Speed Racer

Akční / Rodinný / Sportovní
USA / Německo / Austrálie, 2008, 135 min

Speed Racer je mladý automobilový závodník, který již odmalička, stejně jako jeho rodina a její firma Racer Motors, žije pouze pro superrychlá auta a svět, který se točí kolem závodních okruhů. Starší bratr Rex ho odmalička tajně brával na závodní dráhu, kde ho učil řídit. Také díky němu se ze Speeda stal jeden z nejlepších současných závodníků, který dokáže s neuvěřitelnou jistotou ovládat vše, co má volant, i v těch největších rychlostech. Pomáhá mu při tom mechanik Sparky a podporuje ho celá rodina včetně přítelkyně Trixie. Svět velkých závodů není jen o rychlosti a dovednostech řidiče. Jak Speed postupně zjišťuje, točí se v něm také velké peníze, odehrávají velké podvody, vydírání, manipulace s výsledky ve prospěch vlivných sponzorů, a dokonce vraždy. Odmítne nabídku vlivného Alberta Roayltona, aby jezdil pro jeho firmu, stejně jako tajemného závodníka Racera X, který pracuje pro detektiva Detectora z oddělení pro hospodářskou kriminalitu a žádá, aby mu pomohl v boji s korupcí a zločinnými praktikami na závodních okruzích. Aby dokázal, že podvody závody nemohou ovlivnit, rozhodne se zúčastnit nebezpečného závodu Casa Cristo, při němž před lety zahynul Rex. Chce závodit za stáj Togokhan Motors stejně jako Racer X a dědic firmy, japonský závodník Taejo Togokhan, který se vzepřel gangsteru Cruncherovi, jenž ho donutil prohrát několik závodů. Závodu se účastní také jeho japonský konkurent Muša, který uzavřel dohodu s Roayltonem, aby mohl získat pod kontrolu oslabenou Taejovu firmu. Speed, Racer X i Taejo vědí, že je čeká nebezpečný závod, v němž půjde o život. (TV Nova)

Qitek

Vizuálně přeplácaná blbost. Možná kdybych měl 12 let... A pořád by to bylo možná. Tak to je. Wachowski brothers začínaj smrdět sterilitou... ()

Mrkvič

Jak já jsem rád, že mám od mala rád černou. Dvě hodiny týhle srandy by mi pěkně zamávaly se spotřebou elektřiny. Na filmu je zajímavá jen ta dějová linie. Jinak je to humor jak z hraných Flinstounů nebo těch nejdebilnějších filmů s Budem Spencerem. No a ta vizualizace bez vtipné nadsázky u mě neměla šanci. ()

ecceHOMMO

Mňa osobne Speed Racer veru neoslnil, skôr naopak. Nešlo ani tak o jeho zameranie sa na mladšiu generáciu, ale ak sa vo filme a to ešte 135 minútovom neobjaví žiaden výraznejší element, ktorý by ma chytil, zaujal, alebo rovno vcucol do deja....Vlastne celková realizácia i vizualizácia mi nesedela. Šmitec. ()

Ryuuhei

A já mám tuto ptákovinku sakra rád! Frenetické závody střídá příběh o rodině, přátelství, ale i korupci. Všechno je barevné, ve finále přeefektované a tak nerealistické, že se na to ve výsledku strašně dobře kouká. Nejvíc rozpočtu padlo na samotné závody, zbytek pracuje klidně i s 2D modely, které efektně kombinuje se skutečnými herci a reálnými interiéry. Tohle mě prostě bavilo, až na zbytečně komplikované buržoázní kecy a podobnou omáčku okolo technických údajů aut. Zbytek vážně fajnový, ulítlý, ujetý. Předloha japonské mangy/anime se zde ani v nejmenším nezapře. ()

Teebo

Jasně, vizuální stránka, stylizace, všechny ty kýčovité barvy - to všechno je ohromující a nic jiného jsem ani po masivní trailerové kampani nečekal. Bohužel už mě ale překvapilo, že některými pasážemi jsem se musel doslova pronudit a celý snímek mě nechal emotivně chladným, a to i jako nezávazné filmové omalovánky. Závěrečná pointa také jednoho nepřekvapila. Možná by ke kladnějšímu hodnocení přispěla originální verze s titulky, než dabing kvůli mladším divákům. Každopádně celkem zklamání a třeba u takových loňských Transformers jsem se bavil daleko víc. ()

neoBlast

Pro děti? Není to náhodou diskriminace nás starších, když někdo hloupě tvrdí, že tahle vizuální extáze je určena jen pro malé děti? Ale uznávám, že tohle od diváka vyžaduje minimálně neutrální vztah k asijským filmům. 99ti oktanové hodnocení. [Čtvrté zhlédnutí] Neubírám a neubírám. Po (opětovném) přečtení zdejších komentářů mi vrtá hlavou proč nikdo nezmiňuje hudbu Michaela Giacchina, jsem si vědom, že mám pro něj díky M:I3 slabost, ale tenhle nabušený soundtrack by se neměl opomíjet. ()

