Sirotčinec

• Španělsko El orfanato (více)

Mrtvé děti si chtějí hrát... Laura vyrůstala v sirotčinci na mořském pobřeží a po třiceti letech se spolu s manželem a synem vrací do míst dětství. Ráda by znovu otevřela opuštěný ústav jako domov pro postižené děti. Její syn se však na novém místě začíná chovat zvláštně a Laura se pomalu přesvědčuje, že starý dům má své hrůzostrašné tajemství, o kterém neměla ani potuchy! (oficiální text distributora)

villon17

Un, dos, tres, toca la pared. O bože i teď se toho bojim. To byla nervyvraždící scéna. A když jí zaklepalo to dítě na rameno, já se klepala eště půl hodiny. Silná ženská, tahle Laura. Nevim sice, proč v hororech musej furt vystupovat mrtvý, ztracený, zmutovaný a podobný, ale u tohohle mi to fakt nevadilo. Španělština tomu dodávala eště víc dechberoucí dojem a po skončení filmu mě dlouho provázel strach se kamkoli hnout, aby si se mnou někdo nechtěl hrát... ()

corpsy

Príjemne atmosférické, jeden z tých duchárskych snímkov, kde mi nevadí jeho celková pomalosť. Jediné čo by snímku ale prospelo, by bola nejaká nezabudnuteľná strašidelná scéna. ()

Crazer

Asi jsem začal nesnášet staré plechové kolotoče pro děti nebo říkanku cukr, káva, limonáda - protože tohle je důkaz, že i toto může působit poněkud děsivějším dojmem. Ne, že by se jednalo o klasický krvelačný horor plných lekaček a všemožných mutantů, ale po celou dobu na Vás působí chladná atmosféra starého přestavěného sirotčince a všemožné noční zvuky. Máme zde podobnou duchařinu ve stylu Šestý smysl nebo Ti Druzí, ale pořád ve skutečnosti atmosférou o kapku lepší s poměrně neznámými, zato výbornými herci, kteří ve mě zanechali hluboký dojem. Asi bych se musel pokálet strachy, kdyby si v noci si vedle mě lehlo nějaké to stvoření, zatímco byste si mysleli, že Váš protějšek leží vedle Vás, ale ve skutečnosti vytváří hodnoty na WC. Bavila mě zde i myšlenka hry "od předmětu k předmětu", kde člověk zjišťoval nová a nová fakta a začalo vše dávat smysl. Závěr filmu končí jako neskutečná pohádka a divák si může docela oddychnout za mírumilovný konec (který mě hodně překvapil). Za zmínku stojí závěrečných 30 sekund filmu, kdy mi při závěrečném úsměvu naběhla husí kůže. V poslední době nejspíš můj největší filmový zážitek. ()

prsvl

Určitě jeden z povedenějších nových hororů. Krásná kamera, dobrý přestřihy. Bál jsem se jak prase. ()

Ajinka126

Absolutně dělané pro mě. Mám přesně ráda tento druh "strachu" a napětí. Žádná přímá krev a nechutné násilí, ale jen pátrání po tom, co je, co bylo. Hledání záhadné pravdy a za tím vším je ta nejúžasnější a překvapivá dějová linie s velmi příjemnou a atraktivní Belén Rueda, která mi přišla tak zajímavě anti-holyywoodská (je to poklona).. Moc jsem si na tomto filmu pochutnala.. víc něčeho tak skvělého pro mé smysly:) ()

sidzej

Koniec ala Faunov labyrint. Niet divu že v tom mal prsty del Toro. Nie toto nie je horor ale trpká spiritualistická dráma s dojemným záverom a podotýkam že veľmi zaujímavá. ()

F.man

Atmosférická duchařina ze Španělska ve které se dá vyzdvhnout zejména výkon Belén Rueda v roli strádající matky a velice originální scénář, jež dostane zejména na konci hlavu a patu. To vše navíc v hávu tajmené atmosféry bývalého sirotčince je pro mě nakonec milým překvapením. 3,5 * ()

Ten Druhy

El Orfanato je na béčkovú záležitosť prekvapivo umelecky nadpriemerná ducharina, ktorá sa vyznačuje psychologickými ponormi do vnútra postáv, ktoré sú navyše dobre zahrané (zvlášť Belén Rueda). Starý dom, vidiecke prostredie a sychravé astúrske pobrežie, to je výborná voľba pre tento typ mysteriózneho hororu. Príbeh je síce spočiatku veľmi nenápadný, ale atmosféra sa postupne stáva veľmi elektrizujúca a koniec chytí za srdce. Pasáže, v ktorých bola zobrazovaná komunikácia so záhrobím, prostredníctvom zaujímavého média (G. Chaplin), mi veľmi pripomenuli starý The Changeling Petra Medaka z roku 1980. ()

PauloZ

Bayona natočil jednu z nejmrazivějších mystery jízd, jakou jsem kdy viděl a zároveň ukazuje jakou atmosféru, a co všechno lze vytvořit bez jediné kapičky krve. Sirotčinec je přesně ten příklad, kvůli kterému mám několikanásobně raději právě tenhle typ hororu, než bezduché vraždění a bezmezné litry krve. Takhle jde totiž navodit atmosféra tak, že z toho leze mráz po kůži, cítíte to vnitřně a minimálně celou noc jste z toho v pánu, kdežto u krváku je nám maximálně zle z těch rozporcovaných lidí. ()

Astaroth12

Podla mňa slabé,atmosféra je niekedy ponurá ale nie temná.Lakačky ani dej ma nezaujali,len tá pointa bola originálna.Aj keď mne sa stratí dieťa,tak vykopem aj studňu len aby som ho našiel,tu sa mi zdalo že sú s tým zmierení.Po nejakých mesiacoch jej došlo,že sú nejaké indície a začala ho zas hladať,no neviem či som ja divný alebo príbeh.B.Rueda zahrala to čo sa od nej očakávalo,resp.čo mala v scénáry nič navyše.Keď si chcete pozrieť duchársku jednohubku a nechcete sa moc báť tak si pozrite tento. ()

ConanVJ

Pro mě průměrná duchařina, která má sice zajímavé rozuzlení, ale jinak nepřináší nic, co bych si z toho zapamatoval. Pár lekaček zde je, atmosféra je místy pěkně hutná a herecké výkony celkem ujdou. Za mě 50% :) ()

kikuka

Áno, mám nepríjemné pocity z detičiek v nočných košieľkach a v školských uniformách, a to ani nemusia byť moje vlastné. Áno, ľakám sa pri každom podivnejšom zvuku. Zaberá na mňa záber vo výške kolena. Ale to je asi tak všetko. Záver som odhadla už v polovici a Sirotinec mi neponúkol nič viac, čo by ma malo zaujímať. Ako, nezačala som si lakovať nechty, ale..však chápete. Už som nervózne cucala palec, aby teta konečne dospela k tomu, ku čomu dospela, dúfajúc, že sa budem môcť "hrať" aj ja. Tak nabudúce. El Orfanato bol priemer. Ale na dnes stačí, čaká ma niečo horšie - napísať recenziu na Lásku v čase cholery. To bude-znovu si pripomínať tie útrapy mladého muža, čo pre lásku obšťastnil cez 600 žien, aby v dôchodkovom veku bulikal "tej najpravejšej" ako na ňu čakal chlapec nebozkaný. F@CK! ()

ladko

Mierne nadpriemerný horor(skôr thriller-báť sa veľmi nebolo čoho až asi na 2 scény). Vadila mi trochu španielčina a pomerne malá napínavosť filmu. Pointa je však veľmi zaujímavá a nečakaná(aj originálnejšia ako v The Others), nie je však nejako extra úderná. V tomto, a vlastne všetkom ostatnom víťazí The Others, ktorý bol ešte o kúsok lepší. ()

Francik

Nic nového, nic převratného ani myšlenkově obsáhlého. Přesto se mi film velmi líbil. Šel jsem na projekci s očekáváním kvalitní odlehčené žánrové podívané a to se i vyplnilo. (LFŠ 08) Vylekal jsem se sice jen jednou (při veleakční ruce), ale většinu filmu jsem byl atmosférou pohlcen a vybroval napětím. Konec bohužel film trpchu shodil, ale stojí za shlédnutí. ()

Květula

Konečně horor, který má příběh. Konečně horor, který má skvělý závěr. Konečně horor s dobrými hereckými výkony. A především: konečně horor, který děsí a leká, horor, který je skutečně hororem! ()

bublajsa

Psychologickej horor s emotivním příběhem, skvělou atmosférou a nádherným barákem. Nic tomu nechybí - story, starej zločin, duchařina a silnej konec. Jen se ve vyprávění našlo pár slabých místeček, kdy moje pozornost nebyla stoprocentní. Bála jsem se ale krásně a místy uhýbala pohledem z plátna (což je těžší než doma u televize), ale slečna vedle mě se bála daleko víc. Krásná hlavní představitelka, přirozenej klučina a úžasná Geraldine Chaplin. ()

Zayl

Sirotčinec je typickým příkladem starých hororových kořenů. Klasická duchařina, která děsí neznámem, i když ve své podstatě nepřichází s ničím, co jsme již dříve neviděli. Nicméně má dobrou atmosféru a párkrát se určitě leknete. Už i proto, že je to pěkně natočené. ()

fcreading

Fantastická ducharina, ktorá má náznak mysteriozna s trochou dramaty a trochu to všetko ako celok splňa. Niektoré ľakački boli výborné, pri ktorých som sa aj zľakol ale v niektorých hluchých miestach by sa hodili aj viacej. Je tu aj ukázaný vzťah medzi mamou a synou, a to čo sa môže vstať keď prídu do opusteného sirotčinca kde predtým ako malá žila 80 percent. PS: Postupom čase, si začínam uvedomovať, že lakački namňa zaberajú čím daľej tým viacej, ale musia byť nenápadné ako to bolo v tomto prípade. ()

38. Premios Goya – výsledky

38. Premios Goya – výsledky

11.02.2024

V sobotu 10. února 2024 byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl ve městě Valladolid, předávání cen tak vůbec poprvé probíhalo ve španělském regionu Kastilie a… (více)

Udělen první "ČSFD Honor Award"

Udělen první "ČSFD Honor Award"

26.04.2015

Hollywoodští skladatelé v Praze