Tunnel Rats

• Německo

1968 Tunnel Rats

Válečný / Akční

Kanada / Německo, 2008, 92 min

Bollovská klišé?? Ano,trošku určitě!!!. Ale i pres ně je to velice povedený film. Konečně jiný pohled na válku než drsná akce na rozlehlých bojištích. V těch tunelech bych se zesral. Proto jsem rád, že někdo...a je mi jedno že zrovna Uwe...natočil film i těchto odvážných chlapech. Také se mi líbí, že Uwe kašle na to co chceme a hlavní hrdina vpodstatě nebyl určen a taky, že konec není zrovna růžový.(7.2.2009)

Tunnel Rats je unikát. Prvý krát sa totiž stalo, že som o Bollovom filme nepremýšlal ako o žumpe kinematografie, ale ako praobyčajnom vojnovom survivale, bez myšlienky, bez hrdinu a prešpikovanom 1000-krát prevareným drmolením o domove a viere (ktoré sa naštastie komplet vymlátí v expozíicii). Prvý krát som nebol ani úrážaný, ani rozosmievaný ohavným trademarkom všemohúcej filmovej tuposti v podaní maestra von Wermelskirchen. Naopak. Podporovaný peknou hudobnou kulisou, klaustrofobickou atmosférou a nezávisláckou nekorektnosťou chvíľkami dáva zaspomínať na obrazy z posledného Ramba. Sic je možno až moc vidieť ako si Uwe dokazuje, že nie je sračkár, ale na sugestivite to scénam pod povrchom (vrátane záveru) to neuberá a z jednoduchého námetu sa tu žmýka celkom dosť. Na všeobecne známe pomery určite milé prekvapenie. 60%(24.11.2008)

Vše co se týká Vietnamské války beru všema deseti. Ať už to jsou filmy nebo hry. Od Uweho akčňáku Tunnel Rats jsem absolutně nic nečekal a velmi mile mě překvapil. Zejména proto, jak je jeho film neamerický. Není to tak, že amíci jsou ti dobří a čongové ti zlí. Všichni jsou to prostě a jednoduše lidi, kteří se připletli do pořádnejch sraček. Snímek je to hodně drsný a realistický. Některé nepřesnosti co se týče dobové techniky vem čert. Atmosféra tunelů je hodně hutná a film u mě navozoval nepříjemný pocit klaustrofobie. Kapitolou samou o sobě je atypický závěr. Na happy endy se tu prostě nehraje. A hudba? Ta tomu naprosto sedla. Snad jen akorát chyběla moje oblíbená Fortune Son, ale to bych už chtěl asi moc. 4*(16.9.2011)

Na Uweho skvěle podařený snímek odehrávajicí se převážně v podzemních tunelech. Docela mě překvapilo, že ačkoliv je to točený v podzemí a spousta podzemních zaběrů by klidně mohla sklouznout do své zmatenosti, já jsem se v něm slušně orientoval. Dále se mi líbilo, že nebylo ukázáno věčné klišé, jak američtí vojáci neustále poráží Vietcongské vojáky ale místo toho tu máme naservírovánu věrohodnost v prostředí Vietcongů, kteří v tunelech jsou doma, mají tu prozkoumaný každý metr a tím pádem jsou takticky výborně připraveni na americký vpád. Uwe, konečně se ti podařilo vybudovat atmosféru, nově má tvůj počin i myšlenku, není vůbec špatně natočený a za to ti dávám třetí hvězdu, konečně si jí totiž zasloužíš. Jen tak dál.(5.9.2009)

Od Uwe Bolla jsem viděl zatím pouze Alone in the Dark , což byla neuvěřitelná kravina a snad jeden z nejhorších filmů, co jsem kdy viděl. Psát o tom, že Uwe Boll je nejhorší režisér současnosti napsat také nemůžu a to i přesto, že hodnocení jeho filmů zde je příšerné. Doposud jsem od něj viděl dva filmy. Jeden byl příšerný a druhý je velice dobrý. S filmem Tunnel Rats u mně Uwe Boll neuvěřitelně zabodoval. Čekal jsem něco ve stylu Alone in the Dark , že půjde o nějakou debilitu. Jenže jsem se šeredně zmýlil. Jde o velice povedený válečný film, kterému chybí snad jen luxusnější akce. Kam tím mířím? Všechno vypadá hrozně levně, ale co bych chtěl o bandě vojáků, kteří lezou klaustrofóbickými tunely a bojují ve vietnamské válce? Opravdu zde není možnost, jak předvést nějakou velkolepější akci ve stylu Zachraňte vojína Ryane, kde by jezdili třeba tanky. Konec je docela povedený a docela dobře natočený. Líbil se mi scénář. Myslím, že ještě nikdo (možná se pletu) nenatočil snímek s podobným tématem. Dočkal jsem se dobré atmosféry, která ve mně vyvolala pocit, že bych do tunelu nikdy nevlezl. Pár krvavějších a docela drsných scén, které určitě k válečnému žánru patří a ja jsem celkem spokojený. Z herců jsem znal jen Michaela Parého. Jinak ty ostatní jsem neznal vůbec, avšak jejich výkony byli uspokojivé. Je mi jasné, že tomu někdo dát odpad, protože v tom figuruje jméno Uwe Boll, ale ja můžu s čistým svědomím napsat, že jde o dobře odvedenou práci!(18.2.2009)