Tomasso001

Wachowski vytvořili úplně nový svět plný skvělé animace, rychlosti a živelnosti. Moc se mi líbil originální přístup, který funguje na jedničku, jen pár scének je ve filmu příliš dětských, ale vzhledem k celku odpuštěno a myslím, že si ode mě tenhle kousek zaslouží lepší 4 hvězdy ()

Raven0

Abych byl upřímný, já rodinné filmy nemám rád. Ale Speed Racer je vyjímka, tenhle film dokazuje, že rodinný film může dost dobře pobavit, že i opice může být cool, že hlavní záporák není jen trapná figurka a že ani příběh nemusí být výplodem choré mysli. Navíc ty super barvičky a rychlý káry, to je prostě paráda. Občas jsem měl co dělat abych nedostal epileptický záchvat ( a to nejsem epileptik). No prostě, až budu velký, chci být Speed Racerem (nebo učitelem tělocviku na asijském divčím gymnáziu) :-) ()

lennyd

Speed Racer (Emile Hirsch) je už od malička předurčen k závodění. Rychlá kola, třesk rozbitých aut, ovace v cíli - to vše jej zajímá mnohem víc než nějaká nudná škola. Navíc když jeho otec vlastní závodní tým a jeho bratr Rex je profesionální závodník, nemůže tomu být jinak. Ale když se jeho bratrovi stane smrtelná nehoda, začne Speed pochybovat. I přesto ale nakonec do kolotoče závodů vstoupí, ale hodně brzo vystřízlivý z nějakých ideálů - závody jsou většinou domluveny předem, a důležitější než to, kdo zvítězí, je jakým způsobem vítězství onoho týmu zahýbá s cenou akcií. Dokáže Speed změnit tento systém ? ... Cca první hodinku jsem hodnocení viděl někam mezi odpad a jeětě větší odpad. Film mi připomínal nějaké intro k počítačové hře o závodění - přeplácaný, přebarvený. Ale postupně jsem si na toto pojetí zvykl, a přistoupil na hru bratrů Wachovských - a čím se napětí stupňovalo (a že bylo dokonale podáváno), tím víc se mi film líbil. Dokonce si dovolili po třičtvrtě filmu falešný konec, aby pak ještě přidali excelentní přídavek. Takže nakonec z toho vylezl docela slušně zábavný filmeček... ()

Playman

Je to trochu zvláštní, ale vůbec ne neobvyklé. Většina filmových nadšenců, milovníků a fanoušků si hraje na rádoby kritiky, kteří umí poznat pravou uměleckou hodnotu. A právě proto je docela škoda, že je Speed Racer tak nedoceněný. Většině rádoby kritikům se jednoduše a prostě rozklepou kolena, protože se nedokážou přenést přes to, co vidí - jak tento film vypadá, nepochopí děj a s výrazem sebeuspokojení dají filmu dvě hvězdičky z pěti a nazdar. Problémem je, že normální - obyčejný jednoduchý, primitivní, nenáročný divák řekne: to je blbost a film vypne, divák zkušenější ač film nepochopí a nevidí jeho pravé kouzlo, film dokouká, ale tím to hasne. Ale opravdový filmový labužník to v tom vidí. Tu revolučnost. Tu tvůrčí invenci. Ten neobyčejně kreativní přístup. Když se přenesete přes vzezření filmu, ujeté vtípky, bizarní situace, a naladíte se na tu správnou notu, poznáte, že tento snímek má obrovskou uměleckou hodnotu. Mnoho anime takovou má. Jde jen o to najít tu chuť poznat něco jiného, zajímavého, něco, na co byste se normálně nedívali. Opravdu si cením přístupu bratrů Wachowských. Vytvořit film s chutí a láskou, vypiplat si ho k dokonalosti, jak bych to řekl... eh.. pro vlastní saké :) a kompletně převést svojí vizi na filmové plátno aniž by je příliš nedráždilo, že to diváci nepřijmou - to je pravé umění. :)) Je to jeden z důvodů proč je anime povětšinou nepochopeno. Já mám anime osobně rád přesně z toho důvodu, pro jaký se mi líbil tento film. Propracované postavy, skvělý příběh, nabušený děj, kulervoucí scény. Je to v podstatě stejné jako u Matrixu. Stejná atmosféra, stejná propracovanost. Navíc je to opravdu pestrobarevná pastva pro oči s dokonale navrženým designem.. eh.. všeho. Od zavodní vozů, tratí, měst až po detailně navržené kostýmy jezdců. Nikdo v něm ale druhý Matrix nevidí. Škoda. ()

