Andrew Beckett je právník. Mladý, brilantní právník. Homosexuál, infikovaný virem HIV. Svou nemoc dlouho tají, přesvědčen o tom, že s jeho službou klientům nesouvisí. A pak je jednoho dne propuštěn, údajně pro pracovní neschopnost. Ale Andy ví, proč přišel o místo. Připravily ho o ní předsudky, strach, panika a odpor. Diskriminace. Ví, že jeho čas je sečten, ale nevzdává se. Hledá právníka, který by mu pomohl v procesu s jeho mateřskou firmou - a nachází. Černý Joe Miller není tak úspěšný, jako býval Andy, ale jeho vytrvalá víra v právo z něj činí ideálního spojence. Přesto se však zdráhá přijmout Beckettův případ. Stejně jako obžalovaní, jako porota, jako všichni ostatní, i on nemá rád homosexuály, oškliví si je a štítí se AIDS. A snad právě pro svůj odpor nakonec přijímá, přesvědčen o tom, že ve městě, kde byla vyhlášena americká ústava, zaručují rovnost všech, nelze tento boj vzdát. Soudní spor začíná... Inspiraci k natočení filmu bylo údajně onemocnění blízkého přítele režiséra J. Demmeho na AIDS. (Guild)

Lenka.31

Philadelphia- Takýchto filmov by mali točiť viac. Film má veľmi peknú ideu a dúfam, že takéto filmy pomôžu k zredukovaniu diskriminácie. Filmu dodáva kvalitu aj herecké obsadenie. Dvojica, Tom Hanks a Denzel Washington, nič nepokazia. Predsa Tom Hanks kvôli tejto úlohe schudol 15 kg, aby to vyzeralo vierohodne. Klenot kinematografie. ----------------- Námet: 100% Scenár: 100% Zvuk: 100% Herecké obsadenie: 100% Kostýmy: 100% Dabing (český): 100% Celkový dojem: 100% ---------------- ()

Brain32

Bravurní výkon Hankse doplňující skvělým výkonem Washingtona + píseň Bruce, která mě každé ráno budí jako melodie na budíku a máme tu velice výživný a dojemný snímek. ()

JJzL33

Tento film jsem viděl prvně až nyní a musím říci, že ve mě nechal hodně emocí. Tom Hanks to zahrál fantasticky a sledovat jeho proměnu, to jak ho AIDS sžírá bylo velmi silné. Myslím, že to jak se lidé chovají k těm co mají AIDS, zde bylo výztižné. Za mě tak 90%. ()

Ganka

Tomovi jsem toho buzeranta docela věřila, stejně jako dementa ve Forestovi. Nevím, jestli je tak dobrý herec, nebo jestli si jenom hledá role, které mu tak nějak pasují... Každopádně skvělý make-up, ke konci bych ho skoro ani nepoznala. Banderas v roli hošana byl taky zajímavý. Jinak zajímavý a citlivý příběh. ()

Nag0

Boj proti predsudkom v tomto prípade miestami tlačí možno až prílišne na emocionálnu pílu, v konečnom dôsledku ale necháva priestor (aj keď limitovaný) aj pre Danzelovu "faggot" ofenzívu či Beckettove morálne otázne životné epizódky. Hanks ako klasická "underdog" postava opäť (zas a znova) exceluje, pričom ale neprináša oboznámenému divákovi nič nevšedné či prevratné. Mne osobne bol viac sympatický Denzel s jeho rolou priamočiareho právnika, a jeho postupného prerodu a precítenia sa do celej problematiky. ()

Ronaldo7JD

Tento film je krásnou ukážkou, že tunajších 5 hviezd je nedostatočný rozsah. 4 si za svoju patetickosť a niekedy až trápnosť nezaslúži. Na druhú stranu len 3 už len kvôli titulnej piesní a rožšírovaní povedomia o AIDS sú málo. Ale kvôli trápnej propagácií buzerantizmu sú to predsa 3 a 70 %. A taký môj postreh na záver.Keby tento film vznikol v dnešnej dobe, tak by Hanksovu postavu určite stvárnil nejaký transgender afroameričan a tento film by sa stal modlou Hollywoodu. ()

BGH

Od ty doby co ma clovek vlastní deti, tak tyhle typy filmu snasi nejak hur… takze, přes nejaky to hluchy místo (a navíc, clovek musí mit porad napameti, ze ten film je z rannych devadesátých, kdy svet byl proste uplne jinej nez dnes), nakonec vitezi skvele herecke vykony a patou hvezdicku davam, ze mi nakonec i slza ukapla... ()

Vyjola

Pro mne strašně působivá scéna, kdy s kapačkou v ruce pouští Tom Hanks operu a vášnivě překládá a hezký Denzel poslouchá se slzami v očích..a ještě když objímá dceru a ženu, zní mu v uších.. Krásný film.. ()

planetta

V dobe keď film vyšiel bola to senzácia a všetci to hodnotili veľmi vysoko Ale odstupom času (žijeme úplne v inom svete) sa mi zdá že až teraz mi došlo aké to je celé patetické A doteraz som vůbec nepochopil prečo v každej gay dráme musí byť opera Ja napr operu vôbec nemám rád :)) ()

monny9

V tomto filme som prežila s Tomom všetko...lásku, porozumenie, neúctivosť, nespravodlivosť, chorobu i snahu získať spravodlivosť naspäť...Jeden z mojich "Naj"...Určite sa nebudem na to pozerať často, lebo je to viac než emotívny zážitok... ()

vecnevysmata

Film stále tak aktuální, až se nechce věřit, že už pomalu slaví 30 let. Klidně mohl být natočen včera. Je bolestné si uvědomit, že v řadě věcí se společnost téměř nikam neposunula. Aspoň, že se posunula léčba AIDS. ()

Adelaine

Co se stane, když se dostanete do sociální škatulky, kterou společnost opovrhuje? Většina lidí se schová. Prvotřídní právník Tom Hanks se ale cítí ukřivděn a při ruce má Denzela Washingtona, který sice není tak skvělý ve své práci jako on, ale nespravedlnost dokáže s lidmi divy. Tak krásný film. Větší polovina se odehrává před soudem, ale věřte mi, že to není nuda ani trochu. Úžasný scénář plný argumentů a pravdy, který na vás zapůsobí společně s prostě dokonalým Tomem tím způsobem, že si představujete sebe v jeho kůži. Tomu dopomáhá i kamera blízko obličejů a pohledy, které říkají naprosto všechno. Všichni hráli úžasně, nikdy bych nečekala, že uvidím Hankse a Banderase jako jeho přítele a že jim budu tak věřit a fandit. Čas, nespravedlnost, lítost, předsudky. Tyhle věci prostě zbožňuju. Vyvolají ve vás tolik emocí! Nemůžete tomu všemu uvěřit, jak společnost dokáže být taková k někomu, kdo umírá. Jaká nespravedlnost panuje, chtěli byste na soud vykřičet pravdu. A takhle vás snímek donutí se cítit. Všechno prožíváte díky neuvěřitelným výkonům, scénáři a hudbě na maximum. Nádherný film s několika poselstvími, která tu pravděpodobně budou ještě hodně dlouho. ()

SLPHR

Hodně silný emoční zážitek, po kterém jsem se musel hodně dlouho vzpamatovávat. Především na závěr si připravte papírové kapesníčky. Ale zpět k filmu. Režisér filmu má asi dobrý vkus na herce, protože po Hopkinsovi v Mlčení jehňátek přichází Hanks, který je též ve své roli naprosto úžasný a zaslouženě si odnesl Osacara. Další důležitý článek je určitě hudba, bez které by závěrečná scéna nedosahovala takových kvalit. Téma je podle mě velmi důležité a dá se vztáhnout i na jiná témata, než které je uvedené ve filmu. ()

VideneFilmy

Výborne spracovaný príbeh, kde je človek schopný odpustiť aj drobné "klišé". Kvalitne napísaný scenár spolu s jednoduchou, priamočiarou réžiou a starostlivým výberom hudby sa takmer bez prestávky venuje základnej téme filmu. Tom Hanks sa svojou postavou stal a vďaka tomu som viackrát zabudol, že to je práve on. Ostatní podávajú vo väčšine prípadov kvalitné herecké výkony, pričom príjemným prekvapením bol pre mňa Antonio Banderas, ktorý dokázal hrať jednoducho a pritom veľmi uveriteľne. Pomalé tempo príbehu a dlhé zábery s pohľadom do kamery nám často dávajú možnosť nahliadnuť do vnútra postáv a hoci vám film občas podsunie svoj názor, väčšinu času si snaží udržať zdravý nadhľad. Napriek tomu nejde len po povrchu. Hoci dnes sa točí veľa filmov zaoberajúcich sa témou homosexuality, v roku 1993 bol predsa svet menej otvorený a je to vidieť aj na spracovaní, ktoré je podané bez zbytočných explicitností a napriek tomu veľmi citlivo. ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman