Valkýra

• USA Valkyrie (více)
USA / Německo / Itálie / Španělsko / Francie / Japonsko / Velká Británie, 2008, 121 min

Plukovník Stauffenberg bojuje v severní Africe, ale už má Hitlera plné zuby. Poslední kapkou pro něj je, když utrpí vážná zranění v boji, a přijde tak o oko, část pravé ruky a dva prsty na levé ruce. Stauffenberg se kvůli svému zranění vrací do Berlína, kde již existuje skupina důstojníků, která se chce Hitlera zbavit. Žádný z dosud uskutečněných atentátů na Hitlera nebyl úspěšný. Stauffenberg je přizván do protinacistického hnutí a brzy přichází s plánem na převzetí moci. Hitler musí být zabit a pak se musí spustit operace Valkýra, což je povolání záložních vojsk na ochranu Berlína. Stauffenberg přepíše plán operace tak, aby to vyhovovalo jejich spiknutí. Hitler nový plán podepíše a Stauffenbergovi věří. Spiknutí potřebuje nové členy, ale ne každý je pro věc tak nadšený. Stauffenberg spolupracuje hlavně se svým pobočníkem, dále s Olbrichtem, Beckem a dalšími. Všichni jsou to muži na vysokých postech. Do spiknutí se odmítne přidat Fromm, který velí záložním vojskům, ale za Fromma může jednat Olbricht. Ve spiknutí jsou dvě frakce – vojenská a politická. Politická frakce dělá problémy a požaduje, aby s Hitlerem zemřel i Himmler. Kvůli tomu musí Stauffenberg se zabitím Hitlera počkat, i když už měl jednou skvělou příležitost. Stauffenberg nakonec získává volnou ruku a při další příležitosti spáchá atentát. Toho dne ale nejde nic tak, jak by mělo. Stauffenberg bohužel nemůže nastražit obě dvě nálože a schůzka probíhá na jiném místě, takže výbuch nemá takovou sílu. Stauffenberg i tak věří, že uspěl a že je Hitler mrtev. Valkýra je tedy spuštěna... (TV Prima)

Le_Chuck

Na to, že história Valkýru vyspoilerovala vypľul Singer prekvapivo napínavú drámu (neveril som). Má to grády a pocit falošného víťazstva mi dal zaspomínať na všetky tie FX-ka zo skúšok, ktoré som zaručnene spravil. Tohoto predčasného finále a faktograficky spláchnutého finišu je trochu škoda. Za pohľad Hitlera do Stauffenbergových očí by tam letel jasný full-house. 75% ()

NinadeL

První půl hodina byla sice náročná, plná hollywoodských klišé, co výraznější postava, to známý herec, a proto uvěřit téhle partičce skutečnou operaci Valkýra bylo téměř nemožné. Tom Cruise si hodně věřil, když se rozhodl stát se hrabětem Clausem Schenkem von Stauffenbergem. Ale pokud člověk přistoupí na tu hru, má vyhráno a odměnou je mu jeden z nejlepších filmů o atentátu na Hitlera. ()

Kaka

Jako rekonstrukce historických událostí strhující. Z čistě filmového hlediska lehce strohé, ale i tak velmi nadprůměrně zvládnuté řemeslo. Singerovi se povedl husarský kousek, který se od něj tak trochu čekal. Angličtina ruší, ale člověk si po čase zvykne. Spousta scén je strhujících, postava Hitlera velice zajímavá. Za pozornost stojí fakt, že démonickou ji nedělá herec sám, ale kamera, zvolená hudba a brilantní střih. I zbytek herců je zvolený výborně. Spousta hvězd a velké množství kvalitních hereckých výkonů. Není to vyloženě zábava, ale inteligentní, syrová "opravdová" filmařina je to každým coulem. Profesionální záležitost a na sto procent čistá práce. ()

Spiker01

Valkýru už jsem snad jednou zčásti viděl, ale až nyní jsem jí uráčel shlédnout pořádně. Nikde se netajím, že téma druhé světové války celkem žeru, takže toto by měla být celkem jistota. A jsem rád, že mě Singer příjemně překvapil. Ačkoli se určitě najdou hnidopichové, kteří film odsoudí za idealismus a přizpůsobení látky pro Hollywood, já jsem ocenil celkem přesně napsaný scénář podle skutečných dochovaných záznamů. Hlavní roli navíc uzmul můj oblíbený, a zde příliš nepřesvědčivý neněmec, Tom Cruise. Film je navíc doplněn o mnoho charismatických herců a plný napětí, přičemž vás nenechá vydechnout ani po celkem silném konci a ačkoli vám musí být jasné, jak to dopadne, stejně chvíli doufáte v alternativní realitu, tedy alespoň v mém případě...90% ()

