Andrew Beckett je právník. Mladý, brilantní právník. Homosexuál, infikovaný virem HIV. Svou nemoc dlouho tají, přesvědčen o tom, že s jeho službou klientům nesouvisí. A pak je jednoho dne propuštěn, údajně pro pracovní neschopnost. Ale Andy ví, proč přišel o místo. Připravily ho o ní předsudky, strach, panika a odpor. Diskriminace. Ví, že jeho čas je sečten, ale nevzdává se. Hledá právníka, který by mu pomohl v procesu s jeho mateřskou firmou - a nachází. Černý Joe Miller není tak úspěšný, jako býval Andy, ale jeho vytrvalá víra v právo z něj činí ideálního spojence. Přesto se však zdráhá přijmout Beckettův případ. Stejně jako obžalovaní, jako porota, jako všichni ostatní, i on nemá rád homosexuály, oškliví si je a štítí se AIDS. A snad právě pro svůj odpor nakonec přijímá, přesvědčen o tom, že ve městě, kde byla vyhlášena americká ústava, zaručují rovnost všech, nelze tento boj vzdát. Soudní spor začíná... Inspiraci k natočení filmu bylo údajně onemocnění blízkého přítele režiséra J. Demmeho na AIDS. (Guild)

Jim_Beam

Geniální film o smrti a zrození, přátelství, lásce, předsudcích, změně a spoustě dalších věcí... Můj vztah k němu se vyvíjí, začínal jsem na 5*, pak spadnul na 4* a teď se opět vrátil na 5*... Dřív jsem měl problém, že ačkoli mám ten film rád jako celek, přeci jen výrazně vyčnívala jediná scéna "po večírku", která patří mezi ty nejúchvatnější filmové scény, které jsem kdy viděl... Dnes jsem ale našel i spoustu bolestné krásy i ve zdánlivě bezvýznamných pasážích... ()

DominikV

Neuvěřitelný film plný emocí ,,od každé něco'' (nenávist, smutek, radost...). Jednoznačný aplaus pro Toma Hankse, jenž nezapoměnutelně ztvárnil umírající osobu. Všechny ty grimasy, které předvedl, neskutečné... ()

WolfR

Velký film o problematice AIDS a předsudcích. Tom Hanks se ukázal v další z jeho mnoha velkých rolích a zdatně mu sekunduje jako další obhájce Denzel Washington, působivé drama, 5 hvězd. ()

campix

Jednoduše skvělé soudní drama s výbornými hereckými výkony, kde září především Tom Hanks a Denzel Washington. Už jen z tohoto důvodu stojí za to se na Philadelphii podívat. Moc lepších soudních dramat nenajdete. ()

majo25

Určite kvalitný film, a s nie štandartným príbehom, ktorý dokáže zaujať. Čakal som však väčšiu dramatizáciu, hlavne pri scénach, keď sa mala hl. postava dozvedieť pravdu o svojom zdravotnom stave, keď bol vyhodená z práce a hlavne som čakal veľkú drámu na súde. Opak bol však pravdou, súdne pojednávanie bolo od začiatku jasne naklonené na jednu stranu, chýbala tomu štipka napätia, gradácia, proste iba spel k predom predurčenému ortielu. Rovnako ako v osobnom živote postavy. Homosexualitu považujem za niečo, čo by malo ostať tabu, predostierať ju ako niečo normálne, je zlý prístup, pretože normálne to nie je (anomalita či chyba prírody). Preto moralizujúcu linku tohoto filmu neberiem. Našťastie nedošlo vo filme k žiadnym nechutným scénam, ako napr. bozkávanie takto anormálnych ľudí, čo je bohužiaľ v novších filmoch asi neodvrátiteľné. Nie pre každého je určený tento kontroverzný film. ()

TomPrusik1

Na právnické drama Philadelpia jsem se těšil a moc jsem ani o filmu nezjišťoval. Věděl jsem, že hlavním tématem bude homosexualita a AIDS a to je asi tak všechno. Bez nějaké velké omáčky kolem jsme se hned seznámili s postavami a jakmile se ukázalo, že Andrew Beckett (Tom Hanks) má AIDS, je homosexuál a že ho kvůli tomu vyhodili z práce a vyhledá právní pomoc od Joe Millera (Denzel Washington), bylo jasné, jak to dopadne. Silný, ale zároveň celkem předvídatelný příběh s důležitým tématem se musí líbit americké porotě. Film stojí více než na příběhu (který ale není vůbec nudný a vyprávěný je hodně dobře) na herecký výkonech Hankse a Washingtona. Skoro bych řekl, že Washington mi bavil o chlup více, ačkoliv fyzická proměna Hankse je neskutečná a ke konci působí opravdu vyčerpaně. Krom předvídatelného příběhu mi vadili určité věci, které z filmu nebyli úplně jasné. Např. se neřeší (anebo jsem to přehlídl) otázka, jak se Hanks nakazil, protože Banderas byl v klidu. Stejně tak máme radost z vyhraného procesu, ale neví se, jak dopadne odvolání, které druhá strana podala. Jinak to byl velmi slušný film, který kdyby nebyl tak moc předvídatelný, dal bych i plnou palbu. 8/10 ()

smrt.ka

Dlouhou dobu můj vůbec nejolíbenější film, dnes ho nemůžu zařadit ani do své top10, přesto bude vždy, VŽDY mým "osobním" filmem a jedním z těch filmů, které mi otevřely bránu do světa kinematografie, kterou se teď pomalu, ale šťastně prokousávám. Pro mě je tento film také nejlepší ukázkou Hanksova hereckého umění, evokuje mi spoustu věcí, seznamuje mě s historií nemoci, která je dnes již "starou známou neoblíbenou celebritou" na seznamech ročních úmrtí. Streets of Philadelphia je pro mě možná vůbec nejlepší filmovou skladbou a dodnes se stává zřídka, abych se u ní nerozbrečela, jo. A to já moc často brečím, u hudby ne. Skvělý, fenomenální film! ()

