Valkýra

• USA Valkyrie (více)
USA / Německo / Itálie / Španělsko / Francie / Japonsko / Velká Británie, 2008, 121 min

Plukovník Stauffenberg bojuje v severní Africe, ale už má Hitlera plné zuby. Poslední kapkou pro něj je, když utrpí vážná zranění v boji, a přijde tak o oko, část pravé ruky a dva prsty na levé ruce. Stauffenberg se kvůli svému zranění vrací do Berlína, kde již existuje skupina důstojníků, která se chce Hitlera zbavit. Žádný z dosud uskutečněných atentátů na Hitlera nebyl úspěšný. Stauffenberg je přizván do protinacistického hnutí a brzy přichází s plánem na převzetí moci. Hitler musí být zabit a pak se musí spustit operace Valkýra, což je povolání záložních vojsk na ochranu Berlína. Stauffenberg přepíše plán operace tak, aby to vyhovovalo jejich spiknutí. Hitler nový plán podepíše a Stauffenbergovi věří. Spiknutí potřebuje nové členy, ale ne každý je pro věc tak nadšený. Stauffenberg spolupracuje hlavně se svým pobočníkem, dále s Olbrichtem, Beckem a dalšími. Všichni jsou to muži na vysokých postech. Do spiknutí se odmítne přidat Fromm, který velí záložním vojskům, ale za Fromma může jednat Olbricht. Ve spiknutí jsou dvě frakce – vojenská a politická. Politická frakce dělá problémy a požaduje, aby s Hitlerem zemřel i Himmler. Kvůli tomu musí Stauffenberg se zabitím Hitlera počkat, i když už měl jednou skvělou příležitost. Stauffenberg nakonec získává volnou ruku a při další příležitosti spáchá atentát. Toho dne ale nejde nic tak, jak by mělo. Stauffenberg bohužel nemůže nastražit obě dvě nálože a schůzka probíhá na jiném místě, takže výbuch nemá takovou sílu. Stauffenberg i tak věří, že uspěl a že je Hitler mrtev. Valkýra je tedy spuštěna... (TV Prima)

Fr

…mojí povinností jako důstojníka už dávno není chránit moji zemi, ale zachraňovat lidské životy … Kdo jsou ti muži a co je vede k takovému činu? Přesvědčení? Kariéra? Touha po obdivu? To jsou jediné neznámé v tomto příběhu. A čekáte až nastane den ,,D“ jejich života. Věci se dávají do pohybu a já jsem napnutý a nervózní. Takže rozebírat, jak je to natočeno nemá víc smysl. Přesto je třeba na film nahlížet spíše jako na zfilmovanou historickou událost, kde je prostor pro lítost jen nad tím, že to nevyšlo. Není to nic osobního. Je to válka… PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ **** ()

LIVINGDEAD

Tom Cruise nezklamal a opět se mi potvrdilo, že film ve kterém má hlavní roli, stojí za prt. Opět děsná nuda, pouze kecy, kecy, kecy a politika. Hollywoodských efektů jako šafránů.......a pro mne velké zklamání. Velký humbuk pro totální sračku. ()

Dever

Soundtrack John Ottman: 1. They'll Remember You ,2. Operation Valkyrie ,3. What's This Really All About? ,4. Bunker Bust ,5. March 13 Attempt ,6. Midnight Waltz ,7. A Place To Change ,8. Seconds Lost ,9. Getting The Signature ,10. The Officer's Club ,11. The Way It Should Go ,12. If I Were That Man / To The Berghof ,13. I'm Sorry ,14. Important Call ,15. No More Indecision ,16. Olbricht Gives The Order ,17. Operation Terminated ,18. Long Live Sacred Germany, ()

EvilPhoEniX

Dlouho jsem se filmu vyhýbal, ale nakonec se jedná o solidní napínavý špionážně-válečný film o sesazení Hitlera. Tom Cruise v hlavní roli vynikající a byť první půl hodinu jsem filmu nemohl přijít na chuť, tak jakmile začla operace Valkýra ani jsem nedutal. 80% ()

novoten

Singer znovu za génia. Ani nevím, proč jsem se bál mála lidskosti nebo chladného přístupu. Napětí přichází z pouhého pohledu na armádu nebo z letmého záběru na Hitlerův zátylek. Právě autentičnost a dokumentaristická doslovnost dávají závěrečné katarzi punc nejčistších emocí. ()

tron

„Hovoril som už aj horšie veci.“ Až ma prekvapilo, že ma to vzhľadom na taký nudný scenár tak bavilo. Pokiaľ ste nakrúcanie Valkýry pozorne sledovali a teda viete, aké bolo problematické (zranení štatisti, stratený natočený materiál, odsúvaná premiéra), asi sa bojíte, že budete trpieť tak, ako pri väčšine filmov, ktoré sa rodili v podobných bolestiach (napr. Vikingovia). Dobrou správou je, že všetko v tomto filme má zmysel, jednotlivé dejové línie sa nikam nezmyselne nestrácajú, vidíme koniec všetkých postáv a Cruise ako producent bol profesionál, keďže film nepôsobí dojmom, že nakrúcanie a následná post-produkcia boli také nekompatibilné. ()