Lavran

"Initiate operation Valkyrie!" Přesná jako hodinový strojek švýcarské provenience, chladná, přísná a odměřená jako německá dozorkyně (toto není zápor!), navzdory obeznámenosti s vyústěním napínavější než cokoli uváděného v kinech za dlouhé měsíce zpět, režijně bravurní jako ehm... od Singera a zcela prostá akademických i empatických ambicí, čímž vniká kapku schématický a vojensky nažehlený, leč dokonale funkční dojem. Taková je Valkýra, pokud ji nechám stát se obětí generalizace a mé lenosti psát delší komentář, byť bych se bez studu mohl rozepsat o úžasné kameře, střihu, hudbě, zvuku, výpravě a hereckých výkonech. Nechť tak učiní povolanější. Z opatrnosti uděluji pouze 4*, ale je velmi pravděpodobné, že repetice na DVD vynese hodnocení výše. Zvláště pokud se dočkáme nastavené režisérské verze. Jakožto nepokrytému milovníku WWII tématiky (a poctivé filmařiny) by mi k navození absolutního blaha postačilo přinejmenším... půl hodiny navrch? :) P.S. V pátek 13. můj 1313 ohodnocený film zde na scfd. Štěstíčko! ()

Krouťák

Dějiny Německa mě vždy zajímaly a i když nejsem jejich profesionálním znalcem, věděl jsem , jak to všechno vlastně skončí . Podstatné ale je, že mi na to Valkýra nedovolila v průběhu dvouhodinového dění myslet a já byl napnutý až do úplného konce. Musím se přiznat, že jsem si Toma Cruise v roli plukovníka Wehrmachtu neuměl moc představit, ale po zhlédnutí filmu odmítám věřit tomu, že by mohl Bryan Singer do role obsadit někoho lepšího. Nakonec nezbývá než poukázat na komentář Chlupise, se kterým se stotožňuji. ()

Falko

Aj napriek tomu, ze udalosti su dopredu zname, drzal som Stauffenbergovi palce, aby mu ten plan atentatu vysiel. Myslim si, ze Tom Cruise ho zahral presvedcivo, ale stale ma smolu na nejaku nominaciu na Oscara alebo Zlaty Globus, pretoze som ocakaval, ze tento film sa na oscarovych nominaciach ukaze. Singer je specialista na thrillery a preto aj tento film sa mu podaril velmi dobre natocit, pricom velmi dolezitu ulohu pocas filmu zohrava napinava hudba Johna Ottmana, ktora mi casto pripominala Morriconeho styl v thrilleroch. Film je ako stvoreny pre fanusikov vojnovych spionaznych filmov, kde ani nie je treba vela akcnych scen a aj tak ma velmi zaujal... 28.01.2009 ____ Tom Cruise - (Plukovník Claus von Stauffenberg) +++ Kenneth Branagh - (Major-Generál Henning von Tresckow) +++ Bill Nighy - (Generál Friedrich Olbricht) +++ Tom Wilkinson - (Generál Friedrich Fromm) +++ Carice van Houten - (Nina von Stauffenberg) +++ Thomas Kretschmann - (Major Otto Ernst Remer) +++ Terence Stamp - (Ludwig Beck) +++ Produkcia: Tom Cruise, Brian Singer +++ Hudba: John Ottman +++ Videl v kine 27.01.2009 +++ ()

viperblade

Pokud znáte historická fakta o Stauffenbergovi, tak pro vás nebude komentář spoileroidní. Dovolím si parafrázovat POMA: Valkýru si nejvíc užijí ti, kteří o ní absolutně nic nevědí. Nevědí nic o Klausovi von Stauffenberg a nevědí, jak skončil. My ostatní, kteří jsme to věděli už před začátkem filmu, si ale nemůžeme stěžovat. Protože se Singerovi musí jedno nechat. Nepřetvářel historii a ukočíroval tento film s naprostým přehledem. S tímto filmem jsem naprosto spokojen, protože jsem nečekal, že to bude akční jízda. Čekal jsem pouze solidní drama o jednom správném chlapovi, který se pokusil. A i když mu to nevyšlo, tak věděl, že ten pokus nebyl nadarmo. A co se týče obsazení Cruise do hlavní role, tak jsem víceméně spokojen. Snažil se, nepřehrával, prostě tak akorát. BTW: I když Hitler v tomto filmu byl zahrán výborně, můj osobní favorit (Bruno Ganz) stále nepřekonán. ()

