Adaptace šesté knihy fantasy série "Zeměplocha" Terryho Pratchetta. Příběh ne nepodobný "Macbethovi" v nastudování Divadla v Dlouhé... Dnes už takřka kultovní inscenace pražského Divadla v Dlouhé pobaví nejen znalce "Zeměplochy", ale i absolutní laiky, protože je v první řadě výbornou komedií. A víte-li něco o Shakespearovi a jeho "Macbethovi", pobaví vás Soudné sestry dvojnásob. Na Zeměploše, která je placatá a putuje vesmírem na zádech obrovské želvy, se začaly dít nepředstavitelné věci, neboť do královské politiky se zamíchaly tři čarodějky - Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová a Magráta Česneková. Nelíbila se jim totiž krutovláda Lorda Felmeta, který dosedl na trůn poté, co zavraždil krále Verence, z kterého se tímto stal duch... Soudné sestry jsou vtipnou a svéráznou variací na "Macbetha" i jiné shakespearovské příběhy. Setkáte se tu s mnoha postavami tohoto temného dramatu: s vévodou a vévodkyní, kteří usilují (zprvu úspěšně) o trůn, s celým vévodovým dvorem včetně šaška a ducha zavražděného krále, s hereckou trupou, ale především s již zmíněnými třemi čarodějkami, kterým se nakonec podaří vrátit královskou korunu na tu správnou hlavu... Ale nebyl by to Terry Pratchett, aby se v příběhu neobjevily nové okolnosti, situace, se kterými Shakespeare nepočítal; a nakonec i překvapivé rozuzlení. (oficiální text distributora)

MartyMcFly89

Kdyby tak byla zfilmovaná/zdramatizovaná, či zanimovaná každá jeho kniha. Četl jsem všechny, až na Maurice a jsem za to rád. Mnohem více si pak užiji humor nabízený v divadelní verzi. Macbetha neznám, ale zhruba vím, o čem je. Užil jsem si to stejně. Zdá se mi, že čím víc člověk přečte jeho knih, tím více se stává nekritickým. Zahráno výborně, i když Smrtě jsem si představoval jinak (animovaná verze Soudných sester například). ()

Creshaw

Urcite pekna inscenace, ale popravde nenadchlo me to tak, jak jsem doufal (a jak uvadi hodnoceni). Nevim, jestli je to tim, ze prevest Pratchettovi tvorbu mimo papir je mozna nadlidsky ukol, nebo ze jsem inscenaci nevidel v divadle ale v TV. Ale kdyz si vezmu, jak kralovsky jsem se i u TV bavil u nezapomenutelneho Sluhy dvou panu (dokonalost sama) s fantastickym Donutilem, a ze i jine cinohry, na kterych jsem byl, cni nad touhle, tak musim trochu snizit hodnoceni 3mi hvezdickami. Realne celkove hodnoceni bych videl tak na 70%, ale to by muselo jit hlasovat 3,5* :) ()

Pisoarec

Nějakýho stupidního Praetcheta totálně neznám a neznal bych, kdyby s tim pořád lidi neotravovali ve škole a já jelikož sem člověk, kterej vnímá okolí, nějak mi to jeho jméno utkvělo v tykvi. Na představení sem šel proto, že tam hraje Klárka Sedláčková, super člověk a skvělá herečka. Ale musim říct, že mě to totálně překvapilo. Gejzír vtipu, zábavných scének, roztomilé hudby a výborně zabraných rolí, to vše se Haně Burešové povedlo nastudovat a Divadlo v Dlouhé jako vždy nesklamalo. A Klárka jak jinak senzačni, hrála to fakt senzačně, to se hned tak nevidí, mladá , vyjukaná čarodějka ji maximálně sedla. Takže u mě už to neni jen stupidní Praetchet, docela me překvapil. Nicméně ty jeho fantasy knížky, v takový ty vazbě, akorát tak na záchod, fakt číst nebudu muhehe. Ale vy koukejte honem zajít do Dlouhý, rozhodně to stojí za to! ()

dagyšpandr

I když jsem toho názoru, že knižní originál nepřekoná žádná z adaptací byť divadelní nebo filmová, přesto musím uznat, že u tohohle kousku jsem se královsky pobavil. Zejména ve všech scénách s triem čarodějek (Magráta byla prostě boží!) a v závěrečné scéně se Smrťem. Doufám, že časem uvedou v TV i záznam divadelní hry Maškaráda (opět v českém nastudování divadla V dlouhé) na motivy další Pratchettovské knížky. ()

dracekt

Pratchett je pro mě srdeční záležitost, takže hodnocení jasné. Nicméně divadlo v Dlouhé to fakt dává, SMRŤ je naprosto úžasnej. Pro fantasy fanoušky nutnost. Lepší ale vidět v tom divadle, než tv. ()

ssarka

Jsem velká fanynka Terryho Pratchetta,mám všechny knížky a tohle mě naprosto dostalo...krásné,vtipné a hlavně se to přesně podobá tomu,co jsem si představovala,když jsem to četla poprvé...všichni herci výborní,ale u téhle hry pro mě jednoznačně vyhrál Tomáš Turek jako vévoda..z toho jeho škrabání ruk drátěným kartáčem mám pořád husí kůži.. ()

Margay

Nejdřív jsem se bála, vzhledem že Pratchetta vůbec nemám v lásce (zdá se mi příliš přeceňovaný a v konečném důsledku velmi nudný), ale nakonec jsem se bavila náramně. Jsem vlastně ještě radši, že tuhle konkrétní knihu neznám, protože jsem si o to víc mohla užít narážky na Shakespeara a jiná klasická dramata (nebo spíš situace). Navíc i zpracování je skvělé, zvláště vzhledem k tomu, že všechna ostatní intersémiotika mají velmi špatnou pověst ()

tulen

Svižné, vtipné, plné nápadů a humoru, prostě pohodové představení, kdy je na konci člověku líto, že už je konec :-) ()

Mistr119

Já v tom příběhu teda viděl spíš Hamleta než Macbetha, v čele s divadlem, které nastavuje zrcadlo... :) S tím zrcadlem společnosti zajímavý nevtíravý vtip, že kultura zrcadlí společnost - to proto je tam vše naopak. :) Že dějiny jsou příběhy vítězů a především monolog na konci, který lamentuje, že nezáleží na tom, jak by to mělo být, ale na tom, jak to je. :) Nečetl jsem zatím originál, tak nevím, kolik z toho je věcí knihy a kolik úpravy ("Čury mury fuk" nebo Vltava při zemětřesení hádám v originále nebudou :D), ale dohromady velmi povedený kus! :)) ()

Fixa

Knihu jsem samozřejmě četl, je to ale tak dávno, že nevím, jestli se mi vůbec líbila. Knihy od Pratchetta jsou vtipné, ale kde se objevili čarodějky, myslím, že mě tak nebraly. To ovšem není případ divadelní hry, která mě naprosto uchvátila. Všichni herci byli výborní ! Přesto bych, ale vypíchnul Táborského v roli šaška. Je to opravdu pan herec a hodně jsem se jeho divadelním umem bavil. I kulisy byli vcelku povedené. Myslím, že jako film by to, ale nefungovalo. Divadlo má přece jenom kouzlo komunikovat s diváky přímo. Ve filmu se vám např. nestane, že herec za svůj výkon, publikem aplaudován, přestane hrát svou roli a začne se obecenstvu klanět. Pak počká, až se publikum uklidní a pokračuje dál. To je, ale už o divadle obecně. Hru Soudné sestry jsem si opravdu užil ()

pavlamax

Pratchett je Pan Spisovatel. Kantůrek je Pan Překladatel a Hana Burešová je Paní Režisérka. Když se takoví lidé dají dohromady, dílo se musí podařit. Představení jsem viděla dvakrát a záznam - ten už ani nepočítám. Nejlepší zpracování Pratchettovy Zeměplochy jsou Soudné sestry a řekla bych, že ještě o desetinku lepší Maškaráda z divadla V Dlouhé. Škoda jen, že Soudné sestry měli už derniéru (a po celý čas, co jí dávali měla hra vyprodáno). Takže o důvod víc, proč se mrknout alespoň na záznam. ()

waxtrax

Nic moc. Krásné kostýmy, ale bohužel slabé herecké výkony, snad špatná režijní práce s herci možná špatný výběr herců. Jediné nadprůměrné okamžiky jsou v přítomnosti Táborského a Zavřela. Bohužel chabé ztvárnění nádherné knižní předlohy. ()

Izzetman

Bál jsem se, jak by mohla dopadnout divadelní inscenace na knihu mého nejoblíbenějšího spisovatele. Nebylo vůbec proč se strachovat. Originální, trochu volnější zpracování, ale zachování děje. Parádní momentky, naprosto luxusně zahrané postavy, skvělá atmosféra i fajn kulisy. Nemusíte knihu vůbec znát, abyste se skvěle bavili a rozuměli příběhu. Vřele doporučuji. ()

+sfinx+

Epesně boží! Smrť a jeho taneční kreace, vévoda a jeho mimika, čarodějky, hospodské vodrhovačky,... - to jen tak namátkou, co mne doslova uchvátilo. Seznam není úplný, nechci tu 2 hodiny něco sepisovat.. ()