B!shop

Jednim slovem wow. Naprosto strhujici valecnej thriller. Zacnu s vytkama. Jak tu mnozi rikaj, skutecne by bylo vhodnejsi mluvit nemecky, to prevedeni nemciny do anglictiny v uvodu filmu je precejen trochu stupidni. Druha vec je Hitler, Bamber se na to fakt nehodil, obzvlast, kdyz se nemoh oprit o nemcinu. To je k vytkam vse. Film nasadi od zacatku vysoky tempo vypraveni a dej neustale graduje, az je to ke konci fakt skoro o nervy, i kdyz clovek vlastne vi, jak to dopadne. Navic je to cely natoceny naprosto realisticky, chladne a bezchybne a Singer se nastesti nesnazi o nejaky hrdinsky sceny nebo upravovani deje, aby vyznel vic optimisticky. Navic se film muze oprit o naprosto lahudkovou sestavu Branagh, Stamp, Nighy, Kretschmann a Wilkinson. Co se tyce Cruise, je mi jasny, ze mu hodne pridava ta paska pres oko, ale i tak podava naprosto fantastickej vykon hodne odlisnej od jeho typickejch roli. Po skonceni filmu me napadly tri otazky. Jakto, ze to Hitler prezil? Jakto, ze jde tak lehce falsovat dokumenty? A jakto, ze takhle zasadni vec neni znamejsi, historici ji samozrejme znat budou, ale ja o nejaky operaci Valkyra v zivote neslysel. Tenhle film si rozhodne pustim jeste nekdy, doufam, ze se objevi i delsi sestrih, par veci by se v nem mohlo vic rozvest, treba to rozhodovani vetsiny postav zradit nebo nezradit je vetsinou fakt sfoukly desne rychle. Celkove proste film dokonalej ve vsech ohledech, tech par vytek, co jsem na uvod zminil, jsou jen drobnosti. ()

Gimli

I když člověk ví, jak to dopadne, je to stále napínavé. Podobně jako United 93. S tím rozdílem, že Singer ten intezivní zážitek rovnoměrně rozdělil do celého filmu. Greengrass si to nechal nakonec a já jsem málem dostal infarkt. Ani mi nevadilo, že všichni Němci mluví anglicky. Navíc ten přechod z Cruisovy němčiny do angličtiny byl, myslím, vyřešen velmi elegantně a nenásilně. Rozhodně doporučuju také kvůli poselství, které Valkýra nese. ()

Marius

Valkýra je pre mňa obrovským prekvapením, pretože po Superman Returns som od Singera vlastne nič nečakal. Lenže on sa vrátil a za výdatnej pomoci elity britských hercov a Toma Cruisa sa veľkolepým spôsobom rehabilitoval. Film šlape ako nemecké auto za ideálnych podmienok, nikde to nedrhne, každá súčiastka vykonáva svoju prácu spoľahlivo a nadmieru presne. Nik z hviezdneho ansámblu nevyčnieva a dokonca ani veľký Tom nie je ničím viac než princeps inter pares, takže nemá potrebu rozhadzovať rukami ani ukazovať iné rušivé trademarky. Valkýra funguje ako politický thriller a rekonštrukcia najslávnejšieho atentátu na vodcu absolútne bezchybne, Singer si užíva také bonbóniky ako odpálená strecha kostola pri verbovacom stretnutí Tresckowa so silne veriacim katolíkom Stauffenbergom ako štart pre Stauffenbergovu motiváciu zapojiť sa do plánu, či odťažitý pohľad na popravu sprisahancov s titulkami o tom, kto z katov bol ďalšou obeťou Hitlerovej paranoje. Krok po kroku buduje režisér napätie dostatočne spoľahlivo na to, aby divák nachvíľu zabudol i na fakt, že o výsledku tohto komplotu už dávno rozhodli dejiny a drží Stauffenbergovi a spol. palce, aby to vyšlo. Veľmi názorne je ukázaná dôležitosť komunikačných sietí v modernej vojne (predstavte si nachvíľu , že by si radisti zvolil „nesprávnu stranu“ ...) a tiež sila propagandy. Na rozdiel od ostatných si nemyslím, že toto je chladný film; to že tu nemáme blitkové slzopudné rodinné scény považujem za veľké plus a skutočne dôveryhodné vlastenecké emócie sme vo filme už dávno nemali. Po tej všetkej chvále však musím filmu vytknúť jednu zásadnú vec. Stauffenberg and co. neboli žiadni humanisti a filantropi. Boli to len dostatočne pragmaticky mysliaci ľudia na to, aby vedeli, že to, čo sa o rok neskôr skutočne stalo je nevyhnutné odvrátiť, a že to pôjde jedine bez veľkého Adolfa. A tak ich prosím neoslavujme ani tak veľmi ako hrdinských bojovníkov proti nacistickým bludom o nadradenej rase ale skôr ako vlastencov, ktorí sa už nemohli pozerať na to, ako ich krajinu decimuje neschopný vizionár a mizerný stratég Hitler. Pretože ani to nie je málo a preto ich Nemci môžu právom považovať za hrdinov. Pokúsiť sa zachrániť svoj štát a národ pred totálnou skazou je totiž jedna z najušľachtilejších misií vôbec. 9/10 P.S. Tak také ticho ako bolo po Valkýre som ešte asi v kine nezažil. ()

RHK

Je nutno zabít Hitlera dříve, než zabije Německo. Tom Cruise zahrál hrdinného vojenského šéfa atentátu na Hitelera plk. Clause von Stauffenberga přesvědčivě a vojensky rázně, ale výborní byli vlastně všichni herci. Film má spád, napětí a já jsem ztěžka dýchaje hltal scénu za scénou. I když konec je dopředu jasný, že to byla tak velkolepá pučistická akce jsem se dozvěděl až zde. Singere, díky. Trailery: http://www.csfd.cz/film/233151-valkyra-valkyrie/videa/ ()

Boss321

Myslím, že Bryan Singer si notně vylepšil pověst po předcházejícím Supermanovi. Nejdříve jsem měl trochu problém jak na Valkýru koukat, jestli jako na historický film, hraný dokument nebo jako na thriller či drama. Ve výsledku mohu konstatovat, že je to od každého něco. Někdo s tím možná bude mít problém, ale mně se to líbilo a myslím, že ten styl natočení není vůbec špatný. Co mě ovšem zklamalo jsou právě ony postavy, které nejslavnější pokus o atentát na Hiltera vykonali. Proč? Protože každý si odehrál svůj standart a nepřidal nic zapamatování hodného, ale hlavně chyba je už ve scénáři, neboť postavy nemají vůbec žádnou hloubku! Ano jistě Tom Cruise bez ruky a s jedním okem je bezesporu charismatický a dokáže připoutat diváka ke plátnu a i na Billa Nighyho či Kennetha Branagha se v nacistických uniformách dobře kouká, ale to je tak vše. Zkrátka dobře zahrané, ale nic víc k tomu a v tom je překážka, proč nemohu dát plné hodnocení. Pokud se ve filmu nebudete nějak více pitvat, budete nad míru spokojeni a z kina odejdete se solidním zážitek....... Tři a půl hvězdičky...... ()

Zeck

Brilantně vylíčený film z prostřední bláznů a fanatiků. Valkýra mě naprosto uchvátila, vtáhla do děje a nepustila do teď. I když jsem věděl, jak to všechno musí skončit, přesto jsem doufal v nějáký filmový zazrak, který by změnil historii. O tu se zajímam poměrně dost a II. WW je moje oblíbená zastávka v ziskávání různých informací a dokumentů, přesto ale nevím, zda je vše vylíčeno do nejpřesnějších detailů, nebo mírně upraveno pro oko běžného diváka. Tento film není o hrdinném Cruisovi, ale o chabém charakteru Hitlerových vlezdoprdelků, kterým strach zatěmnil zdravý rozum. 90% ()

Faidra

Singer je talent nevídaný, protože i když celou událost znáte důvěrně od školních škamen, daří se mu vytvářet napětí a operovat chladně, perfekcionalisticky a vpravdě germánsky precizně... jenže i tak mě průběžně napadalo, jestli by nebylo lepší ponechat Germánovi, co je Germánovo, už proto, že v disciplíně vyrovnávání se s minulostí na filmovém plátně naši sousedé nasbírali tolik medailí, že mají nejvyšší medailový stupeň zajištěný, i kdyby zbytek dějin strávili šťouráním v nose. Britští herci jsou fajn, britská angličtina v filmu o nacistickém Německu už méně a místo Stauffenberga jsem pořád viděla jenom Cruise s páskou přes oko. Nějak mu víc žeru záporné nebo aspoň nejednoznačné postavy, zatímco tady to byla taková óda na rytíře v zářivé zbroji zachraňující pobloudilou, avšak milovanou Vaterland, že jsem v duchu Singerovi adresovala slova jednoho svého literárního oblíbence: "Hraj šachy, tam bude všechno podle tvého gusta. Na jedné straně černé, na druhé bílé a všechna políčka stejná." ()

