Andrew Beckett je právník. Mladý, brilantní právník. Homosexuál, infikovaný virem HIV. Svou nemoc dlouho tají, přesvědčen o tom, že s jeho službou klientům nesouvisí. A pak je jednoho dne propuštěn, údajně pro pracovní neschopnost. Ale Andy ví, proč přišel o místo. Připravily ho o ní předsudky, strach, panika a odpor. Diskriminace. Ví, že jeho čas je sečten, ale nevzdává se. Hledá právníka, který by mu pomohl v procesu s jeho mateřskou firmou - a nachází. Černý Joe Miller není tak úspěšný, jako býval Andy, ale jeho vytrvalá víra v právo z něj činí ideálního spojence. Přesto se však zdráhá přijmout Beckettův případ. Stejně jako obžalovaní, jako porota, jako všichni ostatní, i on nemá rád homosexuály, oškliví si je a štítí se AIDS. A snad právě pro svůj odpor nakonec přijímá, přesvědčen o tom, že ve městě, kde byla vyhlášena americká ústava, zaručují rovnost všech, nelze tento boj vzdát. Soudní spor začíná... Inspiraci k natočení filmu bylo údajně onemocnění blízkého přítele režiséra J. Demmeho na AIDS. (Guild)

Rocky62

O tom, že filmy ze soudního prostředí nemusí být vždy jen hromady nudných keců jsem se už několikrát přesvědčil a díky Philadelphii jsem na právnické filmy změnil názor úplně. Boj proti demagogii a za svobodu práv je zde brilantním způsobem znázorněn v souladu se sociálním/emotivním cítěním. Míra emocí je tu naprosto přesně vyměřena, takže o nějaký obyčejný doják se nejedná ani náhodou. Soudní líčení jsou působivá a výkony ústředního dua fantastické ( i když tak trochu zastávám názor, že Hanksův Oscar za Gumpa byl zaslouženější ). Úvodní píseň od mistra Springsteena poslouchám téměř každý den a závěrečná skladba Neila Younga působí jako balzám na duši. Není to film pro všechny, ale já jsem na výsost spokojen. 90% ()

Happens

Veliké zklamání z hodnocení. Souhlasím s pasazovarevoltou, je to přehlídka patosu. Homosexuál, který si může ve všech bodech obžaloby za své utrpení, které roznáší dál, a snaží se z toho vytlouct peníze - natočit film o heroizování takového chování. Ne. Opravdu ne. Tom Hanks a Washington - perfektní výkony, z kterých mi jde husí kůže. Příběh ve mně indukuje vztek..což možná režisér chtěl. Kontroverzní velice. ()

Arsenal83

Už len tá pesnička, už len tá pieseň! Dáva taký balzam na dušu, možno lepší než akákoľvek masť na Kaposiho sarkóm. Ako osveta výborný film, aj Magic Johnson si svoje užil v NBA v tom čase. A po toľkých rokoch je zaujímavé, že Denzel Washington odvtedy nikdy nehral vedľajšiu rolu, vždy len hlavnú. Aspoň taká je aktualizácia pre rok 2023. Kam sa ale posunula doba, o tom svedčia dobre aj slová Hanksa z roku 2022, že dnes by to už musel hrať gay, heterák by nebol dobrým homosexuálom, nech by bol už akýkoľvek dobrý herec. Ľudia majú radi extrém, hoci vždy sa to v danej dobe chváli ako normál. Prenasledovať je extrém a bolo to považované za normál a rovnako tak je extrém považovať nejaké odchýlky za normu, ako dnes.. ()

triatlet

Příběh je orámovaný písněmi Bruce Springsteena a Neil Younga. V prologu nás vítá pohled na Philadelphii prostřednictvím konfrontace dvou výborných právníků, jež dál svede osud na společnou cestu. A tak se divák stává součástí hry, ve které je sice nejvýraznější téma pohled na homosexuály, ale prostřednictvím vzájemného poznávání se objevují otázky víry, vztahu ke sportu, k lidem, názory na lásku. Silně působí scény u soudu, kdy Andrew Beckett charakterizuje svého šéfa. Za nejsilnější považuji scénu, kdy Andrew vysvěsvětluje Joovi svůj vztah k opeře, záběry na oheň v krbu a "tanec" Andrewa s kapačkou při písni Marii Calais a následný příchod Joa domů k rodině. Vážný příběh dokáží prosvětlit i vtipy, nejen na "deset tisíc svázaných právníků pod vodou", ale i obsazení slepce ve výtahu. "A můžete mi to někdo vysvětlit jako malýmu dítěti?" ()

heyda

Velmi dobrý film, o tom se s nikým nebudu přít, ale do dokonalosti to má pořád docela daleko. Jsou tam scény úplně zbytečné (viz. tanec na operní árii) a naopak je tam dost osekaný závěr na soudě a ani nevím, kam ty miliony nakonec poputovaly, jestli na tu charitu nebo kam jako? Prostě úplně skvělý film to není, ale rozhodně má zajímavé téma a je herecky prvotřídní. ()

Ivoshek

Taková klasicky aktivistická, precizně zahraná, výchovná agitka s kýčovitým závěrem. Možná to Američani jinak natočit neumí, protože příběh týpka, který má super job, ale je utajeně teplý a dostane AIDS a vyhazov, se dal udělat i o dost civilněji. Rozhodně tenhle film dokazuje, že nejlepší cesta, jak dostat Oskara, je hrát ve filmu mentálně postiženého nebo homosexuála. Ideálně pak mentálně postiženého homosexuála, který jí puding. ()

jonyyy

Hodně silný film a Tom Hanks si samozřejmě dost koledoval o Oscara a divil bych se, kdyby ho nezískal. Ale u mě Fhiladelphia u procesních filmů nepatří mezi absolutní špičku (vítězí pan Kramer). Scéna s operou, která byla evidentně záměrně natočená, jako nejsilnější v celém filmu, na mě ani trochu nezapůsobila. 80% ()

SOLOM.

Rozhodně zajímavý filmeček, u kterého je však potřeba se oprostit od předsudků, což mi při prvním zhlédnutí dělalo docela problémy. To přiznávám. Tom Hanks se však své role zhostil opět s velkou bravurou a ke konci z něho šel až „strach“. Denzel Washington si rovněž nevedl vůbec špatně. Chápu však, že obsah filmu nesedne každému a i já sám jsem si ho dokázal v rámci možností „užít“ až na druhý pokus. ()

eraserhead666

Skvělá část úvodních titulků. Třikrát jsem si to vracel. Na jednu stranu se chce říci film své doby, na druhou stranu je smutné, že by svým způsobem obstál i dnes, po dlouhých šestadvaceti letech. ()

fleker

když sme byli s flekerem ještě malí, měli sme takovou říkanku....léze léze po želéze, nedá pokoj až tam vléze ()

veru_needy

Jedná se o vynikající drama, které pojednává o diskriminaci homosexuálů v řadách soukromé firmy. Tom Hanks předvedl v tomto filmu perfektní a opravdu mimořádný výkon v roli homosexuálního právníka nakaženého AIDS. A může se zdát, že doba je dnes jiná a téma již ztratilo na své atraktivitě, ale není tomu tak. Téma je stále současné a stejně tak palčivé. Tak či onak, rozhodně jde o výtečný film, který ani po letech neztratil nic ze své působivosti. I dnes se zabývá stále aktuálními tématy. Diskriminace byla, je, a ještě dlouho bude velkým problémem společnosti a tenhle film se snaží ukázat, že ti druzí, jiní (nemocní, jinak orientovaní nebo jinak barevní) jsou také lidé jako my a není důvod, proč se na ně dívat skrz prsty. - "I don't recall that glorious document saying anything about all straight men are created equal. I believe it says all men are created equal." ()

Hogun

Po druhom vzhliadnutí musím dať za pravdu skeptickej sekcii. Ide o prvoplánovo dojímavú, nepresvedčivú, limonádu plnú klišé založenú na diskriminácii homosexuálov. Pre lepší efekt pridáme štipku ľudského cynizmu, právnické prostredie, za hrsť dobrých hercov, zopár plačopudných scén a samozrejme HIV(v dobe keď bolo spolu s gay tematikou tabuizované), všetko pekne zamiešame a voalá... dostaneme Oscarovú Philadelphiu. ()

Bauer

Když jsem tento film viděl poprvé, tak jsem z něho byl naprosto unešen. Zhruba po 5 letech jsem si ho znovu připomněl a opět stejné nadšení. Tento snímek mně zaujal už od začátku, kdy hraje krásná pisnička ( i když trochu depresivní ) od Bruce Springsteena s názvem " Streets of Philadelphia" .Vzhledem k tomu, že se jedná z velké části o soudní drama, tak je skvěle a svižně natočeno. Některé soudní dramata mně opravdu unavovala. Ovšem toto je vyjímka. Tom Hanks a Denzel Washington jsou naprosto excelentní herci a jejich výkony v tomto filmu jsou výborné. Z herců mně také potěšila nekompormisní a nechutná advokátka Mary Steenburgen. Scénář je bezchybný, nenajde se snad ani jedna chybička. A konec filmu? Velmi dojemné a rozbrečí to snad každého. Nádherný film, jenž právem zasluhuje 5*! ()

mm13

Skrátka nesúhlasím s natoľko falošnou a alibistickou hrou na toleranciu, ktorá je nechceným dôkazom našej malosti a prisprosteného strachu. To nie my (krásni, čistí a ľútostiví) to oni (hnusní, skorumpovaní a bezohľadní). Tpfuj!!! ()

Handle

Tak jsem si zase jednou pustil "kvalitní klasiku, kterou viděl každý" a opět mě to usvědčilo, že do tohodle šuplíku se vyplácí chodit častěji. Philadelphii jsem viděl opravdu až nyní a samozřejmě se jedná o výborný film a to v mnoha ohledech. Naprosto špičkové herecké výkony (samozřejmě Tom Hanks i Denzel Washington, ale třeba i Mary Steenburgen) doplněn výborným scénářem i soundtrackem. Je jasné, že už námět směřuje k jasnému dojáku, ale mně osobně nepřišlo, že by film nějak kýčovitě hrál na city... Vážně pěknej film. 4,5*. ()

ScarPoul

Ten film je pekný. Politiku za ním absolútne ignorujem. Je to Hollywood v najčistejšej podobe. Oceňujem, že to nehrá na obrovské katarzné finále a ku koncu si zanecháva istú citlivosť. Hanks vo svojej úlohe skvelý. Rovnako aj Washington. Ono dakedy od filmu nepotrebujem nič viac len ten príjemný pocit, čo zanechá na konci. Je blbé mi písať čokoľvek iné. Myslím, že za tie roky tu každý povedal to svoje a určite trefnejšie. Pieseň Brucea Springsteena je super. ()

Stmívání nad Hamletem

Stmívání nad Hamletem