Tunnel Rats

Kanada / Německo, 2008, 92 min

Uwe Boll

Uwe Boll

Mathias Neumann

Uwe Boll se pochlapil a je to za silné tři. Při pralesních sekvencích sice často zarazí levné kulisy armádního tábora a také logika postavení uprostřed nepřáteli se hemžící džungle kemp, ale v kontrastu s hlavním motivem celého filmu - tunely, se to dá odpustit. Část, kdy se vojáci plazí v podzemním bludišti, nepostrádá depresivní survival atmosféru místy říznutou Apocalypsa Now. A funguje to znamenitě. Od vyššího hodnocení mne ale odrazuje pocit, že to celé působí spíše jako epizoda z drahé televizní minisérie, než samostatně fungující snímek. Absence příběhu se ještě dá pochopit, ale fakt, že po čase rozeznáváte americké vojáky maximálně díky barvě pleti a sestřihu vlasů, to už se odpustit nedá. Chybí mi tu někdo, komu bych od začátku do konce fandil. Takhle se jedná pouze o téměř dokumentaristické zobrazení Vietnamu, tak jak ho neznáte, které je po emocionální stránce studené jak psí čumák. Go, Uwe, go!(7.7.2010)

Tunnel Rats je unikát. Prvý krát sa totiž stalo, že som o Bollovom filme nepremýšlal ako o žumpe kinematografie, ale ako praobyčajnom vojnovom survivale, bez myšlienky, bez hrdinu a prešpikovanom 1000-krát prevareným drmolením o domove a viere (ktoré sa naštastie komplet vymlátí v expozíicii). Prvý krát som nebol ani úrážaný, ani rozosmievaný ohavným trademarkom všemohúcej filmovej tuposti v podaní maestra von Wermelskirchen. Naopak. Podporovaný peknou hudobnou kulisou, klaustrofobickou atmosférou a nezávisláckou nekorektnosťou chvíľkami dáva zaspomínať na obrazy z posledného Ramba. Sic je možno až moc vidieť ako si Uwe dokazuje, že nie je sračkár, ale na sugestivite to scénam pod povrchom (vrátane záveru) to neuberá a z jednoduchého námetu sa tu žmýka celkom dosť. Na všeobecne známe pomery určite milé prekvapenie. 60%(24.11.2008)

• BadoXXII

Slabé, vážne ma to nebavilo - príliš roztrasená kamera pri akcii, príliš veľa tmy (som si vedomý, že rozpočet filmu nebol veľký a že v tuneloch tma byť musí, ale aj akcia za málo peňazí a scény v tuneloch sa určite dali natočiť tak, aby to bolo prinajmenšom - pozerateľné) príliš veľa kecov a príliš veľa nesympatických hercov (až na tú babu na konci). Nie je to úplná sračka a vidieť v Uweho tvorbe mierne zlepšenie (dobrá voľba hudby a občas cítiť niečo ako atmosféru). Minimum zaujímavých nápadov však má za následok, že film môžete s kľudným svedomím prehliadnuť. Veril som tomuto dielu, no mýliť sa je vraj ľudské. 20%(17.3.2009)

Filmová momentka z války ve Vietnamu od Uwe Bolla není vůbec špatná. na to, že si tom sám zréžíroval, sepsal i produkoval a opět dostal do svého filmu výraznější jméno. tentokrát Machaela Parého, který je sice již za zenitem, ale jeho obličej je prostě známý a to se počítá. Škoda jen, že jeho postava ve filmu měla velmi špatně sepsaný scénář, co se jednání týče a nevyužila tak jeho potenciálu. Líbila se mi hudba, ta byla asi to nejlepší na celém filmu, pak slušně navozená atmsoféra v tunelech a pak to, že američani nebyli ukázováni jako hrdinné bojové mašiny, ale jako potrava na jatkách, protože lezli tam kam neměli na území nepřítele, kde válku ja takovou nezvládali. Kdyby to točili amíci, tak by to byly jatka Vietnamců, takže jsem rád, že to bylo tentokrát dost naopak. Ale ne, že by řady Vitcongu neřídly, ta taky dostáají slušně na frak. Je to svým způsobem nestranný pohled. Scénář mi jinak přijde dosti chatrný, je to takové jako hodně velká předehra k filmu, jenže ono je to dělané jako samostatný film, v kterém chybí nějaký větší děj, protože je to spíše jen momentka o jednom večeru a následujícím dni. Triky taky celkem pokulhávají a vizuál v tunelech nebyl zrovna moc řemeslně zvládnutý, ale dalo se to díky té brutalitě jež v daných scénách byla podávána v hodně surovém stavu. Zajímavé byly nájezdy kamery po úrovních v podzemí, případně z podzemí na povrch a zase dolů. Přesto jednání postav bylo krajně nesmyslné, tak jak se dá u Bolla čekat. Při přestřelkách se nikdo nekryje, žádná vojenská taktika, ale střílení jako kluci když si hrají na vojáky, to mi docela vadilo. vyhlazení vojenského tábora a jednotlivá pronásledování byly dost o ničem. A finální duo v táboře při bombardování se taky zachovalo velmi nepravděpodobně. Konečná scéna, která měla mít na diváka největší dopad byla taky krapet unáhlená, dal jim velmi málo času i když muselo být jasné o co tam jde. Kdyby si vyhrál více v časových posloupnostech, jako dohasínající lampy a podobně, mohlo to působit mnohem efektivněji. Přesto na film věnovaný tunelům ve válce ve vietnamu velmi zajímavě natočený film i když ne vše se mi líbilo, tak jako celek to ušlo. Připomělo mi to hru Vietcong, která byla fajn. Tak nějak předpokládám, že ta hra Uweho motivovala k natočení tohoto filmu podobně jako to bylo u FarCry a dalších jeho věcí. Když se nad tím tak zamýšlím, ono to bude určitě podle té hry, proto tomu chybí nosný příběh. Uwe je prostě pařan. Z Vietnamu bylo již mnoho filmů, ale o tunelech si jiný nevybavuji, takže budu hodnotit s plusem. 6/10(20.5.2012)

První film Uwe Bolla, který by se dal doporučit. Tunnel rats jsou totiž opravdu zvláštním dítkem tohoto podivného "ne/režiséra". Pekelně dobře vystižená a zobrazená atmosféra nekonečně dlouhých a tmavých podzemních tunelů ve spojení s neotesaným a chvílemi i brutálním režisérským stylem Bolla. Některým scénám jeho "ne/schopnost" dává jiný rozměr, jiné přesouvá skoro až do roviny komedie. Výsledek je však více než zajímavý a dobrý. Popravdě si nepamatuji lepší film o tématice tunelů během války ve Vietnamu. Je však jasné, že film někomu nesedne. Možná to je chvilkovou brutalitou, která snímku v pár momentech nesedí, nebo závěrem, který je opravdu otázkou vkusu. Přesto Uwe stvořil film, za který se nemusí stydět a naopak dokazuje, že něco málo opravdu umí. Jinak silně nedoporučuji klaustrofobikům, zatvrzelým odpůrcům Bolla, kteří dávají odpad ještě než film vyjde, hledačům drobných nelogických okamžiků (tábor, rozhodování...) a v neposlední řadě vietnamským spoluobčanům.(5.3.2009)