Andrew Beckett je právník. Mladý, brilantní právník. Homosexuál, infikovaný virem HIV. Svou nemoc dlouho tají, přesvědčen o tom, že s jeho službou klientům nesouvisí. A pak je jednoho dne propuštěn, údajně pro pracovní neschopnost. Ale Andy ví, proč přišel o místo. Připravily ho o ní předsudky, strach, panika a odpor. Diskriminace. Ví, že jeho čas je sečten, ale nevzdává se. Hledá právníka, který by mu pomohl v procesu s jeho mateřskou firmou - a nachází. Černý Joe Miller není tak úspěšný, jako býval Andy, ale jeho vytrvalá víra v právo z něj činí ideálního spojence. Přesto se však zdráhá přijmout Beckettův případ. Stejně jako obžalovaní, jako porota, jako všichni ostatní, i on nemá rád homosexuály, oškliví si je a štítí se AIDS. A snad právě pro svůj odpor nakonec přijímá, přesvědčen o tom, že ve městě, kde byla vyhlášena americká ústava, zaručují rovnost všech, nelze tento boj vzdát. Soudní spor začíná... Inspiraci k natočení filmu bylo údajně onemocnění blízkého přítele režiséra J. Demmeho na AIDS. (Guild)

mros

Určitě je to film, který dostal Oskary po zásluze, nicméně pro mě bohužel Oskar mnoho neznamená, dnes si mnohem více cením Benátek a Cannes. Scénář je slušný, filmařsky také zvládnuto za jedna, ale nějak mi v tom něco chybi.. Možná málo propracované postavy, slabá atmosféra, myslím, že takových filmů tu je víc, i lepších.. Navíc stále je to "velkofilm", a od těch já očekávám trochu víc, ale jinak je to opravdu velmi slušný film. ()

Swayne

Jeden z mála filmov, ktorý ma naozaj dojal. Silná myšlienka, silné spracovanie, silný Tom Hanks... ja ho proste milujem. ()

HanSolo

Vydařené drama, u kterého mi vadí jen jedna věc. Když je tam vlastně hlavní postava úchylný homosexuále, který si to rozdával s neznámými v pornokině a dostal naoplátku A.I.D.S., proč ho tam všichni tak litují. Jinak se samozřejmě jedná o nadprůměrné dílo, které je především hereckým koncertem Toma Hankse. ()

Yakuza05

Zlatý glóbus 2: Herec Tom Hanks, píseň Streets of Philadelphia, Nominace 1: Scénář.......Bafta 1 nominace : Scénář ()

Jaromír

Jasně, kdo někdy nešlápne vedle, kolik je dnes nevěr, ale natočit o tom celý film? Smrt je naprosto přirozená věc. Šoustáš bez kondomu v kině s cizím člověkem, tak možná něco dostaneš, a je jedno jestli jsi gay, lesbička a nebo heretosexuál. Natočit o tomhle tématu dvouhodinový nudný příběh, kde se vůbec nic neděje, no to je vážně odvaha hodná scénáristů telenovel. Co tam proboha dělá ten soudní proces, vždyť o něj vůbec nejde a zabírá většinu děje? Je to prostě doják, ve kterém ještě chybí, aby AIDS dostalo i koťátko hlavního představitele :). Je fajn, že se boří tabu, ale proč proboha takovým způsobem. Souhlasím s názorem, že tento příbeh by potřeboval více nadhledu, a podle mě i více humoru. Takhle ho stavím na úroveň Titaniku, tedy příběhu, který je určen k tomu, aby si člověk pobrečel, nějak to ale na mě nefunguje :D. A hudba mě nebere už vůbec, absolutně nechápu, proč ji polovina lidí vyzdvihuje a přidává, jen kvůli ní, další body k hodnocení filmu. ()

Mykhaluu

Moc se mi líbila písnička... ale byla hrozně smutná a depresivní... Nelíbilo se mi, že chudák šéf firmy si nemůže propustit někoho, kdo dle jeho názoru ohrožuje zdraví a život ostatních lidí ve firmě... Přehnaná a až absurdní idea pseudohumanismu vystrčila zde pro mě poprvé své růžky! Bylo mi kluka líto, ale tak nějak si myslím, že by se měl raději klidit a ne s tím ještě vytírat sopudní síně... ale svět se v kravskou pr..l obrací, tak proč ne. že?! ()

miki68cz

Srdeční záležitost, film, který mne donutil ne brečet ale lkát - jak krásné české slovo :-). Odvážný film s gay tematikou, který trochu zahýbal s americkou upjatostí a prudérností. Neskutečné herecké výkony všech zúčastněných, neskutečná hudba, skvělá atmosféra. ()

MDesign

Film sa snaží hrať v niektorých pasážiach na city, avšak u mňa neuspel. Chýba mi tam do toho väčšia dynamika, ráznejší priebeh, živšia hudba. Viem, že ide o smutný príbeh, ale mňa toto podanie proste neoslovilo. Nezachraňuje ho ani skvelý Tom Hanks, ktorý je pre takéto role ako stvorený. ()

WolfIssen

Vynikající Tom Hanks, jinak klasické soudní drama o věcech, o kterých se kdysi moc nemluvilo. Mě nedojalo, ale věřím, že všichni čtyřprocentní se topili v slzách... ()

frxXx

Mrazivo meniaci sa Tom Hanks, skvelé herecké výkony. Dávam 5* za to že sympatizujem s buzerantmi? Nie! Vôbecnie! Hnusia sa mi a samého ma dosť sklamalo keď som zistil že taký mladý ambiciózny muž má rad také nechutné praktiky, ale bolo tu porušené právo ! :) ()

DaleCoper

Ve své době asi potřebný v dobrém slova smyslu "angažovaný" film který měl posunout diskusi o diskriminaci, homosexualitě a AIDS někam jinam než to co tenkrát mezi "obyčejnými" lidmi z ulice převládalo. Dnes je tato bitva asi zaplatbůh vyhraná a celá věc se smrskla na temata jestli povolit lidem jako jsou ve film Hanks s Banderasem adopce. I když jsem měl taky slzy v očích bylo to příliš schematické a zjednodušené musím jednu hvězdu ubrat mnohem lepší mi v tomhle směru přišel kubánský snímek Jahody a čokoláda. No možná by něco podobného mohli natočit Iránci tam dodnes gaye věší na jeřáby. Přesto i po těch dvaceti letech od vzniku filmu říkám že je dobře že takový film Jonathan Demme natočil. ()

kubilov

Táhlé soudní drama, pojednávající o diskriminaci. Těch je už ale více, než je potřeba. Philadelphia je asi jeden z lepších filmů na toto téma, ale já přesně tento typ filmu odsuzuji. Nebaví mě dívat se na strnulý obraz, který se sice občas naklání, ale děj se téměř stále odehrává v jedné místnosti. Mám rád jak Toma Hankse, tak Denzela Washingtona, jenže v tomhle filmu se mi nijak zvlášť nelíbil ani jeden. Přesto, nebýt nich, dal bych této nepříliš zajímavé nudě ještě nižší hodnocení, než teď. ()

Mr.Atsor

Příběh? Zajímavý. Pointa? Hrůzostrašná. Tom Hanks? Bravurní až fantastický. Denzel Washington? Skvělý. Pozadí filmu a natáčení? Velmi zajímavé. Ale zpracování? Chvílemi nudné, zdlouhavé a uspávající. Podruhé bych si to bohužel nepustil, ale prvního zhlédnutí nelituji. ()

subic

Film jsem neviděl už asi 15 let a těch 5 hvězd mu nechám, protože ten konec je opravdu na hranici patosu, ale stejně mě zase dojal tak jako už dřív. Navíc tohle je jeden ze 3 filmů, kde na mě mile zapůsobil i Denzel Washington, který pro mě jinak není žádnou megastar. 90% ()

Mkartaylas56

Po delší době se mi dostalo dalšího klidnějšího filmu, který je prostě pěkný. Herecké výkony Denzela Washingtona a Toma Hankse byly výborné. Navíc celý film pěkně poukazuje na předsudky vůči homosexuálům. Podle mě se jedná o jeden z nejlepších filmů v žánru klasických soudních procesů a tím pádem si i zaslouží vysoké hodnocení. 80% ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,7/10 (?!) | Rotten Tomaotes: Tomatometer - 80%, Audience Score - 89% | FDb.cz - 85,3% | Že by další skvělý právnický Thriller podle Johna Grishama? ...... NE! Philadelphia je z jedné strany vynikající soudní drama, ovšem především dojemný snímek o diskriminaci homosexuálů a zhoubnému onemocnění AIDS. Výborná režie je ovšem absolutně nic proti bezchybnému, ba co více přímo nebeskému výkonu Toma (Oscar je ve správných rukou). Co k tomu ještě napsat?! .... Hmmm...... Soudní filmy milujeme, milujeme i dojemná dramata a zde tyto kategorie splynou do dokonalé symbiózy. Na úvod výtečná písnička Bruce Springsteena ("Streets of Philadelphia"), na závěr neskutečně dojemná scéna s taky velmi dobrou písní. A pocit při závěrečných titulcích? - Nepopsatelný, to prostě musíte zažít na vlastní kůži! 100% ()

RafaKrakal

Jeden z mých nejoblíbenějších právnických filmů se zajímavým tématem a skvělým hereckým obsazením. Byť konec je poměrně smutný (ale nikterak neočekávaný) určitě ve mně Philadelphia nezanechala žádnou negativní pachuť, ba naopak. Pro všechny milovníky filmů s právní tématikou je Philadelphia takřka povinností. ()

Stmívání nad Hamletem

Stmívání nad Hamletem