuce docela užil :-)) . Po přečtení předchozích řádků by se mohlo zdát, že ke sledování seriálu mne vedly jen jakési temné pudy, ale ač hormony jistě hrály svoji roli, na své jsem si přišel především jako milovník dobrých historických seriálů. Závěrem mi nezbývá než podotknout, (a asi nejsem sám, kdo si něco podobného myslí) že ukončit spolu s životem Jindřicha VIII. celý projekt je docela škoda. V blízkosti anglického trůnu se intrikovalo a popravovalo s neutuchající intenzitou i po smrti Jeho Veličenstva a z panování mladších výhonků tudorovské dynastie by se jistě dalo vytěžit ještě pár slušných sezón, byť by se těžiště příběhu vzdálilo z bezprostřední blízkosti královské ložnice. ()

Reklama

kikuka

všechny recenze uživatele

Zatiaľ bez hodnotenia - myslím, že je naň priskoro. V zásade ďakujem mojej školskej predpríprave, bez ktorej by sa minimálne prvé dve epizódy nezaobišli; aj tak som si pre istotu poobnovovala spojenia "civilné meno"-"meno s titulom". Seriál v prvom rade ťaží na atraktívnosti Hernricha VIII, v mladosti štramáka a do vysokého veku sukničkára (a J.R.-M. úloha sadne..compatibility is a must ;-), no napriek tomu stále obdivovaného panovníka. Koniec-koncov, k jeho odkazu sa prihlásila i jeho ob-nástupníčka Alžbeta. Vo výprave vidno slušný rozpočet alokovaný najmä do kostýmov a priamych "real" settings, CGI kulisy výrazne pokrivkávajú; hladký dojem občas naruší aj zazoomovanie kamerou. Čo sa týka postáv - osobností samotných, Hirst si dáva pozor a vyhýba sa šachovnicovej čiernobielosti a skôr hrá smerom: "intrigáni sú všetci". Uvidíme. So long for the frivolities. Thomas More rulz!! ;-) // (poz. po ep.4)..vlastne tam chýba skutočné napätie..uhm..teda, niežeby ho Henrichov zálusk na the boleyn girl nesaturoval, ale nestačí..// ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Rozjíždí se to velice dobře. Finální hodnocení si nechám až na konec, ale bude to pravděpodobně hodně vysoko. Marigold zmiňuje nic moc stavby. Mám podobný pocit, ale scénář, herci a kostýmy to bohatě vynahrazují. Jen mě mrzí, že Sean Pertwee odešel ze seriálu tak záhy :)) Update: Tak po první sérii těch 5* dám. Sice díly kolem prostředka byly mírně slabší, ale konec opět krásně vygradoval. S tím prostředím to buď není takové, jak jsem psal původně, a nebo jsem si zvykl. Chtěl jsem výslovně zmínit scénu z posledního dílu, v níž se mísí poslední modlitba kardinála Wolseyho s divadelní fraškou, ale Aiax to už udělal za mě. Co se týče spojení princezen Margaret a Mary do jedné, není to pravda nejšťastnější řešení a jestli se seriál potáhne až za Jindřichovu smrt, může to působit vzhledem k potomkům (Marie Stuartovna, Lady Jane) docela problémy. Podle Hirsta jde prý o úlitbu štábu (tedy ne divákům). Na druhou stranu proti historickým zářezům v hollywoodské rádobyhistorické tvorbě, které tepu v komentářích velmi často, jde o celkem pominutelný nedostatek. A Gabrielle Anwar je největší kočka v seriálu. 2. série: Prozatím pěkně našlápnuto ke skvělému pokračování. Update 2: Poprava Anny Boleynové (pro koho je to spoiler, ať se vrátí do školy) sice neměla takovou sílu jako závěr první série, ale to především proto, že ten nasadil laťku proklatě vysoko. Opravdu silné vyjádření královy labilní povahy, odvracení a vracení přízně, čachry v pozadí, otcové obětující dcery vlastním ambicím, ženy neschopné posoudit dopady neuvážených činů. Někteří z těchto intrikánů a děvek naleznou vlastní sebeúctu až tváří v tvář smrti. Co vůbec žene člověka k moci. Ne že by na to Tudorovci odpovídali (koneckonců o to se snaží značná část kulturního dědictví Evropy), to jsem se jen nechal unést volnou asociací. Už jsem zvědavý na třetí sérii. ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Pátou hvězdu bohužel ubírá značné použití šampónu, kvůli kterému je snadné seriál odsoudit. Jinak jde ale o výborný kus, který má výborně profilované charaktery a atmosféru. Propracovanost některých motivů a jejich "spolupráci" s jinými díly na totéž téma (soud Thomase Moora plný odkazů na film a divadelní hru A Man for All Seasons) a plno dalších maličkostí stojí za to pochválit. Za zmínku stojí výběr herců a herecké výkony obecně a obdivuhodné množství citací historických postav a využití skutečně každého jen trochu známého jména té doby. Jistě je plno věcí změněno z dramatických důvodů, ale to na tom nic nemění. Nezbývá než postesknout si nad snahou zaujmout teenagery, která tu pátou hvězdu neúprosně strhává. ()

Galerie (434)

Zajímavosti (38)

  • Skutečná Anna Boleynová (Natalie Dormer) měla mít údajně šest prstů na ruce a poddaní jí přezdívali "šestiprstá čarodějnice." (Zdroj: Wikipedie) (fiLLthe3DD)
  • V 1. epizodě 2. série ve scéně, kdy papež vchází do paláce, je možné vidět v pozadí švýcarské gardisty. Ti však byli rozpuštěni po smrti Klementa VII. a jejich fungování bylo obnoveno až roku 1548, tudíž by se ve filmu objevit neměli. (Hopkins)
  • Tuny svíček, které byly používány po celou dobu v seriálu, byly dováženy až ze španělského Madridu. (Lynette)

Související novinky

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

22.01.2013

Legendy vyprávějí, že stvořitel agenta 007 Ian Fleming se svému hrdinovi docela podobal i v soukromém životě. Nejen tím, že byl zhýralý alkoholik se slabostí pro krásné ženy a drahá auta, ale i… (více)

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Dívku s prapodivným jménem brzy uvidíme v upírském hororou Byzantium a adaptaci sci-fi románu „twilightové“ Stephenie Meyer The Host. Pak se objeví v historickém dramatu Mary, Queen of Scots, který… (více)

Superman postaví Velkou čínskou zeď

Superman postaví Velkou čínskou zeď

11.02.2012

Uvidíme, co na to Čínská lidová republika :). Tak nebo tak, Edward Zwick pokračuje v přípravách svého nového historického eposu The Great Wall pro studio Warner Bros. a novou produkční společnost… (více)

Henry Cavill je nový Superman

Henry Cavill je nový Superman

01.02.2011

Upozornil na sebe jednou z hlavních rolí v seriálu Tudorovci a fantasy Hvězdný prach, teď ho čeká velká hollywoodská budoucnost. Ještě letos ho uvidíme jako Thésea v starořecké fantasy Tarsema Singha… (více)

Reklama

Reklama