Andrew Beckett je právník. Mladý, brilantní právník. Homosexuál, infikovaný virem HIV. Svou nemoc dlouho tají, přesvědčen o tom, že s jeho službou klientům nesouvisí. A pak je jednoho dne propuštěn, údajně pro pracovní neschopnost. Ale Andy ví, proč přišel o místo. Připravily ho o ní předsudky, strach, panika a odpor. Diskriminace. Ví, že jeho čas je sečten, ale nevzdává se. Hledá právníka, který by mu pomohl v procesu s jeho mateřskou firmou - a nachází. Černý Joe Miller není tak úspěšný, jako býval Andy, ale jeho vytrvalá víra v právo z něj činí ideálního spojence. Přesto se však zdráhá přijmout Beckettův případ. Stejně jako obžalovaní, jako porota, jako všichni ostatní, i on nemá rád homosexuály, oškliví si je a štítí se AIDS. A snad právě pro svůj odpor nakonec přijímá, přesvědčen o tom, že ve městě, kde byla vyhlášena americká ústava, zaručují rovnost všech, nelze tento boj vzdát. Soudní spor začíná... Inspiraci k natočení filmu bylo údajně onemocnění blízkého přítele režiséra J. Demmeho na AIDS. (Guild)

stiewe

Jak dokáže zničit AIDS život lidem je všem zřejmé a Philadelphia nám jenom realitu každodeního životě mnohých z nás přináší až k nám domů. Celý soud mi přišel jenom jako boj jednoho proti systému jenž diskriminací homosexuálů a nemocných vyřazuje tyto neštastníky na okraj společnosti a ničí je. Vítězství Andrewa byla vskutku jasná věc od celýho počátku ale bylo zajímavé sledovat jeho vnější proměnu po celou dobu soudního přelíčení. Tímto bych chtěl vyzdvihnout naprosto oslňující výkon Toma Hankse jenž si svého prvního oskara dozajista zasloužil poprávu. Mě ale nejvíc zaujala role Joe Millera jenž z odpůrce toho co Andrew představoval stal jeho přítelem a také, že skrze jeho roli jsme mohli pochopit jak se člověk dokáže vzdát svých zarytých zásad a pochopit že se mýlil. ()

Petus

Nejpůsobivější film o umírání, jaký jsem kdy viděla (a to, že hlavní postava zemře, je jasné od okamžiku, kdy se dozvíme, jakou má nemoc) a nejvěrohodnější zobrazení našich předsudků. A navíc jako třešnička na dortu má srdcová scéna, ve které Tom Hanks ukazuje, jak cítit hudbu. ()

MRPitivier

Neuvěřitelně silný příběh o homosexuálním právníkovi s AIDS v soukromé právnické firmě, který je protiprávně vyhozen a posléze vede medializovaný soudní spor právě proti svému bývalému zaměstnavateli! Celý film provází předsudky a stereotypní vnímání tohoto sice bagatelizovaného problému, ale je zde doopravdy dobře vidět reakce lidí z okolí na přítomnosti člověka s AIDS a jeho odsouzení okolím. Tom Hanks hraje jednu z dalších svých nezapomenutelných rolí, ale v jistém ohledu netypickou roli! Vypráví, mluví velmi málo na rozdíl například od Forresta Gumpa, v tomto snímku více jak mluvení na nás působí jeho realistické podání role homosexuála jako by jím doopravdy byl, jeho pohyby, pohledy, celkově chování jsou zahrané na tak vysoké úrovni, že se filmové akademii nedivím, koho vybrala za rok 1994 jako nejlepšího herce v hlavní roli! Další herec, který si zahrál jednu ze svých nejlepších rolí je Denzel Washington, který nás naopak od Hankse uchvátí dialogem, spíše monologem v soudní síni! Nezapomenutelné! ()

Euchrid

Výtečné soudní drama, které nenudí ani minutu. Témata o kterých mluví už nejsou tak intenzivní jako v době vzniku filmu a jsou snad i trochu zprofanované (snad i samotnou Philadelphií), ale způsoby jakým o nich mluví nejsou nikdy laciné. Příběh Andrewa Becketta mě dokázal zaujmout, oslovit a bavit. Zajímavá práce kamery, která stráví tak třetinu filmu zabíráním detailů tváří dává vyniknout skvělému herectví. Brát! ()

corn3y

Výborný film se skvělím příběhem. Perfektně zahrané role a zejména Denzelův part, kdy se z předpojatého a netolerujícího právníka pomalu, krůček po krůčku, jemně, ale s jistou logikou stal přítel jednoho silného, ale zhrzeného právníka, který býval jedničkou, jenže po vypuknutí nemoci a s ní spojené odhalení nepřístupné orientace přišel o svůj bývalý post. Výtečná hudba a jemná kamera dokreslily atmosféru. ()

petka114

Oskarové drama staví především na vynikajících výkonech Toma Hankse a Denzela Washingtona, ale i na síle příběhu. Ani černošský právník, jehož rasa i etnické zvyklosti byly po staletí v USA potlačovány a diskriminovány, se neubrání silným předsudkům vůči odlišné skupině, skupině lidí, kteří jsou také tak trochu jiní. Nejsilnější scéna pro mě není ani tak (jinak brilantní a až mrazivé) sólo Andyho Becketta při operní árii, ale scéna v knihovně: "Nevyhovovalo by vám to přece jenom v té studovně?" - "Ne, a vám by to vyhovovalo?" Philadelphia je film, který z vás neudělá fanouška homosexuálů, ale naučí vás je vidět jinak. Třeba jako úspěšné právníky, kteří se neradi předčasně vzdávají. " V soudní síni se spravedlnost neptá na barvu pleti, rasu, víru a sexuální orientaci." - "Při vší úctě, Ctihodnosti...Nežijeme v soudní sini." ()

Lilien

vrcholové roky Hanksa veľmi pekný výkon. Predsudky sú zle a spoločnosť sa ich ani nikdy nezbaví, ja som ich aspoň na tieto 2 hodinky stratil. ()

Šindy

I po letech a po opakovaném zhlédnutí neztrácí Philadelphia ani špetku ze své síly. Jonathan Demme dokázal velmi trefně a bez explicitních obrazů poukázat na jedny z největších problémů společnosti – diskriminaci a zejména předsudky. Nikoliv jenom vůči AIDS, ale celkově. Síla Philadelphie není v soudní síni nebo v moudrech, která zazní, ale ve vyobrazení homosexuálů jací také jsou – lidské bytosti. Záběry „face to face“ pak potrhují nepříjemnost vzájemné konfrontace s něčím „jiným.“ Spolu se skvělými hereckými výkony Toma Hankse a Denzela Washingtona je Philadelphia slyšet, i po téměř dvou desítkách let, velice nahlas a ještě velmi dlouhou dobu bude. ()

Dave9794

Bezesporu zajímavé téma. Není moc dobrých filmů pojednávajících o homosexualitě a viru HIV. I přes to, že cítím k homosexuálům pořád určitý odpor, tak po Philadelphia se můj pohled určitě částečně změnil. Opravdu jsem soucítil s tím, jak bylo s Andrewem nespravedlivě zacházeno. A uvědomil jsem si, kolik lidí na tomto světě je pro svoji odlišnost považováno za špatné. Také musím vyzdvihnout úžasnou hudbu a jak jinak než skvělý herecký výkon Toma Hankse. ()

dj_kure

Jako sorry, ale 86% je fakt úlet. To ani hovno. I když musim přiznat, že jsem vyloženej nával nudy necejtil, nemění to nic na tom, že je to u mě pouze a jen průměr. ()

departed

Uměle hrající na city. A co to mělo bejt s tou kamerou zabírající všechny ksichty absurdně zblízka taky nevím. Možná kdybych to viděl a chápal i stejně v době premiéry, tak bych to dokázal víc ocenit. Takhle je to ale jen film o chlápkovi s AIDS, plochými charaktery a cca dvaceti minutovým soudním líčením. Jediná lehce fascinující věc na Philadelphii bylo pomyšlení, že v určité době lidi o AIDS ještě zas tolik nevěděli, protože sama nemoc byla v plenkách. Byl jsem fascinován právě v momentě, kdy Hanks řekl, že slyšel o něčem jako o "rakovině homosexuálů". ()

Shanen29

Velmi nadhodnocený film,jakých je opravdu velmi mnoho a daleko lepších.V tomto filmu totiž je cítit ta falešná rádoby americká tolerantnost,která zde přímo čiší a sráží tento snímek hodně dolů. ()

rezzzy

Ocekavala jsem od sebe, ze film skonci a ja se naloguju do csfd a 'samozrejme' kliknu za 5. Ale z nejakeho duvodu nemuzu. Zkusim si odpovedet proc. Myslim si, ze pro soucasneho divaka (2016) film postrada to hlavni poselstvi, ktere jej tehdy tolik vyneslo do vysin. Jinak receno, pokud by to same bylo natoceno dnes, nikoho to z zidle nenadzvedne. Chapu, ze v roce 1993 to byl mazec, jenze mi bylo pet, takze si pokladam otazku, jak bude tento film vnimat generace v roce 2050, protoze v dobe brexitu a valky islamu s celym svetem snimek postrada nadcasovost. Mozna uz nyni se da zaradit mezi dila s jistou historizujici (dobovou) hodnotou, to znamena uz ted se film posunuje nekam jinam nez na zacatku. Philadelphia je skvely film, to bezpochyby a bezesporu; film, co ma mozna jeste lepsi soundrack (ten nadcasovy je). Ale ja nenachazim myslenku, ktera by mi utkvela a prinesla neco do zivota, coz jsem tak nejak, ja opovazliva, cekala. Vubec me to potrebove nelaka si jej pustit znovu. Ale racionalne vim, ze si ho znova pustim, uz jen ze zvedavosti, jestli se na nej budu divat jinak. Treba je to jen ma nevyzralost a predcasny zaver a ja ji tam pak najdu - a pak moc rada dam za pet. ()

ANTYCHRYST

Shlédnut o po letech..Velkolepé soudní drama ..kde se v té době řeší to...o čem se moc nemluví..homosexualita a také Aids.. Mladý Hanks hraje jednu z životních rolí..je vidět že se opravdu vžil do role.. konec je vlastně dobrý a zároveň špatný a velmi smutný.. Legendární hudební plouzak stejnojmenného názvu netřeba komentovat..neskutečný flák.. 100% Slzy na konci přichází sami.. ()

brigante

To je tak, když se sejde prvotřídní režisér, nápaditý kameraman, dva nejlepší herci (nejen) své generace a skvělý scénář. Co vznikne ? Masterpiece. Zkrátka dokonalost. Od prvního tónu Street of Philadelphia až po závěrečnou Philadelphii Neila Younga film šlape jako švýcarské hodinky. Režie a báječná kamera, člověku nezbývá než zadržet dech a kochat se. Opravdu výjimečný a mimořádně silný snímek. Tady je veškerá hodnotící škála krátká. ()

ShiShinka

Judge Garrett: "In this courtroom, Mr. Miller, justice is blind to matters of race, creed, color, religion, and sexual orientation." Joe Miller: "With all due respect, your honor, we don’t live in this courtroom though, do we?" ... a vo tom to celé je. ()

Duke90

Pět hvězdiček je v tomto případě opravdu málo! Tom Hanks si zde vydřel daleko vyšší hodnocení a i přes mou prachsprostě malou náklonnost k homosexuálům mi ho na konci bylo fakt líto. Roky 1993 - 1995 měl Tom opravdu nabité a také se od toho odvíjí kus obrovské práce, čímž se bohatě odměnil divákům po celém světě. Jedinou výjimkou je snad pouze mnou nepříliš doceněný Samotář v Seattlu. P.S.: Denzel se za Tomovým hereckým koncertem určitě neztratil. ()

papadoce

Hollywoodsky kalkul. Presne to srší z Philadelphie od prvej po poslednú sekundu. Uspávač hadov Jonatán Demme sa pustil po jednom z najviac preceňovaných filmov akým je Mlčanie jahniat, do ťažkej drámy z prostredia súdnej siene. Osobne mám dojem, že film najviac preslávila pieseň Brucea Springsteena, ale faktom je, že Oscara získal aj Tomino Hanksovie, keďže splnil základnú podmienku pre zisk sošky. Zomrel. To je pre cenu vždy veľmi dôležité. Tým šťastnejším stačilo hrať hendikepovaných prípadne retardovaných. Za seba poviem, že sám neviem aký postoj by som zaujal ku kolegovi s AIDS. Viem s istotou povedať, že jeho sexuálna orientácia by mi bola totálne ukradnutá, rovnako tak rasa, či vierovyznanie, ale či by som nemal isté obavy z tak závažnej choroby, neviem. Nevedomosť alebo aj iba prirodzený strach sú silnou motiváciou. Andrew sa pustil do nerovného boja s korporátom a musel siahnuť na dno svojich fyzických aj psychických síl, aby ho ustál. Tomáš s Denzelom podávali vynikajúce herecké výkony a prišla aj očakávaná oscarová smrť hrdinu. Už úvodná sekvencia so spomínanou piesňou a zábery ulice boli úžasné. Už za to dávam prvú hviezdu. Musím ale povedať, že realistickejší film o AIDS je jednoznačne Klub poslednej nádeje a rovnako tak Matthew v ňom podal úžasnejší výkon než tuna Hanks. Lenže Philadelphia bola od prvej chvíle natáčaná tak, aby získala nejakého toho Oscara a je to cítiť po celú dobu. Má to hrať divákovi na city a robí to precízne a postupne, takže svoj účel plní. Mne sa páčil práve súdny proces. To boli tie momenty, ktoré boli natočené výborne a pútavo. Práve tam Denzel herecky exceloval. Zase tá časť s áriou, ktorá mala byť dojemná a mala liezť pod kožu, bola pre mňa zbytočná, dlhá a typická pre Demmeho. Hady spali. Našťastie sa poväčšinu filmu podobným lapsusom vyhol. Dávam štyri, to je myslím dosť. ()

Stmívání nad Hamletem

Stmívání nad Hamletem