Drama Nouzový východ se velmi podobá Mendesově oscarové Americké kráse. I tady vidíme, jak nefunkční je ta nejobecnější představa o naplnění Amerického snu, tedy poklidný rodinný život v domku na předměstí. Nicméně trpká zkušenost, kterou prožili Frank a April Wheelerovi, příběhu Americké krásy o pár desítek let předchází. Mladí manželé Frank a Abby sice také žijí nevzrušivým životem americké střední třídy jako jejich sousedé, ale sami cítí, že do tohoto prostředí nepatří. April neláká kariéra ochránkyně domácího krbu a vychovatelky vlastních dětí. Chtěla by se stát herečkou, proto se snaží Franka přemluvit k přestěhování do Paříže, neboť ve městě políbeném múzami pro sebe tuší uplatnění. Ani Frankovi se monotónní kariéra kancelářské krysy nezamlouvá, jenže místo snění o Paříži se oddává alkoholu a vnadné kolegyni. Jak se hroutí jejich společné plány a touhy, upadá i jejich vztah, jenž dospěje až do bodu mrazu. Jedinou cestu zpátky na vrchol představuje radikální řešení, ovšem k tomu by potřebovali najít sílu oba. Bez splnění téhle základní podmínky skončí jejich snažení záhubou. (oficiální text distributora)

raininface

Celkem banální historka, zpracovaná kvalitními filmaři. Při sledování filmu jsem si stačil udělat pořádek v knihovně. DPZ: 31.3.2012. ()

matkoslav1

Úchvatný film o tom, jak to prostě asi na těch amerických předměstích chodí. Klobouk dolů, Same Mendesi, tímhle jsi mi vzal úplně všechen vítr z plachet mé plánované kritiky. Leo je úžasný, až tak, že jsem chvílema nevěděl, jestli to hraje nebo je to skrytá kamera a chudák Kate se snaží a snaží... a přes svůj bravurní výkon bohužel není tím top hercem v celém filmu. Prakticky jde však o nového adepta do mé top10, kde už je pořádně husto =( ()

pet4

Ukázka toho, jak film, ve kterém nepadne jediný výstřel ani nedojde k žádné globální katastrofě (bez čehož už si snad ani film v poslední době nedokážeme představit), dokáže člověka udržet dvě hodiny v napětí a po odchodu z kina ještě dlouho přemýšlet: Šlo to změnit ? Kdy se to nenávratně zvrtlo ? Co bych udělal já v téhle situaci ? A co kdybych se dozvěděl tohle ? Cítím někdy něco podobného ? Právě proto, že děj je naprosto jednoduchý a líčí život a schéma vztahů, které jsou v mnoha drobných obměnách všem tak známé, drama, které se tu odehrává, prožíváte celou duší, a na konci jste nervově vyždímaní jako citrón. Dokonalá režie a hlavně úžasný herecký výkon. Leonardo DiCaprio i Kate Winslet si vzájemně dokonale sedí, věříte jim každou větu a každé gesto a úplně cítíte napětí, které prožívají. Rozhodně herecky od Titanicu uzráli jako dobré víno. Velmi silný film, který vás donutí prožít katarzi přesně, jak to u filmů má být. ()

pupidup

Tenhle film vypadá jako šedá myška a přitom je to tygr. Je to vlastně obyčejná sonda do fádního manželského života, při tom ti dva - to je herecký koncert, a jak moc jsem jim oběma rozuměla, mysleli si, že mají k sobě blízko, ale zjistili, že jsou tolik jiní...ale to je přeci to, co je na tom druhém zajímavé. Já se domnívám, že člověk nepotřebuje mít před sebou velké cíle, aby se mohl na něco těšit, ale může si najít spoustu menších cílů, ze kterých může mít radost, láska nespočívá v nekonečném milování a vypjatých emocích, to možná zpočátku, faktem je, že nám to občas chybí. Kolik z nás tohle prožívá, přiznejme se....? Jo a nemohu zapomenout na úžasného blázna od sousedů - Johna, který říkal lidem pravdu do očí a rozkrýval jejich nitro..a proto byl v očích druhých ten největší blázen na světě! Nádherná a emocionální role! Zkuste vydržet tak prvních 15-20 minut a uvidíte, že neprohloupíte:o) A Kocoure! Mně to pod kůži teda vjelo. ()

CarlaBrunn

Opat raz Kate Winslet. Je to vyborna herecka, ale pozicia nekompromisnej a hasterivej manzelky jej velmi nesadla. Kate a Leonardo, tak bajecne spojenie ako v Titanicu nema obdobu. Mozno tym, ze boli mladsi, mozno tym, ze viac korespondovali ich vzajomne city. Ich laskyplne spojenie len tazko najde konkurenciu. V tejto melodrame akosi nenasli to vzajomne ("titanicovske") ladenie. Manzelstvo Wheelerovcov je typickym manzelstvom s cielom umelej snahy o tvorbu romantiky. Leonardo v roli milujuceho manzela zaujal ukazkovo a prave tu mozeme vidiet, ze niekedy to pre harmonicky vztah nestaci. Konanie April vo mne casto evokoval pocit, ze je citovo labilna, co ma nejak zaujalo. Sama sebe sa divim preco. Zamerne vyvolanie potratu v zaverecnej casti zdramatizovalo uz dost hustu atmosferu, co uz nebolo velmi ok. Jednoducho herecka rola, na aku som u Kate zvyknuta, nebola velmi naplnena. Rada by som hodnotenie zvysila, ale po dopozerani filmu sa citim dost nevyrovnane. Pozitok z filmu by som prirovnala ku smyku pred priepastou, tak si domyslite... Osobnostna zahuba Franka a zahuba hlavnej predstavitelky a drobca je na mna prosto privela dram sucasne. ()

Evikju

Tak trefné, až to ani není možné. V mnoha věcech mi to připomíná Americkou krásu - hudba, zvláštní konec, stejný "rejža". Kate i Leo překonali sami sebe, když hrají manžely, kteří mají ponorkovou nemoc a chtějí utéct z vlastního života a jako velkou naděj vidí ve Francii. Je krásné se na pár vteřin vymanit ze života, těšit se a nechávat staré za sebou. Bohužel se plán nedoplánoval. Zvláštní pohled na padesátá léta a depresivní drama, které chytí za srdce i za hlavu. Je to film nad, kterým přemýšlím i po shlédnutí, klidně hodinu a stále jsem v příjemném šoku. Kdo neviděl, nepochopí.. ()

Dyk

Zamilovanost, láska a touha jsou příliš abstraktní pojmy pro tvrdou realitu amerického snu, kde se očekávají dané vzorce chování, jejichž porušení nutně nemusí znamenat duševní chorobu. Nebo ano? Velmi dobré drama, které se nesnaží nabízet dějové zvraty ani odpovědi na nevyřčené otázky. Je to prostě příběh dvou lidí z masa a kostí, kteří zjistí, že ani oni sami nechtějí žít podle vlastních představ. ()

RajmikCZ

Shledání Jacka s Rose se přílíš nevydařil. Alespoň jsem to tak cítil, že si po těch xletech nesedli prostě a jednoduše. Ikdyž film nemá absolutní chybu, tak i přes to nesednutí Capria s paní Winsletovou v něčem vyplývá. ()

karmenka

Jednoducho VYBORNE!!! Vo vsetkych smeroch. Kvalitny vyber hercov, majstrovsky spracovane dialogy, film, o ktorom budete este dlho rozmyslat. ()

bambiz

Tak nějak předvídatelné, známé. Čekala jsem víc. Herecké výkony výborné, hudba skvělá, ale celkový dojem prázdna to nepřekoná. ()

k0c0urek

Tak tenhle film je přinejmenším zajímavý...myšlenka amerického snu ztroskotá na tom, že ho vlastně asi nikdo nechce. Recenze pro film je naprosto výstižná. Hlavní hrdinové zaváleli roli ve velkém stylu, prostě radost se podívat. Člověk jim věří všechny emoce a pocity. Drama, které Vás nahlodá a bude Vás nutit přemýšlet....nedostanete se do stejného stavu někdy Vy? Rozhodně doporučuji zařadit do programu shlédnutí... ()

nihiliste

Nouzový východ je strhující emotivní podívaná, ve které exceluje Kate Winslet a výborně zahrál i DiCaprio, kterého jinak nijak zvlášť nemusím. Oscarový Mendes dokázal, že dramata jsou jeho krevní skupinou! Vše dokresluje perfektní hudba Thomase Newmana. ()

Mezerník

Průměrné divadelní cvičení, zbytečně (a často nevěrohodně) příliš dramatické. Výborná režie a herecké výkony, ale celkově nuda. Není to ani tak "zrcadlo doby" jako varování před hysterkama a lidma, kteří neví, co chtějí - ale to přece není nic objevného. Absurdní hláška "tentokrát snídáme bez dětí" - ve dvou hodinách se přitom děti mihnou asi na dvě minuty... Lépe než to ve svém komentáři napsali Tetsuo a Cival bych to nedokázal :) ()

