Andrew Beckett je právník. Mladý, brilantní právník. Homosexuál, infikovaný virem HIV. Svou nemoc dlouho tají, přesvědčen o tom, že s jeho službou klientům nesouvisí. A pak je jednoho dne propuštěn, údajně pro pracovní neschopnost. Ale Andy ví, proč přišel o místo. Připravily ho o ní předsudky, strach, panika a odpor. Diskriminace. Ví, že jeho čas je sečten, ale nevzdává se. Hledá právníka, který by mu pomohl v procesu s jeho mateřskou firmou - a nachází. Černý Joe Miller není tak úspěšný, jako býval Andy, ale jeho vytrvalá víra v právo z něj činí ideálního spojence. Přesto se však zdráhá přijmout Beckettův případ. Stejně jako obžalovaní, jako porota, jako všichni ostatní, i on nemá rád homosexuály, oškliví si je a štítí se AIDS. A snad právě pro svůj odpor nakonec přijímá, přesvědčen o tom, že ve městě, kde byla vyhlášena americká ústava, zaručují rovnost všech, nelze tento boj vzdát. Soudní spor začíná... Inspiraci k natočení filmu bylo údajně onemocnění blízkého přítele režiséra J. Demmeho na AIDS. (Guild)

pursuer

Čtyři hvězdy ne proto, že bych ten film zbožňoval. Tyhle projevy vykonstruovaného sentimentu a lítosti už mě za tu dobu trochu unavují. Ze soudních procesů jsem viděl i ty ráznější a psychologie postav hlubší. Ale nutno přihlédnout k tomu, že je to průkopnický film z '93. roku a z technického hlediska je dobře zpracovaný. A to je také nutné ohodnotit. ()

superzurda

Nedojalo, ale velmi oslovilo. Pohled do oka Toma Hankse při slovech sociální smrt ukazuje vysokou kvalitu jeho výkonu. Řekl bych, že film v roce 94 musel být velkým plivnutí do tváře bigotní a rádoby svobodné americké společnosti. Té společnosti, která začala lidem očkovat opičí krev a pak se snažila rozdělovat nemocné na ty kteří si za to můžou a ty druhé, co měli prostě smůlu. ()

vofo

Skvělé drama o boji vlastní cti. Demme po Jehňátkách šel po jiném žánru, ale emocionálně stejně silném. Zasloužený Oscar pro Hankse. Stejně skvělý Washingotn a Banderas. ()

Kozlowski8

Andrew Beckett - mladý, schopný, ambiciózní právník. V prestižní philadelphské právnické firmě jsou jeho schopnosti velice ceněny... Tedy až do chvíle, než se jeho společníci dozvědí, že je nemocný AIDS a ještě k tomu homosexuál. Tato skutečnost vše otočí o 180 stupňů. Andrew je z firmy propuštěn a rozhodne se bránit. Solidní film o diskriminaci, odehrávající se převážně v soudní síni. Podobných filmů je natočeno mnoho, tento nijak zvláště nevyniká nad ostatní. Ne jako celek, ale kdo skutečně vyniká a posunuje tento film z průměru výše je Tom Hanks v zaslouženě oscarové roli. Více než na 70% to však u mne rozhodně nestačilo. ()

SuzieS

krasne to ukazuje, jak se doba a spolecnost meni... a jak i filmy nas vychovavaji... znovu bych si to ale uz asi nepustila. Mezi 3-4* ()

Desmi

Vynikající Springsteenova hudba na začátku jakoby se po pár minutách úplně ztratila a trochu se mi hnusí i režisérův záměr natáhnout diváky právě na tuto hodbu. Natáhnout je na skladbu Philadelphia od Springsteena, pro jistotu tomu dát stejnojmenný název a úspěch je zaručen. Za to strhávám body, protože tyto marketingové tahy se mi vždy příčily. Název prostě nechápu. Kupodivu film samotný je docela povedený, dokáže diváka vtáhnout a je sem tam i emotivní. Ne, že by to teda byla nějaká emoční smršť, ale i cynik jako já se dokázal vcítit do hlavního hrdiny. ()

laurence

Zpočátku zajímavé a napínavé drama se s postupujícím dějem mění v patetické odsouzení diskriminace. Nezávislý rozsudek poroty nakonec vyzní spíše jako politování pana Becketta. ()

v.indruchova

Tento film,je natočen, stylem delších záběrů, realistické, poctivé kamery. Příběh je jednoduchý, tak co je na filmu tak zajímavého proč se stal kultovním? ZA prvé asi kvůli skvělým hereckým výkonům, Za druhé kvůli veřejnému odhalení otázky gejů a nemoci AIDS (uměle vytvořeného viru v laboratořích). Upozornění: smutné. Pár vtípků ve filmu je osvěžujících: Víte co znamená 1000 právníků spoutanejch na mořským dně? Dobrej skutek. - Stěžejní operetní hudba ve filmu není můj šálek čaje. Zdlouhavost, samý smutek. ()

pold

Předvídatelná moralizující sladkobolná agitka, jako že je třeba mít rád homosexuály, a že promiskuitní chování v gay barech a s tím spojené infekce z Vás nedělají horšího člověka. To je sice do značné míry pravda , diskriminovat homosexuály ani nemocné lidi fajn není. Ale fajn není ani takový uslintaný rozvleklý blábol, který člověku vnucuje soucit s promiskuitním 80-kovým teploušem, který se prosouložil až k AIDS (BTW. proč měli v 80´a začátku 90´ HIV hlavně, nebo spíš výhradně gayové a narkomani? Promiskuita, rizikové chování - tečka, ověřený fakt...) . Hankse mám rád, a pro řadu jeho výkonů mám nejvyšší uznání. Ale v tomhle filmu jeho jediná poloha - výraz týraného baseta - otravuje už po 20 minutách. Zbytečný a otravný film. Jedna hvězda za fajn hudbu. ()

LencaN

Divit se tomu, že Philadelphia útočí na city je hloupost. To je přece samozřejmost, když je to film o homosexuálovi nakaženém AIDS. Hodnotit Hanksovo hraní jako božské je zavádějící. Neexceluje tady o tolik víc než v jiných filmech, vždy hraje úžasně. Myslet si, že hlavní hrdina je jen klaďas se svatozáří je trošku mylné... nějak k té nemoci přijít musel a sám to ve filmu taky říká, v pornokině při náhodném styku. Proto mi nepřijde jako vzor ctnosti, jak ho tady mnozí idealizují. Andrew je prostě hodná postava, která zbožňuje spravedlnost a právo. To je i důvod proč bojuje do samého konce, chce aby zákon zvítězil. Téma homosexuality a AIDS se každým rokem více otevírá a takový film už by dnes nebyl takovou peckou. Přesto je to kvalitní film s mnohými zajímavými argumenty a názory. Píseň Bruce Springsteena Streets of Philadelphia je krásná a dává filmu určující ráz hned od začátku. ()

ČR

Buzny ať si dělají co chtějí, nesouhlasím s jejich pochody a prezentací sebe sama. My hetera taky nepořádáme seance a nelezeme všude ukazovat, která díra je ta pravá a kterou se rodí. Ale tento film mě zasáhl a oslovil. 90% I was bruised and battered, I couldn't tell what I felt. I was unrecognizable to myself. I saw my reflection in a window, I didn't know my own face. Oh brother are you gonna leave me wastin' away On the Streets of Philadelphia. I walked the avenue, 'til my legs felt like stone, I heard the voices of friends vanished and gone, At night I could hear the blood in my veins, Black and whispering as the rain, On the Streets of Philadelphia. ()

Adhol

Nejsem žádný progresivní sluníčkový hipster aktivista. To vůbec ne. Jenže tenhle film je prostě kouzelnej. Hvězdička navíc za Springsteena. ()

haack

Už jsem viděl hodně soudních procesů ve filmu a nutno říct, že tenhle ničím nevyniká a je tak trochu mdlý a bez nápadu, což dost sráží film, který je hlavně o tom... Zbytek je nadprůměrně dobrým hereckým představením, které působí na city, ale netlačí příliš na pilu.. Možná je chyba, že divák nemá šanci skutečně poznat hlavního představitele Andyho a tak je těžké si vytvořit nějaký citový vztah, nebo postoj. Philadelphia se zabývá jen malou výsečí života tohoto právníka a to je na skutečně vyjímečný film trochu málo. Toma Hankse nemusím, ale tady zahrál excelentně. 6/10 ()

jackalsc

Scénář a celkové zpracování filmu si podávají ruce. Můžu říct, že přesně to co tvůrci chtěli bylo splněno. Někdo míří vysoko, někdo se spokojí s málem. Ano, diskriminace je někde opravdu závažný problém. A film v tomto ohledu působí jako motorová palice v boji s lidskými právy, ale dělá to tak uměle a tak nezáživným způsobem. Ach. Navíc v dnešní době už to homosexuálové mají o mnoho snazší i třeba díky těmto filmům, které se dostanou široké veřejnosti a vsadím se, že i dnes pořád mnoho lidí, po podání ruky s člověkem co má AIDS, si jde okamžitě umýt ruce, nebo se takovému člověku vyhýbají obloukem. A takto tento film slouží jednak jako jakási základní forma vzdělání v této oblasti a také jako smutný příklad jak to všechno končí. Bruce Springsteen dostal za písničku oscara, ale písnička zazní ve filmu jen jednou a podruhé jen její melodie, rozhodně si myslím, že měla být na konci, protože to tak vypadá jako by vás už od počátku varovali ať si přichystáte kapesníčky a jste připraveni na tu nálož smutku. A je to opravdu tak? Po shlédnutí jsem měl naprosto prázdný pocit, prostě nic. Je ale opravdu zvláštní, že Hanks za toto dostal oscara, podle mě to byl naprosto normální výkon na jeho postavu a nic mimořádného. Jak tady někdo píše, oscara dostal za to že hrál buznu a protože diskriminace buzen je,, OBROVSKÝ" problém a je s tím třeba něco dělat, tak porozdávali oscary nějakým lidem v tomto filmu, nejlépe s velkým jménem. A k tomu i přibrali jedním vrzem i Bruce Springsteena, který byl z toho chudák na větvi :D. Protože dva jména jsou přece lepší než jedno. A přesně takto vypadá naprostá degradace ceny oskara s výsměchem těm co cenu dostali za něco opravdu mimořádného. Takže vlastně za degradaci oskarů můžou bukvice :D Jediní, kteří by si cenu zasloužili byli maskéři, kteří udělali naprosto famózní práci :D ()

rigby

Tom Hanks je výborný, i když ho ještě trochu zastiňuje jeho herecký kolega. Navíc nemá tolik prostoru, aby ukázal, co v něm dřímá za talent. Je vlastně jen figurkou v pozadí, kolem které se ale všechno točí. Jinak celkově se jedná o velmi silný film, po jehož shlédnutí zůstanete chvíli uzavřeni do sebe a jen se tiše pokoušíte strávit právě viděné. 4+ ()

Stmívání nad Hamletem

Stmívání nad Hamletem