Kulmon

To co film mohl nabídnout nabídl. Režijně i scénáristicky je to velmi dobře zvládnuté, včetně dobových reálií. Jedinou výhradu mám ke Cruisovu herectví, které zde bylo naprosto toporné. Pro mě je to tak profláknutej scientolog, že v něm prostě vidím Cruise. Tím spíš, když když roli odflákne. ()

Jara.Cimrman.jr

"Pamatujte. Je to vojenská operace. Nikdy nic nejde podle plánu." Nepřišel jsem ve válce o oko, zápěstí, dlaň a sedm prstíků, ani se v mý palici nezrodil plán na odstranění uřvanýho strejdy s knírkem, ale přesto patrně nejsem jediným divákem, kterej měl jistý tušení, jak dopadne přímej útok na vůdcův život. Singer totiž nemá takový koule jako Tarantino, aby dokázal druhou světovou válku ukončit dle svých potřeb, ale to nic nemění na tom, že se mu podařilo vykouzlit větší napětí, než se dalo předpokládat. ()

EdaS

Velmi solidní historický thriller s úchvatnou atmosférou, kde ani ta angličtina nevadila. Tomík není špatný (Singer ho pěkně utlumil), ale Branagh, Nighy, Stamp či Wilkinson jsou prostě lepší. ()

H34D

Valkyrie není vynucenou teatrální podívanou, ani syrovým dokumentem, nýbrž řemeslně bez výrazných chyb odvedenou prací, představující věrohodné zpracování kritické události i výbornou diváckou zábavu. Bryan Singer je kvalitní režisér, umí vytvořit dobré drama s fungujícím napětím, i za předpokladu, že rozuzlení je všem předem známo. Valkyrie je film neschopný vyloženě zklamat, ale všichni cítíme, že vývoji charakterů (či aspoň jednoho - Cruisova) mohlo být věnováno více prostoru, emocionální dopad by tak byl o poznání silnější. Výmluvné sdělení, že ne všichni němci byli jako Hitler je však nezpochybnitelné. PS: Cruise nehrál špatně, ale ani nijak výrazně - průměr. 8/10 ()

xxmartinxx

Singer dokazuje, o jak precizního filmaře jde. Valkýra funguje jako ty hodinky, jejichž tikot doprovází trailer. Přesná, bezchybná a plně funkční. Jistě z toho šlo vytáhnout víc, ale i tak jsem s tímhle nepovedeným atentátem naprosto spokojen. ()

Arx

Film bez jakýkoliv chyb. Mainstreamová režie Bryana Singera, který se snaží evidentně nic nepokazit je doplněna úžasným scénářem. Film má dvě hodiny čistého času a přesto jsem v něm nenašel hluchá místa. I když je jasné jak vše skončí byl jsem v neustálém napětí a při závěrečné scéně jsem opět na chviličku přestal dýchat. Valkýra mě nezklamala a jsem za to rád. Bavila mě, zdravě nervovala, napínala a po odchodu z kina jsem jsem měl ten správný pocit z dobře zfilmovaného díla. Tom Cruise opět fenomenální. Neumím si na jeho místě představit někoho jiného. Nezbývá mi než souhlasit s komentářem Chlupise a Sharkyho. Singerův nejlepší film, co jsem viděl. 95% " We must show. We are not al of us like him " ()

Skejpr

Technicky precizní dobové drama o tom, jak se posralo všechno, co mohlo, bohužel emoce okolo sebe zrovna nerozhazuje a postrádá také nějaký skutečný vrchol. Cruise tu zcela dle očekávání převálcovaly skutečné herecké kapacity... ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Mission: Impossible nabírá posilu

Mission: Impossible nabírá posilu

07.09.2019

Režisér a scenárista Christopher McQuarrie a herec Tom Cruise v sobě našli společnou zálibu už během práce na snímku Valkýra. Od té doby spolu pracovali na několika dalších projektech, až tahle… (více)

Tom Cruise opět akční

Tom Cruise opět akční

17.06.2011

V Mission Impossible: Ghost Protocol se podle všeho rozloučí s postavou Ethana Hunta. Má ale šanci na další akční sérii. Studio Paramount totiž Toma oslovilo s nabídkou na roli Jacka Reachera. Ten je… (více)

SoundtraCon na Festivalu fantazie

SoundtraCon na Festivalu fantazie

02.05.2011

V termínu od 1. do 4. července 2010 proběhne v Chotěboři v rámci Festivalu fantazie v pořadí již čtvrtý ročník SoundtraConu. Minulé ročníky navštívili skladatelé Trevor Jones, Petr Hapka a producent… (více)