Ousika

Pro mě jeden z nejlepších a nejnepříjemnějších filmů, které jsem viděla. Příběhu si vážím za velmi zřetelnou gnostickou symboliku, proto jej považuji za opravdově inspirovaný. Zdá se mi, že klíčem k pochopení a přijetí příběhu je porozumění pro rozpoložení ústřední dvojice, tedy pro pociťovaní "bezvýchodné prázdnoty". To je ovšem porozumění, které v příběhu nedemonstroval žádný ze sousedů, přátel, kolegů..., ale právě jen "blázen" - pravý to hrdina gnostických příběhů. Ústřední hrdinové touží odejít tam, kde je možné skutečně žít a snaží se věřit, či sami sebe přesvědčit, že takové místo existuje. Po rozhodnutí odejít zákonitě zasahuje vyšší moc: šéf motivující zůstat, či domnělá překážka spočívající v nechtěném těhotenství. April pak demonstruje jednoznačné odhodlání k odchodu, pro které je ochotná jednat bezcitně a nelidsky, Frank je naopak ochoten rezignovat na "osvobození", ale zachovává si lidské cítění. Problém je v tom, že oba věří v překážku, či jsou s ní spokojení, a překážka je vlastně jen záminkou, sebeklamem, bránícím přiznat si pravdu sami o sobě, proto příběh zůstává bez katarze. Jak říká hlavní hrdinka: "nikdo nezapomene na pravdu, jenom se učíme lépe si lhát"... ()

KristKrist

Film byl v mých očích hodně depresivní. Od začátku bylo jasné,že manželství dvou hlavních postav nemá šanci přežít. Konec byl smutný, prostředek filmu plný hádek a usmiřování,začátek byl až jednu hádku docela nudný. Herecké výkony ty jsou ovšem skvělé, Kate Winslet a Leonardo DiCaprio předvádí nadprůměrné herecké výkony. ()

Shadowrat

Krásný film. Našel jsem ho úplnou náhodou a viděl už několikrát a jsem jím uchvácen. Klidné pasáže střídají vypjaté a stále se stupňující napětí je ohromující. Závěrečná scéna Franka a April u snídaně je až strašidelná a pak ještě krásně dotažena klidnou a přeci tak dramatickou hudbou. ()

vixina

Núdzový východ ponúka náhľad "pod pokrievku" jedného páru - ich vzájomné vzťahy, osobní duchovia, zmarené sny a boj so spoločnosťou, ktorá sa ich snaží formovať proti ich vôli. Kto sú, čo chcú a či sa rozhodnú "obelhávat" samých seba aj naďalej, to netušia ani oni sami. Dalo by sa povedať, že mi jeho premisa osobne dosť sadla, pretože si viem predstaviť seba v roli April v alternatíve, v ktorej by mi moje sny a plány nevyšli - dopadla by som rovnako. Celý film stojí na precíznej réžii a strihu, ktorý operuje cielene, nechávajúc na druhú stranu stále dosť hereckého priestoru hlavným predstaviteľom. Tí z pochopiteľných príčin zatieňujú všetko ostatné a ostatných, okrem nich na mňa zapôsobil snáď len "nejaký" Michael Shannon. O týchto pár rokov, odkedy som Road videla naposledy, sa nejedna vec zmenila, takže dnes môžem len sňať dole svoj pomyselný klobúk, pretože nebyť Lea a Kate, tak by to bol celkom iný film. ()

wyoming

Tento film asi nedokážu posoudit objektivně, protože jsem si postavy neustále spojovala s titanicem. Takže jsem film brala spíš jako pokračování s tím, že na lodi neumřeli a co bylo dál. A dál bylo to, co se většinou v romantických filmech nevidí. A Jack a Rose by možná dopadli stejně. Krutá realita. Skvěle zahrané a líbila se mi i pointa. ()

BaMia

Niet pochýb o tom, že Kate je perfektná a strašne tvárna herečka, no v tomto filme nezaostával ani Leo a práve jeho výkon na veľmi zasiahol. Akurát ma veľmi mrzí, že prílev pravých a hlbokých emócií sa u mňa dostavil až v druhej polovičke, presnejšie v posledných 20 - tich minútach filmu a možno keby koniec nebol taký aký bol, možno ani vtedy by ma to nezobralo. Avšak majstrovstvo Mendesa sa ukázalo práve v tom, že koniec bol strašne nečakaný s obrovským dejovým obratom. Typ filmu, ktorý treba nechať najprv doznieť. Potom komentovať. ()

prskvik odpad!

Hrůza, nepřirozený, hloupý... Furt na sebe jen řvou a něco si vyčítají jak v nejhorší telenovele. Caprio hroznej a ten dabing ho činí ještě horším. Ten hlas a jeho tón je zoufalý. Jak mohl stejný režisér natočit americkou krásu? Film který mi byl od začátku do konce silně nepříjemný a podařilo se mi ho dokoukat až na třetí pokus. ()

Kolty a magie

Kolty a magie