castor

Trocha historie neuškodí. Úchvatná rekonstrukce neúspěšného atentátu na Adolfa Hitlera v červenci 1944, jehož hybatelem byl vysoce postavený německý důstojník Claus von Stauffenberg, vznikla pod režijní taktovkou Bryana Singera, který ji udělal divácky velmi atraktivní. Hrdinská dvojí hra je vykreslena od Clausova zranění v Tunisu (zde velmi zkratkovitý ideologický přerod), přes jeho rodinnou idylku až k převzetí riskantní akce Hitlerových bývalých věrných, kteří už nechtějí respektovat Vůdcovo počínání. Kromě sedmi prstů nechal i Stauffenberg v Africe iluze o německém způsobu vedení války. Musím uznat, že jsem dlouho neviděl snímek, kterému by lépe sedělo označení „NAPÍNAVÝ“!! A to i přesto, že divák ví, jak promyšlený plán vzbouřenců dopadne!! Psychologické drama režiséra-perfekcionisty střílí ostrými náboji, je dokonalé ve zpracování i ve vedení herců. Cruise se po všech peripetiích opět vyšvihnul. Nejen, že celou látku pomáhal křísit, ale i vedle hereckých veteránů důstojně ztvárnil ústřední part (ostatně rok 2008 je pro něho herecky mimořádně úspěšný – vedle téhle znepokojivé válečné konspirace byl třešničkou na dortu v komediální jednohubce Tropická bouře). Jeden ze zážitků roku. Čistá práce a velmi slušné čtyři hvězdy. ()

Rogue

Celý film stojí a padá na Cruiseovi a jeho pirátské pásce. Všeobecně není co vytknout, ale přesto něco hrozně chybí. ()

Rex Mundi

Valkýra dokazuje, že aj príbeh, ktorému vopred poznáme koniec, sa dá nakrútiť napínavo, naliehavo, dokonca až strhujúco. Nie je to prvý film spracúvajúci historické udalosti, ale pozerá sa jedným (zatajeným) dychom. Chvíľami zdrapne diváka natoľko, že na tú predurčenosť zabúda a drží klaďasom palce, aby im to predsa len vyšlo - kašľať na históriu, kašľať na to, že tento príbeh už raz napísala realita... čo keby? Čo keby im to bolo vyšlo? Čo všetko by bolo inak? Nakoniec sa samozrejme príbeh odohrá "presne tak, ako má byť" a vám zostane len materiál na uvažovanie o tom, "čo by bolo keby" a príjemný pocit zo silného diváckeho zážitku, veľmi dôveryhodného pána Cruisa, skvelého ansámblu okolo, náladovej farebnosti a sugestívnej atmosféry. Po dlhšom čase film, ktorý mi za tie "skoro dokonalé" štyri hviezdičky stojí. A prečo nie päť? Možno preto, že nebudem mať chuť pozrieť si ho každý rok znova, ale inak bol naozaj výborný. Tých 5* však musím cítiť, tie sa nekalkulujú ;-) P.S.: Jedna vec mi však vadila. Popri tej námahe, že sa Cruise naučil slušne nemecky vysloviť tých pár úvodných viet, že mnoho textov bolo v nemčine a že sa tvorcovia tak snažili o autenticitu, prečo do čerta smradľavého volajú Stauffenberga neustále s tvrdým S na začiatku?!? To tam nemali jediného experta, ktorý by im povedal, že sa to číta Štaufnberg?!? Alebo to vedeli, len jednoducho nechceli veci komplikovať tupému americkému divákovi? Toto jediné ma fakt s*rie - pri toľkej snahe takýto stupídny kiks! A ako vraví Cervenak, ešte mohlo byť viac Kennetha Branagha :-) ()

kulyk

Nečekané, nehledané, vítané! Vypadá to, že pokud někdo střepinami ořeže z Tomíka vše nepotřebné, mohl by z něj být i dobrý herec (v příštím životě). Film je to pěkný, napínavý jako šle. I pro mého - historická fakta snídajícího, svačícího i k obědu je žeroucího - bratra nenechává prý příliš prostoru pro námitky. A já šokovaně souhlasím s POMEM (sic!), že nejlepší byl Barand v roli fon Trička. ()

