Valkýra

• USA Valkyrie (více)
USA / Německo / Itálie / Španělsko / Francie / Japonsko / Velká Británie, 2008, 121 min

Plukovník Stauffenberg bojuje v severní Africe, ale už má Hitlera plné zuby. Poslední kapkou pro něj je, když utrpí vážná zranění v boji, a přijde tak o oko, část pravé ruky a dva prsty na levé ruce. Stauffenberg se kvůli svému zranění vrací do Berlína, kde již existuje skupina důstojníků, která se chce Hitlera zbavit. Žádný z dosud uskutečněných atentátů na Hitlera nebyl úspěšný. Stauffenberg je přizván do protinacistického hnutí a brzy přichází s plánem na převzetí moci. Hitler musí být zabit a pak se musí spustit operace Valkýra, což je povolání záložních vojsk na ochranu Berlína. Stauffenberg přepíše plán operace tak, aby to vyhovovalo jejich spiknutí. Hitler nový plán podepíše a Stauffenbergovi věří. Spiknutí potřebuje nové členy, ale ne každý je pro věc tak nadšený. Stauffenberg spolupracuje hlavně se svým pobočníkem, dále s Olbrichtem, Beckem a dalšími. Všichni jsou to muži na vysokých postech. Do spiknutí se odmítne přidat Fromm, který velí záložním vojskům, ale za Fromma může jednat Olbricht. Ve spiknutí jsou dvě frakce – vojenská a politická. Politická frakce dělá problémy a požaduje, aby s Hitlerem zemřel i Himmler. Kvůli tomu musí Stauffenberg se zabitím Hitlera počkat, i když už měl jednou skvělou příležitost. Stauffenberg nakonec získává volnou ruku a při další příležitosti spáchá atentát. Toho dne ale nejde nic tak, jak by mělo. Stauffenberg bohužel nemůže nastražit obě dvě nálože a schůzka probíhá na jiném místě, takže výbuch nemá takovou sílu. Stauffenberg i tak věří, že uspěl a že je Hitler mrtev. Valkýra je tedy spuštěna... (TV Prima)

Shit

Mě obecně filmy z druhý světový války a o nacistickým Německu moc nezajímaj, ale Singer celej ten pokus o převrat natočil úplně geniálně a natolik strhujícím způsobem, že mi to úplně bralo dech, obzvlášť, když sem pravděpodobně chyběl kvůli strašný smrtelný nemoci ve škole, když se tohle probíralo, takže sem netušil, co se stane a jak to bude probíhat a vyvíjet se. Navíc se tady sešla skvělá herecká sestava, kterou táhne Tom Cruise jednim ze svých nejlepších výkonů, co jsem měl tu čest vidět a podporujou ho Bill Nighy, mistr vedlejších rolí a nebo vynikající Tom Wilkinson v roli generála Fromma, ale z celkovýho pohledu byli snad všichni herci skvělý. Jediná škoda, že Singer rezignoval na němčinu ve filmu, sice je fakt, že angličtina se líp poslouchá, ale němčina by tomu dodala větší autentičnost a určitě by to s ní bylo ještě lepší, ale nevadí, i tak tomu musim dát 5*, i když trochu slabší, nebylo to úplně dokonalý. ()

M.a.t.t.

We have to show the world that not all of us were like him. People know we put our principles above personal gains. You may hand us over to the executioner, but in three months time the disgusted and tired people will bring you to book... and drag you alive through the dirt in the streets. Long live our sacred Germany! Na niektoré filmové zážitky sa proste oplatí tešiť. Návrat Bryana Singera a Toma Cruisa vo veľkom štýle, dodávať viac je snáď zbytočné. ()

flanker.27

Singer se sice nevyhnul určité hollywoodizaci příběhu, tedy zjednodušení pozadí, motivů a charakterů postav, ale udržel to v mezích únosnosti. Snad jen gen. Olbricht je tu až moc váhavý a bojácný, taky mi vadí užívání hodnosti seržant, která ve Wehrmachtu neexistovala. Atmosféra je hutná a napínavé je to až do konce, a až na jednu výjimku je to osekané o patetické rozlučky, což kvituji s povděkem. Skoro mi bylo líto, že to netrvalo trochu dýl, aby bylo možno víc rozvinout důvody jednotlivých aktérů a jejich povahu. Pozdrav pro Kennetha Branagha. A rád jsem zahlédl pár tváří z Pádu třetí říše. ()

