Speed Racer

Akční / Rodinný / Sportovní
USA / Německo / Austrálie, 2008, 135 min

Speed Racer je mladý automobilový závodník, který již odmalička, stejně jako jeho rodina a její firma Racer Motors, žije pouze pro superrychlá auta a svět, který se točí kolem závodních okruhů. Starší bratr Rex ho odmalička tajně brával na závodní dráhu, kde ho učil řídit. Také díky němu se ze Speeda stal jeden z nejlepších současných závodníků, který dokáže s neuvěřitelnou jistotou ovládat vše, co má volant, i v těch největších rychlostech. Pomáhá mu při tom mechanik Sparky a podporuje ho celá rodina včetně přítelkyně Trixie. Svět velkých závodů není jen o rychlosti a dovednostech řidiče. Jak Speed postupně zjišťuje, točí se v něm také velké peníze, odehrávají velké podvody, vydírání, manipulace s výsledky ve prospěch vlivných sponzorů, a dokonce vraždy. Odmítne nabídku vlivného Alberta Roayltona, aby jezdil pro jeho firmu, stejně jako tajemného závodníka Racera X, který pracuje pro detektiva Detectora z oddělení pro hospodářskou kriminalitu a žádá, aby mu pomohl v boji s korupcí a zločinnými praktikami na závodních okruzích. Aby dokázal, že podvody závody nemohou ovlivnit, rozhodne se zúčastnit nebezpečného závodu Casa Cristo, při němž před lety zahynul Rex. Chce závodit za stáj Togokhan Motors stejně jako Racer X a dědic firmy, japonský závodník Taejo Togokhan, který se vzepřel gangsteru Cruncherovi, jenž ho donutil prohrát několik závodů. Závodu se účastní také jeho japonský konkurent Muša, který uzavřel dohodu s Roayltonem, aby mohl získat pod kontrolu oslabenou Taejovu firmu. Speed, Racer X i Taejo vědí, že je čeká nebezpečný závod, v němž půjde o život. (TV Nova)

Nautila

Rozumím tomu, co chtěli tvůrci tímhle dokázat a zkusit, rozumím tomu, co to mělo být, bohužel absolutně to pro mě nevyšlo. Ze všech těch barviček cukrkandlu, lesku a třpitu bolí zuby. Všechny, ale absolutně všechny postavy jsou střasně nesympatické, v čele obézní tatínek s protivným synáčkem a opicí. Zelené plátno je na tom strašlivě znát a nevědět, že to měli v rukách Wachowští, myslím si, že jde o nějaký televizní experiment. A koukat na to jsem musela natřikrát. ()

Rodriguez

Bratři Wachovští by se měli v klidu někde usadit, bouchnout mokrej hadr na palici a schladit ty svoje horký palice! Takovou kravinu jsem už dlouho neviděl. Spy Kids sem rozdejchal, ale tohle?! Lidi proberte se, pak se nemá člověk divit, že češi jsou tupý stádo, když jsou schopni koukat na takovou volovinu. Ale je to věc názoru a sem rád, že to celosvětově nevydělalo balík a tudíž prodělečný film nebude mít pokračování! Kdo by taky tohle chtěl dotovat ze svého, že? 0% ()

joker.george

Kouká se na to víc než pěkně, a když se necháte unášet čistě obrazem a vizuální stránkou, tak se budete určitě skvěle bavit, ale jinak už film nemá (kromě občasného humoru) nic, co by mohl nabídnout, příběh i herci jsou totiž zcela průměrní. ()

humanbeing

Je jasné, že je to film mířený na dětské publikum, a tak přemýšlím jestli by se mi to líbilo, kdybych na tom byl v takových devadesátých letech. Ale asi bych na to měl stejný názor, jako teď, tedy "nemastné, neslané, vypadá to jako počítačová hra a trvá to o hodinu déle, než by mělo". Z pohledu filmové vědy ale bezpochyby geniální počin. ()

ad

Vizuálně je to pořádný nátěr... takovou dávku obrazové a střihové invence, spolu s adranalinem v závodech jsem už pořádně dlouhou dobu neviděl... co na tom, že je to vlastně totální mega kravina :) ()

Crawler-D

Tenhle film jsem zatracoval od té doby, co nefandím Matrixu a hlavně od té doby, co jsem zjistil, že v tom má figurovat jakási opice a malý otravný bráška. Skutečnost je ale jiná než předsudky a člověk by si měl odnést ponaučení do života. Jako kdyby se Wachowski proměnili v párek naprosto šílených Japonců, kteří se minulou noc hrozně zchlastali a tohle jim v jejich opojné magorií přišlo jako nejlepší nápad, jak svět upozornit na styl anime. Příjde mi, že je to mnohem osobnější než Matrix a že vlastně teď odhalují celou svou pravou tvář hračičkářů. Speed Racer oplývá neobyčejně dobrou dramaturgií, díky které vlastně nenastává moment, při kterém by jste se nudili, a každý závod vás uzemní do sedadla. Kromě několika skvělých nápadů (amatérsky kreslené závody v představách malého školáka, bráška a opice si hrající na anime seriál, co běží v televizi; auta metající kozelce, během toho do sebe mlatící a vybuchující za přítomnosti širší palety barev, než jakou dokáže naše oko pojmout). Wachowski si asi spletli rok, nebo to přinejmenším natočili v budoucnosti, protože Speed Racer nabízí tak ultimativní, adrenalinový zážitek psychedelických vjemů, že v případě promítání v IMAXu by měl být zajištěn bezplatný odvoz do psychiatrické léčebny. Chápu, že je to kasovně propadák, lidé to berou jako hloupou zábavu pro děti, ale ono je to schválně naivní, sentimentální a pestrobarevné. Je to prostě jiný film, který je tak natočen schválně, protože pak všechno zapadá do sebe a má svůj význam v celkovém vyznění a hlavně to tak je kvůli bombastickému finále, ke kterému film graduje přes řadu dechberoucích scén a která vás prostě MUSÍ vrhnout do naprosté extáze filmového nebe. NIC tak vizuálně pohlcujícího a krásného už nikdy neuvidíte. Celkově film dost staví na vizuálech - oči nevědí, kam dřív koukat, často ani nestíhají a vlastně se dost často stává, že nevím, na co koukat dřív. Přinejmenší epileptici všech zemích, kvůli kterým jsou některé díly anime zakázany, by se měli spojit a filmu se vyhnout (ze zdravotních důvodů). ....Ano, chápete správně, že mě ten film úplně odrovnal (nevím, co přesně se v cílové rovince stalo, ale vím, že to bylo naprosto ultimátní, duhové, výbušné, mrazivé, dojímavé, efektní, velkolepé, velkohubé, digitální a a a a....). Co je podstatné, že jestli něco stojí za to vidět v kině, a ne až doma, tak je to Speed Racer, tak "go, Speed, go!!!!". Mě už vážně hrabe :-). ()

cubajz

ultra stylizovaná, neskutečně barevná a záměrně naivní podívaná, kterou bratři Wachovští opět dokazují, že si v dějinách filmu razí svou vlastní cestu. Uznávám, že tato fantasmagorie asi není pro každého a upjatí jedinci jí jen těžko zkousnou (aneb "jdu domů - skákající auta jsou i na mě moc":), ale odměnou za návrat do dětských let, kdy jste ještě měli přemíru barviček rádi, je hraný film který nemá (a dlouho nebude mít) ve světě filmu obdoby, protože na natočení něčeho takovýho prostě nikdo kromě Wachovski bros. nemá koule:) ()

Trainspotter

Pixar's Cars mě více než zklamala, ale Andy a Larry mě tímto pestrobarevným poloanimovaným světem neuvěřitelné rychlosti a patetického vítezství naprosto odvařili, až jsem chvíli myslel, že takovouhle dávku mé oči prostě nemůžou vydržet a stanu se barvoslepým. Nestalo se však a já dál mohl vychutnávat tuhle neskutečnou jízdu, kde se tvůrci Matrixu nezapřeli. Když však opemenu všechny ty bombastický pompézní triky a styly, tak ten příběh byl kýčovitě americkej až hanba. AR: 2,35: 1 - HDV ()

Kwaichi

Pravdepodobne som film nedocenil len preto, že už nie som 5-ročný chlapec, pre ktorých mi príde táto komédia ako stvorená. Škoda, film mohol byť zameraný pre trochu širšie publikum. ()

C0r0ner

Ten perfektní vizuál je to jediné, co hodnotím pozitivně. Natočit tohle po Matrixu? To je teda šok... Odhadnutelný děj, trapné postavy, přemrštěná stopáž. Prostě mi tenhle film vůbec nesedl. 40% ()

JohnRambo

Obdivuhodne nápaditý film plný neskrotnej fantázie. Je to rozhodne ťažko pozeratelný kúsok, ale svojou úprimnosťou si získal môj rešpekt. ()

matrosh

Původního anime speed racera jsem viděl pouze velice letmo, ale tento snímek je totalní transformací kresleného anime do hrane podoby. Formalní stranku zde výstižně popsal již Tetsuo. Jen dodam, že je to opravdu ultrastylove, infantilní, zábavné, rychlé, zběsilé a barevné...hodně hodně barevné. ()

lakikaki

Spočiatku boli filmy čiernobiele a nemé, po nejakom čase sa začali objavovať filmy ozvučené, o niečo neskôr filmy farebné a potom... Potom prišiel Speed Racer. No dobre, až taká revolúcia to možno nie je, ale bratia(?) Wachowskí prišli po Matrixe s ďalším prelomovým filmom, ktorý svojou pokrokovosťou, podľa môjho osobného názoru, prekonáva aj slávnu trilógiu. Speed Racer je filmom, aký tu ešte nebol a aký tu zrejme už ani nebude, je to proste unikát. V tomto prípade sa s radosťou vykašlem na slabší príbeh, prílišné moralizovanie, občasné vlečúce sa dialógy a infantilné eskapády Speedovho mladšieho brata so svojím šimpanzom; vizuál filmu je totiž úchvatný a subjektívne dokonalý a pohltí vás natoľko, že nedostatky filmu musíte jednoducho ignorovať. Okrem vizuálu však zaujmú aj špičkoví herci, z ktorých musím spomenúť vynikajúco minimalistického Emila Hirscha, skvelú Christinu Ricci, ktorá je počas celého filmu nesmierne pôvabná a Matthew Fox by sa mohol pobiť s Johnom Goodmanom o to, ktorý z nich je viac cool. Som fakt strašne rád, že sa mi podarilo vidieť tento film v kine, v opačnom prípade by som si to bol pravdepodobne vyčítal do konca života. Takto môžem byť Speed Racerovi do konca života jedine vďačný, a to za nasledovné veci: 1) Počas sledovania pretekov sa mi do krvi skutočne uvoľňoval adrenalín, srdce mi búšilo ostošesť, svaly po celom tele som mal napnuté, po koži mi behali zimomriavky, potil som sa a mal som sto chutí vyskočiť zo sedadla a na celé kino začať kričať "GO, SPEED, GO!" - to bol fakt nadpozemský zážitok. 2) Pocit pri opúšťaní kinosály, pri návrate z pestrofarebného sveta späť do šedej reality, bol prekrásne trpký. ()

agathon

Nevim co si tom myslet... a jsem presvedceny o tom, ze tahle neschopnost neco si myslet je presne tim, po cem tvurci snimku prahli... Musite se jenom divat, vychutnavat vizualni gagy, kouzla a figle a necekat vic, nez tenhle vir rychlosti a vizualniho excesu. Ztraceny "Jack Shephard" jako naprosty bourak, nekdejsi "Wednesday" jako supercool latexove highschooloidni stabajzna a konecne film, ktery dokazal vsechen ten rej jmenem "filmy o automobilovych zavodech" jako svrchovane sebe-uvedomelou "vymyvarnu" (viz scenu, kdy si maly Speed kresly vlastni "pohyblive obrazky" zavodni havarie.... nevznikl takhle prave i kinematograf?). Oc formalne "detinstejsi", o to ve sve podstate dospelejsi film... ()

Flynn

Zřejmě nejbarevnější podívaná jakou jsem kdy viděl :) kousek za ní pokulhává Jak Přicházejí Sny. Film má skutečně spád a člověk si nemůže moc dovolit vypustit sledování nějakým odchodem na toaletku, protože v rychlých sekvencích je často vysvětleno a zahráno hodně důležitých detailů. Našláplá podívaná, skutečně to má spád a rytmus, až na nejmladšího z Racerů s jeho opičkou, to dítě je k nesnesení, pokud bych měl mít takové dítě, to se raději nechám vykastrovat. Jinak barevný svět bratrů W. byl tak barevný, že bych se na něm nemračil snad ani já :o) ()

asinus

Wachowští jsou géniové. Takže taky blázni. Asi neporadím, jestli je to dobrý nebo špatný film. Mě dostal. Jestli Vás ne, úplně to chápu. ()

Dannysek4U

Pohadecka s vizualitou z 22. stoleti a mnoha pozoruhodnejma napadama. Navzdory jalovymu deji, kterej vladne po 3/4 filmu, jsem se kralovsky bavil ()

Wormboy

Wachowski su skutocne machri, pretoze taku vizualnu vypiplanost a sposob rozpravania pribehu obrazom som zrejme este nevidel. Je obrovska skoda, ze film mal taky komercny neuspech a tym zrejme zahata Wachowskim cestu k dalsim podobnym projektom, pretoze hoci je Speed Racer banalnou rozpravkou o boja dobra proti zlu, je rozpravkou tak inovativnou, ze pozornost si jednoducho zasluzi. Chapem vsak ludi, ktory mozu byt zo sialeneho vizualu zmateni, resp. ze im nesadne. Ja som mal tiez zozaciatku problem prehrizt sa cez to, som ale velmi rad, ze som film po 10 minutach nevypol, ako som si po prvej minute myslel, ze spravim. ()

Špionážní mimozemská invaze

25.12.2008

DiCapriův „japonský Zaklínač“

DiCapriův „japonský Zaklínač“

28.10.2008

Po naprostém (i když pohříchu nezaslouženém) propadu Speed Racera to vypadalo, že vášeň Hollywoodu pro hrané verze slavných anime klasik vychladla. Je podezřele ticho kolem Spielbergova Ghost in the… (více)