Niktorius

Bryan Singer nám povídá co a jak se tehdá v tom Wolfsschanze přibližně stalo. Jeho vyprávění nechybí um a o pořádné napětí v něm taky není nouze, avšak celé je to jen a jen zjednodušené zpodobnění (záměrně se vyhýbám pojmu rekonstrukce) známé historické události, které nepoučeného lehce poučí a pobaví, poučeného jen pobaví. Hlubší charakterizace postav, z nichž by se po spojení s politickým pozadím vylouply alespoň jejich niterné motivace chybí - karty jsou rozdány už od začátku a jde hlavně o to, jak obratně a zajímavě jsou pokládány na stůl. Ke Singerově cti musím přiznat, že velmi. I přesto, že výsledek hry všichni známe předem. 75% ()

freddy

Přiznávám se, že nemám příliš v lásce válečné historické filmy, spíše mám v oblibě obyčejné lidské příběhy na pozadí války. O to víc jsem byl ale příjemně překvapený při sledování filmu Valkýra, na který jsem se kouknul vlastně jen kvůli tomu, že nic lepšího v televize v tu chvíli nedávali. A upřímně říkám, že jsem si nemohl vybrat lépe. Ani vteřinu jsem se u tohoto filmu nenudil, od začátku do konce jsem jen s napětím a se zájmem sledoval příběh, který se před mýma očima odehrával, a náležitě jsem si to užíval. Valkýra je perfektně natočený film, kterému prostě nemám co vytknout a který by ale nebyl tím, čím je, bez vynikajícího hereckého výkonu Toma Cruise, jenž jako by ten život své postavy skutečně žil. Tak věrohodně svou roli ztvárnil, že jsem chvílemi nemohl uvěřit, že se nekoukám na skutečnost, ale na obyčejný film, který jen popisuje poslední ze známých atentátů na Führera Hitlera. Tenhle film, to je prostě něco výjimečného co i já, ač nemám v lásce válečné filmy, musím ocenit a poklonit se panu režisérovi i všem ostatním, kteří se na filmu podíleli. Budiž jim odměnou, že jejich filmu, který pro mě na dlouhou dobu zůstává nezapomenutelným, uděluji pět hvězd. ()

Spooner

Řemeslně prvotřídní thriller, který sice víte jak skončí, ale napínavý dokáže být stejně. Už jenom to čekání na to, kdy a jak se to vlastně celé pohnojí je fakt napínavé a funguje to bezvadně. Singer vsází na atmosféru, výborný scénář a dobře napsané dialogy. Jenom škoda, že těch postav je tady tolik, že někteří herci dostávají až moc málo prostoru. Třeba takový Branagh s Wilkinsonem by si ho rozhodně víc zasloužili. Cruise předvádí taky hodně slušný výkon a neměl jsem problém s tím mu toho Němce věřit. Celý to prostě šlape jak správně seřízené hodinky a i když má Singer za sebou i mnohem lepší kousky, tak přesně takovouhle správně odvedenou řemeslnou práci jsem od něj po Supermanovi potřeboval vidět. ()

tahit

Je třeba pochválit pár věcí. Za prvé, režisér Bryan Singer měl šťastnou ruku, když si zvolil do hlavní role Toma Cruise a nelze jí chápat pouze jako náhodu, ale možná snad proto, že tu existuje patrně mírná podobnost v rysech tváře se skutečným Clausem von Stauffenbergem. Za druhé, skutečný příběh je natočen s filmařským umem, který působí opravdu přesvědčivě a některé záběry jsou téměř natočeny s reportážní dokumentárností. Za třetí, obsazení dalších postav je perfektní například Kenneth Branagh (jako Henning von Tresckow), a taky Terence Stamp (coby Ludwig Beck) a další. Film si velmi dobře udržuje v náročně dramatickém tématu spádnost děje a je zde opravdu dost dobrých záběrů třeba les a Hitlerovo Vlčí doupě a podobně. Taktéž psát o strhujícím herecké výkonu Toma Cruise by bylo v tomto případě asi nadbytečné. Snad nebude považováno za neskromnost, jestliže se na závěr zmíním o svém názoru, že ve filmu se bohužel jednání statečného na můj vkus uhlazeného Clause von Stauffenberga drží až příliš svébytně historického obsahu, který podává jakýsi obraz jeho osudu o jeho životě. Možná mi tu chybělo cosi hlubšího ve vztahu jeho vnitřní komunikace se sebou samým a bolestivého poznání, že by instinktivně vycítil hrůzu a nelidskost války až po tak dlouhé době, než na to přišel, že Hitler rozvinul hrůzovládu ve velkém měřítku? A také mohli ve scénáři věnovat o něco větší prostor postavě jeho manželky Niny von Stauffenberg, která na pozadí tragického příběhu téměř úplně vymizela. Přesto nelze upřít filmu silnou atmosféru, která potlačuje jakoukoli romantickou fabulaci a těží bez výhrady z autentických událostí té doby. Úhrnem možno říci, že film splnil přesně moje očekávání. ()

