Adaptace šesté knihy fantasy série "Zeměplocha" Terryho Pratchetta. Příběh ne nepodobný "Macbethovi" v nastudování Divadla v Dlouhé... Dnes už takřka kultovní inscenace pražského Divadla v Dlouhé pobaví nejen znalce "Zeměplochy", ale i absolutní laiky, protože je v první řadě výbornou komedií. A víte-li něco o Shakespearovi a jeho "Macbethovi", pobaví vás Soudné sestry dvojnásob. Na Zeměploše, která je placatá a putuje vesmírem na zádech obrovské želvy, se začaly dít nepředstavitelné věci, neboť do královské politiky se zamíchaly tři čarodějky - Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová a Magráta Česneková. Nelíbila se jim totiž krutovláda Lorda Felmeta, který dosedl na trůn poté, co zavraždil krále Verence, z kterého se tímto stal duch... Soudné sestry jsou vtipnou a svéráznou variací na "Macbetha" i jiné shakespearovské příběhy. Setkáte se tu s mnoha postavami tohoto temného dramatu: s vévodou a vévodkyní, kteří usilují (zprvu úspěšně) o trůn, s celým vévodovým dvorem včetně šaška a ducha zavražděného krále, s hereckou trupou, ale především s již zmíněnými třemi čarodějkami, kterým se nakonec podaří vrátit královskou korunu na tu správnou hlavu... Ale nebyl by to Terry Pratchett, aby se v příběhu neobjevily nové okolnosti, situace, se kterými Shakespeare nepočítal; a nakonec i překvapivé rozuzlení. (oficiální text distributora)

easaque

velmi slušné divadelní zpracování jedné Pratchettových knížek na prknech českých divadel. Vytvořená atmosféra je dobrá, stejně jako kostýmy či herečtí představitelé, i když někteří (především mužští) se tu dost předvádí a trošičku to kazí. Ale náladu mi to nezkazilo a připomělo mi knížku, kterou jsem kdysi dávno četl. Takže 4 hvězdičky si určitě zaslouží. [ PŘÍBĚH: 3 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Splasher

Chvíli mi trvalo se do toho dostat, ale pak už to šlo skvěle. Jinak Terry Pratchett a Jan Kantůrek jsou nepřekonatelní humoristé. ()

vesper001

Smťův step, výborná Magráta Česneková a ještě lepší Stařenka Oggová, ušní červ Ježčí píseň, Táborského herecký koncert... co ještě chcete? Snad jen další zpracování Prattchetových knih Divadlem v Dlouhé. „To je děsné království! To vám tady vážně pořád prší?“ „Někdy přestane, pane. To když začne sněžit. A občas tady máme epesně boží mlhy!“ ()

fantoci

Kdesi hluboko ve vesmíru pluje obrovská želva. Jmenuje se A-Tuin. Měří 16 000 km. Na svém krunýři, který je pokryt zamrzlým metanem a zbrázděn nárazy meteoritů, nese čtyři slony. Na jejich hřbetech se vyskytuje obrovský otáčející se kotouč. Ten kotouč se nazývá Zeměplocha. Oblíbil jsem si knihy Terryho Pratchetta, a tak jsem se ze zvědavosti podíval na jednu divadelní hru dle jeho námětu. Sám autor toto české zpracování označuje za jedno z nejlepších. Fantastický svět Zeměplochy, ironické parodování všeho, co doposud lidstvo zplodilo a co jej napadlo (tedy hlavně Shakespeara), zatím nenašlo cestu do filmové podoby. O to tato hra je cennější. Pokud knihy Terryho Pratchetta neznáte, možná děláte chybu. ()

Elrond88

100%, Nejenom jelenům slušejí parohy, může je nosit vlčák i drozd, jen ježek nemůže, radši jdi od toho, i když ta ježková je pěkná kost. Usměj se na lišku, navštiv ji v pelíšku, za trochu lásky bys světem šel bos, u ježků neklepej, radši jdi od toho, i když ta ježková je pěkná kost! Refrén Když rozdovádíš sta a sta a starou ježkovou, jí postaví se ka a ka a každá bodlina. Však tobě zvadne ta a ta a ta tvá jediná, Však tobě zvadne ta a ta a ta tvá jediná. Ježkové prostě takové už jsou, ač chtěli by to tak stejně nemohou... Tohle prostě miluju! ()

Herráček

Pratchetta já zase jo... Tohle bylo něco tak naprosto dokonalýho... (jo... Christopher Lee jako Smrť je asi o něco jinde, ale velice zdařilá alternace...) Čarodějky bez chyby... A mrtvý král Verence? Hej... Tohle kdyby bylo film, tak to zdaleka není ono... ()

Zagros

Terry Pratchett je jedním z mých nejoblíbenějších autorů (viz má ikonka:-)), jeho knihy znám velmi dobře, mám rád i různé deskovky z prostředí Zeměplochy a nikdy neodolám další nové adaptaci jeho díla. Jako asi všichni, mám z každého literárního příběhu v hlavě svoji ideální představu, ke které se ostatní tvůrci mohou jen více či méně přiblížit. Divadelní představení Soudné sestry v podání Divadla v Dlouhé je jistě skvělé, ale mé představě se moc přiblížit nedokázalo. Proto dávám jen tři hvězdy. Přesto ale všem doporučuji. Třeba se vám ostatním tvůrci dokáží přiblížit více než tomu bylo u mě. ()

J.Bourne

Viděno v divadle a pecka. Pratchetta mám rád, ale obával sem se jak v divadle udělají tu správnou zeměplošskou atmošku. Obávat sem se nemusel. Fenomenální. Hrozně tomu pomohla i hudba a kulisy jako z obalů knížek. Herecky očekávaný koncert od Táborského a příjemně překvapila Svobodová a Turek, jehož vévoda mě snad bavil nejvíc. Třešničkou na hereckých výkonech byla stařenka Oggová. Dějově je to sice taková pohádka, ale prostě 5 hvězd bez diskuzí. ()

Wishkah

Výborná divadelní adaptace výborného románu. Bavil sem se neskutečně dobře a asi měsíc sem z hlavy nemohl dostat písničku o paní Ježkové. Oceňuju hlavně výbornou dvojici Klára Sedláčková a Miroslav Táborský a jejich pubertální námluvy:-) - "Vy jste....?!?" - "Vy jste....?!?" - "DO HAJZLUUU!!!" ()

Mikino00

Musím dát plné hodnocení. Soudné setry považuji za slabší Pratchettovu knihu, plnou hluchých míst. V této divadelní hře naštěstí pochopili, že některé dějové odbočky bylo třeba vyškrtnout, anebo místy děj zjednodušit. Výsledkem pak je tato velice zábavná a nápaditá adaptace. A právě faktu, že režisérka a skvělí herci dokázali vytáhnout poněkud průměrný příběh do strhující podívané, si velice cením. ()

waits

Divadelní provedení v pořadí šesté knihy Pratchettovy Zeměplochy nedopadlo špatně. Jakožto velký fanda téhle (urban) fantasy si samozřejmě můžu hnidopišsky najít x příkladů toho, jak jsem si postavy nebo provedení nepředstavoval, ale neudělám to (ale ta Ježčí písen, ta, hm, mohla být divočejší). Jakási atmosféra knihy ve hře je, spousta gagů se opravdu povedla, některé postavy jsou téměř přesné (Smrt, Bábi Zlopočasná, šašek), některé ne, ale i tak jsou výborné (Magráta, vévoda). Pro ty, kterým se kus líbil dobrá příležitost sednout si a začít číst přece jen mnohovrstevnatější předlohu. A pak další. A další.. http://www.discworld.cz/knihy/ ()

MilesTeg

Před lety jsem viděl zájezdové představení Soudných sester u Mrštíků v Brně a za to bych dal 5 hvězd, za natočený záznam téhož z ČT jen 3, takže to je průměrná známka. Záznam prostě ztrácí kouzlo a smějící se lidé znějí dobře jen naživo. ()

Dartdevil

Knihy Zeměplochy mám přečtené všechny. O to víc jsem se těšil na představení divadla v Dlouhé, a popravdě jsem si to moc nedokázal představit. A přišlo velmi příjemné překvapení. V divadle byla hra vynikající a vynikající zůstala i v tomto televizním záznamu. ()

kukkik

Předloha je předloha a u díla Terryho Prachetta to platí dvojnásob. Každopádně toto byla velice zdařilá adaptace. Moc by mě zajímalo, jak bych si to užil, kdybych předlohu neznal či hru viděl naživo.. Takto každopádně 5/5 ()

Caliboss

Coby velký fanoušek Pratchetta jsem se skvěle bavil a hodně nasmál. Klára Sedláčková v roli Magráty přesně vystihuje moji představu této postavy. Více takových adaptací ;-) ()

Nathaniell

Je paráda, že se toho sir Terry Pratchett dožil, že byl přítomen na premiéře, že se mu líbila, ale především jsem rád já, že se líbila mně. Jasně: Zpracovat cokoliv ze Zeměplochy je sázka do loterie, jelikož konkrétní humor se hraje konkrétně a to co přijde konkrétní mně, může jiným připadat konkrétní úplně jiným způsobem. Tady to ale naštěstí přišlo mně skoro stejně konkrétní jako jim. PARÁDA. Pro nezasvěcené: Všimněte si prosím, jakým způsobem se chová Bábi Zlopočasná. Nepřijde vám jako dost dobrá předloha pro Severuse Snapea? A pokud si přečtete čaroprávnost... ne. Žádné další spoilery. 5* ()