Andrew Beckett je právník. Mladý, brilantní právník. Homosexuál, infikovaný virem HIV. Svou nemoc dlouho tají, přesvědčen o tom, že s jeho službou klientům nesouvisí. A pak je jednoho dne propuštěn, údajně pro pracovní neschopnost. Ale Andy ví, proč přišel o místo. Připravily ho o ní předsudky, strach, panika a odpor. Diskriminace. Ví, že jeho čas je sečten, ale nevzdává se. Hledá právníka, který by mu pomohl v procesu s jeho mateřskou firmou - a nachází. Černý Joe Miller není tak úspěšný, jako býval Andy, ale jeho vytrvalá víra v právo z něj činí ideálního spojence. Přesto se však zdráhá přijmout Beckettův případ. Stejně jako obžalovaní, jako porota, jako všichni ostatní, i on nemá rád homosexuály, oškliví si je a štítí se AIDS. A snad právě pro svůj odpor nakonec přijímá, přesvědčen o tom, že ve městě, kde byla vyhlášena americká ústava, zaručují rovnost všech, nelze tento boj vzdát. Soudní spor začíná... Inspiraci k natočení filmu bylo údajně onemocnění blízkého přítele režiséra J. Demmeho na AIDS. (Guild)

Hapretor

Velmi dojemné? - ani ne! Poučné? - docela jo. Zábavné? - ano. Hezky zahrané? - Ano! Tématicky zajímavé? - Docela ano. Příjde mi úsměvné, že také Američané jdou do sebe a netočí jen filmy, kde se jen vychvalují a ukazují, jací jsou borci. Amerika - země svobody, tolerance a nekonečných možností. - Ha, říkat to o sobě můžou. Rád se kouknu na film, ze kterého nečiší nadřazenost a stupidita. ()

Wolvie

Laciný doják se skvostnými hereckými výkony zůstane pořád laciným dojákem.Jonathan Demme pro mě navždy zůstane režisérem jednoho geniálního filmu a žádné další zásluhy už mu k dobru přičítat nebudu.Výkon Toma Hankse je nicméně glorifikován naprostým právem. ()

Páně

Jistě si zaslouží místo na výsluní, neboť je vlaštovkou v roce 1993 ještě nemnoho vídanou. Přesto se však nemohu zbavit jakési pachuti jistého promrhání jinak skvělého potenciálu. Tento film by pravděpodobně v rukou schopnějšího režiséra jistě vstoupil do dějin ještě více razantnější formou. Ovšem i tak se jedná o nadkvalitní dílo podepřené dobrou hudbou i skvělými hrereckými výkony. ()

Iwiiik

Dvacet let po natočení tohoto depresivního soudního dramatu už sice není jeho poselství tak aktuální, ale to jen dokazuje, jak důležitá jsou poselství tohoto typu. Andrew Beckett je vykreslen, jako oběť diskriminace v té nejryzejší podobě a Jonathan Demme si pro jeho ztvárnění nemohl vybrat lepšího protagonistu, než je Tom Hanks. Bruce Springsteenovi se navíc podařilo díky písni Streets of Philadelhia nesmazatelně vtisknout emoce snímku do uší všech, kteří ji poslouchají z rádií či kompaktů dodnes. Jedna z těch největších kinematografických klasik ve svém žánru vůbec. ()

Zajdo

Film ma navnadil hned od úvodu svojou piesňou Streets of Philadelphia od Bruca Springsteena. Film vystihol pomerne slušne diskrimináciu a strach z vtedy neznámej choroby. Herecké výkony či už Washingtona alebo Hanksa boli skvelé, no film po emotívnej stránke somnou nezamával ako som očakával. Celkom ma zaujíma ako by som ten film vnímal v dobe jeho vydania. ()

Bejbinka

Toma Hanks alias Andrew Becket - dle mého jedna z nejlépe zahraných postav v historii filmu! Film má tolik silných scén, že nevím, kterou zmínit...teď mě napadá, veřejná knihovna, poslech opery, když je připojen na kapačkách a pak to rozloučení po pohřbu...tenhle film je totiž silný od začátku až do konce a je těžké u něj nebrečet! Za zmínku stojí i Mary Steenburgen alias Belinda Conine - právnička protistrany...to, jak vyslovuje jméno Andrew Becket mi bude znít v hlavě snad až do smrti! A pak samozřejmě Denzel Washington alias Joe Miller...postava, ve které mohl dokázat, jak dobrý je herec...postava, se kterou musíte soucítit...a ta hudba...nádhera, výbuch! ()

Ydrosten

Protože jsem byl svědkem podobného případu ve skutečném světě, musím říct že ve filmu se dokonale odráží skutečnost a předsudky. 5 plných, protože tohle je silné téma a najít odvahu něco takového natočit musí být řádně oceněno. Trochu podivně na mě působil Antonio Banderas, jako přítel, ale co už, na kvalitě to neubralo. Velmi ale velmi silných 5 hvězd. ()

BOURQUE

Vo svojej kategórii resp. tematike asi jeden z najlepšie, keď nie najlepšie natočený a zahraný film. Už úvodné (s neskutočne veľkým citom vybrané) snímky a pieseň od „Bossa“ nám napovedia, že budeme svedkami niečoho výnimočného. Zaslúžený Oscar pre T. Hanksa a pre pieseň „Streets of Philadelphia“. Osobné hodnotenie: 100% (*****) ()

agassi68

Po takmer dvadsiatich rokoch som si to pozrel znova a už ma to tak neočarilo. Tému AIDS prehlušilo mnoho ďalších viac či menej vážnych problémov a káuz. Nepochybne skvelé duo Tom a Denzel tiež nakrútilo ešte lepšie filmy a Antonio v roli sladkého chlapca sa preorientoval na tvrdšie role. Ale nemožno uprieť tvorcom aj keď účelovo, no predsa rozšírili to správne povedomie o zákernej chorobe plnej predsudkov. A za to im patrí vďaka aj po rokoch.. ()

Evander

Dobrý film s excelentním Tomem Hanksem v hlavní roli a výtečnou hudbou Howarda Shora. Mezi top filmy však, dle mého názoru, nepatří. 80% ()

Rathalos

Tom Hanks opat potvrdil,ze je pan herec,neskutocny vykon,slzy sa nedali zastavit a soundtrack od Bruca Springsteena dal tomu filmu este vacsi smrnc...:-) ()

lemonova

Philadelphia je v mnohých ohľadoch veľmi dobrý film, ale podľa mňa až príliš tlačí na city. Scénu s opernou áriou by som hneď vystrihla napriek tomu, že bolo radosť sledovať pri nej tvár Denzela Washingtona (ktorý mi mimochodom pripadal ako ten herecky silnejší z dvojice hlavných hrdinov) Nemyslím si, ako viacerí, že tento film je primárne o tolerancii voči homosexuálom, ale o práve na spravodlivý proces pre každého, v čom vidím dosť zásadný rozdiel. ()

Pat_rick_fan

Tom Hanks a citové vydieračky z 90-tych rokov sú nerozlučná dvojka, bez ktorej by svet nebol svetom, ale objektívne, herecky je to absolútny kráľ, pre mňa osobne ma tu dostal ešte viac ako o rok neskôr vo Forestíkovi. Film má svoje rezervy, ale ľudskosť, ktorá tu rastie s každou jeho interakciou s druhým kráľom Denzelom to hravo spláchne. Pekné, škoda že sa títo dvaja nedočkali nejakých ďalších spoločných projektov. ()

mutace

Nějak jsem nedokázal pocítit sympatie k hlavnímu hrdinovy. A vůbec, ani k celému filmu. Moralistická sračka. ()

Merggie

Mám pocit, že tento film je tak vysoko len preto, lebo sa ako jeden z prvých snažil poukázať na homosexuálov a AIDS. Hanks sa mi nezdal mimoriadne dobrý. Podobných výkonov existuje v kinematografii veľa (Hanks dosiahol vrchol umenia o rok neskôr). Na okolnosti príbehu som zabudol za pár dní. Nikdy však nezabudnem na začiatok filmu. Putovanie kamery mestom za tónov Springsteenovej Philadelphie bolo pôsobivé. Lenže to je na taký slávny film málo a za kontoroverzné témy sa hviezdičky nedávajú. Takže mi zostáva hodnotiť poloprázdne. 50%. ()

pravo

Dobrý právnik je mŕtvy právnik – aspoň to si myslí väčšina ľudí a práve o to v tomto veľmi nádhernom snímku ide. Má chorý a umierajúci človek právo na dôstojnosť alebo sa má strániť spoločnosti. Odpoveď nie je zrovna najjednoduchšia, pretože ak by išlo o osobu nám príbuzensky blízku reagovali by sme inak ako pri neznámom človeku. Homosexuálny právnik je vo filme na začiatku svojho boja o uznanie svojej existencie ako človeka spočiatku osamotený, pretože strach a predsudky sú v ľuďoch hlboko zakorenené. Ešte aj dnes je tento film vysoko aktuálny a donúti nás rozmýšľať. O herectve Toma Hanksa nikto nepochybuje a latku si podržal i v tomto filme (Oscar). ()

Joeey

Nejtragičtější film, který jsem zatím viděl. Tom Hanks se hlavní role zhostil maximálně profesionálně. Denzel Washington mě v tomto filmu hodně zaujal přesvědčivým ztvárněním advokáta. ()

ex.it

Tom Hanks, strhující příběh a nenucený soucit. Jen tohle a vznikne krásný, pozoruhodný a srdcervoucí film. ()

Stmívání nad Hamletem

Stmívání nad Hamletem