gogo76

Meine Fuhrer..."Can I introduce you Claus von Stauffengerg?... Projekt mnou toľko očakávaný a toľko odkladaný, konečne dorazil a v podstate som dostal presne to,čo som očakával. Precízne, postupne budované napätie, ktoré si snímok udržuje napriek tomu, že nemá čím prekvapiť, v závere prerastá do dojímavého finále. Veľmi kvalitné herecké obsadenie, výborná hudba od dvorného skladateľa J. Ottmana napomáhajú, aby snímok bol niečo viac ako iba priemerný projekt. C. van Houten, známa z Čiernej knihy v úlohe manželky bola prakticky nevyužitá, za to herec hrajúci zhrbeného a nervovo labilného A.Hitlera bol celkom presvedčivý. Bruno Ganz je samozrejme neprekonateľný. Singerov film potrebuje trošku dlhší rozjazd, pretože nerieši iba atentát na Hitlera, ale aj to, čo musí následovať ihneď po ňom,a to je prevzatie moci. Singerovi sa podarilo urobiť solídnu rekonštrukciu týchto udalostí a ako hovorí Stauffenberg tesne pred popravou:"Pozerajte im do očí, budú si vás pamätať", môžem minimálne za seba potvrdiť, že budem. Film 80%. ()

petero

Z mnou málo očakávanej Valkyrie sa vykľul parádne napínavý thriller, hlavne čo sa druhej polovici filmu týka, takže za to príjemné prekvapenie je to za plný počet. ()

Davies182

Jako téměř každý si musím položit onu tajemnou otázku: jakto, že mě tento příběh tak neskutečně bavil, když jsem již na začátku stejně věděl, jak skončí? Odpověď je ale nasnadě: protože Brian Singer. Sleduji režisérskou dráhu tohoto mága celkem bedlivě, a co ten chlapík sází na stříbrná plátna, je jeden vydařený masterpiece za druhým. Nelze si nevšimnout, že ze snímku po celou dobu jeho průměrné stopáže číší téměř dokonalost, srovnatelná s nejdražšími diamanty na světě. Tom Cruise pak opět nezklamal, ale to je fakt, se kterým se tak nějak počítá. Jeho skvělý výkon hlavně v druhé polovině snímku, kdy je na jeho přesvědčivosti (dvojsmyslně jak v ději, tak herecky) budován nový začátek německé říše, mne mile překvapil. Malý sympaťák má před sebou ještě hodně dlouhou kariéru! Verdikt Valkyrie je prostě jednoznačný: krásných 80% - jediné minus vidím v mírném ztrácení se v historických faktech, neboť osobně se takto rozpiplaným dějinám nevěnuji. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Mission: Impossible nabírá posilu

Mission: Impossible nabírá posilu

07.09.2019

Režisér a scenárista Christopher McQuarrie a herec Tom Cruise v sobě našli společnou zálibu už během práce na snímku Valkýra. Od té doby spolu pracovali na několika dalších projektech, až tahle… (více)

Tom Cruise opět akční

Tom Cruise opět akční

17.06.2011

V Mission Impossible: Ghost Protocol se podle všeho rozloučí s postavou Ethana Hunta. Má ale šanci na další akční sérii. Studio Paramount totiž Toma oslovilo s nabídkou na roli Jacka Reachera. Ten je… (více)

SoundtraCon na Festivalu fantazie

SoundtraCon na Festivalu fantazie

02.05.2011

V termínu od 1. do 4. července 2010 proběhne v Chotěboři v rámci Festivalu fantazie v pořadí již čtvrtý ročník SoundtraConu. Minulé ročníky navštívili skladatelé Trevor Jones, Petr Hapka a producent… (více)