gudaulin

Valkýra je film, který vznikl díky přání, penězům a odhodlání Toma Cruise, který si zahrál hlavní roli. Přiznám se, že jsem projektu nevěřil ani poté, co jsem viděl ukázky a obával jsem se obvyklého znetvoření historických událostí hollywoodštinou. K mému překvapení je Valkýra střízlivě, možná až příliš střízlivě, pojatý snímek, který sice (ostatně nezbytně) složité motivace a události zjednodušuje, nicméně drží se věrně historických událostí. Tom Cruise pojal svého hrdinu trošku zidealizovaně, 2-3 dialogy šustí papírem a ve 2-3 scénách je znát kapka patetismu navíc, ale mnou očekávaných srdceryvných scén loučení s rodinou a odsouzených navzájem jsem byl ušetřen. Pátá hvězdička filmu unikla proto, že události kolem puče jsou pro fanoušky historie detailně známé a film v tomhle ohledu nemá čím překvapit. Z hereckých výkonů stojí za zmínku Kenneth Branagh v roli generála Tresckowa. Singerova režie je profesionální a divák si dosytosti užije napětí při manipulaci s roznětkami nebo s aktovkami naplněnými výbušninou. Jen pro dodatek, Hitlerova smrt mohla skutečně zkrátit válku o několik měsíců, ale vyhlídky samotných pučistů byly mizivé, neměli jednoduše dostatečnou podporu a poté, co by vešly okolnosti zavraždění Hitlera ve známost, byli by bezpochyby odstraněni. Spiklenci ostatně nikdy netvořili nějakou kompaktní skupinu, byli tam umírnění nacionalisté i liberálové a jen obtížně hledali společnou řeč. Jejich představy i vzhledem ke spojencům byly naivní, očekávali, že se dohodnou na příměří a čestném míru, který podle jejich představ zahrnoval i řadu územních zisků z probíhající války. Jenže po úspěšně provedené invazi do Normandie a rozdrcení německé armády v Bělorusku už spojenci nic jiného než bezpodmínečnou kapitulaci nebrali. Celkový dojem: 80 %. Filmu jsem mimochodem nevěřil nejen já, ale i velká americká studia, která očekávala, že umělecká rekonstrukce událostí, které se bezprostředně nedotýkají amerického angažmá za 2. světové války, u publika propadne. ()

choze

Nevybuchnuté bomby, zaměněné tašky... jsou ti spiklenci takoví pechaři nebo amatéři? Každopádně do atentátu vlažné, pak se ale rozjede mašinérie od začátku odsouzená k tragickému neúspěchu a napětí by se dalo krájet. ()

Sarkastic

Ano, měl jsem strach, že z toho zas bude něco typu Pearl Harbor, u čeho budu trpět jak zvíře. Ale to jsem se dopustil velkého omylu! Protože krom záporného bodíku (za který film vlastně ani nemůže), a to předem známého závěru, nemůžu Valkýře vytknout vůbec nic. Herci (Cruise se snažil a jeho výkon nebyl vůbec špatný; nejvíc mě ale zaujali Terence Stamp a Tom Wilkinson), kamera, hudba (pěkně dobová, jak má být), kostýmy (no, víc nacistických uniforem jsem snad v žádném jiném filmu neviděl :-D ), napětí, akce, sentiment (na americké poměry v malém množství), historická přesnost (období II. svět. války mě z dějin zajímá nejvíce a nevšiml jsem si nějakých vyložených seků), nenudící příběh. Původně jsem chtěl dát 4* jako řada jiných uživatelů, ale tohle se fakt podařilo, takže to bude plný počet. ()

