Californication

• USA Californication (více)
USA, (2007–2014), 39 h 37 min (Minutáž: 26–33 min)

Tvůrci:

Tom Kapinos

Série(7) / Epizody(84)

Raziel_cz

Monstrózně cynická a přesto dojemná sranda stojící na jediné postavě. Hank Moody by ale nebyl nic bez Davida Duchovného, pro kterého jde o herecký vrchol. Před pár lety jsem viděl jeden díl v českém znění a tím to pro mě haslo. Teď jsem dal Californivation šanci v originále a nemůžu se odtrhnout. Není to to nejlepší na obrazovce, ale ten svérázný styl mi prostě sedne. ()

GOREGASM

1. série - ***** (100%) Z počátku si mnozí a možná hlavně mnohé budete říkat, jaký je ten Hank Moody sexistický a namachrovaný kokot, postupně ale povětšinou změníte názor, protože ten kluk je tak dobře zahraný a hlavně napsaný, že mu nejde nejdříve na střídačku a ve finále natrvalo fandit. Tvůrce seriálu Tom Kapinos odvedl opravdu skvělou práci a velmi stylově vystihuje vztahovou chemii skrze nenapravitelného sukničkáře, který ovšem trpí láskou ke své jediné, kterou po většinu dílů nemá. Vztahová rovina je adekvátně ulítlá místu ve kterém se odehrává (LA opravdu není zrovna konzervativním průměrňákovem), ale tím elegantněji dokáže v mnoha životních pravdách udeřit hřebíček na hlavičku a zároveň zůstat s těžkým nadhledem nad zemí. A propos nejvtipnější postavou není Duchovnyho Hank, ale Handlerův Charlie Runkle aka Masturbující Manager :-). 2. Série - ***** (100%) Druhá série dělá všechno stejně dobře jako ta první a někdy dokonce lépe. Hlavně Lew Ashby se povedl a jeho postava mnohdy zastíní samotného Hanka, ale přesně tohle scénář chce. Má to koule, je to vtipné a docela nepředvídatelné, což u seriálu s půlhodinovymi epizoda nebývá pravidlem. Přes veškerou chválu mám strach, že o takhle vysoko nastavenou laťku si v příštích sériích tvůrci musí zlomit minimálně vaz. Skvělé vypracované. 3. Série - ***** (90%) Tady už to přeci jen začíná zavánět tím, že postava Hanka Moodyho je chodící LOVE MACHINE, na kterou skáče každá pěkná baba na míli daleko. Ale pokud to akceptujete, tak si Duchovnyho eskapády užijete, přes veškerou mimóznost LA, možná stejně jako já. A budete si pořád opakovat, jak to ten Hank s těmi ženskými dělá. Mimochodem, tak jako byla ve druhé sérii dokonalá postava Lew Ashbyho, tak tady nekompromisně ruluje postava křečkovsky a nonstop nadržené Sue Collini ve šťavnatém provedení Kathleen Turner. 4. série - **** (75%) Californication možná definitivně ztratilo nadhled a eleganci prvních dvou sérií. Naštěstí ne úplně. Pořád zde probleskuje Hankův rebelský šarm stejně jako Charlieho telecí nadrženost. Především u Hanka ale jeho postoj ke světu v poloze "Fuck y'all" působí hnaný na sílu a ne vždy to u mě zafungovalo, jinými slovy z Hanka dokáže být ještě větší kokot, než bych si dokázal představit. Je škoda, že ho tvůrci neudrželi na té tenké, přesto udržitelné hraně vysoce ambivalentní postavy, kterou můžete klidně převážně nenávidět, ale zase a znovu si vás získá zpět. Čtvrtá série nenabídne tak silné guest stars jako poslední dvě sérky při vší úctě ke Carle Gugino a jedna postava je doslova na zabití (ano, Marcy), a přestože dějově jde o ještě promiskuitnější rollercoaster, tak méně je někdy více. 5. série - ***** (90%) Možná jsem Hankovi a spol. v hodnocení předešlé série trochu křivdil, možná jsem neměl tu úplně Californication náladu, protože pátá série nejen Hankovy patálie posouvá zase o kus dál, a přitom se nestačí ani jednou opakovat, dokáže být zatraceně vtipná (let´s californicate :-) a ani nezapomíná párkrát udeřit hřebíček životních pravd na hlavičku. Je fakt zábava sledovat, jak jinak se v LA žije, dvojnásob ve společnosti tak ujeté jako je ta okolo Hanka, pana spisovatele nevyjímaje. Jsem sakra zvědavý, jak to nakonec dopadne. 6. série - **** (80%) Pořád je to stejná sranda, je to chytré, má to šmrnc, ale docela mě štvala postava pseudorockstar Atticuse Fetche, zšenštilého, zpěvem ukňouraného a pro mé hudebně vytříbené ucho nesnesitelného Anglána. Všechno ostatní naštěstí zapadá dle zaběhlých zvyklostí. Hank je pořád stejně nevyzrálý motherfuckaaa, i když se hodně snaží, aby to bylo jinak, Charlie bude vždycky trouba a LA vztahově citová horská dráha, během níž neexistují žádná pravidla a po všem je možné se alespoň natáhnout, nebo to přinejmenším olíznout ;-). Na rovinu, být v Hankově světě asi bych už dávno nebyl, ale je to někdy až škodolibost sama, se na to dívat. Účast Marilyna Mansona dodává celému tomuhle vztahově úchylnému cirkusu ještě mnohem efektnější rozměr, byť jde jen o cameo. 7. série - **** (70%) Sedmá a finální série mě trošičku zklamala a může za to nesmyslné rozvinutí Hankovy promiskuity ztělesněné naprosto retardovaným a vopruzoidním synem, kterému už není ani dvacet, ale chová se jako superrozmazlený fakan a Hank svým přístupem vůči němu absolutně selhává, respektive tady tvůrce Tom Kapinos šlápl do jednoho velmi lepivého a všude ulpívajícího tvůrčího lejna. Megafail, dvakrát tak smutný, protože zbytek série šlape parádně, zejména můj oblíbenec, Michael Imperioli svým temperamentem dodává mnoha dílům novou šťávu. Absolutorium zaslouží završení jak Hankova tvůrčího hledání se, které vlastně probíhalo od prvního dílu, tak to hlavní, na čem celá série v průběhu let rozkvetla a to pravděpodobně neřešitelný, ale bohémsky romantický vztah Franka a Karen. Ten Rocket Man na konci prostě všechna slabá místa přebije a připomene Vám, proč Californication milujete. () (méně) (více)

Folky

Sice to jde s každou sérií níž a níž a konec je dost k ničemu, ale i přesto nemůžu zapomenout na tu zábavu a funkční emoce v prvních sériích. A Hank je jedna z mých nejoblíbenějších sériálových postav. ()

Hapretor

... seriál vlastně o ničem ... bez pořádné zápletky, myšlenky, vývoje děje nebo postav ... hodně sprostých slov, trapné a nechutné vtipy ... mohl bych pokračovat ... přehmat jak prase ... ()

Kalimero13

Po delší době porádně originální seriál. Agent Mulder svou roli hraje naprosto excelentně a v X-Files už pro mě nikdy nebude jako dřív :) Až na posledních 10 vteřin posledního dílu opravdu nevšední zážitek který doporučuji každému. Není to vulgární jak byste si mohli myslet, pouze trošku volnější. Televize showtime už mi udělala nesmírnou radost Dexterem, Californication jen potvrzuje, jak je to výborná produkční TV. ()

bolf!k

Californication se musí brát s nadsázkou, protože pak to je ta pravá zábava, která nabídne i hlubší myšlenky :) ()

Leoric

Další seriál z nynější expanze, který mne opravdu chytnul. Naivita Carrie, díky níž mne postupně přestal bavit Sex and the City je zde nahrazena brutalitou Hanka Moodyho a konečně inteligentními dialogy, takže tohle je pro mne kompenzace za něj. Vývoj postav je zvládnut brilantně, naštěstí zde není krize o překvapivé momenty, zápletky nebývají řešeny kýčovitě, odkazy na skvělou hudbu, zkrátka takový seriál jsem přesně hledal! ()

foundation

Serial s neskutocne charizmatickym aj ked oproti X files mierne zostarnutym :) Davidom Duchovnym. Prva seria je naprosto genialna, druha sa mi zdala kvalitou o nieco horsia aj ked to bolo stale super. Tretia sa opat vysvihla a dosiahla skoro na uroven prvej. Ked to vezmeme ,,kolem dokola,, tak sa vlastne vsetky 3 ani nejak extra kvalitativne nelisia a serial si udrziava svoj velmi vysoky standard. Ak je v popise serialu komedie/drama tak ano suhlasim ale s tym ze serial je viac menej po celu dobu nakloneny skor tej vaznejsej strane aj ked je to cele natocene tak nejak odlahcene. Vtipy tu nie su za kazdu cenu a nie je ich tak strasne vela aby sa postavy snazili nasilu kazdu druhu vetu povedat strasne coolovo. Pre mna momentalne jeden z najoblubenejsich serialov. ()

guri

Nadmieru zabavny sexisticky serial. Mnozstvo nezabudnutelnych scen ("nehoda" s obrazom v druhej epizode), ironicko-sarkasticke dialogy a monology ("You are a very young sociopath in training"), vynikajuca hlavna postava (Hank Moody - David Duchovny) i vedlajsie postavy (Hankov agent Charlie Runkle - Evan Handler). Trochu mozno skoda uplneho zaveru celej serie, ale aj tak sa tesim na druhu seriu :-) ()

Meiers

Momentálně sleduju začátek druhé řady a nemůžu si pomoct, ale kde se hrabe starej dobrej cinik House na Hanka Moodyho. No dobrá, House sem si do huby brát neměl, ale minimálně na stejné úrovni jsou. Hank se s tím prostě nesere a jeho libido ho nejednou dostává do nezáviděníhodných situací, i když po většinou tomu předchází situace záviděníhodná. Je to zkrátka 25 minut neředěné zábavy v podání charismatického Duchovnyho coby pisálka procházejícího obdobím "nepisálka". Tím samozřejmě nechci říct, že by to chudák Dave odedřel všechno sám, protože ta banda pošuků kolem Hanka (LA citizens), ať už je to jeho agent s chotí, nebo nápadník jeho EX s dcerou, má taky cosik do sebe. Každopádně sarkasticko cynický spektákl na motivy opětovného sbližování v podobě bujarého bohémství hlavního iniciátora. Haž to do mě lopatou!!! ()

Tryman

V současnosti rozhodně jeden z nejlepších seriálů. Duchovny si svoji roli očividně užívá a perfektně mu sedne, celý seriál je vlastně jedna velká smršť geniálních sarkastických poznámek, cynických vtipů a momentů plných rozporuplných emocí. Jsem opravdu zvědavý, co přinese 3. série... ()

piotro

po tom čo som zhliadol asi prvých 5 častí som dal jasné 4*. Som si vedomý, že je to trochu mimo realitu, ale to predsa máme radi nie? Hlavne teda kecy o sexe bez náznaku hamby. Koniec prvej a celú druhú sériu som zhltol za 1 deň. Už po prvej sérii som síce vedel že to asi zmením na 5* ale po tom spojení a odkazmi k hudbe ktorú mám rád, viem že toto bude jeden z mojich najobľúbenejších seriálov. PS: a ta scéna po bitke tých kočiek na party a ako david zostrelil luster a zhodnotil: "What we have here is a failure to communicate" na to nezabudnem. ()

Mashak

Prostě se na to podívejte. Hlavní otázka seriálu není jestli se ti dva spolu vyspí, ale kdy.!Galakoncert pana Duchovnyho! ()

KOOHA

Nejlepší seriál poslední doby. David je skvělej ve všech ohledech, a tím jak jsou epizody krátké a mají skvělý scenář a dialogy, má seriál neuvěřitelný náboj. Není tam žádné hluché místo. Rozhodně doporučuju všem kteří ješte neviděli nebo otálejí s jeho sledováním. Všem co jsem doporučil byli očarováni a sdíleli můj názor. ()

Gixian

První díl. Víc prostě nešlo. Nesmál jsem se snad ani jednou, a trapné to bylo na 100 honů. Když vidím ostatní hodnocení zde tak nechápu - asi žiju v paralelním vesmíru. Úplně mimo můj vkus. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis