Andrew Beckett je právník. Mladý, brilantní právník. Homosexuál, infikovaný virem HIV. Svou nemoc dlouho tají, přesvědčen o tom, že s jeho službou klientům nesouvisí. A pak je jednoho dne propuštěn, údajně pro pracovní neschopnost. Ale Andy ví, proč přišel o místo. Připravily ho o ní předsudky, strach, panika a odpor. Diskriminace. Ví, že jeho čas je sečten, ale nevzdává se. Hledá právníka, který by mu pomohl v procesu s jeho mateřskou firmou - a nachází. Černý Joe Miller není tak úspěšný, jako býval Andy, ale jeho vytrvalá víra v právo z něj činí ideálního spojence. Přesto se však zdráhá přijmout Beckettův případ. Stejně jako obžalovaní, jako porota, jako všichni ostatní, i on nemá rád homosexuály, oškliví si je a štítí se AIDS. A snad právě pro svůj odpor nakonec přijímá, přesvědčen o tom, že ve městě, kde byla vyhlášena americká ústava, zaručují rovnost všech, nelze tento boj vzdát. Soudní spor začíná... Inspiraci k natočení filmu bylo údajně onemocnění blízkého přítele režiséra J. Demmeho na AIDS. (Guild)

BoPo

Tento film som videl už veľmi dávno ale niektoré scény si pamatám dodnes. Natočiť na túto tému tak dobrý film je naozaj výborný výkon. ()

ProjectAlice

Nadpriemerný film v ktorom je najzaujímavejšie asi obsadenie. Tom Hanks, Antonio Banderas, Denzel Washington. Príbeh ujde ale hlavne nenudí, hudba tiež slušná. AIDS a homosexualita bola odvážna téma v 90.rokoch. Dávam filmu 80%. ()

maseer2

není nic horšího než chtěný doják, kterému byste klidně i rádi podlehli, jenže se vám to podaří jen během první poloviny při formování vztahu Hanks - Washington a pak už nikoliv, což je při takovém příběhu celkem problém.. takže jen 3* ()

Lacike

V dobách, keď to vyšlo na VHS som to vnímal ako pôsobivý film. Predsalen tá téma gayov a AIDS bola celkom nová. Čo vtipne potvrdzuje výslovnosť slova gay v dabingu. Tom Hanks sa tu definitívne vymanil z komediálneho žánru a ukázal, že má na viac.  Denzel Washington odohral svoj štandard. Ale po rokoch mi ten film až tak pôsobivý nepripadá. Je plný stereotypov, ktoré sú dnes skoro až smiešne. Dodnes najviac obstojí hlavne ústredná melódia, ktorá sa fakt vydarila. Zvyšok ale je už len priemer a na túto tému vznikli oveľa lepšie filmy. 5/10. ()

bouncer

Vynikající oscarový snímek, který je působicvý, dojemný, ale zároveň ukazuje holou pravdu - bohužel. Hanks na vrcholu svého herectví (samozřejmě spolu s Foorrest Gumpem...). Velice příjemná podívaná... ()

Avalon820

Jedněmi obdivován pro skvělou režii, dobrý scénář, propracovaný a podmanivý příběh, nakažlivý soundtrack a úžasné herecké výkony, druhými zatracován pro kýč, srdceryvnost a bagatelizaci tématu. Philadelphia člení diváky na dva tábory a já se řadím k tomu prvnímu, většímu, protože vím, že cílem autorů nebylo podnítit a připomenout pseudo-automatické spojení homosexuál = AIDS, ale naopak. Cílem bylo poukázat na hloupost společnosti a bezpředmětný odpor k těmto menšinám. Ano, nezastírám - celé je to opravdu zasazeno do onoho "srdceryvného" příběhu, který měl z diváka vymáčknout nějakou tu slzu... Ale ruku na srdce - komu to vadí? Kdo se dívá, ten skutečně vidí. ()

Terva

CITÁT - Každý problém se dá vyřešit........ Nikdo se do toho případu nechtěl pustit... Dokud se jeden člověk nerozhodl, že se pustí do celého systému... Scénář : Ron Nyswaner. Kamera : Tak Fujimoto. Hudba : Howard Shore, Bruce Springsteen, Neil Young, David Byrne a Peter Gabriel - Ocenění 1995 - ASCAP Film and Television Music Awards - vítěz (nejhranější filmová píseň - "Streets of Philadelphia") 1995 - ASCAP Film and Television Music Awards - vítěz (nejprodávanšjší soundtrack) 1994 - Oscar - vítěz (Bruce Springsteen - "Streets of Philadelphia") 1994 - Oscar - nominace (Neil Young - "Philadelphia") 1994 - Golden Globes, USA - vítěz (Bruce Springsteen - "Streets of Philadelphia") 1995 - Grammy Awards - vítěz (Bruce Springsteen - "Streets of Philadelphia") 1994 - MTV Movie Awards - nominace (Bruce Springsteen - "Streets of Philadelphia") http://www.youtube.com/watch?v=4z2DtNW79sQ Skvělý výkon Toma Hankse byl oceněn Oscarem, stejně jako ústřední píseň Bruce Springsteena Streets Of Philadelphia. ()

moviesfan

V tomhle roce s enatočilo mnoho skvělých filmů. Nejlepším (nebo jedním z nejlepších) byla Philadelphie. Výborný a dojímající příběh se strhujícím duem Hanks a Washington. Téměř dokonalost. Hodnocení: 90% ()

Nick Tow

V čase svojho vzniku mohla snímke pridávať na apelatívnosti "atraktívnosť" témy. Autori bestsellerov - jedno či knižných alebo filmových - vedia, že ak sa siahne po chúlostivom a horúcom spoločenskom fenoméne, ktorý sa popretriasa cez konzumentsky vďačné prostredie justície, malo by to vyjsť / a vyniesť/. Dnes, t. j. po trinástich rokoch, zostáva iba dobre odvedené remeslo, až prekvapivo rezignujúce na akýkoľvek estetický presah. Ani v toľko ospevovanom výkone Toma Hanksa akosi neviem nájsť tie skryté diamanty. V niektorých sekvenciách zo súdnej siene mi ďaleko viac pripomínal slušňáka, ktorý sa na podnikovom večierku prvý raz v živote zotne pod obraz, ako smrteľnou chorobou zomletú trosku. Ďalší z "povinných" filmov na jedno použitie. ()

Marek1991

Tento film pre mňa zostane známy, kvôli dvom veciam. Prvou je téma diskriminácie homosexuálov a ľudí nakazených AIDS a tou druhou je skvelá pieseň od Brucea Springsteena. Všetko toto doplnilo skvelé herecké obsadenie. Negatíva by som zhrnul do vecí ako zvláštne dialógy, zlý začiatok a zlý morálny koniec z kresťanského pohľadu. Na večer celkom príjemný film, ale nie je až tak extra. ()

corpsy

Oscarový herecký výkon Toma Hanksa s dobrým námetom a scenárom sú najväčšími tromfmi tohto filmu. A ešte titulná skladba od Bruce Springsteena. ()

Qasa

Obsah včetně závěru: Nadějnému mladému právníkovi je svěřen advokátní firmou důležitý případ. Úspěšně sepíše žalobu, ale ta se ztratí a je nalezena těsně před termínem odevzdání. Na základě toho je vyhozen. On se však domnívá, že je to proto, že u něj poznali Aids. Nalezne černošského právníka, který postupem času zmírňuje svou xenofobii, případ s velkou psychickou podporou celé rodiny vyhrají a on umírá. ()

F.man

Prvoplánové drama plné obroských klišé. Ale sakra kašlat na to, někdy si prostě chci i já užit ten správný doják a Philadelphia je schopna ho dobrým scénářem poskytnout. Jasně, vidět je více než jednou za 3 roky, tak mě ta přeslazenost a rádoby citovost asi přemůže, ale takhle dávám čtyři hvězdy. Ale chraň tě Bůh Hanksi, ať tě někdy v následujících třech letech nevysílá žádná televize v noci před mým usnutím, jinak půjdu níže. Some of these people make me sick. But a law's been broken here. You do remember the law, don't you? ()

Astaroth12

Diskriminačná dráma, ktorá poukazuje na homosexualitu a ako to prijíma spoločnosť. Keď k tomu prirátate Toma Hanksa a Denzela Washingtona, tak vám z toho vyjde veľmi kvalitná dráma s veľmi dobrým hereckým obsadením. A nielen to dostanete, dostanete aj veľmi veľa emócii, ktoré sú spojene s HIV. ()

Marsik

ČT2 HD - "Streets of Philadelphia, ná na náá náá na náá na..." Už úvodní song od Bruce Springsteena pěkně navodí atmosféru a jste vtaženi do děje a se zájmem 2 hodiny sledujete povedené drama ze soudního prostředí. Hanks a Denzel jasné palce nahoru, o tom nebylo pochyb už v onom roce 1993. 77% (with J.) ()

spaceboyCZ

Vim, ze lide maji pravo na svuj nazor, ale to, co tady od nekterych ctu, to je hnus. Meli by se nad sebou zamyslet, nad tim, co AIDS vubec je a jak se k lidem s AIDS na zacatku devadesatych let pristupovalo. Stydte se, opravdu se stydte.. ()

Stmívání nad Hamletem

Stmívání nad Hamletem