Gilmour93

Singer strohý, akurátní, perfekcionistický, není on náhodou Němec..? Valkyrie, stejně jako Conspiracy ukazuje, že ne všichni "učitelé nadaných žáků" znamenali pro svět čiré zlo požírající malé děti k obědu, leč za mnohem levnějším kolegou od jezera Wannsee pokulhává svou emoční chladností, zapříčiněnou příliš chudou stopáží na převyprávění historických událostí podobného charakteru. Kvapíkové tempo pro kinosály mi zkrátka moc nesedlo a raději bych tuto klíčovou epizodu německého protinacistického odboje viděl stejně jako DaViD´82 třeba v podobě několikadílného seriálu produkovaného HBO. Ku prospěchu věci zatavený Cruise ukazuje, že čím je ho na plátně méně, tím lépe (myslím osobnost, ne prsty, ruce a oči), nicméně na bravurního Stampa, či Branagha, stojícího tentokrát na zcela opačné straně nacistického spektra, stále může koukat leda z uctivého povzdálí cukrového Mavericka. Von Stauffenberg udělal klíčovou chybu, že si do aktovky nepřibalil pár pout s růžovou mašlí.. ()

Psema

Další film, který bych viděl na Oscarech raději, než Milka a jemu podobné rychlokvašky natočené z ingrediencí, z nichž je člověku na zvracení a další film, jenž poukazuje na skutečnost, že Bryan Singer zraje s každou svou novinkou jako víno. Valkýra možná nakrkne pár lidí kvůli dějové zkratkovitosti, ale co naplat. Singerova druhoválečná etuda o atentátu na Hitlera je od začátku do konce pohlcujícím a magnetizujícím thrillerem, jenž nechává vydechnout jen na pár vteřin z dvouhodinové stopáže a jinak svírá způsobem, z něhož se mi několikrát zatočila hlava. Je fascinující sledovat, jak si Singer pohrává s divákem a i přes znalosti historických faktů mu vkládá do mysli naději, že to může dopadnout jinak a že to vlastizrádci/národní patrioti přece jen dokáží. Nutno dodat, že právě díky těmhle hrátkám funguje bezvadně závěr, v němž konečně vyplují na povrch výraznější emoce a Valkýra se definitivně zařízne hluboko do kůry mozkové. 9/10 ()

robbiee

[imdb: 7.4/10] | me: Crusie bez ruky a bez oka pácha atentát na Führera a hoci všetci od samého začiatku vedia ako to celé dopadne pozerá sa na tento pokus veľmi dobre. Po celu dobu trvajúce napätia graduje a ja držím palce von Stuffenbergovi v tom čo by znamenalo zmenu svetových dejín. Možno pre diváka menej znalého hist. faktov príliš veľa mien a postáv ... ale celkovo to dotvára autentickosť príbehu a núti opäť trošku zaloviť v pamäti. Jemne americky vykreslený záver vsadil na emócie..., ale inak dynamický film o jednom okamihu so silnými postavami a citom pre detail.. Zbehne ako voda... ()

TeeAge

Nemám slov. Doteraz cítim užieranie zo vnútra spôsobené neúspechom atentátu. Film je vybrúsený, silný z všetkých stránok - a to najmä čo sa týka obsadenia. Každí zahral na jedničku. Kamera a filtre - jednoznačne najlepšie v tomto roku. ()

Aluska88

Tímto filmem jsem uzavřela téměř veškerou zhlédnutou tvorbu Bryana Singera. Tom Cruise v nacistické uniformě a s páskou přes oko, je pro oko divákovo, velmi netradičním úkazem. Když jsem se kdysi prvně dozvěděla, že Cruise má v tomto filmu hrát, byla jsem zcela v šoku a říkala si, že se tento "megahvězdný" hollywoodský komerční hezoun do takové role vůbec nehodí. Poté jsem si přečetla článek, který zmiňoval možná nepříliš známý fakt, že roli Clause von Stauffenberga měl původně napsanou přímo na tělo Thomas Kretschmann. Dva dny před uzavřením smlouvy se objevil Cruise s tím, že by roli chtěl hrát on. Sám Thomas se vyjádřil: "Cruise je ztělesněním moderního amerického akčního filmu, ale když jsem si jej představil v uniformě, a s páskou přes oko, přišlo mi to spíše směšné." Sice mohl Thomas konečně dostat pořádnou hlavní roli nacistického důstojníka, které mu dokonale sedí, ale co už. Nemá smysl se rozčilovat, že:) Anyway, Tomík svou roli zvládl velmi dobře. Tempo filmu je tak dynamické, a děj propracovaný a velmi efektní, že ty dvě hodiny stopáže utekly tak rychle, až jsem byla překvapena. Kromě Cruisovy hlavní role, kde by mě měly nejvíce asi zajímat jeho činy a postupy, jsem se však především také velmi těšila na svého oblíbeného filmového nacistu, Thomase Kretschmanna. Sice zde neměl příliš velký prostor, ale mé první setkání s ním, když vylézá z bazénu, bylo velmi příjemné:) ()

genetique

Znamenitý konšpiračno-sprisahanecký thriller. Táto zápletka už potrebovala byť nutne spracovaná a čudujem sa, že doteraz poriadne nebola a zároveň som vďačný, že prišla až teraz, pretože práve tvorcovia na čele so Singerom za kamerou a Cruisom pred ňou, z nej spravili naozaj výrazne kvalitný film. Dve hodinky ubehnú ako jedna minúta v porovnaní s celým kolobehom života. Naozaj som nenašiel slabšieho miesta. Zápletka je tak ucelená a kompaktná, že akékoľvek zameranie na vojnové zverstvá páchané vojakmi tretej ríše, či zaostrenie na šialenosť a pomätenosť osoby Adolfa Hitlera, by bolo úplne zbytočné a pre film by boli len príťažou. Napätia má film na rozdávanie, dej a dialógy sú bez náznakov klišé, technické spracovanie, počnúc zobrazením vojnového Nemecka, cez efekty až po kameru a strih, je prvotriedne. Cruise a nakoniec aj všetci herci pôsobia skvelým, sústredeným a vyrovnaným dojmom. Prelievanie skutočností s fiktívnymi faktami napísaných na film nerozoberám. Pokiaľ nejde o dokument vyvracajúci fakty, nemá mi prečo vadiť nejaké prikrášľovanie, pokiaľ je to v prospech kvality filmu. A tie má tento film značné. Trošku škoda toho záveru, ale nie z pohľadu filmového, ale historického. 95%. ()

Madison

Piplačka sa v historických reáliách nie je ani zďaleka moja oblasť, preto som sa nechala bez výčitiek obdarovať dôveryhodným scenárom, hereckými výkonmi či réžiou. Som si istá, že mnohí pri sledovaní tohto filmu držali Stauffenbergovi palce i napriek tomu, že dopredu vedeli, ako to skončí. Žasla som nad tým, ako som sa ponorila do Cruisovej úlohy a v duchu si želala zmeniť nemožné. Cruise znovu dokázal, že mu nie sú súdené len ,,predpotopné" úlohy sladkých cukríkov, ale dokáže sa plne vžiť do vážnosti role, ktorú stelesňoval - a ja som mu všetky emócie bez mihnutia oka verila. A na konci sa modlila, aby nevyhnutný verdikt nikdy nebol vyrieknutý. ()

StarsFan

Precizně natočený film, který nejspíš v rámci co největší autentičnosti nenabízí žádnou režisérovu myšlenku nebo extrémně dojemnou scénu, přesto se nedá označit za nudný a to ani v případě, že při vyslovení slova "dokument" začínáte bezhlavě demolovat vše kolem sebe. Valkýra je dobře obsazená, zajímavě napsaná a po celou dobu napínavá; ačkoliv při základních znalostech historie je as každému jasné, jak film dopadne. Jediné, co mě nakonec mrzí je mimořádně malý prostor pro Kennetha Branagha, jehož postava mi přišla mnohem zajímavější než plukovník Stauffenberg s páskou přes oko a tváří Toma Cruise. ()

Hakha

Jsem spokojený, Brian Singer mě opět nezklamal a nenudil. Dost jsem se těšil, jak se Singer popere se závěrem, ale zvládl to na výbornou, jež jsem byl plný očekávaní a napětí jak tento kvalitní film dopadne. Mé hodnocení 4 hvězdičky... ()