Aquarius

Asi som mal to šťastie, že som bol ešte malý Emo keď Filadelfia hýbala svetom. Kde sa berie v niektorých tá nenávisť k Hanksovi či Robertsovej? Je mi z toho smutno. Za všetkým hľadaj kalkul. Veselé Vianoce. ()

MJMilan

Do Čech se dostal tento snímek právě v čas. Nechci říci, že nikdo v té době nevěděl o HIV a AIDS v ČR vůbec nic, to určitě ne, byl tu Freddie Mercury, Ervin "Magic" Johnson, kteří tuto nemoc dostali do povědomí mnoha lidem. Avšak film Philadelphia dal věci nový rozměr. Asi moc nepomohl homosexuálům, když, jak je ve filmu řečeno, se dříve říkalo nemoci AIDS "rakovina teploušů", ale naopak pomohl HIV pozitivním lidem, že je ostatní mají stále brát jako lidi a ne jako infekční odpad. Co se týče samotného snímku, pomohl nesporně i Denzelu Washingtonovi na filmovém výsluní. Oba představitelé hlavních postav zahráli své role dokonale, o tom není nejmenší pochyb a na co by se nemělo zapomenout je výborný soundtrack, ať už mám na mysli píseň "Streets of Philadelphia" od Bruce Springsteena nebo "Philadelphia" od Neila Younga. ()

wendelin9

Při tomhle filmu se u mě vystřídaly snad všechny možné emoce. Na začátku jsem se smála společně s Andrewem, když získal novou práci. Po pár minutách ho vystřídal soucit při prvních "komplikacích"a hned na to šílené rozčílení při proslovu obhájkyně, který obsahoval několik šílených "faktů". Následovalo znechucení - né kvůli následkům AIDS ale nad chovánm obžalovaných... Potom už sem se jen snažila zachovat čistou hlavu jako Andrew a celá jeho rodina, ale na konci sem se neubránila slzám... Myslím, že víc k tomu dodávat nemusím.... 5* ()

tom88

Silná dráma s mierne rozvláčnym, ale kvalitným dejom. Herci zahrali dosť dobre, Oscar pre Hanksa je aj celkovo zaslúžený. Záver je perfektný a smutný, k Hanksovej postave sa pripúta snáď každý. Tento film som videl až s veľkým odstupom času, ale na kvalite určite nestráca a asi ani nestratí. 80% ()

Noviik

Silné drama, skvělé herecké výkony a zajímavý scénář, který jsem ale nejspíš viděl ve špatnou dobu. Tedy až ve chvíli, kdy toto téma začalo být hodně otřepané. ()

vesper001

Oscarová záležitost s kvalitními hereckými výkony a závažným námětem, která nehraje na city, ale pro jistotu rovnou diváka nacpe do odšťavňovače a vyždímá až na dřeň. Nic zvlášť příjemného. Příběh se odehrává v čase a prostoru, kde společnost nesnáší homosexuály skoro stejně jako nemocné AIDS, a Tom Hanks, světový šampion v rolích ztracenců, hraje náhodou HIV pozitivního čtyřprocentního (v českém dabingu označovaného pozoruhodným slovem „gáj“), takže mu nelze než přát rychlý konec. Možná ještě pamatujete doby, kdy patřilo k dobrému tónu podobné exempláře odsoudit alespoň ke společenské smrti, kdyby si snad Zubatá dala načas. Ti, co si podělali život, si ostatně nic jiného nezaslouží. Nebo ano? Naštěstí dnes už je to jinak. Máme kliniky pro závislé, nemocní mají nárok na pomoc, respekt i soucit, a rádi sami musíme akceptovat, že kdejaký Komplex pochoduje a skloňuje diskriminaci v neexistujících pádech, až ze vší té tolerance začíná některým pořádně táhnout na cedr. Ale zpátky k filmu. Denzel Washington se po prvním setkání s infekčním klientem sice chová jako vegetarián, co našel v salátu housenku, nakonec se ale právě za ni bije jako lev, a nelze než věřit, že off-the-record vzal na milost i lesbickou tetu Teresu. Philadelphia je hezký a jistě důležitý film, ale za ten odšťavňovač (operu nesnáším) a ubíjející předvídatelnost to za plný počet nebude. ()

sator

Špičkové drama s humánním přesahem, ve své době i dost odvážné a "nefotogenické"... Vlastně je absurdní strávit zbytek života soudním procesem... ()

Mol

..AND I THINK I'M GOING TO REGRET THAT FOR AS LONG AS I LIVE!! Nebylo to úplně špatné, ale nakonec si nemyslím, že jsem dostal to co jsem od filmu očekával. Sabotáž a tak.. Hodně mi tam vadila i ta část s operou a celková dohra filmu. Myslím, že to šlo zvládnout lépe. ()

Stmívání nad Hamletem

Stmívání nad Hamletem