Andrew Beckett je právník. Mladý, brilantní právník. Homosexuál, infikovaný virem HIV. Svou nemoc dlouho tají, přesvědčen o tom, že s jeho službou klientům nesouvisí. A pak je jednoho dne propuštěn, údajně pro pracovní neschopnost. Ale Andy ví, proč přišel o místo. Připravily ho o ní předsudky, strach, panika a odpor. Diskriminace. Ví, že jeho čas je sečten, ale nevzdává se. Hledá právníka, který by mu pomohl v procesu s jeho mateřskou firmou - a nachází. Černý Joe Miller není tak úspěšný, jako býval Andy, ale jeho vytrvalá víra v právo z něj činí ideálního spojence. Přesto se však zdráhá přijmout Beckettův případ. Stejně jako obžalovaní, jako porota, jako všichni ostatní, i on nemá rád homosexuály, oškliví si je a štítí se AIDS. A snad právě pro svůj odpor nakonec přijímá, přesvědčen o tom, že ve městě, kde byla vyhlášena americká ústava, zaručují rovnost všech, nelze tento boj vzdát. Soudní spor začíná... Inspiraci k natočení filmu bylo údajně onemocnění blízkého přítele režiséra J. Demmeho na AIDS. (Guild)

Andersis

Dojemný film s vinikajícím Tomem Hanksem. Scéna jak prožíva operu je opravdu vinikající, konec opravdu dojemný, a celý děj je neskutečně skutečný. Aspon vidím jak umíral Ferddie Mercury. ()

Johanka

Dojemný příběh mladého a velmi talentovaného právníka (Tom Hanks), homosexuála, který je nakažený virem HIV. T. Hanks sehrál tuto roli skutečně přesvědčivě. Vynikající film s výborným hereckým obsazením. ()

NinonL

Vzpomínám si, že jsem tehdy nemohla odejít z kina a v uších mi stále zněla árie z opery Andrea Chénier v podání Marie Callas La mamma morta. A její popis v podání Toma Hankse s kapačkou v ruce. Možná je to citová vydíračka, či spíše určitě. Ale v té době to byla neuvěřitelná bomba a věřím, že si najde diváky i dnes. Diváky bez předsudků, kteří občas mají rádi pořádnou depku :-). ()

Cimr

Philadelphia je prvním americkým mainstreamovým filmem, který většinovému publiku představuje onemocnění AIDS. A v tomto faktu je skryto vše dobré i špatné, co se o tomto snímku dá napsat. Je jednoduché ho odmítnou jako film kýčovitý, slzopudný, patetický, předvídatelný, a zároveň ho přijmout jako přelomový, sugestivní, zásadní a důležitý. Samozřejmě se tvůrci dopouštějí několika klišé a zjednodušení (dobromyslný černý advokát, který se vymezuje proti homosexuálům, aby nakonec zjistil, že jsou to vlastně normální fajn lidi). Pro mě ovšem vítězí odvaha, s jakou se tvůrci pouštějí do vysvětlovaní tak nepříjemné a náročné problematiky americkým redneckům a homofobům (potažmo přes dabovanou verzi v TV Nova i voličům Miloše Zemana v Horní Dolní). Činí tak velmi citlivě, přes soucit s bližním, a myslím, že udělali skvělou práci. Podařilo se jim to rozhodně i díky výkonu Toma Hankse. Nesouhlasím s častým názorem "když hrajete buznu, co umírá na AIDS, tak holt prostě musíte dostat Oscara". Hanks mi zde dokonce připadá nejlepší ve chvílích, kdy jeho nemoc ještě nepropukla naplno, ve chvílích, kdy hraje bojovníka s jiskrou v očích. Nejde o to, že hraje gaye, ale právě o to, že ho nehraje - nešišlá, nepitvoří se, nenosí růžovou; a přesto je v roli homosexuála přesvědčivý. Nejde ani o to, že by dobře zahrál nemoc. On vytvořil svébytnou postavu - kontroverzní, dojemnou, plnou života. Tak jako celý tenhle film. ()

phoebess

tenhle film mě vždycky dostane pořád stejným způsobem, jakobych ho pořád viděla poprvé... pokaždé jsem prožívala boj Toma Hankse se spravedlností a také samozřejmě Denzela Washingtona, který mu dobře sekundoval... ale Tom Hanks v tomto filmu svým podáním Andrew Becketta zastínil úplně všechny herce, ať si říká, kdo chce co chce, tohle bude můj nejoblíbenější film už na věky... a kouknu se na něj samozřejmě vždycky ráda a znovu s pěkně velkým balením kapesníčků ()

frashmaker

Další z filmů, který se nebojí primárně útočit na city diváků. Sešli se zde jedni z největších herců, jaké znám a tak to snad ani nemohlo dopadnout katastrofálně. Všeho všudy to ale byl jen takový lepší Perry Mason a proto mě mrzí, že jsem tento film zvolil zrovna na Mikuláše. Příště si předem přečtu o čem film je... ()

Z0oMb3E

To, čo tu predviedol Tom Hanks nieje ľudsky možné. Trepať o tom že som nadobudol nejakú toleranciu vďaka tomuto filmu nebudem. Stále som na rovnakej úrovni (ne)tolerancie, ale vo filme je nádherný príklad zmýšlania "normalnych". Obrovskú prácu tu samozrejme odviedol aj Washington. Jediné, čo mi vo filme vadilo bol monotónny výstup Mary Steenburgen pri procese. Český dabing tomu veľmi nepomohol. Žiada intonácia, žiadne emócie čistý stroj (možno to bol zámer). Banderasa ako nevhodne vybratého herca do úplne nevýraznej a nepodstatnej role som tiež akceptoval. Hudobný doprovod je vybraný geniálne. Slušne natočený snímok na niekoľkonásobné sledovanie. ()

Greg

"What's wrong with your face? - I have AIDS." Mé první "setkání" s úžasným hercem Denzelem Washingtonem. Společně s neméně skvělým Tomem Hanksem tvoří skvělou dvojici a podávají výkon, který by se právem mohl řadit k jedněm z nejlepších v historii kinematografie. Když si k tomu přidáte výbornou Demmovu režii, skvělý scénář s velmi důležitým a humánním poselstvím, je o velký filmový zážitek postaráno. Kdyby byl film natočen jiný rok, určitě by se dočkal Oscara za film (nebýt Schindlerova seznamu). Posledním obrovským kladem filmu je skvěle napsaná i složená hudba, která doplňuje neopakovatelnou atmosféru filmu přesně tak jak to má u filmové hudby být - "Streets of Philadelphia" Bruce Springsteena je pro mě dodnes jedna z nejlepší zpívaných písní, co se kdy ve filmu objevily. Jistě, film hodně tlačí na divákovi city a emoce, ale jde to při zpracování takového tématu udělat jinak? Když jsem film viděl poprvé, opravdu mě dostal a věřím, že to nebylo naposled. ()

katasta

Velice podařený film o diskriminaci. To je stále aktuální téma, a na tento film by se měli podívat všichni, co tvrdí, že homosexualita je nemoc! Tom Hanks tu předvedl naprosto vynikající herecký výkon, hodný alespoň 6*, přesto filmu nemůžu dát 5*. Mělo to na mě moc pomalý začátek, a moc rychlý konec. ()

Jillen

Přátelé! Homosexualita není nemoc! Už od narození je jisté kdo jim bude a kdo ne. Nikdo to nemůže ovlivnit. A ten kdo se jim stane není ubožák, ale naprosto stejný člověk jako všichni ostatní...tak to tak berte, jelikož některé příspěvky mi příjdou neuvěřitelně pokritecké a úplně z nich kouká samotný odpor k homosexualitě. Což platí hlavně pro příspěvky od 3* dolu... Mě osobně Hanks nepřišel člověk s nasazeným "psím čumákem". Ono hrát homosexuála, který je ještě k tomu nemocný a nikdo až na pár lidí ho nemá rád a věčně mu to dávají najevo není jednoduché. Krásný film...i o povahách naší společnosti...a odpůrci homosexuálů se můžou jít vycpat jelikož jsou to jen kreténi se zakrslým mozkem! Dávám 90% ()

MikO_NR_1909

Stačí trošku kontroverzná téma a všetci sú samozrejme celí bez seba. Od hrozných výkonov, cez akademického kandidáta, jednotvárne (akademické) emócie, až po účelové vyzobrazenie filmovej kostry... no... obavy sú zbytočné. Nebudem rozvádzať štruktúru (tá bola na vysokej úrovni), ale treba zdôrazniť, že Demme natočil odvážny film. Film, do ktorého by sa nikomu ísť nechcelo a je väčšine ľudí cudzí. A to je veľké plus. ()

Laxik

Film je možná o diskriminaci a předsudcích, ale já si na něm cením nejvíc toho, že ti hodní mají své mouchy a ti zlí vlastně zlí nejsou. Úplně mě to nesemlelo, ale to je účel Philadelphie - být civilní a nezacházet do extrémů, a přesto být precizní ve všech ohledech. ()

Sidonka

Přikláním se na stranu těch, co mají film za laciný, sladkobolný, moralizující kýč,spíše než na stranu těch, kteří ho prosadili do momentálních 200 nejlepších filmů všech dob. Já se nebavila a nevěřila tomu ani za mák. Navíc je to jedno z dramat, které už působí dosti zastarale, což se o některých jiných peckách z 90.let říci nedá. ()

nirvanafan

Soudní film, ve kterém má lepší řeč člen poroty než Hanskův právník. Mám teda daleko do hyperkorektnosti, ale někdo, kdo několikrát za film prohlásí, jak jsou pro něj homosexuálové nechutný (opět právník), snad nemohl být kladná postava ani v devadesátkách, ne? Ale je sympatický, že i v době, kdy jsem ještě tahala kačera, už měl někdo snahu o tomhle točit. ()

Pierre

Tak konečně jsem viděl film, který tak rozesmál Petra Griffina (:D.) Jinak téma diskriminace homosexuality v USA a AIDS je zajímavé, ale zpracování mi přišlo už takové těžkopádnější, patetičtější, rozvláčnější a devadesátkové, takže mě to až tolik nevzalo. ()

Lum3n

Přesně 3 a 1/2*. Philadelphia je určitě dobrý film o velice závažné věci a podle mě skvěle vystihuje atmosféru své doby. Jen mě to nezasáhlo tak, jak jsem očekával, proto nakonec jen ty tři hvězdy, palec ale určitě zvednutý nahoru, opravdu si myslím, že tenhle film stojí za to vidět, už jen kvůli parádnímu obsazení. ()

Freemind

Sladkobolná komerční s*ačka s výbornými hereckými výkony. Všechno funguje jak má, přesto se cítím emocionálně znásilněn. ()

blackrain

Moje srdeční záležitost. Philadelphia mě vždycky dostane.Tom Hanks předvedl velmi mimořádný výkon. Při písničce, kterou zpívá Bruce Springsteen, mě stále mrazí v zádech. Při závěrečné scéně, kdy zní píseň od Neila Younga mi tečou po tvářích slzy. Na svou dobu hodně odvážný snímek. ()

kaylin

Můžete si o filmu myslet, co chcete, můžete rovnou odsoudit téma a jeho pojetí, jenže se tomu prostě nedá vzít, že je to sice trochu naivní - jak v zobrazení nemoci, tak i v obrácení Denzelovy postavy "na pravou víru" lidskosti - pořád zde budete mít primárně silný příběh se skvělými herci, kteří z prvoplánové podívané dělají pořádné drama. ()

Stmívání nad Hamletem

Stmívání nad Hamletem