majxik

UPOZORNENI, nenechte se zmast tim ze je to sci fi, je to hlavne pohadka pro mladsi divaky... je to plne zvratu ktere narocnejsi divak odhali jeste pred zacatkem filmu... tak tim jsme si odbyli upozorneni, a jak to teda s timto snimkem je? Je to nekoncici vizualni podivana plna barev a rozmazani. Pribeh je pak prijemnym doplnenim teto rodinne podivane, kde ale nejnadsenejsi budou deti. Nejen ze Simpanze. Sice je to jen jednorazova podivana pro starsi rocniky, ale i tak se u toho budete nejspise bavit, a mladsi? Ty budou nadseny, a dokonce by je mohlo potesit ze pred jedinou libaci scenou zazni zdravotni upozorneni, pro slabsi povahy. ()

T-pack

Wachovští servírujou pop-kulturní zážitek extraordinaire s adaptací japonské šílenosti tak známé, že se člověk nemůže divit, pokud je mu leccos povědomé. Film, který je zároveň relativně složité hodnotit, protože cílí na rodinu tak, jako snad žádný jiný snímek. A proč? Šimpanzí "bráška", jména jako Speed Racer nebo Inspektor Detektor, všude ty pastelový barvy - je to nehoráznej trip, ale jednoduchej trip a když ho servírujete rodině, diskutabilně největší divácký základně, neriskujete průser. Na druhou stranu tím úspěšně odsoudíte svůj film do příběhové průměrnosti. Speed Racer ovšem vyváží tento nedostatek něčím tak vizuálně neotřelým, že to jste dlouho neviděli a asi ještě dlouho neuvidíte. Naivní řeči o závodění duší a o tom, jak je to víc, než sport a bla bla by mohlo působit značně komicky, ale film nutí tomu tak nějak věřit. Místy dojemná a dost zábavná podívaná, která má koule zkusit něco trochu jinýho, ale ne zas takový koule, aby to bylo totálně jiný. Možná bych ocenil větší risk. ()

venison

Mít doma syna, tak mu film "Speed Racer" pustím rozhodně radši než "Transformers" :-) Původní seriál mi znám není, tak nemohu soudit, nakolik se autoři drželi předlohy.. Každopádně byl děj akční a výpravný, ale na můj vkus dost bláznivý a praštěný :-) Ocenila jsem alespoň obsazení hvězdami typu Christina Ricci, Emile Hirsch, John Goodman, Susan Sarandon aj. Upřímně jsem si na to přišla už stará :-D ()

uiu

Tohle natočili sourozenci, kteří dali světu Matrix? Pod tohle se upsali John Goodman, Susan Sarandon, Emile Hirsch a Christina Ricci? Jakou drogu jsem měla požít před sledováním téhle pestrobarevné matlanice se zvláštními efekty, které nás vrací o 10 let zpátky vývoje CGI? Proč mi film tolik připomíná seriál na Cartoon Network, kde postavičky závodí v podivných autech, které metají bomby katapultem? Proč tenhle film vůbec vznikl? ()

noriaki

Surreální film. Ohýbá hodně z nám známých oblastní fyziky. Nejen obvyklou setrvačnost a gravitaci, upravenou v každém druhém Hollywoodském akčním filmu, ale i ty lahůdkové jako optiku. Nic podobného k vidění není, což není nutně špatně, ale ani to není automaticky dobře. Rozhodně si nemyslím, že je Speed Racer náhled do budoucnosti filmů. Takhle budou vypadat možná tak v Japonsku, ale spíš ani tam ne. Ale nepochybně jde o jedno z nejvěrnějších ztvárnění japonského kresleného seriálu. Vše je pohyblivé, křiklavě barevné, podivně nasnímané a intenzivní. Bratři Wachovští (tehdy ještě) se rozhodli zahltit diváka vjemy a šli na to ve velkém stylu. Za ty dvě hodiny se film prakticky nezastaví. Sledovat tohle s kocovinou musí být opravdu utrpení. Výsledný dojem by byl možná lepší, kdyby si scénář odpustil občasnou infantilnost. Postavy mladšího bráchy a šimpanze usilovně sabotují napětí a z některých jejich scén mi bylo trochu trapně. Chápu že ti dva nešli úplně vyškrtnout, ale kdyby je na začátku někdo šikovně zavřel do skříně a zapomněl na ně, tak by se taky moc nestalo. A já bych za to byl vděčný. ()

Špionážní mimozemská invaze

25.12.2008

DiCapriův „japonský Zaklínač“

DiCapriův „japonský Zaklínač“

28.10.2008

Po naprostém (i když pohříchu nezaslouženém) propadu Speed Racera to vypadalo, že vášeň Hollywoodu pro hrané verze slavných anime klasik vychladla. Je podezřele ticho kolem Spielbergova Ghost in the… (více)