Hellboy

Pět let jsem tenhle film odkládal, protože z představy, jak Cruise hraje Stauffenberga, jsem byl mírně řečeno vyděšený. Až při samotném sledování jsem zjistil, že zde hraje také Bill Nighy, Kenneth Branagh, Eddie Izzard nebo Tom Wilkinson - všichni nacisti jak poleno. Ale Singerova režie je naprosto úžasná a před jeho schopnostmi smekám. Myslím, že spiklencům z 20. července vytvořil důstojný památník, byť to ve filmu vypadá, že se jim osudný den zadařilo mnohem víc, než jak tomu asi bylo ve skutečnosti. ()

Botič

Wagnerova skladba Die Walküre je, jak se zdá, velmi inspirativní. Dala vzniknout nejenom názvu jedné nevydařené operace ale i tomuto vynikajícímu snímku snažícímu se o věrnou rekonstrukci atentátu na Adolfa Hitlera. Bryan Singer věnuje veškerou pozornost i těm nejmenším detailům a daří se mu skvěle vykreslit dobovou atmosféru ve válkou zmítaném Německu. Obklopil se celou plejádou vynikajících a převážně britských herců, v jejichž postavách je někdy složité se orientovat ale výsledek je i přes prvotní rozpaky vynikající neboť takovéto válečné drama tu již dlouhou dobu nebylo. Nebýt modré pastelky bylo by to čistých 9 takhle je to prozatím velmi silných 8,5/10. ()

Arachneuss

Bryan Singer natočil vynikající thriller o spálených kalhotech Adofla Hitlera, jednookém plukovníkovi a lidskosti v srdci zla. Bohužel, jak již bylo zmíněno, nešel režisér do hloubky, takže se ve finále jedná o další tuctovku, jíž zachraňuje právě její námět. Nic šokujícího se nekoná (ani nemůže, každý zná začátek, průběh a konec), herci podávají kvalitní výkony (ne však dostatečně oslňující) a příběh jde přesně po dané lince, nesnažíc se o jakékoliv odbočky. Stručně řečeno - Napínavá žánrovka o skupině Hodných, jenž se (bohužel neúspěšně) snaží zabít Pana Zlého. Pocit "Bryane klidně změň dějiny, hlavně je nech toho zmetka zabít... nechci vidět zastřeleného Cruise!" o té 4-té hvězdičce rozhodl. ()

3DD!3

Singer odvedl kus práce a vše je na svém místě. Doslova se vyžívá v autenticitě prostředí i událostí. Cruise hraje dobře a jeho plukovník von Stauffenberg si vás jednoduše získá. Prostě už jen proto jaký je to správňák. Doslova mě ničilo, že jsem věděl jak ten jeho pokus o převrat dopadl. ()

berg.12

Na ikonicky zjednodušeném jevišti vystupují odvaha a čest, zbabělost a zrada, zodpovědnost a čin, Valkýra totiž nemá žádné skutečné postavy. Těží především z pohledu "druhé strany" a slušně budovaných scén napětí. Relativně zdařilá a srozumitelná rekonstrukce. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Mission: Impossible nabírá posilu

Mission: Impossible nabírá posilu

07.09.2019

Režisér a scenárista Christopher McQuarrie a herec Tom Cruise v sobě našli společnou zálibu už během práce na snímku Valkýra. Od té doby spolu pracovali na několika dalších projektech, až tahle… (více)

Tom Cruise opět akční

Tom Cruise opět akční

17.06.2011

V Mission Impossible: Ghost Protocol se podle všeho rozloučí s postavou Ethana Hunta. Má ale šanci na další akční sérii. Studio Paramount totiž Toma oslovilo s nabídkou na roli Jacka Reachera. Ten je… (více)

SoundtraCon na Festivalu fantazie

SoundtraCon na Festivalu fantazie

02.05.2011

V termínu od 1. do 4. července 2010 proběhne v Chotěboři v rámci Festivalu fantazie v pořadí již čtvrtý ročník SoundtraConu. Minulé ročníky navštívili skladatelé Trevor Jones, Petr Hapka a producent… (více)